Wytrzymałość węzłów wędkarskich

/ 3 odpowiedzi

  • konto usunięte

Na wielu forach zauważyłem, że dużo osób posługuje się terminem wytrzymałość liniowa. Co kryje się pod tym tajemniczym terminem? Niestety nie znalazłem definicji owej wytrzymałości. Może chodzi o wytrzymałość na rozciąganie?
ogtw


Wytrzymałość liniowa to wytrzymałość na zerwanie żyłki bez węzła. Wytrzymałość na węźle jest podawana procentowo w stosunku do wytrzymałości liniowej. (2018/10/14 12:38)

barrakuda81


Generalnie to wszystko lipa jeśli chodzi o opisy na opakowaniach linek, zwłaszcza żyłek.Co z tego że wytrzymuje powiedzmy 4 kilo skoro najsłabszym punktem jest węzeł i od niego wszystko zależy.Dodajmy do tego masakrycznie destrukcyjny wpływ przykładowo wiślanej wody z zawiesinami na wytrzymałośc żyłki i przepis na nieszczęście gotowy.Nawet drogie żyłki są pod tym względem bezradne.XXI wiek...Technologie "kosmiczne" - wstyd i lipa.Jedynie przewiązywanie się co godzine daje jakie takie gwarancje że podczas brania dużej ryby nie dojdzie do zerwania.W stojacej wodzie jest na ogół lepiej ale to nie tłumaczy kiepskości monofilu.Z plecionkami też jest koncert życzeń...0.15 wytrzymujące po 18 kilo itd...Najlepsze są te najbardziej trwałe i dobrze zawiązane a wytrzymałośc liniowa nic nie mówi i jest to parametr z kosmosu. (2018/10/14 20:10)

Sith


W ogóle wytrzymałości podawane przez polskich dystrybutorów na opakowaniach to licetia poetica, baron Munhausen nie poswtydziłby się.
Ostatnio postudiowałem sobie trochę te katalogowe "sny" i doszedłem do wniosku, że wytrzymalość podawana przez producentów USA i Japońskich w lb, po zmianie etykiety na polską nie zmienia wartości, zmienia tylko literki i jeśli było 10 lb, tona polskiej etykiecie jest10 kg. (2018/10/15 07:29)