Wyposażenie ratunkowe pontonu

/ 51 odpowiedzi
zbynio5o


Otóż to !  :)) (2012/02/29 23:29)

MASTINO


Jak w większości tematów : zaczyna sie od pontonu a kończy sie na  Queens Mary. 

Sorry, ale śmiesze to :)))



To bardzo śmieszne, ale żaden ustawodawca nie zajmuje się takimi pierdołami jak wędkarze, użytkownicy łódek, pontonów i innej pływającej drobnicy, czyli pewnie z jakiś drobny milion użytkowników :-/. Dlatego strażnicy posługują się ustawami tworzonymi dla żeglugi i wychodzą takie idiotyzmy, że za pontonem powinienem ciągnąć przyczepę sprzętu ratowniczego.

Dyskusja koncentruje się wokół kamizelek, a nikt nie wspomina np. o gaśnicach. Przez jakiś czas mówiono u nas, że gaśnice obowiązują tylko dla silników wbudowanych lub z linią paliwową, a zaburtowe są zwolnione. Podczas jednej z kontroli okazało się jednak, że PSR dawała za to ostrzeżenia ...wszystkim.



Pierwsze słyszę, że zaburtowe (pawężowe) są zwolnione z posiadania gaśnic. Poszukaj w archiwum forum, a przekonasz się, że było to już omawiane. I bez przesady z tymi przyczepami ze sprzętem, bo nie ma tego tyle, żeby wstawiać tu teksty o przyczepie na sprzęt ratunkowy (kapok, dwa i koło), który jedzie w łodzi, czy bagażiku. Pomijając to, gdyby coś miało mi, czy moim dzieciom, kolegom itd, ratować życie, to targałbym nawet TIR-a z tym ekwipunkiem. Poza tym TEN temat jest o wyborze kamizelki, nie o silnikach czy gaśnicach na pokładzie, stąd dyskusja wokół kamizelek. Kolejna rzecz, strażnicy rzadko zwracają (niestety) uwagę na posiadanie obowiązkowego sprzętu ratunkowego na jednostce, bo zajmują się tym policjanci z jednostek/posterunków wodnych. 

(2012/03/01 09:52)

jarekk


...


Pierwsze słyszę, że zaburtowe (pawężowe) są zwolnione z posiadania gaśnic. Poszukaj w archiwum forum, a przekonasz się, że było to już omawiane. I bez przesady z tymi przyczepami ze sprzętem, bo nie ma tego tyle, żeby wstawiać tu teksty o przyczepie na sprzęt ratunkowy (kapok, dwa i koło), który jedzie w łodzi, czy bagażiku. Pomijając to, gdyby coś miało mi, czy moim dzieciom, kolegom itd, ratować życie, to targałbym nawet TIR-a z tym ekwipunkiem. Poza tym TEN temat jest o wyborze kamizelki, nie o silnikach czy gaśnicach na pokładzie, stąd dyskusja wokół kamizelek. Kolejna rzecz, strażnicy rzadko zwracają (niestety) uwagę na posiadanie obowiązkowego sprzętu ratunkowego na jednostce, bo zajmują się tym policjanci z jednostek/posterunków wodnych. 





Kolego @Mastino, archiwum forum, to potężny składzik, co by nie mówić śmietnik. Wyszperanie stamtąd jednej, konkretnej, a do tego aktualnej informacji, wcale nie jest łatwe. Sam chwilę wcześniej cytowałeś przepisy, które okazało się nie są najświeższe. Dlatego warto pytać, a jeśli nie masz wiedzy lub ochoty odpowiadać, to tego nie rób. Strażnicy zwracają uwagę nie tylko na kamizelki. Tutaj moje doświadczenia są też różne od Twoich. PSR podczas kontroli sprawdza nie tylko kapoki, ale i rejestrację łodzi, posiadanie gaśnic, uprawnienia, itp Społeczna na szczęście nie ma takich uprawnień.

