Zaloguj się do konta

z kolegą na spining

utworzono: 2010/09/30 10:47
prkarol

Pytanie. Czy moge zabrac kolege, któy nie ma karty ani opłaconych sładek na spining i dać mu drugą wędke? [2010-09-30 10:47]

JaroDaw

Jeśli jesteś pełnoletni, a kolega ma mniej niż 14 lat to tak.
[2010-09-30 10:56]

Nie odpowiem dosłownej odpowiedzi bo byś miał za łatwo jak sam dojdziesz do tego będziesz pewniejszy że nikt Cię nie wprowadził w błąd. Podam Ci tylko parę wskazówek i anologię, a Ty zrobisz co uważasz za stosowne.
Jedyna moja rada to zastosuj się do tego co powiem na samym początku zaznaczonym pogrubioną czcionką.


Mianowicie do tego:

Najpierw proponuje byś nie zabierał nigdzie kolegi i dawał mu wędki, lecz zaproponuję Tobie byś usiadł w domku i sam wziął w rękę nie wędkę lecz RAPR jakbyś nie mógł zrozumieć skrótu jest to Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb i poczytać sobie ten ważny dokument przed zadawaniem takich pytań i sam dojdziesz czy możesz wziąć czy nie.


Jeżeli to cię nie przekonuje to odpowiem Ci tak:



Możesz pewnie że możesz nikt Ci tego nie zabroni, ale od razu weź przygotuj się na spory mandat w sumie nie Ty tylko kolega za kłusownictwo.



Dodam jeszcze tylko analogicznie do tego jak jeszcze nie skumałeś.

Mój kolega posiada prawo jazdy, a ja nie to czy mogę  kierować na jego limit?
[2010-09-30 11:01]

Jeśli jesteś pełnoletni, a kolega ma mniej niż 14 lat to tak.



JaroDaw zastanów się i to dobrze bo ja sądzę inaczej.
[2010-09-30 11:03]

JaroDaw

Jeśli jesteś pełnoletni, a kolega ma mniej niż 14 lat to tak.



JaroDaw zastanów się i to dobrze bo ja sądzę inaczej.

yyy ...... no zbiłeś mnie teraz z tropu ;)
Zakładam że pomimo nieznajomości RAPR, kol prkarol ma kartę i składki, będąc pełnoletni może zabrać jakieś dziecko poniżej 14 roku życia i udostępnić mu swoją wędkę i limit.


[2010-09-30 11:37]

JaroDaw

No chyba że kolega chce dać dwie wędki - pierwszą i drugą .:)
[2010-09-30 11:39]

Jeśli jesteś pełnoletni, a kolega ma mniej niż 14 lat to tak.



JaroDaw zastanów się i to dobrze bo ja sądzę inaczej.

yyy ...... no zbiłeś mnie teraz z tropu ;)
Zakładam że pomimo nieznajomości RAPR, kol prkarol ma kartę i składki, będąc pełnoletni może zabrać jakieś dziecko poniżej 14 roku życia i udostępnić mu swoją wędkę i limit.




Tak tak z tym się zgodzę, jeżeli chodzi o przypadek jaki Ty mówisz, lecz przeczytaj o jaką metodę mu chodzi. No i tak myślę, że koledzy są starsi i nie mówi tu o koledze poniżej 14 życia, a nawet gdyby mowa tu o spinningu, rozumiesz już Jarku
[2010-09-30 11:42]

JaroDaw

Pierwszy mój post brzmiał " poczytaj rapr"
ale skasowałem
Drugi "niestety nie"
też skasowałem bo uznałem że mało prawdopodobne ale możliwe jest opcja z +18l i -14.

Wiem, ale ostatnio za " domyślenie się " o co autorowi chodziło, dostało mi się trochę po uszach, więc teraz odpisałem na podstawie tylko tego co autor zawarł w pytaniu.

[2010-09-30 11:54]

Spinning zawsze i wszędzie 1 wędkarz = 1 wędka
[2010-09-30 12:04]

JaroDaw

Spinning zawsze i wszędzie 1 wędkarz = 1 wędka

Na pewno Tomku, wiem o co Ci chodzi, ale jeśli zabierał ze sobą jakiegoś małolata, drugą wędkę zabrał bym dla niego, po RAPR na to zezwala. ;)
[2010-09-30 12:08]

JaroDaw

N chyba że zwykle ciśnie na dwa spinningi naraz , ale za to też mandatu zapewne nie dostanie, bo strażnicy na ten widok poszczają się ze śmiechy ;) - też chciał bym to zobaczyć.
[2010-09-30 12:17]

jacenty75

Jeżeli mieli by zamiar połapać na spławik albo np. grunt to jedną wędkę może koledze odstąpić w ramach swojego łowiska i limitu. A jego (członka PZW) limit na spinning to jedna wędka tak więc chyba raczej jej nie połamie na dwie części aby dać koledze powędkować. [2010-09-30 12:26]

JaroDaw

Jeżeli mieli by zamiar połapać na spławik albo np. grunt to jedną wędkę może koledze odstąpić w ramach swojego łowiska i limitu. A jego (członka PZW) limit na spinning to jedna wędka tak więc chyba raczej jej nie połamie na dwie części aby dać koledze powędkować.



