Zaloguj się do konta

Z świetlikiem na spinning?

utworzono: 2012/11/02 20:26
Krul-Mateusz

Drodzy koledzy wędkarze, co myślicie o tym aby do blachy bądź gumy przyczepić świetlik?? Byłoby to świetne dla osób, które łowią pod wieczór lub też w dni mocno pochmurne. Wydaje mi się, że szczupaki z ochotą mogłyby zapolować na świecącą rybkę.  Nie jest to nowością dla natury - istnieją takie ryby co wabią swoje ofiary "tajemniczym" światełkiem...  Większość przynęt na głębokich wodach jest najzwyczajniej w świecie nie widoczna dla ryb. Co sądzicie na ten temat? Warto wypróbować coś takiego? Czy ma to szanse się sprawdzić? Czy jest to w ogóle legalne??

PS: Pozostaję jeszcze problem jak owy świetlik przymocować do przynęty... ale to temat na kiedy indziej.
Czekam na komentarze Pozdrawiam!! Mateusz [2012-11-02 20:26]

koksik2703

Z tego co pamiętam jest to sprzeczne z regulaminem. Aby używać świetlnych dodatkowych efektów wabiacych
[2012-11-02 20:36]

ryukon1975

W czasie łowienia,dążę by wszystko było możliwie jak najbardziej zbliżone do natury.
Mimo że spedziłem nad woda wiele nocy nie widziałem by pływało w niej coś świecącego.
Więc skoro czegoś takiego nie ma to ja natury poprawiać nie mam zamiaru.
[2012-11-02 20:39]

JKarp

Drodzy koledzy wędkarze, co myślicie o tym aby do blachy bądź gumy przyczepić świetlik?? Byłoby to świetne dla osób, które łowią pod wieczór lub też w dni mocno pochmurne. Wydaje mi się, że szczupaki z ochotą mogłyby zapolować na świecącą rybkę. Nie jest to nowością dla natury - istnieją takie ryby co wabią swoje ofiary "tajemniczym" światełkiem...  Większość przynęt na głębokich wodach jest najzwyczajniej w świecie nie widoczna dla ryb. Co sądzicie na ten temat? Warto wypróbować coś takiego? Czy ma to szanse się sprawdzić? Czy jest to w ogóle legalne??

PS: Pozostaję jeszcze problem jak owy świetlik przymocować do przynęty... ale to temat na kiedy indziej.
Czekam na komentarze Pozdrawiam!! Mateusz

CześćMyślę, że RAPR wyraźnie mówi o używaniu  sztucznego świetła ;-)"3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno:
j/ stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb,"
JK
[2012-11-02 20:39]

koksik2703

Drodzy koledzy wędkarze, co myślicie o tym aby do blachy bądź gumy przyczepić świetlik?? Byłoby to świetne dla osób, które łowią pod wieczór lub też w dni mocno pochmurne. Wydaje mi się, że szczupaki z ochotą mogłyby zapolować na świecącą rybkę. Nie jest to nowością dla natury - istnieją takie ryby co wabią swoje ofiary "tajemniczym" światełkiem...  Większość przynęt na głębokich wodach jest najzwyczajniej w świecie nie widoczna dla ryb. Co sądzicie na ten temat? Warto wypróbować coś takiego? Czy ma to szanse się sprawdzić? Czy jest to w ogóle legalne??

PS: Pozostaję jeszcze problem jak owy świetlik przymocować do przynęty... ale to temat na kiedy indziej.
Czekam na komentarze Pozdrawiam!! Mateusz

CześćMyślę, że RAPR wyraźnie mówi o używaniu  sztucznego świetła ;-)"3.4. Ponadto wędkarzowi nie wolno:
j/ stosować sztucznego światła, służącego lokalizowaniu bądź zwabianiu ryb,"
JK
czyli dobrze pamiętam :D


[2012-11-02 20:41]

bluehornet

Już w ubiegłym  roku na  WW opisywały tę metodę , a w następnym wydaniu prostowały art. przyznając , że pomyłkowo opisywały metodę niezgodną z RAPR - właśnie w z używaniem sztucznego światła .

