Zaloguj się do konta

Zakaz zabierania lipienia na rok 2012 PZW Wałbrzyc

utworzono: 2011/12/08 20:56
robertxxx62

Witam ! Oto uchwała która zakazuje zabierania Lipienia w 2012 roku . Zawsze to coś żeby poprawić stan tej ryby w naszych wodach , jeszcze powinno się uderzyć ostro w kłusowników na wodach górskich krainy pstrąga i lipienia i powoli może coś się odrodzi :) . Pozdrawiam !
[2011-12-08 20:56]

robertxxx62

Przepraszam gdzieś mi "h" w słowie Wałbrzych wcięło w tytule :)
[2011-12-08 21:49]

rzepaBrd

Gdyby nie ci mięsiarze którzy zabierają niewymiarowe Liponki i coraz większe zanieczyszczenie naszych rzek to populacja napewno była by na przyzwoitym poziomie. Popieram takie rozwiązanie, mogli by wprowadzić coś takiego na pomorzu(Parsęta, Radew), bo złowić wymiarową sztukę u nas już ciężko:(
[2011-12-08 23:28]

pawelz

Wreszcie ktos idzie po rozum do glowy. Taki zakaz powinno sie wprowadzic w calym kraju na kilka lat.
Bo inaczej slabo wroze lipieniowi na dluzsza mete :(.
A to wspaniala ryba i zal jej dla patelni.
Jeszcze na poczatku XXI wieku mozna bylo polowic w niemalze calej poludniowej i polnocnej Polsce ta rybe. Obecnie poza OS'ami i nielicznymi wodami zostal niemilosiernie przetrzebiony.
Ostatnio myslelismy z kumplami gdzie by tu wyskoczyc na lipienia na pare dni. I okazalo sie ze nie ma gdzie. Poza Sanem nie ma wody z populacja ktora dalaby przyjemnosc z lowienia. Nie pisze tu o bieganiu za 2-3 lipinkami na dzien.
Nie wiem czy wroca czasy kiedy to jesienia woda w Dunajcu w Sromowcach kipiala od tych ryb. Ale milo powspominac, choc i tak najlepsze czasy Dunajca mnie ominely :(
[2011-12-09 09:14]

mielec

Wreszcie ktos idzie po rozum do glowy. Taki zakaz powinno sie wprowadzic w calym kraju na kilka lat.
Bo inaczej slabo wroze lipieniowi na dluzsza mete :(.
A to wspaniala ryba i zal jej dla patelni.
Jeszcze na poczatku XXI wieku mozna bylo polowic w niemalze calej poludniowej i polnocnej Polsce ta rybe. Obecnie poza OS'ami i nielicznymi wodami zostal niemilosiernie przetrzebiony.
Ostatnio myslelismy z kumplami gdzie by tu wyskoczyc na lipienia na pare dni. I okazalo sie ze nie ma gdzie. Poza Sanem nie ma wody z populacja ktora dalaby przyjemnosc z lowienia. Nie pisze tu o bieganiu za 2-3 lipinkami na dzien.
Nie wiem czy wroca czasy kiedy to jesienia woda w Dunajcu w Sromowcach kipiala od tych ryb. Ale milo powspominac, choc i tak najlepsze czasy Dunajca mnie ominely :(

Bardzo spora populacja lipienia jest na Tuszymce. :):):)
[2011-12-09 09:30]

pawelz

Nawet nie slyszalem o takiej rzeczce :).
Owszem sa jeszcze rzeczki gdzie lipienia jest troche :). Sam znam kilka, ale sa to male ciurki nie nadajace sie na kilkudniowe wypady. Zwlaszcza jak chcemy sie odprezyc, pomachac sznurem nad glowa. Takie male rzeczki maja urok i lubie w nich lowic, ale to jednodniowe lowiska.
Zbyt duze obciazenie tych wod wykonczyloby je w ciagu roku.
Ale wiekszosc wiekszych znanych mi rzek w ktorych lowilem lipienie (Bobr, Sola, Dunajec, Pilawa, Dobrzyca czy San ponizej OS'u) sa juz tylko wspomnieniem dawnych rzek :(

[2011-12-09 09:48]

adler

Witajcie koledzy .

