Zaloguj się do konta

Z muchówką na szczupaki

utworzono: 2013/11/16 01:02
michal180183

Witam.Niestety nie mam szczęścia i w mojej okolicy nie ma rzeczki na której mógłbym poławiać pstrągi i lipienie więc moja przygoda z muszkarstwem zaczęła się od łowienia krasnopiórek na starorzeczu i pobliskich jeziorach. Była i jest to dla mnie nadal świetna zabawa chociaż komentarze wędkarzy psują mi trochę tą zabawę "panie tu nie ma pstrągów" "patrz ten to wymyślił, to se połapie" itp :). Wiem jedno jest to dla mnie najpiękniejsza metoda wędkowania i chciałbym ją rozwijać. Po krasnopiórkach przyszedł czas na kleniki, a następnym etapem były okonie i szczupaczki. Do tej pory udawało mi się złowić tzw. "pistolety" Teraz chcę zapolować na większe sztuki i stąd moje pytanie. Posiadam wędkę Konger World Champion dwuskładowa 9' w klasie 5-6. Czy ten kijek poradzi sobie z większym szczupakiem? Czy jest sens poławiania ich tym sprzętem gdyż boję się że hol będzie bardzo długi i będę ostro męczył rybę. Jeżeli ten kijek nie nadaje się na większe lucki to jaki kij byście polecili? Głównie będe łowił z łódki ale też zdarza się że porzucam z brzegu. W jakiej klasie wędka będzie odpowiednia, jaką długość powinna mieć i gdyby ktoś mi mógł pomóc w wybraniu wędki. Nie mam kasy żeby zainwestować w jakiś drogi kij ale chciałbym coś w cenie i jakości właśnie kongera którego posiadam gdyż jestem bardzo zadowolony z tego kijka. Nie mam porównania z droższymi kijkami ale mam porównanie z tańszymi ;) Myślę że tak do 250zł kijek no i jakiś kołowrotek.  [2013-11-16 01:02]

robertxxx62

Witam ! Na szczupłego ten kijek jest za delikatny i to już nie chodzi o jego wytrzymałość ale o podanie dość ciężkiej muchy jakie są szupakowe . Również podstawą do połowów zębatych na muchówkę jest odpowiedni sznur z odpowiednią głowicą co też nie jest małym kosztem , ja osobiście używam big daddy z visiona i jak na razie po testach paru sznurów jest jeden z lepszych jak dla mnie . Co do wędki to minimum klasy 8 /9 . Kołowrotek jak przy pstrążkach czy lipieniach nie odgrywa dużą rolę to przy szczupakach ten hamulec musi mieć odpowiedni , z sumując to parę groszy się zbiera , dobrze jest szukać na forach muszkarskich używany sprawdzony sprzęcik żeby połów szczupaków na muchę sprawiał przyjemność a nie męczarnie , nieraz można coś trafić za przyzwoite pieniążki . Pozdrawiam !
[2013-11-16 13:44]

DelTor0

Robert w sumie juz chyba wszystko napisal. Ale Michal mozesz jeszcze zerknac do tego watku, dozo informacji:

http://jerkbait.pl/topic/5538-szczupaki-na-muchę/

[2013-11-16 17:06]

Pawel19777

Swoją drogą nie słuchjaj komentarzy:) na muchę zławisz prawie każdą rybę:) [2013-11-16 17:11]

robertxxx62

Swoją drogą nie słuchjaj komentarzy:) na muchę zławisz prawie każdą rybę:)

Dokładnie tak :) nieraz się inni dziwią jak chodzę po stawie z muchówką i rzucam pod trzcinki za płoteczkami czy między roślinnością za karpikiem :) jak późnym ciepłym wieczorkiem oczkują :) Grunt to wytrwałość i przede wszystkim  obserwacja wody :)
[2013-11-16 18:33]

muszkarstwo to nie jest tani sport , , ale tak jak kolega pisal wyzej potrzebujesz mocniejszy sprzet , a co do komentarzy innych to po prostu olej ja mieszkam na fiordach na muszke lowie nawet dorsze zlowisz wszystko , jest ekipa w pl nawet sumy lowia wejdz na portal flyfishing tam duzo sprzetu chlopaki sprzedaja doradza ci powodzenia [2013-11-16 20:22]

wejdz tu www.flytiers. pl [2013-11-16 20:29]

michal180183

Dzięki panowie za odpowiedzi. Okazuję się że jednak muszę włożyć parę zł na muchówkę. Z tego co poczytałem muszę mieć około 800-1000zł. Doszedłem do wniosku że chyba lepiej samemu zrobić sobie muchówkę np z takich zestawów http://www.mudhole.com/Rod-Building/Fly-Rod-Building-Kits , lub złożyć ją z komponentów dobranych przez siebie. Więc wole się wstrzymać jakiś czas, dozbierać kasę i coś takiego wykombinować. A jak już mnie konkretnie przyciśnie chęć poławiania większych szczupłych to na przeżycie zakupie jakiegoś Jaxona do 300zł. Chodź może to będzie męczarnia ale też kij do nauki rzucania ciężkimi przynętami. Przed kongerem który mam teraz też do nauki zakupiłem jaxona i w sumie połamałem go dość szybko. Różnica w pracy Jaxona i kongera WC jest diametralna więc wyobrażam sobie jak muszą pracować droższe muchówki i już nie mogę doczekać się kiedy połowie dobrym sprzętem. [2013-11-20 17:49]

