Zakazy wjazdu - Warta Poznań

/ 38 odpowiedzi
Banita


Prawo prawem, przepisy sobie a życie sobie.

 Mam takie łowisko nad jednym z jezior (półwysep), żeby wejść na ten półwysep trzeba przejść prawie przez podwórko właściciela terenu i wszędzie w koło wiszą tablice „Teren Prywatny” „Uwaga Zły Pies”. Ja załatwiłem sobie tam wjazd za przysłowiową flaszkę, teraz zły pies pilnuje mojego samochodu a ja mogę tam biwakować i łowić bez problemu, co roku odnawiając pozwolenie butelkom 0,75 l.

(2013/01/30 17:52)

owczarki


takie znajomosci sa najlepsze  (2013/01/30 18:23)

owczarki


panowie sąd sądem ale prawo musi być niestety nikt tego i tak nie będzie respektował u nas jest to samo. jednego roku ochotnicza straz powyrywają pastuchy odgradzające drogę tydzień póżniej rozkopane żeby nie przejechać nie wiem gdzie są władze od takich rżeczy inny przypadek my przez 2lata borykamy się z firmą która remontuje wały bo na wjazdach zakaz wjazdu na wał dalej to samo 30 km wału remontują a jak dasz flaswzke to ochroniarz po znajomości przepuszcza ....u nas zrobiliśmy z tym porządek 1 starszy wędkarz pognał tego przyjemnego ochroniarza i sprawa załatwiona  (2013/01/30 18:29)

Artur z Ketrzyna


Jak pisałem na początku my zwykli wędkarze nie możemy wyegzekwować prawa. Od tego mamy zarządy kół, i do nich należy wyegzekwowanie naszych praw, czy za pomocą porozumienia czy też drogą odwoławczą.
Co fakt możemy wysłać petycje do zarządcy przyległego terenu w imieniu wędkarzy. Ale prwao mówi o tym że zarządca ternu ma prawo do wynagrodzenia za udostepnienie.
Choć czynności końcowe dotyczące podpisania umowy i związanych tym innych dokumentacji będzie w gestii ZO PZW, gdyż to oni maja osobowość prawną.

"W pierwszej kolejności zagwarantowanie dostępu do drogi publicznej może nastąpić na podstawie umowy lub oświadczenia właściciela nieruchomości obciążonej - obie czynności w formie aktu notarialnego - o ustanowieniu służebności gruntowej.

kwestia ta może zostać uregulowana dowolnie przez strony umowy zarówno, co do zakresu służebności, częstotliwości korzystania, wynagrodzenia jak i innych kwestii.

Można w szczególności sporządzić stosowny załączniku graficzny, na którym wyraźnie zostanie zaznaczone miejsce dostępu do drogi publicznej przez sąsiednią nieruchomość obciążoną jak i zakres takiego dostępu.

Umowa taka, czy też oświadczenie o ustanowieniu służebności, powinny ponadto zawierać wniosek o ujawnienie służebności w księgach wieczystych prowadzonych dla obu nieruchomości, tj. nieruchomości władnącej jak i nieruchomości obciążonej."

(2013/01/30 21:26)

Artur z Ketrzyna


Cześć
 Ja czytając post #598961 cały czas miałem przed oczami ten sąd.
" W lasach droga już istnieje. Tak wiec sąd zdecyduje o udostępnieniu jej."

JK






Co do udostępnienia samej drogi wewnętrznej już istniejącej...

"Umowa ustanowienia służebności drogowej zawierana jest pomiędzy właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości władnącej* a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości obciążonej. Swoją wolę właściciel nieruchomości obciążanej* służebnością musi potwierdzić aktem notarialnym – konieczna jest więc wizyta u notariusza. Inaczej umowa będzie nieważna. Natomiast oświadczenie właściciela nieruchomości władnącej nie wymaga formy aktu notarialnego i może być złożone w każdy sposób.

Do notariusza powinny udać się jednak obie strony umowy, zaopatrzone w odpowiednie dokumenty dotyczące ich nieruchomości, m.in. wyrysy z mapy ewidencyjnej, wypisy z rejestru gruntów, odpisy z ksiąg wieczystych. Najczęściej strony ograniczają się do ustalenia przebiegu szlaku drogowego oraz wysokości ewentualnej odpłatności za ustanowienie służebności. Tymczasem w umowie warto uregulować również inne wzajemne prawa i obowiązki, związane chociażby z remontem istniejącej drogi, jej konserwacją, odśnieżaniem czy też naprawą."

