Wypuszczanie ryb?

/ 263 odpowiedzi / 11 zdjęć
JKarp


CześćOwszem ryba nie wie jaki masz kij ale Ty wiesz :-) Złów na leszczynę rybę 5 kg ;-) Natomiast jeśli chodzi o ryby które złowiłem;-)))))Na zasiadce ( akurat pamiętam dobrze bp wtedy zaczęły się się mistrzostwa w piłce kopanej Europy ) trzy karpie - 9, 7 i 5kg :-))) Dużo by wymieniać ale te ryby dobrze pamiętam.JK (2012/11/25 01:02)

Piotr 100574


to teraz się będziecie chwalić swoim sprzętem czy złowionymi rybami??????? (2012/11/25 09:17)

JKarp


CześćPiotrek to nie chodzi o to kto co ma ale jeśli ktoś wywołuje mnie do tablicy pytając o to czy tamto sam przy okazji wybielając się z łowienia ryb i wypuszczania innych nazywając " Czesto wypuszczam rybe ale niech mi kto powie, że jestem głupek to wiem co mu mam odpowiedziec. No kilowcy to udaja kulture ale to sadysci bo dla sportu dręczą ryby. Raz jeden obok jak złowił 14 niewymiarka, karpia, i obwieścil to. To zapytałem  - po co to robisz? Jak to po co przeciez to sport. Odp. kur... go mać sportowiec się znalazł."
Każdy łowi jak uważa i jak chce. Każdy ma prawo zabrać czy wypuszczać złowione ryby. Zwróć uwagę, że żaden karpiarz nie napisał wprost o kimś kto zabiera wszystkie ryby że jest taki czy owaki używając epitetów. Natomiast wszyscy dokoła chcą nas uczyć jakie ryby mam wypuszczać a jakie wolno mi zabrać nazywając nas przy okazji różnymi nazwami. Nikt nie przyjmuje do wiadomości, że na mojej macie karp, amur, szczupak czy sandacz i leszcz jest jednakowo traktowany - z  szacunkiem i ostrożnie. JK

(2012/11/25 09:58)

u?ytkownik139802



Każdy łowi jak uważa i jak chce. Każdy ma prawo zabrać czy wypuszczać złowione ryby. Zwróć uwagę, że żaden karpiarz nie napisał wprost o kimś kto zabiera wszystkie ryby że jest taki czy owaki używając epitetów. Natomiast wszyscy dokoła chcą nas uczyć jakie ryby mam wypuszczać a jakie wolno mi zabrać nazywając nas przy okazji różnymi nazwami. Nikt nie przyjmuje do wiadomości, że na mojej macie karp, amur, szczupak czy sandacz i leszcz jest jednakowo traktowany - z  szacunkiem i ostrożnie. JK
Również jestem tego samego zdania, stosując się do RAPR-u nie łamiesz przepisów, a to czy złowioną rybe zabierzesz czy wypuścisz jest w twojej gesti i nikomu nic do tego. Nie pouczajmy i nie nakazujmy a tym bardziej nie wyzywajmy od mięsiarzy kogoś kogo nie znamy lub znamy wirtualnie..............spójrzmy w lustro :)))))))))

PS. Ja ryb nie zabieram już trzy tygodnie; dlaczego ................bo byłem zawsze bez brania :)))))))
(2012/11/25 10:17)