Nie wiem czy połamie, ale nikt mu nie zabroni mieć 100 wędek w zapasie, przy sobie.
[2010-09-30 12:31]

GBH

N chyba że zwykle ciśnie na dwa spinningi naraz , ale za to też mandatu zapewne nie dostanie, bo strażnicy na ten widok poszczają się ze śmiechy ;) - też chciał bym to zobaczyć.


Metoda dwóch spinningów z której się smiejesz była kiedyś bardzo popularna na głębokich jeziorach mazurskich. Nie znano wtedy gumek i cięzkich główek a łowiono okonie na obrotówki na znacznych głebokościach. "Spinningista" rzucał obrotówką jedynką czy dwójką, ta opadała, a w tym samym czasie robił to samo z drugim spinningiem. Potem normalnie jedną zwijał, zdejmował okonia :-) i rzucał. Nie czekając aż obrotówka opadnie łapał za drugi kij, na którym obrotówka już leżała na dnie i zwijała itd. Taka dwójpolówka :-) oczywiście zabroniona [2010-09-30 13:56]

jacenty75

Jeżeli mieli by zamiar połapać na spławik albo np. grunt to jedną wędkę może koledze odstąpić w ramach swojego łowiska i limitu. A jego (członka PZW) limit na spinning to jedna wędka tak więc chyba raczej jej nie połamie na dwie części aby dać koledze powędkować.



Nie wiem czy połamie, ale nikt mu nie zabroni mieć 100 wędek w zapasie, przy sobie.


I nikt mu nie zabroni zabrać kolegi nad wodę ale jedynie dla towarzystwa albo żeby te 100 wędek nosił za nim. [2010-09-30 14:10]

JaroDaw

Jeżeli mieli by zamiar połapać na spławik albo np. grunt to jedną wędkę może koledze odstąpić w ramach swojego łowiska i limitu. A jego (członka PZW) limit na spinning to jedna wędka tak więc chyba raczej jej nie połamie na dwie części aby dać koledze powędkować.



Nie wiem czy połamie, ale nikt mu nie zabroni mieć 100 wędek w zapasie, przy sobie.


I nikt mu nie zabroni zabrać kolegi nad wodę ale jedynie dla towarzystwa albo żeby te 100 wędek nosił za nim.

No chyba że kolega wędkarza ma 13 lat, to może w nagrodę za tachanie sobie powędkować, zakładając że wędkarz ma już 18 lat
[2010-09-30 14:13]

JaroDaw

N chyba że zwykle ciśnie na dwa spinningi naraz , ale za to też mandatu zapewne nie dostanie, bo strażnicy na ten widok poszczają się ze śmiechy ;) - też chciał bym to zobaczyć.


Metoda dwóch spinningów z której się smiejesz była kiedyś bardzo popularna na głębokich jeziorach mazurskich. Nie znano wtedy gumek i cięzkich główek a łowiono okonie na obrotówki na znacznych głebokościach. "Spinningista" rzucał obrotówką jedynką czy dwójką, ta opadała, a w tym samym czasie robił to samo z drugim spinningiem. Potem normalnie jedną zwijał, zdejmował okonia :-) i rzucał. Nie czekając aż obrotówka opadnie łapał za drugi kij, na którym obrotówka już leżała na dnie i zwijała itd. Taka dwójpolówka :-) oczywiście zabroniona


Przyznam że nie wiedziałem, a wcale to nie głupie było. Wyobraziłem sobie gościa z dwoma spinningami w rękach i .... no właśnie to mnie rozbawiło.
[2010-09-30 14:19]

Powiem krótko i zwięźle jak mówi RAPR
.

Troszeczkę Jarku zamotałeś.

Nawet jakby miał 18 lat i wziął 14-latka to może mu udostępnić wędkę tylko przy metodach spławikowych i gruntowych i w tedy mogą RAZEM łowić na  DWIE  wędki.


Jeżeli chciałby spinningować to tylko na jedną wędkę, powtarzam na jedną wędkę łowić i jeżeli kolega by chciał, a nie miał by tych lat 14 to mógłby dostać wędkę tę samą co ten pełnoletni.

W skrócie bo ja zaraz zamotam

 
Mogą spinnningować obydwoje jeżeli spełniają warunek w przepisach (Pełnoletni i dziecko do 14 lat) lecz łowią tą metodą razem na jedną wędkę POWTARZAM RAZEM NA 1 WĘDKĘ

Czyli pełnoletni śmiga młody się przygląda.

Pełnoletni daję wędkę młodemu i ten śmiga, a pełnoletni się przygląda
ponieważ przekazał mu swój limit na połów metoda spinnigową, a ta wyraźnie wskazuje  w RAPR


6. ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH

§ 5

2. Łowiąc ryby metodą spinningową lub trollingową wolno używać jednej wędki, uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną.