(2012/03/02 10:07)

MASTINO


Kolego @Mastino, archiwum forum, to potężny składzik, co by nie mówić śmietnik. Wyszperanie stamtąd jednej, konkretnej, a do tego aktualnej informacji, wcale nie jest łatwe. Sam chwilę wcześniej cytowałeś przepisy, które okazało się nie są najświeższe. Dlatego warto pytać, a jeśli nie masz wiedzy lub ochoty odpowiadać, to tego nie rób. Strażnicy zwracają uwagę nie tylko na kamizelki. Tutaj moje doświadczenia są też różne od Twoich. PSR podczas kontroli sprawdza nie tylko kapoki, ale i rejestrację łodzi, posiadanie gaśnic, uprawnienia, itp Społeczna na szczęście nie ma takich uprawnień.


Ale to już nie jest mój problem, że masz kłopot ze znalezieniem czegoś w archiwum wedkuje.pl. Ja nie mam. Poza tym jest net. A swoją wiedzę akurat na te tematy, mam tyciu większą niż Ty, bo się tym zajmuję od kilkudziesięciu lat. Więc kwestia posiadania gaśnic na jednostkach z silnikami spalinowymi, a tym bardziej pawężowymi gdzie przewody paliwowe, baki z paliwem i możliwość wypadku i zagrożenia pożarowego, jest dużo większa i już nawet bardziej opierająca się nie tylko o prawo, ale o logikę. Pokaż mi gdzie jest napisane, że w obowiązkach PSR jest kontrola jakości czy ilości sprzętu ratunkowego na pokładach jednostek pływających. Uprawnienia stermotorzysty też mają prawo kontrolować twoim zdaniem? Brawo.



(2012/03/02 12:23)

emista


Skoro już się kłócicie,to powodzenia- taki jest cel pzw.do kamizelki zakładajcie jeszcze chełm albo kask a skoro już to jeszcze okulary, i koniecznie buty z noskami. Kiedyś wpierw dostałem ostrzeżenie o brak numeru rejestracji na pontonie,a później przy rejestracji by URZĄD nie wyglądał głupawo to po konsternacji wpisali mi że ponton to łódź pneumatyczna. Innym razem
strażnicy niemal podbiegli by sprawdzić....zezwolenie na transport tegoż pontonu a tak byli zaaferowani kontrolą że zażądali również zezwolenia na przenoszenie wędek w futerale.Nie miałem również zezwolenia na transport wodny (uprawnień sternika czy coś) i nie pozwolili przepłynąć na drugi brzeg starorzecza.Cóż ,było ich kilku mundurowych a nas tylko trzech a tak mnie ciężko przestraszyli że do dziś mam traumę.Ale warto było....zobaczyć ich miny jak stali z głupawymi minami z bzdurami wypisanymi na mandatach,jąkających się że to druki ścisłego zarachowania.  (2012/03/02 14:01)

MASTINO


Skoro już się kłócicie,to powodzenia- taki jest cel pzw.do kamizelki zakładajcie jeszcze chełm albo kask a skoro już to jeszcze okulary, i koniecznie buty z noskami. Kiedyś wpierw dostałem ostrzeżenie o brak numeru rejestracji na pontonie,a później przy rejestracji by URZĄD nie wyglądał głupawo to po konsternacji wpisali mi że ponton to łódź pneumatyczna. Innym razem

strażnicy niemal podbiegli by sprawdzić....zezwolenie na transport tegoż pontonu a tak byli zaaferowani kontrolą że zażądali również zezwolenia na przenoszenie wędek w futerale.Nie miałem również zezwolenia na transport wodny (uprawnień sternika czy coś) i nie pozwolili przepłynąć na drugi brzeg starorzecza.Cóż ,było ich kilku mundurowych a nas tylko trzech a tak mnie ciężko przestraszyli że do dziś mam traumę.Ale warto było....zobaczyć ich miny jak stali z głupawymi minami z bzdurami wypisanymi na mandatach,jąkających się że to druki ścisłego zarachowania. 