Jest to słuszna decyzja i mądre posunięcie . Niestety obawiam się tylko stopniu będzie ten zapis skuteczny . Znając naszych " wędkarzy " i osobników z ościeniami niewiele do nich przemawiają mandaty i inne kary . Niestety sam widziałem na Nysie Kłodzkiej i Orlicy , co prawda kilka lat temu ( no pięć w 2006 ) , jak o tej porze na wysokości Boboszowa tłukli cały dzień , lipki pstrągi znosili workami do knajpek okolicznych , podjeżdżały samochody . Jak zadzwoniłem na policję to wszyscy znikli jak kamfora . Po prostu już na drogach dojazdowych mieli zwiad . Oby teraz były skuteczniejsze akcje na takie hieny . Sankcje karno - prawne są niewspółmierne do szkód wyrządzonych społeczeństwu i za zuchwałe kradzieże ( bo nas wszystkich po prostu okradają ) . Więc życzę skutecznych kontroli i wspaniałych wędkarskich wrażeń C&R

[2011-12-09 15:48]

Popieram to ale co będzie z kłusownikami którzy mają to w nosie?Jak zaczną je masowo wyławiać?Kiedy miejsca gdzie te ryby zostaną wyłapane co do jednego?Oto jest pytanie.

Moim zdaniem powinno się w tych miejscach wstawić specjalne jednostki żeby ich przeganiać przez noc i dzień.Wtedy nie doszło by do takich sytuacji !!!
[2011-12-09 18:23]

Popieram to ale co będzie z kłusownikami którzy mają to w nosie?Jak zaczną je masowo wyławiać?Kiedy miejsca gdzie te ryby są i zostaną wyłapane co do jednego?Oto jest pytanie. Lipień to gatunek zagrozony wyginięciem!!!

Moim zdaniem powinno się w tych miejscach wstawić specjalne jednostki żeby ich przeganiać przez noc i dzień.Wtedy nie doszło by do takich sytuacji !!!

[2011-12-09 18:27]

TomekB

Robert łowiliśmy razem lipienie w tym roku i sam wiesz jak było. Kilka dni połowiliśmy kilkadziesiąt sztuk w jednym miejscu, za kilka dni nie miałeś tam wyjścia, wszystko wybrali.
Ten zakaz zabierania lipienia to w naszym "polski przypadku" to martwy przepis. Jeżeli nie ma w ogóle kontroli to kto kogo za rękę złapie że zabiera lipienia ? ? ? Śmieszne to jest ale prawdziwe. Wstyd mi za PZW. Gdzie logika w tym wszystkim ?
[2011-12-10 10:27]

Strzegom

Trochę optymizmu nie wszyscy będa ignorować ten zapis.Zakaz brzmi jednoznacznie a i argumętacja dlaczego jest pewnie zrozumiała.Sądzę że czynnik ludzki(ludzie nie będą zabierac lipieni)zostanie ograniczony,wobec tego poprawa musi być.Szkoda że to tylko jeden rok.Za kontrole odpowiadają państwowe instytucje P.S.R. I S.S.Rybacka [2011-12-10 14:07]

Pitbul

Klasyczne podejście do obowiązującego prawa. Jeśli nawet zwolennicy ochrony (tej) ryby) mają wątpliwości , to o czymś to świadczy. Powtórzę swoje (nomen omen) "kardynalne" pytanie:"A co Ty zrobiłeś lub robisz by zapisy prawne nie były papierową fikcją?
Hasła zamieszczane w internecie : "...powinno się uderzyć ostro w kłusowników" nie są niczym innym niż bełkotem.... A "h" w słowie Wałbrzych jest tu bez znaczenia. Panowie ! Pisząc koncentrujcie się na problemie a nie na literówkach.
Takie teksty "lawinują" wypowiedzi typu: @rzepaBrd:  "Gdyby nie ci mięsiarze którzy zabierają niewymiarowe Liponki i ...."
Ci ? znaczy którzy? Wskaż ich straży ! @Paraiba : " Popieram to ale co będzie z kłusownikami którzy mają to w nosie?Jak zaczną je masowo wyławiać?Kiedy miejsca gdzie te ryby zostaną wyłapane co do jednego?Oto jest pytanie.Moim zdaniem powinno się w tych miejscach wstawić specjalne jednostki żeby ich przeganiać przez noc i dzień.Wtedy nie doszło by do takich  sytuacji !!!"~http://forum.wedkuje.pl/post/ochrona-lipienia-ale-co-z-klusownikami/376642/0 Kolega już "zabełkotał "w temacie: " Ochrona lipienia ale co z kłusownikami?"------------------------------Jeśli sądzicie, że w czymś pomogliście, to się Koledzy mylicie. Łzy są dobre przy wzruszeniach pierwszego listopada. Wasze...(przy Waszej "bezsilności" na własne życzenie) artykułowane jedynie w internecie - są żałosne.  T.
P.S. Paraiba nie fisiuj że jesteś obrońcą czegokolwiek [2011-12-10 23:12]

