Zagadka jak tyka ale dla informatyka .

/ 11 odpowiedzi
Cześć koledzy.Rzadko zakładam jakiś temat ,ale wieże że mamy tu sporo mądrych ludzi i może kilka podpowiedzi dadzą odpowiedź .
 Mianowicie mam laptopa Toschiba . Mam go już 3 rok - kupiony od nowości -jak na tamte czasy był bardzo dobry -nawet i troche kosztował ...Ostatnio coś zaczął mulić .Czyszcze go ,robiłem formata ,defragmentacje i inne przydatne sprawy i nic nie pomaga .Zaczeło mi mulić i kompa i neta strasznie . Mam viste . Czy ma ktoś jakąś teorie co może być przyczyną ...będę bardzo wdzięczny za każde mądre słowa...
Zibi60


Ekspertem nie jestem, ale Vista dziś ?... Proponuję położyć W7 32 bity jeśli masz 1 Gb ramu i będzie git. (2013/06/12 06:24)

89krzysztof


Ja mam cały czas windowsa XP, nic nie muli.

Piszesz, że czyścisz go - a w jaki sposób ? Powierzchniowo, czy w środku też ? Nie grzeje się za bardzo ?

Jeśli wszystko jest ok to spróbuj ctrl+alt+del i pokaż jak wygląda lista procesów, może jest jakaś aplikacja która ciągnie CPU.

No i sprawdź czy nie wypaliła się pamięć ram. U mnie jedna kość padła, nawet nie wiedziałem jak i kiedy ... (2013/06/12 07:44)

danon1973


Witam

Zrób tak, jak Koledzy wyżej napisali.
Jeśli wcześniej na Viscie wszystko śmigało a potem nagle przestało to jednak może to być inny problem. Mogłeś załapać wirusa. Druga sprawa, czy kompa masz podłączonego do sieci? To może być problem z zewnątrz.
Miałem kiedyś podobną sytuację dwa razy. Raz to był wirus a raz atak z zewnątrz.
Wirus zagnieździł mi się gdzieś... poza systemem, tak że format nie pomagał i komp cały czas mulił.
A infekcja z zewnątrz objawiała się tym, ze po formacie komp śmigał jak ta lala, ale wystarczyło tylko raz połączyć się z netem i od razu zaczynał mulić.
Nie potrafiłem sobie z tymi przypadkami poradzić i napisałem na forum komputerowym.
Polecam na którymś forum komputerowym się zalogować... jakimś lepszym.
W obydwu przypadkach musiałem kompa sprawdzać jakimiś programami... HitJack (czy jakoś tak), Hd tune i inne... dokładnie nazw nie pamiętam, to było "wieki" temu ;).
Potem powrzucałem logi i raporty oraz zrzuty ekranu z programów. Ludzie z forum powiedzieli mi dokładnie jaki program uruchomić, jaki plik usunąć, co i jak zmienić... rach ciach... i komp dostał skrzydeł a problemy się skończyły raz na zawsze :).
Polecam jakieś dobre forum komputerowe. Pamiętaj, najlepsi specjaliści zawsze siedzą na forach tematycznych, poświęconych ich branży, specjalizacji czy hobby ;)

Pozdrawiam (2013/06/12 08:39)

DelTor0


Ja sie grzeje to rozkrec i wyczysc wiatraczek, czasami trzeba go wymienic (ostatnio mi sie zdazylo kilka razy)

Jak masz dwie kosci pamieci RAM to sprobuj odpalic go najpierw z jedna a pozniej z druga.


Mozliwosci jest duzo, na poczatku warto wyeliminowac te najprostsze :)

(2013/06/12 10:43)

u?ytkownik123415


Kolego antyvirusa jakiego masz? Jak masz avasta to niestety nie mam dobrych info ;P Zainstaluj coś innego :P (2013/06/12 12:22)

kedzio


Najczęściej spowolnienie pracy systemu jest wynikiem nagromadzenia się różnych śmieci internetowych, spamu, programów szpiegujących, robotów reklamowych, wirusów i BŁĘDÓW REJESTRU, a do tego dochodzą jeszcze programy antywirusowe, firewalle, usługi uruchomione w tle, o których użytkownik nie ma zielonego pojęcia.

Pierwsza sprawa, to oczyszczanie pamięci z plików internetowych, historii przeglądanych stron,.

Druga sprawa, to ( ileż razy to widziałem u znajomych) instalowanie przy każdej okazji jakichś durnych dodatków do przeglądarek, które to niby mają polepszać ich działanie, a są zwyczajnie syfem - mówię o takich sprawach jak wszelkie "TOOLBARY" montujące swoje paski zadaniowe w przeglądarkach. Należy takie rzeczy wywalać bez pardonu!

trzecia rzecz, to kontrola uruchamiania systemu. Połowa, albo więcej z nas nie ma pojęcia, że po jakimś czasie w systemie lokują się różne bzdury, które bez sensu uruchamiają sie przy starcie systemu i działają w tle - może słyszeliście o wierszu poleceń? Wpisuje się "msconfig" i w zakładce "uruchamianie systemu" wybiera się co ma , a co nie ma startować wraz z systemem.