????????? He? No, i już to wszyscy łyknęli. Ta.

(2012/03/02 14:11)

emista


co na ponton? wszystko,jak wyżej -ale czego nie wolno.A więc nie wolno ostrych przedmiotów,więc nie zabieraj scyzoryka a już na pewno żadnych haczyków,kotwiczek czy ostrych słów krytyki na przepisy a nie zapomnij wypiąć kotwiczek z błystek i woblerów i jiggi z twisterów.to bardzo poważne przepisy-masz być tępy jak twój ponton. (2012/03/02 14:14)

Rybka696


Witam,ale galopada.Kupiłem ponton wędkarski z górnej półki,musiałem go kupić razem z  kamizelką asekuracyjną, była w komplecie.Musiałem oczywiście za kamizelkę zapłacić.Pewnego razu łowiąc z pontonu na jeziorze Śniardwy podczas kontroli przez PSR dowiedziałem się że nie mogę łowić z pontonu,na tym jeziorze jest zakaz łowienia z pontonu OBOWIĄZKOWO trzeba mieć kamizelkę RATUNKOWĄ.popełniłem dwa wykroczenia.Po moich tłumaczeniach skończyło się na pouczeniu PONTONEM MOGŁEM ŁOWIĆ ale tylko blisko trzcin (2012/03/03 08:04)

jarekk


... A swoją wiedzę akurat na te tematy, mam tyciu większą niż Ty, bo się tym zajmuję od kilkudziesięciu lat. ...




Nigdy bym nawet nie śmiał wątpić, że jest jakaś dziedzina wiedzy w której ktokolwiek Cie przewyższa. Chciałem tylko, abyś uchylił rąbek tych zasobów, ale widocznie nie zasłużyłem :) A tak całkiem serio, to miałem przez chwilę wrażenie, że odejdziesz od formy przekazu typowej dla teściowych. Nie dajesz rady? ...to trudno, poszukam w internecie. Jestem początkującym wodniakiem i mam problem z ogarnięciem kupy sprzecznych przepisów. Miłego dnia :)

(2012/03/03 11:52)

MASTINO


Daruj sobie człowieku (?) @jarekk, swoje, tak dla ciebie charakterystyczne sarkazmy, bo jest wiele rzeczy na których ja się nie znam, nigdy ich nie poznam i nie mam parcia nawet na to, również w wędkarstwie, ale jak widać to samo dotyczy ciebie. Są jednak rzeczy, pasje, dziedziny życia, o których mam pojęcie większe niż kilka osób tutaj, a ty zwłaszcza, z prostej przyczyny- bo zajmuję się tym od kilkudziesięciu lat i również zawodowo. Co daje mi pełne prawo tak, a nie inaczej o swojej wiedzy na te tematy twierdzić. Kwalifikacje jakie zdobyłem w tych kilku dziedzinach, w pełni to potwierdzają różnymi dokumentami. Jeżeli ty ich nie posiadasz, to przynajmniej nie kpij z kwalifikacji innych osób. Nawet gdybym miał doktorat z dziedziny o której jest wątek, to gwarantuję ci, że akurat ty byś ode mnie żadnej porady, czy pomocy NIGDY nie uzyskał, bo cię po prostu nie trawię i nie tylko ja. Aha, nadal czekam na twoje potwierdzenie tej twojej bzdurnej tezy, że PSR kontroluje sprzęt ratunkowy, gaśniczy i uprawnienia stermotorzysty na jednostkach pływających. Cyt:

"....PSR podczas kontroli sprawdza nie tylko kapoki, ale i rejestrację łodzi, posiadanie gaśnic, uprawnienia, itp ...".

(2012/03/03 14:12)

jarekk


....mam pojęcie większe niż kilka osób tutaj, a ty zwłaszcza, z prostej przyczyny- bo zajmuję się tym od kilkudziesięciu lat i również zawodowo. Co daje mi pełne prawo tak, a nie inaczej o swojej wiedzy na te tematy twierdzić. Kwalifikacje jakie zdobyłem w tych kilku dziedzinach, w pełni to potwierdzają różnymi dokumentami....

