Z kotwiczką żywiec, czy bez ?

/ 14 odpowiedzi
obiło mi się o uszy i to już nie raz , że ponoć jest zakaz używania kotwiczki do mocowania żywca ? ze można tylko hak, może źle czytałem rapr ? ale nic takiego nie znalazłem a slyszałem juz kilka razy i tez wyczytałem w niektórych wątkach na forum .....więc jak jest na prawdę jeśli ktos zna ten przepis prosze pisać
dziadek2

Pytałem się SSR podczas kontroli powiedział że można ale roztaw międziy hakami kotwicy nie może być większy niż 2 cm  (2011/05/04 16:09)

striggley

no ok ale w jakim przepisie to jest regulowane ? gdzie to znajdę ? bo nadal śa to nie oparte o przepis stwierdzenia (2011/05/04 22:02)

pilatto

hmm

a mnie sie wydaje ze nie wolno bo zapis w RARP jest taki:

"V. DOZWOLONE METODY POŁOWU

1. Metoda gruntowo-spławikowa

1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną."

Więc można pod warunkiem że kotwiczka = haczyk (a chyba nie)

takie moje zdanie

ale lepiej jak sie wypowiedzą strażnicy

(2011/05/05 09:10)

gusto

Nigdzie nie spotkałem się z tym aby do metody żywcowej był zakaz stosowania kotwicy ,a jeśli chodzi o zapis z regulaminu podany przez kolegę Pilatto ,to ten sam zapis dotyczy połowów metodą spiningową ,trolingową ,tam też jest zapis o tym iż przynęta nie może posiada więcej niż dwóch haczyków .Czyli możesz stosować (hak lub kotwice) (2011/05/05 09:36)

pstrag222

jaki zakaz używania kotwic? bzdury i tyle (2011/05/05 12:09)

baloonstyle

Też mi się wydaje ze nie ma zakazu stosowania kotwicy do żywca. (2011/05/05 12:21)

konrad_leo

Kolego pilatto jak cytujesz regulamin to cytuj konkretniej bo z tego zapisu wynika trochę więcej:

a/ jednym haczykiem z przynętą, albo
b/ w metodzie muchowej, nie więcej niż dwoma haczykami, każdy ze sztuczną
przynętą, przy czym każdy haczyk może mieć nie więcej niż dwa ostrza rozstawione
w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm, albo
c/ w metodzie spinningowej i trolingowej, sztuczną przynętą wyposażoną w nie
więcej niŜ dwa haczyki; haczyk może mieć nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione
w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm.
d/ przy połowie ryb spod lodu:
- jednym haczykiem z przynętą, przy czym haczyk nie może mieć więcej niż trzy
ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o
średnicy 20 mm, albo
- sztuczną przynętą wyposażoną w nie więcej niż dwa haczyki, przy czym każdy
haczyk może mieć nie więcej niż trzy ostrza, rozstawione w taki sposób, aby nie
wykraczały one poza obwód koła o średnicy 20 mm

Więc można pod warunkiem że kotwiczka = haczyk (a chyba nie) - chyba jednak tak

PDK

(2011/05/05 12:46)

pilatto

ok ok

ja nie uważam się za experta, pisałem tylko "co mi się wydaje"

Ale fajnie że jesteście i rozwialiście zarówno moja jak i pytającego wątpliwości :)

pozdrawiam

(2011/05/06 08:51)

konrad_leo

ja też uważam że kotwiczka to coś innego niż haczyk jednak twórcy rapr mają inne zdanie określając ją jako haczyk o kilku ostrzach :)

PDK

(2011/05/06 13:18)

WLAD666

Oczywiście że wolno stosować kotwiczki do żywca, tylko jedyne co , to to ze wolno używć tylko jednej, kiedyś można było robić systemik z 2 kotwiczkami, jedna przy grzbiecie , a druga przy głowie żywca, teraz nie wolno. (2011/05/06 13:24)

pablo290181

pewnie ze kotwiczki można ale ja osobiście tak jak na szczupaka wole haczyk  (2011/05/07 01:21)

kazik

Czy kotwiczki stosować na żywca , raczej nie , choć regulamin nie zabrania . Dlatego nie , że żywca szczupak mysi połknąć co powoduje niejednokrotnie trudność w odhaczeniu takiego szczupaka . Ryby niewymiarowe niejednokrotnie przy takiej operacji odhaczania nie przezywają . Za szybko przycinając nie zacinamy i tylko żywiec zostaje stracony , czekając jak pobierze dobrze to znowu trudność w odhaczaniu , bo niejednokrotnie zahacza się na więcej jak jeden grot i już jest problem . W taki sposób tylko pozbywamy się nie wymiarowych ryb , bo kto zapewni że tylko powyżej 50 cm będą brały . Ja stosuję pojedynczy haczyk i ten problem mam z głowy gdy odhaczam podobnie jak inne ryby i o wiele prościej . (2011/05/07 07:40)

WLAD666

Ja tam żadnych problemów z odczepianiem nie mam,jeśli zażarty kleszczami przez skrzela i git, zawsze nie wymiar przeżywa i wraca do wody. (2011/05/07 18:17)

gocek832

niewiem jaki jest problem w odchaczaniu  szczupaka nawet niewymiarowego z kotwicy  ja przynajmniej urzywam małych kotwic wydaje mi sie że to większa przyjemność wycholować szczupaka na taką kotwiczke nieraz widziałem jak inni bali sie szczupaka niewiedzieli jak go złapac  często przytrzymywali go noga albo rozpierali pysk patykami imysle że po takich operaciach najwięcej tych ryb ginie (2011/05/07 20:14)