Z muchą na spławik

/ 10 odpowiedzi
Czy ktoś coś wie na temat wędkowania przy pomocy sztucznych muszek z użyciem spławika?(Nie jestem pewien czy nowy regulamin PZW w ogóle coś takiego dopuszcza).Słyszałem że już dawno temu wędkowano tak w byłym ZSRR,a na sławnym youtube można zobaczyć film o połowie bassów z zastosowaniem tej metody(chociaż wędkarze na filmie używają raczej włosianych jigów).
bluehornet


4. Metoda muchowa
4.1. Łowienie ryb metodą muchową dozwolone jest na jedną wędkę, trzymaną w
ręku, wyposażoną w kołowrotek o szpuli ruchomej i sznur muchowy, zakończony nie
więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną przynętą – przy czym każdy haczyk
nie może posiadać więcej niż dwa ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały poza obwód koła o średnicy 30 mm.
Inne linki niż sznur muchowy w tej metodzie mogą być stosowane wyłącznie do
wiązania przyponów, których długość nie może przekraczać dwukrotnej długości
używanego wędziska oraz jako podkład pod sznur muchowy. Na wędce muchowej
nie wolno stosować dodatkowego, zewnętrznego obciążenia linki i przyponu oraz
zakazuje się stosowania kuli wodnej i innych zastępujących ją przedmiotów.

4.2. Przy wędkowaniu tą metodą wędkarz zobowiązany jest zachować minimalne
odległości od innych wędkujących;
a/ z brzegu lub brodząc – 25 m,
b/ z łodzi – 50 m.

Masz kolego odpowiedź wynikająca z RAPR  - kuli wodnej i innych zastępujących ja przedmiotów - pisz spławików .
Dawno połów na sztuczną muchę przy użyciu kuli wodnej był dozwolony , ale aktualny RAPR ( cyt.ww ) zabrania stosowania .
(2011/11/01 20:52)

freak007


Ok,ale mi nie chodziło o muchówkę ż linką i podczepionym spławikiem lub kulą wodną,ale o np. spinning lub spławikówkę,gdzie na haku wisi mucha + spławik(kula wodna)-podobnie jak to niektórzy robią ze sbirulino(to chyba jest dozwolone?). (2011/11/01 21:13)

u?ytkownik94491


Przy metodzie spławikowej chyba nie ma określonego rodzaju przynęty więc możesz uwiązać i muszkę :)  (2011/11/02 07:51)

freak007


A wiesz coś na temat takiego wędkowania? Na anglojęzycznych stronach dość dużo o tym piszą,a nawet specjalne spławiki i inne sygnalizatory można kupić np.bubble-coś w rodzaju kuli wodnej lub sbirulino.Ale wiadomo w takim np. USA trochę inne wody i ryby są i nie wiem czy taka metoda sprawdzi się u nas(oczywiście piszę o wodach nizinnych). (2011/11/02 08:30)

halski021


Myślę,że nie macie racji.Spławik i kula wodna są zabronione przy wędkowaniu na sztuczną muchę,ale przy łapaniu na spławik na wodach nizinnych można założyć muchę naturalną i będzie to wędkowanie metodą spławikową. (2011/11/02 09:35)

pawelz


Lowienie na sztuczna muche to nie tylko przyneta. Stosowanie nimf nie determinuje metody.
Nie ma chyba nigdzie przepisu zakazujacego, aby przynata w zestawie splawikowym byla nimfa. Sam slyszalem kiedys, ze w ten sposob lowili skutecznie jelce na Luciazy w woj. piotrkowskim.
W sumie lowienie na dluga nimfe prawie nie rozni sie niczym (oprocz technicznymi aspektami i sprzetem) od klasycznej przeplywanki z przytrzymaniem na koncu prowadzenia. I tak jak w przeplywance tak w dlugiej nimfie brania najczesciej nastepuja w kocowej fazie prowadzenia zestawu.
(2011/11/02 10:01)

freak007


I mnie się zdaje że na spławik na nizinie to mogę mieć na haku coś sztucznego...Przecież skoro można łowić na sztuczną ochotkę i inne syntetyczne robale to czemu nie mógłbym mieć na końcu zestawu nimfy lub streamera;)? (2011/11/02 12:40)

leleon


To co napisał bluehornet dotyczy wód krainy P&L. Na wodach nizinnych możesz sobie założyć sztuczną muchę. Tylko po co mieszać do tego spławik skoro można łowić klasycznie muchówką. (2011/11/02 15:06)

bobus86


Ok,ale mi nie chodziło o muchówkę ż linką i podczepionym spławikiem lub kulą wodną,ale o np. spinning lub spławikówkę,gdzie na haku wisi mucha + spławik(kula wodna)-podobnie jak to niektórzy robią ze sbirulino(to chyba jest dozwolone?).

bluehomet chyba wystraczajaco ci napisal o tej metodzie.kula wodna i wszystko inne =nie!! (2011/11/02 17:30)

freak007


No cóż,zdania są podzielone jak widzę...A po co to mieszanie metod? Nie wiem,po prostu kilka razy słyszałem o czymś takim no i w dobie internetu upewniłem się że coś takiego jednak istnieje,więc pomyślałem sobie że pogadam o tym na forum. (2011/11/02 18:06)