 ...gwarantuję ci, że akurat ty byś ode mnie żadnej porady, czy pomocy NIGDY nie uzyskał, bo cię po prostu nie trawię i nie tylko ja. 



mmmm :)) miód !!! Skoro tak, to po co się odzywasz do mnie w tym wątku ? (2012/03/03 21:13)

Jack14


Panowie, koledzy spokojnie:-)

Ja mam takie pytanie w świetle tego:

(§ 10.1 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury Dz.U.03.88.810 w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej stanowi: Statek, z wyjątkiem statku na stale zacumowanego do nadbrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku).




Które wody (może jakiś wykaz) klasyfikowane są jako "żeglugi śródlądowej?

(2012/03/03 21:53)

MASTINO


Panowie, koledzy spokojnie:-)

Ja mam takie pytanie w świetle tego:

(§ 10.1 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury Dz.U.03.88.810 w sprawie wymagań technicznych i wyposażenia statków żeglugi śródlądowej stanowi: Statek, z wyjątkiem statku na stale zacumowanego do nadbrzeża, powinien być wyposażony w pasy lub kamizelki ratunkowe w ilości odpowiadającej liczbie osób znajdujących się na statku).


Które wody (może jakiś wykaz) klasyfikowane są jako "żeglugi śródlądowej?



A proszę uprzejmie :) 

Śródlądowe drogi wodne w Polsce:

Prawa właścicielskie w stosunku do śródlądowych dróg wodnych wykonuje prezes krajowego zarządu gospodarki wodnej. Do jego obowiązków należy utrzymanie szlaku żeglownego. Zamknięty katalog dróg wodnych opublikowany został w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2002 r. (poz. 1786):
-Biebrza od ujścia Kanału Augustowskiego do ujścia do rzeki Narwi;
-Brda od połączenia z Kanałem Bydgoskim w miejscowości Bydgoszcz do ujścia do rzeki Wisły;
-Bug od ujścia rzeki Muchawiec do ujścia do rzeki Narwi;
-Jezioro Dąbie do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
-Kanał Augustowski od połączenia z rzeką Biebrza do granicy Państwa, wraz z jeziorami znajdującymi się na trasie tego kanału;
-Kanał Bartnicki od jeziora Ruda Woda do jeziora Bartężek, wraz z jeziorem Bartężek;
-Kanał Bydgoski;
-Kanał Elbląski od jeziora Druzno do jeziora Jeziorak i jeziora Szeląg Wielki, wraz z tymi jeziorami i jeziorami na trasie kanału, oraz szlak boczny w kierunku miejscowości Zalewo od jeziora Jeziorak do jeziora Ewingi włącznie;
-Kanał Gliwicki wraz z Kanałem Kedzierzyńskim;
-Kanał Jagielloński od połączenia z rzeką Elbląg do rzeki Nogat;
-Kanał Łączański;
-Kanał Ślesiński wraz z jeziorami na jego trasie oraz jezioro Gopło;
Kanał Żerański;
-Martwa Wisła od rzeki Wisły w miejscowości Przegalina do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
-Narew od ujścia rzeki Biebrzy do ujścia do rzeki Wisły, wraz z Jeziorem Zegrzyńskim;
-Nogat od rzeki Wisły do ujścia doZalewu Wiślanego;
-Noteć (górna) od jeziora Gopło do połączenia z Kanałem Górnonoteckim i Kanał Górnonotecki oraz rzeka Noteć (dolna) od połączenia z Kanałem Bydgoskim do ujścia do rzeki Warty;
-Nysa Łużycka od miejscowości Gubin do ujścia do rzeki Odry;
-Odrzańska Droga Wodna od miejscowości Racibórz do połączenia z rzeką Odrą Wschodnią, która przechodzi od Przekopu Klucz-Ustowo w rzekę Regalicę, wraz z tą rzeką i bocznymi odgałęzieniami do jeziora Dąbie oraz szlak boczny rzeki Odry od śluzy Opatowice do śluzy Miejskiej w miejscowości Wrocław;
-Odra Zachodnia od jazu w miejscowości Widuchowa (km 704,1 rzeki Odry) do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi, wraz z bocznymi odgałęzieniami i przekop Klucz-Ustowo łączący rzekę Odrę Wschodnią z rzeką Odrą Zachodnią;
-Parnica i Przekop Parnicki od rzeki Odry Zachodniej do granicy z morskimi wodami wewnętrznymi;
-Pisa od jeziora Roś do ujścia do rzeki Narwi;
-Szkarpawa od rzeki Wisty do ujścia do Zalewu Wiślanego;
-Warta od Kanału Ślesińskiego do ujścia do rzeki Odry;
-system Wielkich Jezior Mazurskich obejmujący jeziora połączone kanałami, tworzącymi szlak od jeziora Roś (włącznie) w miejscowości Pisz do rzeki Węgorapy (włącznie) w miejscowości Węgorzewo, wraz z jeziorami: Seksty, Śniardwy, Mikołajskie, Tałty, Tałtowisko, Kotek Wielki, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin, Tałty, Kisajno, Dargin, Łabap, Kirsajty, Mamry i Święcajty, wraz z Kanałem Giżyckim oraz Kanałem Niegocińskim i Kanałem Piękna Góra oraz szlak od Jeziora Ryńskiego (włącznie) w miejscowości Ryn do Jeziora Nidzkiego (do 3 km, stanowiącego granicę z Rezerwatem „Jezioro Nidzkie”), wraz z jeziorami: Bełdany, Guzianka Mała i Guzianka Wielka;
-Wisła od ujścia rzeki Przemszy do połączenia z Kanałem Łączańskim i od ujścia tego Kanału w miejscowości Skawina do ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej.


