Zakleszczone dwie części wędki

/ 27 odpowiedzi
witam,
(post grzecznosciowy)

wedka: orvis helios, 9ft - 4 czesciowa
Po lowieniu (lato tego roku) kolega zauwazyl ze nie da sie rozlaczyc dwoch czesci, probowal wszystkiego, WD40, innych lubrykantow, zamrazania, proby rozlaczenia/wykrecenia z pomoca dwoch jak i trzech osob, nic z tego. Czego jeszcze mozna sprobowac?
pozdrawiamM

notaki

Jak stosował to WD-40 ?
Próbował psiknąc na część , która wchodzi w druga, a potem postawic wedkę pionowo, by olej wciekł spokonie w złącze ?
Zostawiłbym tak  wedkę na noc i dopiero probował. Przy braku sukcesu powtórzyłbym operację .
Kręcenie nie jest dobre niestety. Stara szkoła mowi by wyłacznie wyciągać ( w przypadku teleskopów , czyli wpychania części należy to robic trzymając wędkę za plecami )
Krecenie może spowodować po prostu ukrecenie blanku.
A to muchówka za dwa i pół tyciąca :-) (2014/02/17 20:34)

notaki

Przy braku sukcesu oddałbym po prostu wędkę do jakiegoś dobrego serwisu. Za drogi to sprzęt na domowe eksperymenty np. z zamrazaniem (2014/02/17 20:36)

lynx

Mój kolega w zeszłym roku w lecie kupił wędkę /tańsza/ i tez mu sie zakleszczała. Jak rozłożył i postała na słońcu to nie mógł złozyć. Jak złozył to nie mógl rozłozyć. teraz w zimie przyniósł mi i powiedział, że ja wyrzuca ale daje mi to może z uchwytu cos zrobię. Jak wiedziałem, że moge ja zniszczyć to zacząłem dochodzić czemu jest taka do d...py. po pewnym czasie zauwazyłem, że koncówki przy przelotkach sie odkształcają. Próbowalem na siłę i zakleszczyła się w pozycji złożona. Nic nie pomagało. skręcałem jak piszesz to odpadła mi przelotka. wtedy odkręciłem na dole, dopasowałem kołka i młotkiem powybijałem elementy. Tu gdzie sa przelotki nałożyłem metalowe rurki. na nie dopasowałem przelotki. Zrobiłem próby i teraz składa sie i rozkłada. Przeszła próby siłowe i jest narazie dobrze.
Na twojej tego nie zrobisz bo chyba ma gwarancje a ponadto takimi modelarskimi robótkami zajmuję sie od lat.
Moja rada to taka jak już ktoś pisał. Daj do odpowiedniego serwisu. (2014/02/17 20:54)

lynx

Jeszcze.
Proby z olejem nic nie dały. WD jest na zardzewiałe sruby. Wnika poprzez tlenek zelaza i go rozkłada dlatego jest łatwiej odkręcić. Jeżeli chcesz stosowac jakis olej to radzilbym wazelinowy.Nie zasycha, i nie ługuje się ma małą gestość a smarność ma dobrą. Jeżeli chodzi o przenikanie to już lepsza jest nafta niż jakikolwiek olej. Po nafcie trzeba potem wytrzeć i posmarowac olejem.
Powodzenia. (2014/02/17 21:00)

notaki

serwis sprawdzi zbiezność tulei i preta i jesli jest jakaś niezgodność pomiędzy nimi - dopasuje.

Ja przynajmniej sprobowałbym raz jeszce z WD-40 ( dając mu czas na penetrację złącza ) , a jeśli to nic nie da - jak pisałem - oddałbym sprawę w rece fachowców.
Naprawdę to topowa wedka - marzenie wielu muszkarzy - więc, aż mnie fizycznie boli, gdy czytam o jakim kręceniu w cztery osoby (2014/02/17 21:08)

notaki

Jeszcze.
Proby z olejem nic nie dały. WD jest na zardzewiałe sruby. Wnika poprzez tlenek zelaza i go rozkłada dlatego jest łatwiej odkręcić. Jeżeli chcesz stosowac jakis olej to radzilbym wazelinowy.Nie zasycha, i nie ługuje się ma małą gestość a smarność ma dobrą. Jeżeli chodzi o przenikanie to już lepsza jest nafta niż jakikolwiek olej. Po nafcie trzeba potem wytrzeć i posmarowac olejem.
Powodzenia.