Następnie folder "TEMP" który jest w każdym systemie Gatesa - System - Windows - Sys32 - Temp. Regularnie z niego wszystko wywalam! To są pliki tymczasowe, które są zwykłymi śmieciami

Potem okresowa kontrola REJESTRU! Każdy system od czasu do czasu popada w dziwne czkawki, które powodują powstawanie błędów w rejestrze systemowym. Takie błędy są jak cukier w paliwie! Im więcej, tym silnik bardziej zdycha. Najlepiej zainstalować sobie program do skanowania i naprawiania rejestru. Ja używam DLLFILESFIXER.

Nie przesadzać z używaniem różnych cudów a'la bezpieczeństwo. Często ludzie mają uruchomione zapory systemowe, dodatkowe, antywirusy w dualu, albo całe bloki po kilka programów - a ja pytam po co? Jeśli zapora, to systemowa, a w niej poblokowany dostęp różnych głupot do sieci i dobry antywirus, dobrany do systemu - no i wystarczy!

Należy do minimum ograniczyć działanie różnych idiotycznych, szemranych badziewi w tle, bo one zamulają kompa - żrą pamięć, a potrzebne nie są. 

Oczywiście czystość fizyczna wewnątrz obudowy, w kompie jest ważna - w lapku też! 

No i to by było na tyle. Moje 6 maszynek działa dobrze. Więc chyba dobrze się nimi zajmuję :)

(2013/06/12 17:04)

perwer


Dzięki wszystkim za rady .Jeśli chodzi o czyszczenie systemu ,pliki tymaczasowe itd- robie to od początku - mam CCleanera . Wywaliłem antywirusa wcześniej ,bo mam z UPC zapore antywirusową -za dopłatą ,oraz zapory systemowe ,wywaliłem tez wszystkie niepotrzebne programy .Robiłem wszelie cuda . Nie wiem czy to coś z technicznej strony laptopa . Po włączeniu jeszcze muli i chodzi ,ale jak dłużej chodzi -a nikt przy nim nic nie robi ,to tak chodźby sie zawiesza i trzeba na nowo go restartować ?
 Na przeglądarce wyskoczy zakończ działanie systemu i kropka .

 Jednak dzieki wszystkim -laptopa czysciłem oczywiście ,bo przewidziałem  że może to być przyczyną - znowu jakiś tłuman ze mnie nie jest -jednak nie to było przyczyną ...

 Na stronie technicznej sie nie znam w kompie ,tak że nie wiem co odłączyć i jak sprawdzać co mogło paść. (2013/06/13 06:37)

robcio2535


Pewer też miałem problema i znalazłem sobie tutaj pomoc
FORUM

Wejdz w temat Bezpieczeństwo (wirusy- Trojany ) -LOGI
Na sam początek pobierz mały ale dobry program OTL  TUTAJ
Zrób scan tak jak tam pisze wrzuć logi na forum a pomoc otrzymasz zapewne - spoko forum mi pomogli :)
(2013/06/13 08:28)

danon1973


CCleaner to dobry program.
Zacznijmy jednak od tego, co napisałeś wyżej, ze komp muli nawet po formacie.
Jeżeli tak, to nie ma sensu robić czyszczenia systemu, usuwania plików tymczasowych, czyszczenia folderu TEMP itd.
Po formacie system jest czysty i świeży, nie ma mowy o jakiejś defragmentacji, śmieciach itd.
Jeżeli po formacie Ci komp muli a wcześniej na tym samym systemie tego nie było to albo coś Ci padło w kompie... może to być np. padający Dysk Twardy... Tak to jest, że dyski z czasem padają, jedne wcześniej drugie później. Można uszkodzone sektory wyeliminować (wyłączyć z użytku) ale proces ten może postępować dalej i z czasem możesz stracić wszystkie dane. W takim wypadku najlepiej po prostu dysk wymienić. Sprawdź dysk jakimś programem np. HDD Scan lub HD Tune. Oczywiście to nie musi być dysk twardy, to mogło paść coś innego... ale padający dysk też tak się objawia.
No i tak jak napisałem wyżej, to może być też wirus, który siedzi nie na partycji systemowej, nie w systemie tylko gdzieś na dysku twardym. W takim przypadku musisz szukać pomocy u jakiegoś specjalisty. No, ale jeśli masz zaporę z blokadą antywirusową od dostawcy, to raczej mało prawdopodobne. Dostawcy chyba dbają, żeby zabezpieczenia były dobre? (2013/06/13 08:41)

perwer


Pewer też miałem problema i znalazłem sobie tutaj pomoc
FORUM

Wejdz w temat Bezpieczeństwo (wirusy- Trojany ) -LOGI
Na sam początek pobierz mały ale dobry program OTL  TUTAJ
Zrób scan tak jak tam pisze wrzuć logi na forum a pomoc otrzymasz zapewne - spoko forum mi pomogli :)



na razie skorzystałem z twojej pomocy (dzieki) -przeskanowałem kompa i raport zamieściłem na portalu internetowym..zobaczymy co odpiszą koledzy.. (2013/06/13 18:08)

perwer


Na portalu komputerowym-bo internetowe sa wszystkie-taka mała poprawka.. (2013/06/13 18:09)