Służebności tego typu są uregulowane w art. 285 i następnych Kodeksu cywilnego.
art. 285
art. 285
§ 1. Nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

§ 2. Służebność gruntowa może mieć jedynie na celu zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części.

art. 287
Zakres służebności gruntowej i sposób jej wykonywania oznacza się, w braku innych danych, według zasad współżycia społecznego przy uwzględnieniu zwyczajów miejscowych.
władnącej* - PZW i RZGW
obciążanej* - nadleśnictwo lub gmina, czy właściciel prywatny. (2013/01/30 21:41)

JKarp


Cześć" Co fakt możemy wysłać petycje do zarządcy przyległego terenu w imieniu wędkarzy. Ale prwao mówi o tym że zarządca ternu ma prawo do wynagrodzenia za udostepnienie."Powyższy zapis tyczy się udostępnienia do wody jeśli jest zagrodzone do samej wody i nie chodzi tu o żaden zakaz wjazdu więc jaki jest cel i sens tego zapisu?
Wybacz Artur ale skąd to cytujesz o tych drogach?Zwróć uwagę, że ta wykładnia tyczy się służebności drogi gdy w grę wchodzi dojazd do posesji a nie nad wodę lub w jej pobliże. Po co tak utrudniać i kombinować?Sprawa wygląda znacznie prościej - gmina lub właściciel terenu zezwala na piśmie ( zawarcie umowy w której określa się zasady jeżdżenia drogą ) wędkarzom na dojazd do wody istniejącą drogą lub w jej pobliże. Zezwolenie a w konsekwencji zawarcie umowy poprzedzone jest oczywiście wystąpieniem odpowiednich władz PZW do właściciela i tyle. Odpowiednie służby pod znakiem " zakaz wjazdu " umieszczają informację, że nie dotyczy wędkarzy posiadających aktualne pozwolenie na połów ryb i koniec. Żeby było jasne - notariusz jest potrzebny przy ustanawianiu służebności drogi między sąsiadami a nawet rodziną, ponieważ zdarza się, że pomimo uzyskania wcześniejszej zgody na budowę posesji nagle sąsiad lub ktoś z rodziny zabrania do niej dojazdu " jego " drogą. JK (2013/01/30 22:51)

marexx


Wykupiłem zezwolenie 2tygodniowe na połów, jezioro mieści się w lesie i na wjezdzie do lasu na drzewach były zawieszone kartki z info że zakaz wjazdu do lasu bo coś tam (susza).Po 4dniach zatrzymała nas straż leśna i były jaja?(jechaliśmy WSK) Oczywiście  jakiś mandat itp a my nie, nie, nie, bo mamy wykupione zezwolenie.Jak to bywa, nas spisali, spytali się gdzie zamieszkujemy. Następnego dnia przyjechali do wujka(jego kolesie), u którego  spędzaliśmy wakacje i stwierdzili że my możemy poławiać:) oczywiście chcieli flaszkę od wujasa hahahaha. (2013/01/31 00:47)

Artur z Ketrzyna


Zakaz wjazdu na łowiskodopiero teraz znalazłem podobny temat

To mój artykuł...
Do tego przydatne są przepisy o prawie wodnym;

USTAWA

z dnia 18 lipca 2001 r.

Prawo wodne

DZIAŁ I

Zasady ogólne

Rozdział 1

Przepisy ogólne

Art. 1. 1. Ustawa reguluje gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównowaŜonego

rozwoju, a w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód

oraz zarządzanie zasobami wodnymi.

1a. Ustawa reguluje sprawy własności wód oraz gruntów pokrytych wodami, a takŜe zasady

gospodarowania tymi składnikami w odniesieniu do majątku Skarbu Państwa.

Rozdział 2

Prawo własności wód

Art. 10. 1. Wody stanowią własność Skarbu Państwa, innych osób prawnych albo osób

fizycznych.

Art. 14. 1. Grunty pokryte wodami powierzchniowymi stanowią własność właściciela tych

wód.

Art. 18. Wyspy oraz przymuliska powstałe w sposób naturalny na wodach powierzchniowych

stanowią własność właściciela wody.

Art. 22. 1. Utrzymywanie śródlądowych wód powierzchniowych polega na zachowaniu lub

odtworzeniu stanu ich dna lub brzegów oraz na konserwacji lub remoncie istniejących

budowli regulacyjnych w celu zapewnienia swobodnego spływu wód oraz lodów, a takŜe

właściwych warunków korzystania z wody.

Art. 28. 1. Właściciel nieruchomości przyległej do powierzchniowych wód publicznych jest

obowiązany umożliwić dostęp do wody na potrzeby wykonywania robót związanych z

utrzymywaniem wód oraz dla ustawiania znaków Żeglugowych lub hydrologicznometeorologicznych

urządzeń pomiarowych.