Piotr 100574


nie wiem jakie mają zasady i co kieruje wędkarzami sportowcami,ja mam zasady takie jak mają ludzie w moim regionie i jakich mnie zasad uczono na kursie przygotowawczym do zdobycia karty wędkarskiej,ty gdzie mieszkam nikt nie idzie na ryby w celu zabawy z rybkami,chcesz złowić szczupaka bierzesz sprzęt do tego celu potrzebny i idziesz go złowić,po złowieniu ryba dostaje w łeb ma podcięte skrzela żeby przestała żyć i idzie na patelkę,jeżeli ktoś tu chce miło i przyjemnie spędzić czas nad wodą bierze kocyk i termos z kawką ,siada i podziwia widoki,nikomu nie przychodzi do głowy wyciągać ryby z wody tylko po to żeby je wyciągać,pierwszym pytaniem na kursie na kartę jest cel próby zdobycia takiego dokumentu,ludzie odpowiadający że chcą spędzić miło czas nad wodą są odsyłani do paragrafu w książce który określa tu wyraźnie cel posiadania karty,tu nie ma specjalnych przepisów co do wędkarstwa,tu jest wszystko podciągnięte pod łowiectwo i wędka traktowana jest jak broń której używa się do zdobycia zwierzyny,no ale ja nie ganie ludzi dla zabawy targających ryby z wody ,dla mnie róbcie co chcecie,również wiele ryb wypuszczam ale ze względu takiego że jak jadę na węgorki i miętusy to nie mam w planach zabierać przypadkowo złowionych karpi lub innych ryb,leszcze i płocie niestety muszę zabierać do domu bo nie mogę ich wypuszczać,jest to po prostu zabronione przez właścicieli wody,niech każdy podchodzi do tematu wypuszczania rybiszonów według swojego sumienia ,chcecie to wypuszczajcie nie chcecie to od razu zabijajcie żeby się rybki nie męczyły ,pozdrawiam (2012/11/25 10:47)

JKarp


nie wiem jakie mają zasady i co kieruje wędkarzami sportowcami,ja mam zasady takie jak mają ludzie w moim regionie i jakich mnie zasad uczono na kursie przygotowawczym do zdobycia karty wędkarskiej,ty gdzie mieszkam nikt nie idzie na ryby w celu zabawy z rybkami,chcesz złowić szczupaka bierzesz sprzęt do tego celu potrzebny i idziesz go złowić,po złowieniu ryba dostaje w łeb ma podcięte skrzela żeby przestała żyć i idzie na patelkę,jeżeli ktoś tu chce miło i przyjemnie spędzić czas nad wodą bierze kocyk i termos z kawką ,siada i podziwia widoki,nikomu nie przychodzi do głowy wyciągać ryby z wody tylko po to żeby je wyciągać,pierwszym pytaniem na kursie na kartę jest cel próby zdobycia takiego dokumentu,ludzie odpowiadający że chcą spędzić miło czas nad wodą są odsyłani do paragrafu w książce który określa tu wyraźnie cel posiadania karty,tu nie ma specjalnych przepisów co do wędkarstwa,tu jest wszystko podciągnięte pod łowiectwo i wędka traktowana jest jak broń której używa się do zdobycia zwierzyny,no ale ja nie ganie ludzi dla zabawy targających ryby z wody ,dla mnie róbcie co chcecie,również wiele ryb wypuszczam ale ze względu takiego że jak jadę na węgorki i miętusy to nie mam w planach zabierać przypadkowo złowionych karpi lub innych ryb,leszcze i płocie niestety muszę zabierać do domu bo nie mogę ich wypuszczać,jest to po prostu zabronione przez właścicieli wody,niech każdy podchodzi do tematu wypuszczania rybiszonów według swojego sumienia ,chcecie to wypuszczajcie nie chcecie to od razu zabijajcie żeby się rybki nie męczyły ,pozdrawiam

CześćPiotruś rozumiem, że " ordnung mus sein " i jako przykładny wędkarz wędkę trzymasz w kasie pancernej, masz też termosik na kawkę lub herbatę i kocyk w razie gdybyś chciał popatrzeć na wodę upajając się przy okazji okolicznościami przyrody ;-))To oczywiście żart ale ja osobiście nie wierzę, że wszyscy stosują się do tej zasady. No chyba, że " ordnung mus sein" ";-))Dość ciekawe swoją drogą jest to podejście - to znaczy, że wędkarz na egzaminie ma wyraźnie się określić do czego mu potrzebne to zezwolenie na łowienie ryb. Ma powiedzieć, że będzie ryby łowił a potem je jadł ?Ale jak czytam to pomimo, że masz takie przepisy ryb w wodzie masz pod dostatkiem a to jest najważniejsze.A jakieś limity czy wymiary tam są ? - To pytanie z ciekawości.JK (2012/11/25 13:26)