charlesv

Panowie w porę się obudzili. Trzeba było zakaz wprowadzić kilka lat temu, przecież populacja lipienia nie spadła z dnia na dzień.
Ale lepiej późno niż wcale. Ciekawe, czy za tym zakazem pójdą inne działania mające na celu ratowanie lipienia, bo sam zakaz zabierania wiele nie zmieni.
[2011-12-11 20:34]

kalbares1

super sprawa jeszcze powinni się zainteresować zarybianiem  naszych górskich potoków,bo z tego co zauważyłem to związek w Wałbrzychu i poszczególne koła kupują tylko karpia a dziadki tłuką go jak tylko karencja się skończy i po 2 tygodniach jest znowu to samo
[2011-12-12 18:37]

golden2le

Super sprawa, tylko zastanowiłbym się gdzie ten lipień w regionie jest ? Bo jakoś od ponad roku nie udało mi się go spotkać, Poniżej tamy jeziora bystrzyckiego gdzie to panowie z zarządu zrobili tylko odcinek muchowy pod pozorem ochrony lipienia? Bzdura jak go było mało tak jest nadal, na Białej Lądeckiej i Nysie kłodzkiej też krucho więc może tak panowie z zarządu po pierwsze zarybią rzeki za nasze pieniądze a nie napychają swoje kieszenie żeby było co chronić a po drugie przydałaby się jakaś kontrola na górskich odcinkach rzek bo jakoś od dwóch sezonów nie widziałem kontroli ani w okręgu wałbrzyskim ani pobliskim jeleniogórskim gdzie to w okolicach kamiennej góry na odcinku Bobru wyłapywane są resztki lipienia oczywiście na robaka!  [2011-12-12 20:33]

Strzegom

super sprawa jeszcze powinni się zainteresować zarybianiem  naszych górskich potoków,bo z tego co zauważyłem to związek w Wałbrzychu i poszczególne koła kupują tylko karpia a dziadki tłuką go jak tylko karencja się skończy i po 2 tygodniach jest znowu to samo

A skąd to Kolega ma takie wiadomości,do rzek Okregu Wałbrzych w tym roku zostały puszczone pstrągi.Sam osobiście brałem udział w takowym i 18 000 trafiło do Bystrzycy a na samochodzie były jeszcze zbiorniki przeznaczone na zarybienie Ścinawki i Białej Lądeckiej.To jest jedno o którym wiem bo sam brałem udział w rozstawianiu ryb w rzece. [2011-12-21 18:22]

bluehornet

W Okręgu Krakowskim też wprowadzono na rok 2012 taki zapis - lipień - całkowity zakaz zatrzymywania. [2011-12-23 12:44]

Strzegom

Taki sam zakaz wprowadził mój sąsiedni Okreg Jelenia Góra a do tago ograniczył limit pstrąga do 1 szt. Szkoda ze u nas nadal jest po staremu.Koledzy z Grodzkiego widać lepiej walczą o poprawę rybostanu rzek Górskich.Ale nic to może za rok i u nas do tego dojdzie. [2011-12-24 12:00]

Pitbul

Okręg Jelenia Góra dokładnie tak jak pisze @Strzegom. najważniejsze zmiany:
 Najważniejsze zmiany jakie czekają wędkarzy na rzekach jeleniogórskich:
1. Powstaną odcinki "Złów i wypuść"  - odcinek na górnym Bobrze: Janowice - Dąbrowica oraz odcinek dolny: Pilchowice - Wleń, gdzie będzie obowiązywał zakaz zabierania, zabijania ryb oraz posiadania ryb złowionych na innych odcinkach. Również wszystkie dopływy Bobru dopuszczone do wędkowania uzyskały status łowiska "Złów i wypuść".

2.  Całkowita ochrona lipienia na Bobrze  - na odcinku od granic państwa, aż do miejscowości Leszno Dolne obowiązuje zakaz zabijania, zabierania oraz posiadania lipieni złowionych na innych odcinkach.