Międzynarodowe drogi wodne w Polsce:

W 1996 r. w porozumieniu AGN (European Agreement on Main Inland Waterways of International Importance) ustalono sieć europejskiego systemu dróg wodnych w ramach transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T). Trzy drogi wodne o znaczeniu międzynarodowym znajdują się na terenie Polski:
-E30 – droga wodna łącząca Morze Bałtyckie z Dunajem w Bratysławie. W Polsce przebiega Odrzańską Drogą Wodną od Świnoujścia poprzez Szczecin i Wrocław do granicy z Czechami.
-E40 – droga wodna łącząca Morze Bałtyckie z Morzem Czarnym. Prowadzi z Gdańska w górę Wisły do Warszawy, a dalej Narwią i Bugiem do Brześcia, gdzie łączy się z drogą wodną prowadzącą przez Polesie do Dniepru.
-E70 – europejski szlak komunikacyjny wschód-zachód łączący Antwerpię (Belgia, wybrzeże Atlantyku) z Kłajpedą (Litwa, wybrzeże Bałtyku). Prowadzi poprzez Holandię, Niemcy, Polskę, Rosję do Litwy. W Polsce droga E70 przebiega od śluzy w Hohensaaten przez Odrę do Kostrzyna, gdzie następuje połączenie z drogą wodną Odra-Wisła. Szlak prowadzi 294 km Wartą, Notecią, Kanałem Bydgoskim i Brdą, aż do styku z Wisłą w Bydgoskim Węźle Wodnym. Następnie szlak biegnie 114 km Wisłą, Nogatem i Zalewem Wiślanym do granicy z Rosją.

Źródło-Wikipedia.