pawelz

Nie ludz sie , ze jak kupisz drozszy sprzet to sam zacznie lowic ryby :). Diametralnej roznicy tez nie odczujesz. Owszem, roznica miedzy kongerem a np Winstonem jest spora, ale wierz mi, szoku nie doznasz. Lowilem kijami i za 150 zl i za 1500 i za ponad 2000. I zabrzmi moze to jak herezja, ale osobiscie wolalem lowic na niektorych rzekach swoim Ron Thompsonem za 150zl niz kumpla Boronem za 2500. Oczywiscie dotyczylo to tylko konkretnej sytuacji i konkretnej rzeki.
Drogie kije to wg mnie roznice w takiej kolejnosci :
1) Duzo staranniejsze wykonanie.
2) Duzo lepsze komponenty
3) Lepsza akcja i praca wedki.
4) Lepsza gwarancja.
Sam namawiam do kupowania jak najlepszego sprzetu muchowego, ale do pewnych granic. No i zalezy do jakiej metody. Najbardziej poczujesz roznice przy lowieniu na suchara. Tu waga, akcja i dobranie zestawu ma ogromne znaczenie. W przypadku krotkiej nimfy najmniejsze. Posrednio jest streamer badz mokra mucha. Dlatego moja najdrozsza wedka jest kija do sucharka. Tu lowiac caly dzien musze miec komfort lowienia i juz. Nieco mniej uwagi poswiecam wedkom do streamera, choc tez ostatnio kupilem kija ktory kosztuje 1100. Ale to tylko dlatego ze w wielu przypadkach traktuje go jako uniwersalna wedke zarowno do streamera jak i od biedy do suchara.
A wracajac do szczupakow. Zakup sprzetu bedzie zalezal od tego czy chcesz je lowic regularnie czy przy okazji. Ja szczupaki traktuje jako zapchajdziure w okresie, kiedy u mnie juz nic innego nie zostaje. A poniewaz lowie z reguly niewielkie ryby, bo duzych po prostu nie ma, podszedlem do tematu malo profesjonalnie. Lowie je po prostu na sprzet pstragowy. W miare szybka #5 plus linka intermediate i niewielkie puchowce. Oczywiscie przypon metalowy konieczny. Wiem ze to nie zestaw na jeziora i duze ryby, ale w moich warunkach w zupelnosci starczy. Lowie w rzece gdzie woda jest dosc plytka, a rzeka ma max 40m szerokosci. Od 30 lat lowie na niej szczupaki (20 na spinning) i zawsze najlepszymi przynetami byly przynety male (blystki 1-2, wobki o dlugosci do 5cm czy niewielkie gumki). Dlatego tez i nie sprawdzaly mi sie wogole duze typowe muchy szczupakowe.
Ale zeby byc sprawiedliwym nie lowi sie tu ryb pow 60cm. Wieksze to naprawde rzadkosc na tym odcinku rzeki. Moj mial wlasnie w granicach 60cm (nie zabieram ryb wiec nie mierzylem).
PS. Jesli masz w poblizu rzeke z kleniem czy jaziem, to poczekaj do przelomu maja i czerwca i proboj lowic te ryby. Gwarantuje ze wielu glizdziarzy nieco zmieknie widza Twoje wyniki :). To okres super bran tych ryb na muche (przynajmniej u mnie :) ). Wielu robiacych podobe komentarze jak u Ciebie zmiekla rura widzac jak z kumplami wyciagamy rybe za ryba, kiedy oni jak czaple siedzieli nad splawikami nie lowiac nic.

[2013-11-21 10:09]

michal180183

Mam dwie rzeki koło siebie. Do Wisły mam 100m. ;) a do Skrwy kilometr. Na Skrwie łowiłem klenie i naprawdę mi się to podoba. Podobno też są pstrągi...nigdy nie złowiłem i nie widziałem tam pstrąga. Wisła w Płocku jest dość szeroka i przekracza nawet 600 metrów i jakoś nie mogę się odnaleźć łowiąc tam na muchę. Po prostu nie wiem gdzie i nie wiem jak. Próbowałem nie raz ale bez większych efektów (1 leszczyk mi się zapiął :) ) Na rozlewiskach Wisły owszem łowiłem wzdręgi, okonie. Do tych rybek w zupełności wystarcza mi Konger #5-6. Na około Płocka jest dużo jezior które można powiedzieć dobrze znam i wiem jakich rybek mogę się spodziewać dlatego też chciałbym mocniejszą muchówkę. Szczupaki będę łowił dość często. Chce też spróbować zmierzyć się z karpiem, linem i dużym boleniem który mnie prześladuję :) Nigdy nie udało mi się upolować go na spining i będę chciał podejść go muchówką ;) Ale duże szczupaki będą najczęściej poławiane przeze mnie więc z tego co wyczytałem potrzebuję mocniejszego kija. Jeśli byłby w sprzedaży Konger world champion w klasie #8-9 to by mi wystarczył gdyż z tego co mam jestem naprawdę zadowolony, ale nie ma takiego więc trzeba kupić coś droższego niestety. No chyba że znajdę jakoś dobrą używkę. Chłopaki podali kilka linków i będę szukał. [2013-11-21 20:30]

25 maja 2018 roku wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez wedkuje.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Hoblo Sp z o.o.,Warszawa 02-761, ul. Cypryjska 2G

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w „Polityce prywatności”

Ustawienia