Mam nadzieje że jasno.

[2010-09-30 17:07]

lukehster

A ja się nie zgadzam z moim przedmówcą. RAPR wyraźnie mówi:

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do lat 14 ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową.Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.                                                                                               

W punkcie A wyraźnie napisane jest, że  metodą spinningową mogą łowić jednocześnie dwie osoby. Punkt B pokazuje, że nie zawsze max dwie wędki.


[2010-09-30 19:32]

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową.

Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

Jest to oddzielne zdanie nie mające nic wspólnego ze zdaniem poprzednim do spinningu i muchy jest kropa i już.



b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.

Ten zapis tyczy się metody połowy na przynęty naturalne i zgoda.

Powiem jeszcze tylko co do kolegi powyżej który powiedział, że punkt A wyraźnie mówi że można spinningować 2 wędkami proszę pokazać gdzie. To tylko tak wygląda, że niby tyczy się powyższego zdania lecz jest oddzielne zdanie jak już nadmieniłem.

Jeszcze jest paragraf który wyraźnie mówi:

6. ŁOWIENIE RYB DRAPIEŻNYCH

§ 5

2. Łowiąc ryby metodą spinningową lub trollingową wolno używać jednej wędki, uzbrojonej w jedną przynętę sztuczną.


Przekazywanie uprawnień i Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę. Tyczy się do metod na przynęty naturalne czyli grunt lub spławik ewentualnie żywiec.
[2010-09-30 21:13]

withanight88

Rapr'y powinny równiez wychodzić w wersjach ilustrowanych :) [2010-09-30 21:23]

Rapr'y powinny równiez wychodzić w wersjach ilustrowanych :)



Tak tak to by było najlepsze, lecz podejrzewam że i tak by nie było jasności.
[2010-09-30 21:33]

JaroDaw

Nadal stoję przy swoim. Tomku, jeżeli bierzesz pod opiekę małolata, sam łowisz na jedną wędkę, dajesz mu jedną wędkę. W sytuacji gdy bierzesz dwóch Ty łowisz na jedną i oni po jednej.

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do lat 14 ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową.Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.     

Gdyby było tak jak piszesz, po co dopisywano by wyrażenia : "metodą spinningową lub muchową" oraz w tym samym podpunkcie zdanie"Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."

Oraz podpunkt b Mówi o wędkowaniu trzech osób na trzy wędki. Gdyby stosować się do zapisów o łowieniu ryb drapieżnych lub spokojnego żeru, było by to niemożliwe. W moim przekonaniu pkt 6 mówi że wędkarzowi oraz jedemu lub dwóm małolatą przysługuje po jednej wędce bez względu na metode połowu.

Ostatnio było tu - http://forum.wedkuje.pl/post/rapr-wedkowanie-z-dzieckiem/143944/0

 

[2010-09-30 21:52]

Nadal stoję przy swoim. Tomku, jeżeli bierzesz pod opiekę małolata, sam łowisz na jedną wędkę, dajesz mu jedną wędkę. W sytuacji gdy bierzesz dwóch Ty łowisz na jedną i oni po jednej.

6. Młodzież niezrzeszona w wieku do lat 14 ma prawo wędkować:

a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową.Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.     

Gdyby było tak jak piszesz, po co dopisywano by wyrażenia : "metodą spinningową lub muchową" oraz w tym samym podpunkcie zdanie"Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę."

Oraz podpunkt b Mówi o wędkowaniu trzech osób na trzy wędki. Gdyby stosować się do zapisów o łowieniu ryb drapieżnych lub spokojnego żeru, było by to niemożliwe. W moim przekonaniu pkt 6 mówi że wędkarzowi oraz jedemu lub dwóm małolatą przysługuje po jednej wędce bez względu na metode połowu.

Ostatnio było tu - http://forum.wedkuje.pl/post/rapr-wedkowanie-z-dzieckiem/143944/0

 




Wiuesz po co jest ten zapis w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Po to by nie było takich pytań od kiedy mogę łowić na spinning czyli jednym zdaniem nie ma ograniczeń na połów tą metodą.

Teraz im bardziej to tłumacze tym mniej to rozumie.

Cholera na tylu użytkowników na portalu może znajdzie się jakiś PSR lub SSR i powie jak interpretować taki zapis, ponieważ taki zapis jest dla wszystkich taki sam i powinien być interpretowany wszędzie tak samo więc czekamy może się ktoś wypowie który już egzekwował takie wyroki uffff.

[2010-09-30 22:04]

JaroDaw

Nie chciał bym aby wyszło że chce mieć zawsze rację, bo darzę Cię sympatią. Niechce się kłucić, ale w związku z niepewnością, lepiej rozstrzygnąć to teraz niż nad wodą z panami z PSR. Kolega baldhead wydaje się należeć do SSR i właśnie o tym pisał w temacie do którego dałem link. [2010-09-30 22:21]

Mastiff ponoc nawet dzwonił do Kustusza w związku z tym przepisem lecz nie moge znaleść tego sam nie wiem.
[2010-09-30 22:28]