Z żywcem na grunt

/ 20 odpowiedzi
Witam Was kolegów wędkarzy.
Chciał bym się spytać Was w jaki sposób montujecie gruntowy zestaw na żywca z nastawieniem na sandacza. Sam widziałem taki zestaw ale nie cały, rurka antysplątaniowa z ciężarkiem oliwką ale co i jak w dół do samego haczyka? No i czy ten wariant się sprawdza?
Jeżeli ktoś mógłby mi to zobrazować jakimś pomocnym rysunkiem byłbym wdzięczny.


bartbmp


Ja montuje na żyłce samą oliwkę przelotową. Zestaw kończę krętlikiem z agrafką, w ten sposób, abym mógł zapinać przypon z plecionki na agrafce. Tyle,że nie łapie na zywca tylko na trupka,którego przyszywam przez długość za pomocą igły. Żywca też mozesz powiesić, chociaż gdy zakładam zywca, uzywam płaskiego ciężarka (około 50gram) bo wydaje mi się, ze lepiej utrzymuje zestaw z żywą rybką. Nie wiem jak zachaczać przynęte na sandacza, bo ja na zywca z gruntu łapię ...szczupaki. Bardzo dobrze mi się sprawdza. Tyle,że zamiast plecionki, zakładam długi wolfram, a żywca zachaczam za ogon. (2010/09/18 13:25)

bpekal


witaj kolego ja łowić na żywca z gruntu mocuje ciężarek na żyłce z reguły jest to przelotowy ciężarek dalej koralik i krętlik później przypon ja stosuje na przypon plecionkę 0.07dalej mamy hak 1/0 lub specjalny sandaczowy. teraz rybka są różne sposoby mocowania żywca można za ogon lub za nozdrza ja tak mocuje osobiście.powodzenia i połamania kija (2010/09/18 13:52)

baloonstyle


Witam serdecznie
Mój zestaw na żywca to rurka antysplontaniowa,oliwka, stoper,stalka minimum 45 cm, na początku stali dodaję styropian( na wodach płynących bez styropianu) (2010/09/19 07:41)

CARBON


jezeli chodzi o sandcze to zestaw musi byc starannie przygotowany gdyz sandacz jest podejrzliwy.podplywa do przynety i sie przyglada za nim ja ruszy.wiec nie ma mowy o plecionce na przypon.wystarczy zylka.nie znam przypadku zeby sandacz przegryzl zylke to nie szczupak.przypon od 80cm do metra na przynete filet.haczyk nr 6 lub 4.obciazenie zalezne od lowiska.zestaw typu pater noster bez zadnych rurek antysplataniowych.fileta zakladasz wten sposob ze od strony ogonka od strony miesa przebijasz haczyk a pozniej drugi raz przebijasz od lusek.gdzie wystaje tylko  ostrze n akoncu zabezpieczasz fileta petelka z zylki zeby filet nie spadl przy rzucaniu. (2010/09/19 07:45)

baloonstyle


jezeli chodzi o sandcze to zestaw musi byc starannie przygotowany gdyz sandacz jest podejrzliwy.podplywa do przynety i sie przyglada za nim ja ruszy.wiec nie ma mowy o plecionce na przypon.wystarczy zylka.nie znam przypadku zeby sandacz przegryzl zylke to nie szczupak.przypon od 80cm do metra na przynete filet.haczyk nr 6 lub 4.obciazenie zalezne od lowiska.zestaw typu pater noster bez zadnych rurek antysplataniowych.fileta zakladasz wten sposob ze od strony ogonka od strony miesa przebijasz haczyk a pozniej drugi raz przebijasz od lusek.gdzie wystaje tylko  ostrze n akoncu zabezpieczasz fileta petelka z zylki zeby filet nie spadl przy rzucaniu.

Chyba pomyliłeś temat tu mowa o żywcu.
A co do przyponu to nigdy nie wiadomo co na ten Twój filet uderzy dlatego zakładam stalkę.
(2010/09/19 10:05)

silurusglanis


Na początku zaznaczam, że nie wypowiadam się w tonie arbitralnym - chciałem tylko podzielić się obserwacją, która przeczy tradycyjnemu podejściu: na sandacza mały haczyk i żyłka zamiast plecionki. Ja nie nastawiam się na sandacza, ale jest on u mnie b. częstym przyłowem w moich zasiadkach sumowych - jednak w zbiornikach zaporowych częściej na moje zestawy trafiają sandacze niż sumy.  A na przyponie mam plecionkę 1 mm (do 100 kg) hak 4/0 lu 6/0 (zależnie od wielkości żywca). Obojętnie czy na grunt, czy na spławik ze świetlikiem przynętą jest żywiec: płoć, karaś,krąp, nawet  leszczyk, czasem okon lub jazgarz. I nie przeszkadza to sandaczowi. czasami dziwie się jak na tak dużego zywca może wziąc tak mały sandacz. To są moje doświadczenia. Może przy łowieniu na trupa jest inaczej, ale przy żywcu to "inna inszość". Ryba, która atakuje inną rybę jest przecież w stanie dużego podniecenia. Nie przeszkadza jej także, że wolny bieg kołowrotka stwarza lekki opór - przecież w jej pysku walczy o życie szamocząca się rybka. (Przy trupie - inna sytuacja). Pozdrawiam (2010/09/20 10:31)