3.  Obowiązek stosowania haków bezzadziorowych  na wszystkich rzekach przez wszystkich wędkarzy -   również spinningistów oraz wędkarzy gruntowych i spławikowych  na odcinkach rzek, gdzie taka metoda jest dopuszczalna. Dodatkowo ograniczono wędkującym metodą spławikową i gruntową ilość wędek do 1 szt. oraz wykluczono możliwość stosowania przynęt żywych na wszystkich rzekach.

4. Wykluczenie metody spławikowej i gruntowej  z większości odcinków rzek pstrąga i lipienia.

To zmiany przyjmowane z pełnym zadowoleniem przez muszkarzy i spinningistów wód górskich. Nowy projekt zawiera jednak wady, które gaszą pierwszy entuzjazm. Najważniejsze z nich to:

1. Dopuszczenie metody spinningowej w okresie tarła pstrąga, tj. od września do końca grudnia. Postulowaliśmy, aby w tym okresie obowiązywał zakaz wędkowania metodą spinningową.
2. Zezwolenie na stosowanie przez spinningistów na odcinkach "Złów i wypuść" przynęt uzbrojonych w dwie kotwice. W naszym projekcie sugerowaliśmy, aby na odcinkach, gdzie ryby podlegają szczególnej ochronie dopuścić stosowanie wyłącznie przynęt uzbrojonych w jeden hak o jednym ostrzu bez zadziora.
3. Zachowanie wymiaru ochronnego oraz okresu ochronnego pstrąga. Postulowaliśmy o zwiększenie wymiaru ochronnego do 35 cm oraz przedłużenie okresu ochronnego do końca lutego.

(zaczerpnięto ze strony www.grodzkie.pl)
link do informatora 2012/2014(pełna treść):
http://www.grodzkie.pl/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=46
pozdrawiamT. [2011-12-25 02:17]

robertxxx62

Witam ! To faktycznie zmiany znaczące dla pięknych rzek jeleniogórskich , mam nadzieje że to wszystko idzie w dobrym kierunku i w przyszłości będziemy się cieszyć , nie tylko pięknymi widokami ale i wspaniałymi braniami pokaźnych pstrągów i lipieni . Mam nadzieje że inne okręgi również pójdą tą drogą , także mój . Również muszą się dołączyć wędkarze do poprawy na naszych wodach , przestrzegać regulaminu , reagować na nieprzestrzeganie przez innych i nie śmiecenie . Jeszcze jest wiele do życzenia ale powoli , powoli może to zaowocuje w przyszłości . Pozdrawiam!!!!!!
[2011-12-25 10:05]

konik777

witam mimo ze nigdy tej ryby nie widziałem jestem za i bardzo dobry pomysł powinni co roku jakiś gatunek zawieszać na jakiś czas to na pewno stan ryb poprawił by się w naszych wodach
[2011-12-25 11:08]

Strzegom

A oto osobnik o którym mowa,prawda że piękna rybka. [2012-01-23 22:52]

Pitbul

Piękny  Thymallus ! [2012-01-24 12:43]

adler

Wspaniały kardynał . Marzenie niejednego.Prawda. [2012-01-24 21:10]

Strzegom

Pitbul takie były normą na waszym OS Nielestno zanim zjawila się czarna zaraza,ale myślę że jeszcze dozyje czasu gdy taki będziemy tam łowić.Napewno przyczyni sie do tego zakaz zabierania lipieni przez wedkarzy a z czarną zaraza musimy walczyć.Tego Tobie i sobie zyczę.Pozdrawiam [2012-01-25 11:58]

pawelz

Swego czasu kilka razy spedzalem nocki nad Bobrem w Marczowie. Spalismy w aucie nad sama woda w miejscu po jakichs ruinach (nie wiem czego) jakis 1 km pow mostu w Marczowie.

Pierwsze wyjazdy mnie zachwycily ta rzeka. Sporo lipieni i pstragow i te klimaty. Niestety z roku na rok bylo coraz gorzej, a ostatni raz bylem jakies 5-7 lat temu. Moze rzeka sie odrodzi i znowu tam zawitam. Jesli Okreg Jeleniogorski dopilnuje egzekwowania nowych przepisow, to moze za 1 - 2 lata tam powroce :)
[2012-01-25 12:15]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia