Zaloguj się do konta

Zabawa pod lodem.

utworzono: 2013/09/20 22:29
patryk6patryk

Witam

W tym roku chce zaczac zabawe z wedkarstwem podlodowym i choc do sezonu jeszcze daleko to juz teraz pragne sie przygotowac:) Nigdy nie łowilem tą metodą wiec mam sporo pytan i bede wdzięczny za pomoc...
1. Co bedzie mi potrzebne na poczatek?
2. Jak wybrac odpowiednie lowisko?
3. Na co łowic?
Podkreslam ze jesli chodzi o lowienie pod lodem jestem kompletnie zielony wiec prosze o konkretne porady.Z góry dziekuje za pomoc.

POZDRAWIAM
[2013-09-20 22:29]

Draq

Zależy jakie ryby chcesz łowić... płoć, okoń a może leszcz? Na okonia używam kija 50cm z kołowrotkiem Mistrall Nordic do tego żyłka 0,16 + mała agrafka i zestaw blaszek. Na płotki bałałajka (min. 30cm) z żyłeczką 0,08 i mała mormyszka z ochotką na haku. Podlodówka to bardzo rozległy temat :)
[2013-09-20 22:41]

MadmaxM4

Witam

W tym roku chce zaczac zabawe z wedkarstwem podlodowym i choc do sezonu jeszcze daleko to juz teraz pragne sie przygotowac:) Nigdy nie łowilem tą metodą wiec mam sporo pytan i bede wdzięczny za pomoc...
1. Co bedzie mi potrzebne na poczatek?
2. Jak wybrac odpowiednie lowisko?
3. Na co łowic?
Podkreslam ze jesli chodzi o lowienie pod lodem jestem kompletnie zielony wiec prosze o konkretne porady.Z góry dziekuje za pomoc.

POZDRAWIAM


weź jeszcze nie strasz tym lodem :) [2013-09-20 23:39]

Zuczki Podlodowe

 Widzę że nawet początkujący mają świadomość, że na pierwszym lodzie łowi się najwięcej dużych ryb ( i są one stosunkowo łatwe do złowienia).
 Dobre efekty na początku zimy, gdy ryby dobrze żerują, można mieć na błystki podlodowe.
 Na płytkiej wodzie lepiej sprawdzają się mniejsze przynęty 1-2cm z luźną kotwiczką (poprowadzone na wędę z kiwokiem, który pokaże delikatne brania podnoszone).
 Na głębszych łowiskach - min 5m z powodzeniem można połowić na tzw. oblanki czyli błystki z wlutowanymi na sztywno 2 hakami.
 Okres dobrego żerowania na błystkę na pierwszym lodzie trwa ok 2-3tygodnie od momentu wejścia na lód (jeśli mróz dobrze przyłapał, nie padał śnieg a lód ma wygląd szkła to 5-7cm jest bezpieczną granicą - TYLKO DLA DOŚWIADCZONYCH WĘDKARZY!)
 Kolejnym dobrym sposobem dobrania się zima do ryb jest mormyszka, na która można złowić każdy gatunek i to przez całą zimę. Co do wyboru wielkości, wiąże się to z głębokością na jakiej łowimy. Im głębiej tym większa (cięższa) mormyszka, aby szybciej dolecieć do dna. Oczywiście nie wyklucza to stosowania dużej mormyszki na płytkiej wodzie, gdy ryby dobrze żerują. Faktem jest jednak to, że z tygodnia na tydzień, gdy duże okonie (głównie samice) zaczynają być nabite ikrą, biorą na coraz mniejsze mormyszki ignorując błystki.... ale
 Na żuczki podlodowe biorą przez cała zimę i to bez ochotki ! Od kilku sezonów łowię na żuki podlodowe własnej produkcji ze znakomitymi wynikami. Wyposażyłem w nie większość znajomych, gdy na kilku kolejnych wyprawach nie mieli efektów na mormyszki z ochotką, podczas gdy ja na żuczki miałem rybę za rybą. Do wykonania żuczków zmusiła mnie konieczność, bo nie spotkałem się w handlu z przynętami w odpowiednio małej wielkości. dostałem od kolegi żuki z Białegostoku, ale one sprawdzały się tylko na pierwszym lodzie - tak jak błystka podlodowa. Im dłużej się łowiło, tym mniejsze żuki kusiły okonie. Obecnie robię żuczki nawet 4-5mm wielkości - skuteczne przez cały sezon zimowy. Służę wsparciem w temacie prezentacji owego wabika i doboru sprzętu. W razie zainteresowania mogę zrobić pod zamówienie, lub wybrać coś sprawdzonego z mojego pudełka.