Piotr 100574


he he nawet rejestry połowu są (2012/11/25 13:50)

Piotr 100574


Schonmaße und Schonzeiten in Bayern

Art
Schonzeit Schonmaß (cm)
1.1 Flussneunauge, Lampetra fluviatilis ganzjährig -
1.2 Bachneunauge, Lampetra planeri ganzjährig -
1.3 Donau-Neunaugen, Eudontomyzon spp. ganzjährig -
1.4 Meerneunauge, Petromyzon marinus ganzjährig -
2.1 Stör, Acipenser sturio ganzjährig -
2.2 Sterlet, Acipenser ruthenus ganzjährig -
3. Maifisch, Alosa alosa ganzjährig -
4.1 Atlantischer Lachs, Salmo salar ganzjährig -
4.2 Bachforelle, Salmo trutta forma fario 1.10. - 28.02. 26
4.3 Seeforelle, Salmo trutta forma lacustris 1.10. - 28.02. 60
4.4 Meerforelle, Salmo trutta forma trutta ganzjährig -
4.5 Regenbogenforelle, Oncorhynchus mykiss 15.12 - 15.04 26
4.6 Bachsaibling, Salvelinus fontinalis 1.10. - 28.02. 20
4.7 Seesaiblinge, Salvelinus spp. 1.10. - 31.12. 30
4.8 Huchen, Hucho hucho 15.02. - 31.05. 70
5.1 Renken/Felchen, Coregonus spp. 15.10. - 31.12. 30
5.2 Kilch, Coregonus bavaricus ganzjährig -
5.3 Nordseeschnäpel, Coregonus oxyrinchus ganzjährig -
6. Äsche, Thymallus thymallus 1.01. - 30.04. 35
7.1 Rotauge, Rutilus rutilus - -
7.2 Frauennerfling, Rutilus pigus virgo 1.03. - 30.06. 30
7.3 Perlfisch, Rutilus meidingeri ganzjährig -
7.4 Moderlieschen, Leucaspius delineatus - -
7.5 Hasel, Leuciscus leuciscus - -
7.6 Aitel, Squalius cephalus - -
7.7 Strömer, Telestes souffia ganzjährig -
7.8 Nerfling, Leuciscus idus - 30
7.9 Elritze, Phoxinus phoxinus - -
7.10 Rotfeder, Scardinius erythrophthalmus - -
7.11 Schied, Aspius aspius 1.04. - 31.05. 40
7.12 Schleie, Tinca tinca - 26
7.13 Nase, Chondrostoma nasus 1.03. - 30.04. 30
7.14 Gründling, Gobio gobio - -
7.15 Weißflossiger Gründling, Romano gobio albipinnatus ganzjährig -
7.16 Kessler-Gründling, Romano gobio kesslerii ganzjährig -
7.17 Steingreßling, Romano gobio uranoscopus ganzjährig -
7.18 Barbe, Barbus barbus 1.05. - 15.06. 40
7.19 Mairenke, Alburnus mento - -
7.20 Laube, Alburnus alburnus - -
7.21 Schneider, Alburnoides bipunctatus ganzjährig -
7.22 Güster, Blicca bjoerkna - -
7.23 Brachse, Abramis brama - -
7.24 Zobel, Ballerus sapa - -
7.25 Zope, Ballerus ballerus ganzjährig -
7.26 Zährte und Seerüßling, Vimba vimba - -
7.27 Sichling, Pelecus cultratus ganzjährig -
7.28 Bitterling, Rhodeus amarus ganzjährig -
7.29 Karausche, Carassius carassius - -
7.30 Giebel, Carassius gibelio - -
7.31 Karpfen, Cyprinus carpio - 35
8.1 Schmerle, Barbatula barbatula - -
8.2 Schlammpeitzger, Misgurnus fossilis ganzjährig -
8.3 Steinbeißer, Cobitis taenia ganzjährig -
9. Wels, Silurus glanis - -
10. Aal, Anguilla anguilla - 1) 50
11. Hecht, Esox lucius 15.02. - 15.04. 50
12.1 Flussbarsch, Perca fluviatilis - -
12.2 Zander, Sander lucioperca 15.03. - 30.04. 50
12.3 Kaulbarsch, Gymnocephalus cernua - -
12.4 Donaukaulbarsch, Gymnocephalus baloni ganzjährig -
12.5 Schrätzer, Gymnocephalus schraetser ganzjährig -
12.6 Streber, Zingel streber ganzjährig -
12.7 Zingel, Zingel zingel ganzjährig -
13. Mühlkoppe, Cottus gobio - -
14.1 3stachl. Stichling, Gasterosteus aculeatus - -
14.2 9stachl. Stichling, Pungitius pungitius ganzjährig -
15. Rutte, Lota lota - 30
16.1 Edelkrebs, Astacus astacus, männlich - 12
  weiblich 1.10. - 31.07. 12
16.2 Steinkrebs, Austropotamobius torrentium, männlich - 10
  weiblich 1.10. - 31.07. 10
17. Flussperlmuschel, Margaritifera margaritifera ganzjährig -
18.1 Große Teichmuschel, Anodonta cygnea ganzjährig -
18.2 Gemeine Teichmuschel, Anodonta anatina ganzjährig -
18.3 Abgeplattete Teichmuschel, Pseudanodonta complanata ganzjährig -
18.4 Malermuschel, Unio Pictorum ganzjährig -
18.5 Große Flussmuschel, Unio tumidus ganzjährig -
18.6 Kleine Flussmuschel, Unio crassus ganzjährig -
(2012/11/25 13:54)

