Wytrzymałość wędki cw 35g

/ 4 odpowiedzi
czy praca wędki jest jej ostateczną wytrzymałością np. jeśli mamy prace 35g to czy mogę założyć np. cięższy koszyczek zanętowy
argul

dobre wędki powinny wytrzymać trochę więcej niż jest podane (2012/01/05 22:33)

sumik1974

Pewnie i powinny ale ja bym nie ryzykował.Każda wędka jest przystosowana do odpowiedniej gramatury.Jest napisane że od i do i w takim przedziale najlepiej się ładuje.A jak zastosujesz więcej niż jest przewidziane to śmiało już nie machniesz tylko słabiej z obawą żeby się nic nie stało a co za tym idzie bliżej poleci zestaw. (2012/01/05 23:39)

pablo44441

"Wytrzymałość wędki" nie wiem co to określenie oznacza. Producenci wędek podają dolny oraz górny ciężar wyrzutu np. c.w.10-35g Oznacza to, że kijem tym komfortowo będziemy mogli łowić przynętami o masie od 10 do 35g. Ale nie jest powiedziane, że np. lżejszej, lub cięższej przynęty tym wędziskiem nie wyrzucimy. Najbardziej jednak optymalnym ciężarem wyrzutu tej wędki będzie przynęta lub zestaw o masie 22,5g. Liczy się to tak 10+35g = 45/2 =22,5g (2012/01/06 07:42)

ryukon1975

czy praca wędki jest jej ostateczną wytrzymałością np. jeśli mamy prace 35g to czy mogę założyć np. cięższy koszyczek zanętowy

Nie twórz sobie niepotrzebnych pojęć.
Jesteś jak rozumie początkujący.Masz wędzisko powiedzmy przykładowo 8-35 g.Trzymaj się go dla własnego komfortu łowienia i bezpieczeństwa sprzętu.
Oczywiście nie jest powiedziane że nie można delikatnie odejść od tego cw.,jednak by to zrobić w sposób świadomy i rozsądny potrzebne jest doświadczenie.Jak przyjdzie ono będziesz wiedział.:) Jeśli bez wiedzy praktycznej zaczniesz się bawić w takie rzeczy możesz uszkodzić wędzisko.
Wyjątkiem są wędziska z włókna szklanego,te wytrzymują sporo.I choć producenci ciągną w stronę drogich (chęć większego zysku) z nie wiadomo już czego to nie znaczy że na wędkę z włókna szklanego już się nie da nic złowić.
Więc nie zakładaj do wędziska o cw. 35 g koszyka 40 g,różnica znikoma a skutek niepewny.
Jak zaś założysz 50 g plus zanęta,to skutek może być opłakany(czyt.uszkodzony kij). (2012/01/06 08:13)