http://forum.wedkuje.pl/post/wiadomosci-wedkarskie-a-rapr/386578/0
[2012-11-02 21:07]

lenel

Z tego co wiem to ryby mają urządzenie zwane linią boczną i to właśnie dzięki niej orientują się w terenie a szczególnie drapieżniki przy polowaniu, inaczej w mętnej wodzie zdechłyby z głodu bo nie widziałyby innych ryb w tym swoich ofiar. Myślę że wzrok jest zmysłem który wspomaga orientację a wiec nie wpływa zasadniczo na wyniki połowu szczególnie w wodzie mało przezroczystej.
[2012-11-02 21:18]

DelTor0

Już w ubiegłym  roku na  WW opisywały tę metodę , a w następnym wydaniu prostowały art. przyznając , że pomyłkowo opisywały metodę niezgodną z RAPR - właśnie w z używaniem sztucznego światła .

http://forum.wedkuje.pl/post/wiadomosci-wedkarskie-a-rapr/386578/0



Bylo bylo, WW prawa reka PZW a nawet swojego regulaminu nie znaja hehehe :D


[2012-11-02 21:20]

ryukon1975

Bylo bylo, WW  prawa reka PZW a nawet swojego regulaminu nie znaja hehehe :D






Rozumie że stanęli przed sądem i zostali ukarani za namawianie do łamania prawa dzieci,kobiety,staruszków i pozostałych którzy umieją czytać.
 :)
[2012-11-02 21:27]

Iras1975

Bylo bylo, WW  prawa reka PZW a nawet swojego regulaminu nie znaja hehehe :D






Rozumie że stanęli przed sądem i zostali ukarani za namawianie do łamania prawa dzieci,kobiety,staruszków i pozostałych którzy umieją czytać.
 :)


Co wolno wojewodzie to ........ [2012-11-02 21:33]

Krul-Mateusz

dziękuję bardzo wszystkim za odpowiedź [2012-11-02 21:46]

ryukon1975

Bylo bylo, WW  prawa reka PZW a nawet swojego regulaminu nie znaja hehehe :D






Rozumie że stanęli przed sądem i zostali ukarani za namawianie do łamania prawa dzieci,kobiety,staruszków i pozostałych którzy umieją czytać.
 :)


Co wolno wojewodzie to ........







Wiem.:)
Wkleiłem tu raz zdjęcie gdzie feedery były oparte o podpórki z gałęzi wierzbowych.
Komendant SSR z drugiego końca kraju to zauważył,szkoda ze nie widział kto wysypał górę śmieci tam gdzie dziś łowiłem (chyba ci co wysypali do internetu zdjęć z procederu nie wkleili:)).:)

[2012-11-02 22:05]

W takim razie te wszystkie amerykańskie przynęty które błyskają i kląskają oraz piszczą i terkoczą zasilane prądem z bateryjki to narzędzia kłusownicze?!

Hehe.... dobreeeeeeee.

[2012-11-02 22:34]

DelTor0

W takim razie te wszystkie amerykańskie przynęty które błyskają i kląskają oraz piszczą i terkoczą zasilane prądem z bateryjki to narzędzia kłusownicze?!

Hehe.... dobreeeeeeee.


Tylko te co produkuja sztuczne swiatlo :D hehhehe 
[2012-11-02 23:07]

Iras1975

W takim razie te wszystkie amerykańskie przynęty które błyskają i kląskają oraz piszczą i terkoczą zasilane prądem z bateryjki to narzędzia kłusownicze?!

Hehe.... dobreeeeeeee.



Bo u nas kolego PZW na każdym kroku stara się zrobić z wędkarzy kłusowników, gdzieś tam już jacyś debile zabronili zbroić koguta w kotwiczkę, nie możemy łowić za blisko urządzeń spiętrzających wodę, spinning + inna metoda równocześnie to zbrodnia i wiele innych durnowatych przepisów... [2012-11-03 09:34]

No i tu leży pies pogrzebany, bo interpretacja tego przepisu o stosowaniu sztucznego światła, to jedno wielkie nieporozumienie i piętrowa bzdura. Już na tutejszym forum kilku zabłysło na ten temat, więc nie ma co nawet dyskutować. 

Dodam tylko, że nikt po dziś dzień nie określił co oznacza termin " stosować sztucznego światła".

Czy zastosowanie np. przynęty z tworzywa sztucznego która ma właściwości fosforyzacji to już użycie sztucznego światła?! Czy lampa gazowa na łodzi, lub latarka czołowa świecąca na wodę to już jest to? Ktoś powinien się pyknąć w dekiel redagując te zapisy, bo sam chyba nie wiedział co pisze.