Piotr 100574


nie ma powiedzieć że będzie je jadł,jest przepis i paragraf zabraniający łowienia ryb i innych stworzeń wodnych dla zabawy (2012/11/25 14:01)

Roxola


Z innych portali :
http://www.haczyk.pl/forum/viewtopic.php?p=206748
"....Tak jest w Bawarii jak w innych landach nie wiem bo każdy ma inne przepisy wędkarskie. Na każdą wodę należy wykupić oddzielne pozwolenie tj Jahreskarte czyli kartę roczną która to jest w formie książeczki i daje możliwość 40, wędkowań. Należy wpisywać w nią każdy pobyt z wędką nad wodą jak i złowione ryby gatunków które umieszczone są na jej ostatniej stronie..."

Jest także sport... 

http://bigcarp.pl/articles.php?article_id=62"W tym tekście, chciałbym wam opowiedzieć jak sprawa ma się dzisiaj w moim rodzinnym kraju, czyli w Niemczech. Ciągle przybywa nam karpiowych maniaków. Dlaczego tak jest? Cóż, wydaje mi się, że dlatego, że jest to po prostu świetny sport. Od 1994 roku mamy swoją gazetę w całości poświęconą karpiom , która nazywa się „Karpfenszene”. Ukazuje się co dwa miesiące i traktuje o paru aspektach wędkarstwa. Raporty z łowisk Francji i Niemiec, relacje z wypraw do innych państw, techniczne wskazówki dotyczące przynęt, zestawów, przeglądy nowinek sprzętowych. Większość załogi tworzącej magazyn to Niemcy, ale często pojawiają się teksty zagranicznych łowców..."
http://www.matchfishing.pl/wiecej/wysiady/143-wywiad-z-karolem-pacyna"Liga Niemiecka czy GPX Polski - bez różnicy, przygotowania sa takie same. Spotkanie Klubu jest najczesciej w środę poprzedzającą zawody. Następnie robimy trennig. W niemieckim klubie Sensas, w którym wędkuje mamy bardzo dużą pomoc od niektórych zawodników z Francji i Anglii, z którymi mamy stały kontakt i wygląda to bardzo profesjonalnie..." (2012/11/25 14:18)