Co do stanowisk to polecam obejrzenie na Youtube filmu w którym opowiadam o stanowiskach ryb zimą:
https://www.youtube.com/watch?v=3TIsTRkSyxo
Pozdrawiam
W razie pytań proszę o maila na zuczkipodlodowe@gmail.com
[2013-09-21 11:10]

Zuczki Podlodowe

Podsyłam porównanie wielkości własnoręcznie wykonanych żuczków (ten mniejszy) z pochodzącym z Białegostoku na które moi znajomi łowili na pierwszym lodzie.
Obecnie używają wyłącznie moich, gdyż to wielkość nie waga jest priorytetem.
Na żuczki łowi się na płytkiej wodzie: średnio 3m max do 5m.
Pozdrawiam
[2013-09-21 11:30]

patryk6patryk

Dziekuje koledzy za pomoc:) mam jednak jeszcze jedną prosbe. Polećcie mi prosze konkretny zestaw(wedka+kreciol) na okonka a drugi jaka bałałajka na ploteczke i reszte drobnicy...
[2013-09-22 10:33]

Draq

http://allegro.pl/kolowrotek-podlodowy-mistrall-nordic-fd-1000-ko-i3495455184.html to jest ten kołowrotek o którym mówiłem, jak na podlodówkę to jest drogi, ale wytrzymały. U mnie już 3 sezony i nie ma żadnych problemów technicznych. No jego jedynym minusem jest metalowa szpula do której przykleja się rękawiczka :D Ale na prawdę polecam ten kołowrotek. Do tego zwykły kijek o wartości koło 20zł np taki: http://allegro.pl/wedka-podlodowa-york-elegance-50-ml-hit-i3512266798.html

Z bałałajką to nie jest taka prosta sprawa... Co do samej wędki to są groszowe sprawy, kosztuje jakieś 10-13zł, no chyba że zawodnicza to koszt już koło 50zł. Trzeba się nauczyć pracować mormyszką, ale można też łowić na leniucha i mieć efekty. np http://allegro.pl/wedki-podlodowe-typu-balalajka-4-szt-i3428341337.html

Trzeba też z wyczuciem holować ryby, żyłeczka jest na prawdę delikatna i łatwo zerwać grubszą rybę, trzeba też ograniczyć do minimum kontakt żyłki z lodem. Ale jak się opanuje minimum wiedzy podstawowej to wyniki są o wiele wiele lepsze niż na zestaw spławikowy.
[2013-09-22 11:05]

Zuczki Podlodowe

 Jeśli nie chcesz inwestować to również firma Mikado ma dobre kołowrotki podlodowe w przystępnej cenie. Sprawdź Microlight i Ice Diamonda, to modele godne polecenia.
Ja posiadam kilka zestawów... do mormyszki mam Cetusa firmy Tica - mały, lekki i co najważniejsze ma doskonały hamulec. Nie zacina się nawet przy -30 ;) nigdy mnie nie zawiódł. Do błystki używam Shimano TwinPower 1000 FE (stary, dobry japończyk;) i inne zestawy mam do żuczków podlodowych ;)
 Co do wędki (na mormyszkę) wybór zależy od wody jaką masz w pobliżu:
 jak płytka (średnio 3m max 5) to ogarniesz ją łowiąc bałałajką
 jeśli są to większe jeziora (jak na mazurach) to potrzebujesz wędki z kołowrotkiem o stałej szpuli
Bałałajką z racji holowania ryb, wyciągając żyłkę ręką, nie jest polecana jako pierwsza wędka. Może się to wiązać z duża ilością zerwanych mormyszek (które przecież nie są tanie). Kolejnym problemem jest fakt opuszczania zestawu z bałałajki (im głębiej tym więcej zachodu). Co do układania na lodzie, wyjętej w trakcie holu żyłki - też trzeba się tego nauczyć...
 Reasumując - polecam klasyczną delikatną wędkę o płynnym ugięciu z klasycznym kołowrotkiem wielkości 500. Żyłka 0,10mm (na początek) i 5 podstawowych mormyszek.
 Długość wędki również zależy od głębokości. Krótszą łatwiej nadać pracę przynęcie (mormyszce), ale dłuższą wygodniej łowi się na dużej głębokości (np. na 10m) i skuteczniej zacina (cienkie żyłki dość mocno się rozciągają).
 Jeśli chodzi o wędkę do błystki (uniwersalną) to zakładając, że nie łowisz na dużych głębokościach ( >7m) polecam wędkę średniej mocy(z kiwokiem) i żyłkę 0,14mm do małych błystek z ruchomą kotwiczką, lub z łańcuszkiem. Do większych błystek z hakami na sztywno (na większe głębokości) może być kij bez kiwoka i 0,18mm.
Pozdrawiam
[2013-09-23 10:55]

JKarp

CześćKiedyś i ja bawiłem się w łowienie z lodu. Moje przemyślenia:Usuwam ten link bo coś jest nie za bardzo :-(Hm dlaczego link kieruje nie do artykułu?Proszę wpisać w Google " nie bójmy się lodu " i ewentualnie dopisać JKarp.

JK [2013-09-23 11:15]

Zuczki Podlodowe

JKarp - to wszystko prawda.
Dobry artykuł godny polecenia.
Pozdrawiam
[2013-09-26 11:53]

JKarp

Dzięki :-)JK [2013-09-26 11:57]

patryk6patryk

wielkie dzieki koledzy za pomoc:)) Na pewno wykorzystam wasze rady i propozycje sprzetu i zaczne swoja zabawe pod lodem...

POZDRAWIAM
[2013-09-28 18:18]

robert-lowi

Jeżeli chcesz się jeszcze czegoś dowiedzieć, to zajrzyj do tego artykułu. Podstawy dla początkujących http://fishexpert.pl/czytelnia/metody-polowu/wedkarstwo-podlodowe/   [2013-11-20 14:09]