2. Właściciel nieruchomości przyległej do wód objętych powszechnym korzystaniem jest

obowiązany zapewnić dostęp do wody w sposób umożliwiający to korzystanie; części

nieruchomości umożliwiające dostęp do wody wyznacza wójt, burmistrz lub prezydent miasta

w drodze decyzji.

3. Właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, przysługuje odszkodowanie

odpowiednio od właściciela wody lub właściciela hydrologiczno-meteorologicznych urządzeń

pomiarowych, a właścicielowi nieruchomości, o którym mowa w ust. 2 - z budŜetu gminy, na

warunkach określonych w ustawie.

DZIAŁ II

Korzystanie z wód

Art. 31. 1. Korzystanie z wód polega na ich Używaniu na potrzeby ludności oraz gospodarki.

2. Korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia stanu wód i ekosystemów od nich

zależnych, a także marnotrawstwa wody, marnotrawstwa energii wody, ani wyrządzać szkód.

3. Korzystanie z wód polega na korzystaniu powszechnym, zwykłym lub szczególnym.

4. Przepisy ustawy dotyczące korzystania z wód stosuje się odpowiednio do:

1) nawadniania lub odwadniania gruntów;

2) odwadniania obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych;

7) wydobywania z wód powierzchniowych kamienia, żwiru, piasku oraz innych

materiałów, a także wycinania roślin z wód lub brzegu;

8) piętrzenia oraz retencjonowania śródlądowych wód powierzchniowych.

Art. 33. 1. Dopuszczalne jest korzystanie z każdej wody w rozmiarze i w czasie wynikającym

z konieczności:

1) zwalczania poważnych awarii, klęsk Żywiołowych, pożarów lub innych miejscowych

zagrożeń;

2) zapobieżenia poważnemu niebezpieczeństwu grożącemu życiu lub zdrowiu ludzi albo

mieniu znacznej wartości, którego w inny sposób nie można uniknąć.

Rozdział 3

Planowanie w gospodarowaniu wodami

Art. 112. Planowanie w gospodarowaniu wodami służy programowaniu i koordynowaniu

działań mających na celu:

1) osiągnięcie lub utrzymanie co najmniej dobrego stanu wód oraz ekosystemów od wody

zależnych;

2) poprawę stanu zasobów wodnych;

3) poprawę możliwości korzystania z wód;

4) zmniejszanie ilości wprowadzanych do wód lub do ziemi substancji i energii mogących

negatywnie oddziaływać na wody;

5) poprawę ochrony przeciwpowodziowej.

Rozdział 3

Nadzór i kontrola nad działalnością spółek

Art. 178. Nadzór i kontrolę nad działalnością spółek wodnych sprawuje starosta.

DZIAŁ IX

Przepisy karne

Art. 189. 1. Kto wbrew postanowieniu art. 33 uniemoŜliwia lub utrudnia korzystanie z wody

do zwalczania poważnych awarii, klęsk Żywiołowych, pożarów albo innych miejscowych

zagrożeń lub do zapobieżenia poważnemu niebezpieczeństwu grożącemu życiu, zdrowiu osób

lub mieniu znacznej wartości - podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo

pozbawienia wolności do roku.

2. Jeżeli następstwem czynu określonego w ust. 1 jest śmierć lub cięŜki uszczerbek na

zdrowiu człowieka lub znaczna szkoda w mieniu - sprawca podlega grzywnie i karze

pozbawienia wolności do lat 5.

(2013/02/07 12:21)

owczarki


a co wy na to dlaczego niema ryb ?

Zbiornik Jeziorsko. Katastrofa ekologiczna.

http://forum.wedkuje.pl/f,zbiornik-jeziorsko-katastrofa-ekologiczna,602629,0.html#0
(2013/02/07 15:59)

owczarki


http://youtu.be/gv5Db0RoUTI      to film o ----tragedi (2013/02/07 18:41)

Artur z Ketrzyna


a co wy na to dlaczego niema ryb ?

Zbiornik Jeziorsko. Katastrofa ekologiczna.

http://forum.wedkuje.pl/f,zbiornik-jeziorsko-katastrofa-ekologiczna,602629,0.html#0
http://youtu.be/gv5Db0RoUTI      to film o ----tragedi

To przykład złego gospodarowania. (tam wypowiedziałem się c do stanu prawnego itd.)
I nie ma nic wspólnego z tematyką tego wątku. (2013/02/07 23:27)

toma14100


Dojazd jest gwarantowany ,ale mogą zrobić parking 4 km od wody i teraz sie bujaj z majdanem albo zostaw auto na nocke PZW to jest tylko banda zbierajaca składki a jesli ktos cos załatwi to sa wyjatki (opisana sytuacja jest na zbiorniku Sulejowskim )

(2015/04/07 13:01)