Piotr 100574


ja mieszkam na bawarii od 20 lat i pierwszy raz słyszę o książeczkach zezwalających na połów 40 razy w roku,co do sportu w tej dziedzinie tu takiego czegoś nie ma,po pierwsze przepisy a po drugie karpi w poważnych jeziorach jest mało,w związkowych sadzawkach są i to duże,będę miał chwilę czasu to wkleję wam jak wygląda zezwolenie i karta (2012/11/25 14:44)

Roxola


Gdybyś mógł, to proszę podaj link do niemieckiej strony, tak będę mogła to przetłumaczyć i przeczytam.Bo jak widzisz, w każdym źródle inaczej piszą.Poprzedni post z danymi z rejestru zaprowadził mnie na stronę, gdzie są pliki do pobrania, a w ten sposóbgoogle mi nie przetłumaczy. (2012/11/25 14:53)

Roxola


ROZMIARY RYB I PORY ROKU W BAWARII

RodzajZamknięty sezonSchonmaß (cm)
1,1Minóg rzeczny, Lampetra fluviatiliscałoroczne-
1,2Minogi, Lampetra planericałoroczne-
1,3Danube minogi, Eudontomyzon spp.całoroczne-
1,4Minóg morski, Petromyzon marinuscałoroczne-
2,1Jesiotr, Acipenser sturiocałoroczne-
2,2Jesiotr, Acipenser Ruthenuscałoroczne-
TrzeciShad, Alosa Alosacałoroczne-
4,1Łosoś atlantycki, Salmo salarcałoroczne-
4,2Pstrąg potokowy Salmo trutta forma fario1.10. - 28,02.26
4,3Pstrąg potokowy Salmo trutta lacustris forma1.10. - 28,02.60
4,4Troci, Salmo trutta trutta formacałoroczne-
4,5Pstrąg tęczowy, Oncorhynchus mykiss15:12 do 15:0426
4,6Pstrąg źródlany, Salvelinus fontinalis1.10. - 28,02.20
4,7Charr Arctic, Salvelinus spp.1.10. - 31,12.30
4,8Salmon, Hucho hucho15,02. - 31,05.70
5,1Renken / sieja, Coregonus spp..15,10. - 31,12.30
5,2Sieja, Coregonus bavaricuscałoroczne-
5,3Sieja, Coregonus oxyrinchuscałoroczne-
6-giGrayling, Thymallus thymallus1,01. - 30,04.35
7,1Płoć, Rutilus rutilus--
7,2Płoć, Rutilus pigus virgo1.03. - 30,06.30
7,3Perlfisch Rutilus meidingericałoroczne-
7,4Moderlieschen, Leucaspius delineatus--
7,5Hazel, leuciscus Leuciscus--
7,6Kleń, cephalus Squalius--
7,7Stromer souffia, Telestescałoroczne-
7,8Nerfling, Leuciscus idus-30
7,9Minnow, Phoxinus phoxinus--
7,10Rudd, Scardinius erythrophthalmus--
7,11Arbitrażu, Aspius aspius1,04. - 31,05.40
7,12Tench, Tinca tinca-26
7,13Nos, Chondrostoma nasus1.03. - 30,04.30
7,14Kiełbie, Gobio gobio--
7,15Weißflossiger Gudgeon, gobio Romano albipinnatuscałoroczne-
7,16Kessler-Gudgeon, gobio Romano kessleriicałoroczne-
7,17Steingreßling Romano gobio uranoscopuscałoroczne-
7,18Brzany, Barbus Barbus1,05. - 15,06.40
7,19Mairenke, Alburnus mento--
7,20Altanka, Alburnus alburnus--
7,21Schneider, Alburnoides bipunctatuscałoroczne-
7,22Custer, Blicca bjoerkna--
7,23Leszcza, Abramis brama--
7,24Zobel, ballerus sapa--
7,25Zope ballerus balleruscałoroczne-
7,26Certa i Seerüßling, certa certa--
7,27Sichling, Pelecus cultratuscałoroczne-
7,28Różanka, Rhodeus amaruscałoroczne-
7,29Karasia, Carassius carassius--
7,30Gable, Carassius gibelio--
7,31Karp, Cyprinus carpio-35
8,1Loach, Barbatula barbatula--
8,2Loach, Misgurnus fossiliscałoroczne-
8,3Zębacz, Cobitis taeniacałoroczne-
9-gaSuma, Silurus glanis--
10-gaWęgorza, Anguilla anguilla- 1)50
11.Pike, Esox lucius15,02. - 15,04.50
1,12Okonia, Perca fluviatilis--
2,12Zander, Sander lucioperca15,03. - 30,04.50
3,12Jazgarz, Gymnocephalus cernua--
4,12Donaukaulbarsch, Gymnocephalus balonicałoroczne-
5,12Schrätzer, schraetser Gymnocephaluscałoroczne-
6,12Nerd, nerd Zingelcałoroczne-
7,12Zingel, Zingel zingelcałoroczne-
13.Mühlkoppe, Cottus gobio--
1,143stachl. Ciernik, Gasterosteus aculeatus--
2,149stachl. Ciernik, pungitius pungitiuscałoroczne-
15-szaRutte, Lota lota-30
1,16Raki, Astacus Astacus, male-12
 kobieta1.10. - 31,07.12
2,16Kamień raki, Austropotamobius torrentium, male-10
 kobieta1.10. - 31,07.10
17-gi

