Zaloguj się do konta

Z czym na suma na bo biorą sumy?

utworzono: 2009/05/19 20:12

Witam sumiarzy. Ostatnio podpowiedzieliście mi na co złowić suma. Czyli rosówki, pijawki lub turkuć. Załóżmy że skusze jakiegoś osobnika na którąś z tych przynęt i przycholuję go do brzegu. Jak go wyciągnąć na brzeg żeby nie zrobić mu krzywdy? Czy chwyt za szczękę jest odpowiedni? O rękawicach wiem więc nie piszcie tego. [2009-05-19 20:12]

JOPEK1971

Jak jest sumek duży to polecam chwyt pod płetwy skrzelowe, ale można i za dolną szczękę, albo odchaczyc go w wodzie, to jest najlepszy sposób by nie uszkodzic ryby. [2009-05-19 21:50]

Irus369

Kopiuję swoją odpowiedź (nieco zmodyfikowaną - gwoli ścisłości) z poprzedniego postu kolegi pt. "z czym na suma", bo po lekturze rad innych szanownych kolegów wędkarzy, często powtarzających się w swojej zawartości, uważam i zapewniam, że jest warta zauważenia tudzież zrealizowania, tym bardziej, ze mam w tej materii niemałe, jak sądzę doświadczenie i gorąco polecam: Rak w okresie lnienia, tzw. "miękki" bez wątpienia jedna z najskuteczniejszych przynęt na suma, ale istnieje prawdopodobieństwo, że i węgorzyk lub inny drapieżnik ugryzie. Im większy rak, tym większy przewidziany efekt. "Miękkie" raczki dostepne np. na "ciepłym" kanale Dolnej Odry po zmierzchu przy użyciu latarki i np. małego podbieraczka, właśnie raczki zaczynają powoli lnieć, bywam tam w tym celu to i wiem. A co do podebrania "wąsacza" bez szwanku dla niego, to chyba sprawne i zdecydowane lądowanko wślizgiem w zależności od warunków brzegowych, czyli w miarę możliwości. A w przypadku gdy sum jest naprawdę duży, tj. 30kg i wyżej, to niestety nie mam pomysłu. Powodzenia. Co do technik umieszczenia raka na haku to już temat na osobny post, ale ja preferuję przewlekanie od ogona do głowy. PS: Nie ma obaw też, że naruszymy przepisy i okresy ochronne, jak też populację raka błotnego lub szlachetnego, gdyż gatunki te zostały już prawie całkowicie wyparte przez gatunki inwazyjne i bezlimitowe: amerykańskie, szwedzkie, itp. [2009-05-22 15:29]

news34

w tym roku próbowałem na wątróbke i lipa,złowiłem niewymiarowego na rosówke w nocy na Cegielince,co do wyciągania to nie mam pojęcia,tam zostaje tylko podbierak [2009-11-23 14:59]

najlepiej na suma to sie wybrć z makrelą... w mojej okolicy na to łowią. połowa makreli i wyrzut. zależy też od łowiska na co sie łapie. np niby na kule z jetki tylko ze jest bardzo trudno złapac dużą ilosc a poza tym to uważam za barbażyńskie [2009-11-23 15:44]