Karbul


Pytam się konkretnie o tą rybę ponieważ z moich wniosków wynika iż na łowisku na którym planuje połów jest ich tam naprawdę dużo. Dobowy limit 4 sztuki w porównaniu np z leszczem 2 szt i np karpiem tez 2 daje do myślenia. Widywałem nad wodą spinningistów łowiących z opadu ale wyników nie zauważyłem, tylko o nich słyszałem. Sam zacznę od kopyta ale później właśnie chciałbym spróbować na żywczyka. (2010/09/20 11:36)

Mikesz71


Mają rację chłopaki żadnych rurek przelotowy ciężarek to wszystko do tego mocna plecionka na przypon ok 60 cm i porządny hak lub podwójna kotwica. żywiec najlepszy z danego łowiska ukleja , płoć okoń. Jeśli w twoim łowisku występuje dużo szczupaka to lepiej zamiast plecionki daj wolframik bo inaczej obetnie ci tak szybko że nawet nie poczujesz jaki był duży. (2010/09/20 14:01)

Karbul


Dziękuję za rady. Wiem już jak zmontować zestaw. Teraz chciałbym przejść do samego połowu.
Niestety nie posiadam kołowrotka z wolnym biegiem. Wiadomo że sandacz jest ostrożny, jak coś poczuje to od razu przynętę wypluwa.
Jak sobie poradzić z tym podczas wędkowania, zastosować jakiś sygnalizator, małpka na żyłce czy po prostu trochę luzu i obserwować samą żyłkę?? (2010/09/20 15:12)

Bigos44


Witam rurka anty możę być ze stałym obciążeniem to nie będzie Ci się plątała w krzakach, krętlik z agrafką i wiązany przypon około 70 - 80 cm bo kupczy ma najwięcej 45 cm. Kup linkę szczupakową i z niej wywiążesz jaki długi zechcesz a im dłuższy tym lepiej. Na koniec mała kotwiczka lub hak rozmiar dobierzesz najlepiej metodą prób i błędów. Ja preferuję małe kotwiczki.

Pozdrawiam

(2010/09/21 17:12)

peterlolo


Słuchaj!!!Jeśli chcesz łowić sandacze to zapomnij o stalce.Sandacz to bardzo ostrożna ryba gdy tylko wyczuje coś na zębach masz po braniu.Zestaw to rurka antysplątaniowa oliwka lub pałka tyrolska rewelacja jeśli łowisz na kamiennym dnie, bo tam najlepiej szukać sandacza.koralik krętlik i przypon nawet metr.Przypon tylko żyłka od 0,20 do 0,25mm.To wystarczy,hak tylko dobry MUSTAD druciak typowy na sandacza wielkość zależności o rozmiaru żywca.I to wszystko! Zawsze tak łowimy z chłopakami na Mietkowie,Otmóchowie i Głebinowie niema lepszego zesawu.pozdrawiam (2010/09/21 18:06)

Mikesz71


Właśnie wróciłem z rybek i powiem wam że piękne uklejki nie przyniosły rezultatu sandacz nie zaatakował a gościu koło mnie złowił sandacza 65 na białe robaczki na spławik fart to jakiś czy co??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Jakbym tego nie widział to bym nie uwierzył. Chociaż mam znajomego co złapał sandacza na kulkę proteinową. (2010/09/21 20:33)

MłodyWronki


Wierzę bo sam złapałem sandacza 58cm na dwa ziarenka pszenicy. (2010/09/21 21:08)

mopsik2


fakt...sam ostanio łapię szczupaki i sandacze na Wiśle na białe...a obok mam zarzuconą żywcówkę i na nią nic lub szczupły wielkości uklei na haku..2012 już blisko...wszystko się piern...y :) (2010/09/22 13:26)

baloonstyle


fakt...sam ostanio łapię szczupaki i sandacze na Wiśle na białe...a obok mam zarzuconą żywcówkę i na nią nic lub szczupły wielkości uklei na haku..2012 już blisko...wszystko się piern...y :)


Hehe przesądny coś jesteś :)) (2010/09/23 07:53)

Romuald55


Ja łowię na żwirowni,więc wodzie stojącej.Przelotowy ciężarek 10g. Przypon z żyłki ok 60-70cm zakończony małą kotwiczką.Kotwiczkę zahaczam za płetwą odbytową żywca,czyli od spodu.Sygnalizatory brań są różne i to nie ma znaczenia czy przy otwartym kabłąku zawiesisz papierek na żyłce czy sygnalizator elektroniczny powie Ci że już ta pora i jest ryba na haku. (2010/09/23 15:35)

Rybczan


Pamiętaj,że jesli nie uzywasz rurki to między krętlikiem z agrafką a oliwka daj gumowy stoper a co do gruntu to na żywca z gruntu moze wziać szczupak więc czasami przyda się jakiś wolfram od dla bezpieczeństwa ja żywca na szczupłego z gruntu zapinam za wargi ...dwie :)

Pozdro.

(2010/09/26 20:56)

bigtank


Znaczy się za usta ??? (2010/09/26 21:15)

wedkarz


1.żyłka głowna2. obciarzenie3.kretlik4.wofram metalowy z 45cm albo plecionka5.I koniec czyli haczyk  (2010/09/26 21:36)