Piotr 100574


parę ryb Koleżance źle przetłumaczyło ale jest ok (2012/11/25 15:05)

Piotr 100574


wkleję parę zdięć dokumentów żeby Koleżanka czytając inne portale miała porównanie zaczne od dzienniczka ucznia na kartę wędkarską na bawarii (2012/11/25 15:21)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Piotr 100574


tak wygląda w środku,nie wpisuje się tu każdej eskapady na ryby jak w polsce tylko te dni i godziny w których się coś złowiło (2012/11/25 15:31)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Roxola


Płacisz 85 euro za zezwolenie na jedno jezioro, przeliczając jest to 350 zł (wiem, ze nie powinno się przeliczać) ale wędkarze w Polsce chcą aby była jedna opłata na wszystkie Okręgi.Chciałabym przeczytać statut na niemieckiej stronie bez pobierania. Czy znajdziesz i podasz nam link ?Byłoby fajnie, bo wtedy będę mogła sama porównać prawa i obowiązki wędkarzy. (2012/11/25 15:36)

Piotr 100574


tak że prawie wszystko tak jak w polsce ,oprócz egzaminów i kursów ,tak że jak czytam na innym portalu że jakis ktoś chodził na kurs na bawarii 18 godzin gdzie podstawom dopuszczenia do egzaminu jest 30 godzin to czytać mi sie nie chce,lub że ktoś zameldowany tu na stałe dostanie turystyczną kartę na 3 miesiące to też parodia i jeszcze wpis że do tego sobie wykupi roczne zezwolenie to przesada,wyczytałem takie pierdoły na tym linku co Koleżanka wstawiła,jeszcze dodam że dzwoniłem niedawno w sprawie jednego portalowego Kolegi który mieszka w landzie sąsiadującym z moim w sprawie karty i tam są już inne zasady zdobywania kart,tylko jedno się nie zmienia ,egzaminy i kursy (2012/11/25 15:38)

Piotr 100574


tego jest cała książka ,znalazłem to ,może Koleżanka sobie poczytać
http://www.lfvbayern.de/media/files/BayFiGV_2.pdf (2012/11/25 15:44)