Wyprawa na szczupaki z wędka konger

/ 28 odpowiedzi
Dziś panowie wybrałem się wypróbować moją nową wędkę spinningową Konger Arcus Spin 240 cw . 5-20 . ( Wiem , że jest okres ochronny - jeszcze kilka dni :)  Łapałem na gumy 7 gram , zółta z czarnym grzbietem - bardzo łowne i nic nie mogło mi wejść ...
Ani nawet mały okoniek . Jakbym coś złowił to oczywiście C&R .
Czy po okresie ochronnym na szczupaka ryby zaczną brać agresywniej i czy wogóle zaczną brać ?? Proszę o pomoc .

Pozdrawiam
Koper94


Wędka na szczupaka ma za mały cięzar wyrzutowy to po pierwsze. Po drugie nie łowimy w okresie ochronnym. Po trzecie trzeba trochę doświadczenia a nie samych chęci i pazerności na ryby. (2011/04/27 20:28)

Groszek97


Za mały ciężar powiadasz ? Łowiłem gumą 10 g to zdawało mi się , że nawet ja bym jej nie wziął do ust . ( duża i ciężka ) , po co mi większe przynęty koleszko :) (2011/04/27 20:32)

Koper94


nie chodzi o większe przynęty ale o większą gramaturę wyrzutową bo na takim kijku to szczupaka zatniesz tylko z wielkim fartem "koleszko" (2011/04/27 20:35)

Groszek97


to oddam do reklamacji :)) (2011/04/27 20:39)

Algen


Odłóż gumy. Polecam ci woblerki powierzchowne lub płytko tonace, albo alege szybko prowadzona nad powierzchnią :) Taka rada na maj :D (2011/04/27 20:43)

WaLeR


, albo alege szybko prowadzona nad powierzchnią :) Taka rada na maj :D


Witam

 znaczy sie szczupłe jak wodoloty atakuja wszystko co lata NAD powieszchnią wody  hehehe hmm ciekawe :D:D

pozdro

(2011/04/27 20:52)

Koper94


hmmm..właśnie może kolega powinien łowić nad powierzchnią wody balonikami wypełnionymi helem. Skoro w wodzie nic nie chce dziobnąć ;-) (2011/04/27 21:25)

arnold90


moim zdaniem najlepsze są woblery RAPALA do 13 cm. podobnie ubarwione jak okon  (2011/04/27 21:36)

Algen


haha znowu sie zaje%#%^^5  :D    [pod powierzchnią] (2011/04/27 21:40)

sliwka15


WIELKI ZNAWCO  Koprze od kiedy wędki o gramaturze do 20 gr są za słabe na szczupaka? (2011/04/27 21:43)

Algen


Hahah a tak wgl nie raz miałem branie NAD Powierzchnia :P Prowadzać blache, już ja wyciagajac  z wody a szczupak wyskakiwał za nią :P Łyso ? xD (2011/04/27 21:46)

sliwka15


Groszek97 bardzo dobrze ucz się od początku łowić finezyjnymi kijkami które przytaczają więcej emocji i adrenaliny podczas holu. Mogłeś wziąć wędkę o wyrzucie do 25 g ale przy rozsądnym , spokojnym holu spokojnie możesz cieszyć się z niejednej wygranej walki z tą rybką.
Pozdrowienia i połamania ( byle nie na kolanie ;) ) w nadchodzącym sezonie szczupakowym ;) (2011/04/27 21:46)

Koper94


WIELKI ZNAWCO  Koprze od kiedy wędki o gramaturze do 20 gr są za słabe na szczupaka?



takie wędki nie są za słabe lecz są zbyt giętkie, szczupak ma twardy pysk i taką wędką zacięcie tej ryby jest teoretycznie niemożliwe, ponieważ owa wędka tylko wygnie się a hak tylko draśnie rybie pysk i z niego wyleci.

Finezyjne łowienie jest fajne ale tylko dla wędkarza.
Wyobraź sobie ze weźmie ci większy szczupak, a ty będziesz miał lekki zestaw. Jeśli ryba ci się zerwie wraz z przynętą to ty założysz inną i masz po problemie, a szczupak przez resztę zycia będzie się mordował z gumą w pysku.




(2011/04/27 22:17)

Josi1994


Witam po krótkiej nieobecności, dzisiaj pierwszy raz od 3 tygodni zalogowałem się na portalu a tu zaraz burzliwe rozmowy:) A tak wogóle to czy gość wspominał o wytrzymałości żyłki jakiej używa, więc po co to gadanie o przynęcie w pysku do końca życia nieszczęsnej ryby. Przeciesz moim zdaniem wędka o mniejszej gramaturze to lepsza zabawa a chyba o to chodzi we wędkarstwie? Poza tym mamy jeszcze hamulec w kołowrotku więc zawsze można się nim wyratować. :O (2011/04/27 22:37)

Koper94


Nie będę udzielał się na post "wędkarza", który wykorzystuje rybie pyski do przechowywania w nich różnych przedmiotów. (2011/04/27 22:48)

Rybczan


Witam.