Myslę, ze w tym przypadku naistotniejsze sa penetrujące własciwości oleju. Być moze masz rację z tym WD-40, trzeba po prostu poszukac w necie oleju penetrujacego o dobrych własciwościach smarnych. (2014/02/17 21:13)

qbe12

tak tj ta muchowka.
Radzilem mu juz wode z rozcienczonym plynem do naczyn, tak gdzies wyczytalem na innym forum,..tak jak ktos wspomnial, kolega juz rzekomo 'naruszyl' jedna z przelotek. Nic, sprobujemy jeszcze raz z wd40 i pozniej we dwoch, moze tez naruszy sie samo w trakcie lowienia/machania.
podziekowal (2014/02/17 21:16)

qbe12

no wiem ze topowa, ale z tego co wiem to on juz mysli o jakims upgrade heh:D (2014/02/17 21:17)

Romuald55

W przypadku zakleszczenia elementów najlepiej skorzystać z serwisów.
Natomiast ważną rzeczą jest zabezpieczanie przed zakleszczeniem.Praktycznie poza tyczkarzami nikt tego nie robi.Wszystkie elementy powinny być zabezpieczone grafitem lub teflonem.Zabezpieczy to przed zarówno zakleszczeniem jak i przed ścieraniem powierzchni.To dotyczy głównie teleskopowych i nasadowych połączeń.
W elementach tzw żeńskich kijów nie teleskopowych powinny być włożone mikrogumowe krążki.
Elementy złącz powinny być suche przy rozkładaniu.Woda działa jak klej.
Właśnie one zapobiegają trudności przy rozłączaniu.Lepiej zapobiegać takim problemom niż póżniej nie wiedzieć co zrobić i jak zabrać wędkę z łowiska. (2014/02/17 21:32)

notaki

no wiem ze topowa, ale z tego co wiem to on juz mysli o jakims upgrade heh:D

Jakby ta starą wyrzucał ( nawet taka zakleszczoną ) to daj znac gdzie :D :D (2014/02/19 20:35)

Artur z Ketrzyna

Możesz też spróbować wybić przez debowy lub bukowy klocek. Przykładasz go do bamnku, i kantem opierasz o kielich, lekko pukasz, kolega w tym czsie pzyna górna część i lekko przekręca, ty to powtarzasz z każdej srony.
Możesz też na górnej części owinąć gumę i coś do niej przywiązać w co będziesz lekko pukał.
Tak mi się udało kilka kijków uwolnić. Z tym że trzeba uważać by blanku nie uszkodzić. Tym bardziej że to węgiel. (2014/02/19 23:46)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

lynx

serwis sprawdzi zbiezność tulei i preta i jesli jest jakaś niezgodność pomiędzy nimi - dopasuje.

Ja przynajmniej sprobowałbym raz jeszce z WD-40 ( dając mu czas na penetrację złącza ) , a jeśli to nic nie da - jak pisałem - oddałbym sprawę w rece fachowców.
Naprawdę to topowa wedka - marzenie wielu muszkarzy - więc, aż mnie fizycznie boli, gdy czytam o jakim kręceniu w cztery osoby

Dokładnie. (2014/02/21 18:41)

lynx

W przypadku zakleszczenia elementów najlepiej skorzystać z serwisów.
Natomiast ważną rzeczą jest zabezpieczanie przed zakleszczeniem.Praktycznie poza tyczkarzami nikt tego nie robi.Wszystkie elementy powinny być zabezpieczone grafitem lub teflonem.Zabezpieczy to przed zarówno zakleszczeniem jak i przed ścieraniem powierzchni.To dotyczy głównie teleskopowych i nasadowych połączeń.
W elementach tzw żeńskich kijów nie teleskopowych powinny być włożone mikrogumowe krążki.
Elementy złącz powinny być suche przy rozkładaniu.Woda działa jak klej.
Właśnie one zapobiegają trudności przy rozłączaniu.Lepiej zapobiegać takim problemom niż póżniej nie wiedzieć co zrobić i jak zabrać wędkę z łowiska.

Masz racje. Teflon tak. Jest taki niemiecki w sprayu z cieniutkim wylotem i jest stosowany do ,,psikania" srubek, nakrętek przed montażem. My piszemy a ten co pyta dalej chce stosowac WD to po co sie pyta? (2014/02/21 18:45)

lynx

no wiem ze topowa, ale z tego co wiem to on juz mysli o jakims upgrade heh:D

Jakby ta starą wyrzucał ( nawet taka zakleszczoną ) to daj znac gdzie :D :D

Hahaha. Ja tez mogę zabrać. (2014/02/21 18:46)

lynx

Możesz też spróbować wybić przez debowy lub bukowy klocek. Przykładasz go do bamnku, i kantem opierasz o kielich, lekko pukasz, kolega w tym czsie pzyna górna część i lekko przekręca, ty to powtarzasz z każdej srony.
Możesz też na górnej części owinąć gumę i coś do niej przywiązać w co będziesz lekko pukał.
Tak mi się udało kilka kijków uwolnić. Z tym że trzeba uważać by blanku nie uszkodzić. Tym bardziej że to węgiel.