Pozdrawiam.

[2012-11-03 09:54]

Iras1975

Takie przepisy są płodami sztucznej inteligencji.:))) [2012-11-03 10:04]

Nie do końca tak jest. Sztuczna inteligencja to w dzisiejszej dobie jeszcze fantazja, choć pojawiają się doniesienia o pracach nad układami samouczącymi się. No ale te przepisy to raczej żywi ludzie wymyślają. No i żywi ludzie je egzekwują. Chodzi o prostą i jak myślę podstawową sprawę, a mianowicie o to, by wędkarz miał możliwość zrozumienia dotyczących go przepisów i by służbowy służbista na służbie nie mógł sobie dowolnie interpretować tych przepisów.

Niestety mimo poświęconego czasu ( a było go wiele) nie udało mi się do końca wyjaśnić podstaw zakazu stosowania sztucznego światła. Nikt nigdzie nie słyszał i nie widział żadnego rozwinięcia tego zapisu. No może tylko jeden strażnik w mojej okolicy myśli, że zgłębił tę tajemnicę, ale poproszony o wyjaśnienie nie miał nic do powiedzenia.

Poznałem kilka metod wabienia ryb światłem. W wojsku jeszcze będąc miałem okazję poznać rybaka, który w jeziorze wabił ryby światłem. Ale nie ma to nic wspólnego z lampami gazowymi, ogniskami, świetlikami, światełkami LED, laserami, latarkami. Trzeba wiedzieć jakiego światła użyć ( źródło światła), gdzie je umieścić. Nie będę pisał poradnika ze zrozumiałych względów. Ale powtarzam, nie znam nikogo, kto potrafi odpowiedzieć jednoznacznie co oznacza i skąd się wziął ten nie do końca przemyślany przepis.

I proszę mi tu nie pokazywać filmików z "jutaba" na których gość macha latarką i ryby latają w powietrzu wpadając do łodzi, bo to inna bajka.

[2012-11-03 11:17]

krychu26

są kopyta bodajże trapera, co mają miejsce na świetlik. A jeśli chodzi o rapr, to można cały interes obić o kant d... Większość łowisk pzw ma małe drapieżniki(lub wcale ich nie ma). Lepiej jedź sobie na staw komercyjny, zapłać 20 zł za wędkowanie sportowe i łów bez ograniczeń(z wyjątkiem regulaminów danych łowisk, lecz często albo ich w ogóle nie ma albo są bardzo łagodne dla wędkarzy) i ciągnij szczupaka za szczupakiem. [2012-11-03 12:03]

bluehornet

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%B9r%C3%B3d%C5%82a_%C5%9Bwiat%C5%82a [2012-11-03 12:21]

Krul-Mateusz

to na łowisku komercyjnym mógłbym wypróbować przyczepienie świetlika do blachy i spinningowanie tym czymś... Tylko, że w najbliższej przyszłości nie specjalnie będe miał okazje łowić w takim miejscu. A co z innymi krajami ?? Używa się gdzieś takiej metody. Tak jak ktoś wyżej pisał są specjalne kopyta z miejscem na świetlik. Sprawdzają się? [2012-11-03 12:52]

Michal8300

Każdy z nas wie że nasze prawo jest nie doskonałe nawet wędkarskie i nie wiadomo czy coś można czy nie bo jest to nie precyzyjne.  [2012-11-03 14:51]

Inaczej.... Rzucasz spławikiem w nocy. Spławik przelotowy ze świetlikiem. Wiadomo, kiedy go ściągasz, to on się zanurza na dana głębokość (fizyka, nie czary). Czy wtedy nie można by tego podciągnąć pod stosowanie sztucznego światła? A jak się drapieżnik uwiesi w tym momencie na haku?! A jak to zobaczy służbowy służbista na służbie?!  :) 

Dajcie spokój.


[2012-11-03 22:37]

jarekk

Tak w ramach dyskusji o wyższości nad niższością ...czyli o niczym, chciałem zadać pytanie. A co z gumami fosforyzującymi ? Takimi, które trezba najpierw naświetlić światłem (np. słonecznym, czytaj naturalnym), a potem świecą przez kilka minut pod wodą ? [2012-11-03 22:53]

A latarką nie można? :) [2012-11-03 22:55]

jarekk - ten przepis to przykład debilizmu najwyższych lotów! To tyle. [2012-11-03 22:56]