Ja łowię wedka do 20 g ( wklejanka) i jest ok. faktycznie sprawe utrudnia mi wklejanka ( zacięcie) ale jest ok c.w od 5 do 20 g ( wedka Dragon Contact Jig) Kolejna moja wedka to c.w do 40 g. ale tam szczupak zacina się sam :) . Rozmawiałem z kolesiem co łowił szczupłe i sandały wedką z c.w do 13 g. i tez dawał radę . Co do łowności i brań to szukaj różnych rozwiązań prowadzenia gumy ( raz wolniej raz szybciej z opadu itd , równiez kombinuj z kolorystyka. Pozdrawiam i powodzenia ...a 1-maja jak będą chciały to będą brały a jak nie to nie i juz :)

(2011/04/28 09:23)

skoment


Tak się składa, że moja ulubiona wędka na wiosenna szczupaki ma ciężąr wyrzutu do 15g. To dość solidny spinning mikado z oplotem wzmacniającym ze starej serii zeus zander (wędka ma fajną akcję, a pod więszym obciążeniem przechodzi w pełną parabolę), jest niesamowicie czuła i to właśnie chyba dla tego bardzo ją lubię. Wyciągnąłem na nią sztuki po 4-5 kg, bez większego problemu. Oczywiście kołowrotek z dobrym hamulcem też jest bardzo ważny, ale według mnie cała tajemnica tkwi w zastosowaniu plecionki. Faktycznie miękka wędka + rozciągliwa żyłka mogą mniej wprawnym wędkarzom sprawiać trochę problemów przy zacięciu. Ale plecionka ma rozciągliwość bliską zeru. Taki zestaw, naprawdę sprawdza mi się od kilku lat na wiosennych wyczerpanych tarłem szczupakach. (2011/04/28 15:29)

LukaszM


Nie rozumiem jednego - dlaczego kolega @groszek97 z premedytacją zakłóca okres rozrodczy szczupakom? Rozumiem, że chciałeś "koleszko" ;D wypróbować nowy kij i to jak najszybciej. Każdy się cieszy z nowych zakupów. Ale jak już nie wytrzymałeś tych kilku dni to chociaż nie przyznawaj się publicznie do tego, że łamiesz RAPR. (2011/04/29 10:34)

Luuki


nie chodzi o większe przynęty ale o większą gramaturę wyrzutową bo na takim kijku to szczupaka zatniesz tylko z wielkim fartem "koleszko"

....To znaczy że ja mam zaje...go farta bo większość szczupaków i to różnej wielkości łowiłem na kij do 20 gram , nie poprawiałem zacięć a większość spadów jakie niekiedy występowały pojawiła się na skutek mojego błędu a nie gramatury kija który używam. Uważam że "Koleszko" nie masz racji i nawet dużego szczupłego bez najmniejszego problemu zatniesz takim kijkiem a jak ty łowisz kijem od szczotki to nie dawaj innym takich rad. Arcus wybrany przez założyciela tematu sprawdzał mi się kilka sezonów- jak na tak tani kijek jest ok. Pozdrawiam (2011/04/29 10:51)

Groszek97


Wiem , że jest okres ale tak jak mówicie musiałem wypróbować ten kij :))
Oczywiście C&R ... Nie moge się doczekać niedzieli (2011/04/29 13:22)

LukaszM


No to mamy nowy zwrot na forum - "KOLESZKO" :) (2011/04/29 13:25)

JaroDaw


No to mamy nowy zwrot na forum - "KOLESZKO" :)

Jak w bajce "Sezon Na Misia" .Ja też mam fart, zacznę puszczać totka, ja złowiłem szczupaka na podlodową, ale biegnę najpierw sprawdzić jej CW. (2011/04/29 13:45)

Groszek97


Heh :D Ten koper to wogle głupoty gada (2011/04/29 13:50)

MYSZKA86


WIELKI ZNAWCO  Koprze od kiedy wędki o gramaturze do 20 gr są za słabe na szczupaka?



takie wędki nie są za słabe lecz są zbyt giętkie, szczupak ma twardy pysk i taką wędką zacięcie tej ryby jest teoretycznie niemożliwe, ponieważ owa wędka tylko wygnie się a hak tylko draśnie rybie pysk i z niego wyleci.

Finezyjne łowienie jest fajne ale tylko dla wędkarza.
Wyobraź sobie ze weźmie ci większy szczupak, a ty będziesz miał lekki zestaw. Jeśli ryba ci się zerwie wraz z przynętą to ty założysz inną i masz po problemie, a szczupak przez resztę zycia będzie się mordował z gumą w pysku.



Witam, ja mam  shimano super sensitive 2.4 m 3-15 g i łowiąc typowo na okonia taki szczupaczek trochę ponad wymiar spokojnie jest zacięty i wyjęty nawet bez przyponu.
(2011/04/29 14:17)