Metoda taktycznie dobra ale podejrzewam, że materiał wędziska nie wytrzyma. (2014/02/21 18:55)

kon115

Ja swojego bata uratowałem wlewajac w zakleszczone elementy wrzatek  (2014/02/25 00:13)

siatek63

Witam!
Jeśli jeszcze jest potrzebny sposób na rozłączenie tych elementów to daj znać, opiszę. (2014/03/08 20:46)

Artur z Ketrzyna

Witam!
Jeśli jeszcze jest potrzebny sposób na rozłączenie tych elementów to daj znać, opiszę.

Po to jest ten wątek, by każdy dał swój sprawdzony sposób. Tak węc dziel się z nami. (2014/03/08 21:08)

siatek63

Jeśli elementy są "zbyt dobrze" dopasowane, to profilaktycznie warto posmarować teflonem-w sklepach wędkarskich z osprzętem do tyczek. Problem z zakleszczaniem wynika z minimalnego stożka na złączu. Jeśli do tego dochodzi deszczówka to problem murowany.
Jeśli mleko już się rozlało, to jest sposób który skutkuje ZAWSZE.
Potrzebne 3 osoby, 2 silne i 1 posiadająca więcej wyczucia. Dwóch silniejszych chwyta zakleszczone elementy ok. 1 metr od złącza i ciągnie ku sobie nie wykonując żadnych ruchów. Przy tym należy kontrolować zaparcie się nogami by nie wyrżnąć gdzieś po uwolnieniu złącza. Trzecia osoba chwyta delikatnie złącze i wykonuje nim obrotowe ruchy o średnicy ok. 30 cm (jak korbą). Każde zakleszczenie odpuszcza po chwili. Choć bywały uparte, to wszystkie kapitulują najdalej po kilkunastu minutach. Najczęściej jest to 1-3 minuty.
Nie potrzeba specjalistycznych serwisów. Odradzam wybijanie dodatkowymi kołkami, szkoda wędki.
Najlepiej jednak zapobiegać teflonem, psiknąć od czasu do czasu i jak po maśle (nie zawsze jest łatwo o 2 osoby nad wodą, a wracać z takim długim chrustem do domu to nic przyjemnego).
Na zawodach spławikowych to nagminne problemy z tyczkami w czasie deszczu ale każdy sobie z tym radzi.
Powodzenia, daj znać jak poszło. (2014/03/09 00:02)

baits

stary dobry sposób na łaczenia,spigotowe jak i normalne to zwyczajna stearyna,wystarczy pare razy pociągnąć świeczka co jakis czas i jest spokój spróbuj to zrobić w gumowych rekawicach,skręcajac dwa elementy w przeciwna strone,poproś kogoś kto ma troche pary w rękach (2014/03/09 01:13)

miecz-gaz

Taaak to jest jak się nie zabezpiecza miejsc łączenia blanku, świeczka, silikon itp. lecz takie by nie powodowały nie pożądanych zapachów. Jeszcze jest jedna stara metoda kiedy się skówki zapiekły  - wędka bambusowa na łącznikach z mosiądzu- tulejka w tulejkę dł. 10 cm Paskiem ze skóry owinąć i w przeciwnych kierunkach nadać obrót rozciągając te elementy, pasek ma zadanie usztywnienia jak i brak poślizgu.  (2014/03/14 12:05)

użytkownik162240

Mialem podobna sytuacje po upadku z wedka , jednej sekcji nie moglem rozlozyc , probowalem wszystkiego . Jedyne wyjscie oddalem do serwisu , mam dozywotnia gwarancje wiec problemu nie bylo , proponuje uzywac smaru grafitowego . (2014/03/18 13:19)

użytkownik168824

Poczekaj w ciepłym miejscy i tyle,Odkleszczsz szybko...Na przyszłość proponuje lekko świeczką posmarować. (2014/03/18 13:38)

patryk-kociemba

stary dobry sposób na łaczenia,spigotowe jak i normalne to zwyczajna stearyna,wystarczy pare razy pociągnąć świeczka co jakis czas i jest spokój

Nie rdził bym świeczką, metoda co prawda skuteczna ale ma jeden kardynalny problem,podaczas lata wosk sie rospuści pod wpywem temperatury i problem murowany. Więc bardziej do smarowania polecam suchy teflon bez zadnych olejów.
A z zakleszczeniem ostatnio poradziłem sobie( z tyczce) tak, że wlałem do środka dużą ilość WD 40 i po kilku minutach puściło, niczym innym nie dało się.
(2014/03/18 13:42)