(2012/03/04 08:46)

waldiglogow


czyli czegos takiego nie moge miec na pontonie?

http://allegro.pl/kamizelka-asekuracyjna-ratunkowa-jaxon-moro-okazja-i3077986310.html (2013/03/14 20:26)

u?ytkownik145490


Wędkuję z łodzi od dobrych paru lat - i myślę , że jestem w miarę obeznany w obowiązujących przepisach w prawie wodnym / nb. jestem na bieżąco informowany o wszelkich newsach dzięki uprzejmości znajomych policjantów rzecznych , którzy regularnie w czasie patrolów podpływają do mnie na pogawędkę / Więc :1, Rejestracja jednostki pływającej jest obowiązkowa / nie ma znaczenia , czy jest to łódź , czy ponton /- dokonuje się jednorazowo , koszt nieduży { ja chyba płaciłem 25 PLN }2. Obowiązkowo każda osoba na łodzi / pontonie / musi posiadać kamizelkę ratunkową / nie asekuracyjną ! .3. Na łodzi musi znajdować się koło ratunkowe.4. Jeżeli łódź wyposażona jest w silnik spalinowy obowiązkowo należy posiadać gaśnicę / min.2 kg z uaktualnionym okresem ważnośći /5. Coś ostatnio mówili też o obowiązku posiadania rzutki z linką i bosaka / ale dali do zrozumienia , że za ich brak nie poniosę żadnych konsekwencji /6. Sterujący łodzią spalinową / jak jest z wiosłową nie wiem / nie może być pod wpływem alkoholu , pasażerowie mogą popijać.
P.S.  To jest przedstawiona na dzień dzisiejszy moja wiedza w tym temacie ; jednak z góry zaznaczam , że nie mogę w żaden sposób mierzyć się z prawdziwym guru i mędrcem portalowym od  wszelakich tematów sympatycznym kolegą Mastino , który pewnie z wrodzoną uprzejmością uaktualni i wyjaśni wszystkim potrzebującym rady wszelkie niejasności !
P.S. Osobiście mnie ciekawi czemu te przepisy nie dotyczą łodzi z wypożyczalni , a tym bardziej kajaków / gdzie chyba o wywrotkę łatwiej , niż na łodzi /
Pozdrawiam Ernest  (2013/03/14 21:28)

u?ytkownik145490


Absurdalność przepisów :
1. Czemu ma służyć kamizelka ratunkowa na łodzi skoro nie ma obowiązku jej założenia ?2. Czyż płonący samochód łatwiej ugasić mniej pojemną gaśnicą , niż łódkę znajdującą się na wodzie ? (2013/03/14 21:42)

Romuald55


WYPOSAŻENIE ŁODZI 
1. środki ratunkowe dla każdego członka załogi, 
2. koło ratunkowe / rzutka rękawkowa, 
3. gaśnica na łodziach z silnikiem (nie jest obowiązkowa przy silnikach z wbudowanym zbiornikiem paliwa). 
AKTY PRAWNE 
1. Ustawa o kulturze fizycznej z dnia 18.01.1996r. 
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06.05.1997r. (warunki bezpieczeństwa osób pływających i uprawiających sporty wodne) 
3. Ustawa o żegludze śródlądowej z dnia 21.12.2000r (rejestracja statków na śródlądowych drogach wodnych) 
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 22.01.2002r. (wypadki żeglugowe) 
5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 14.03.2003r. (wymagania techniczne i wyposażenie) 
6. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28.04.2003r. (przepisy żeglugowe na śródlądowych drogach wodnych) 
7. Rozporządzenie Ministra Sportu z dnia 09.06.2006r. (uprawianie żeglarstwa) 
8. Rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z dnia 11.04.2008r. 
* Dotyczy osób uprawiających sporty na śródlądowych drogach wodnych." 
Źródło: http://rzeczny.policja.waw.pl/portal/kr/399/1060/Informacja_dla_osob_uprawiajacych_sporty_wodne.html
 
(2013/03/14 21:54)

JKarp


" Absurdalność przepisów :

1. Czemu ma służyć kamizelka ratunkowa na łodzi skoro nie ma obowiązku jej założenia ?
2. Czyż płonący samochód łatwiej ugasić mniej pojemną gaśnicą , niż łódkę znajdującą się na wodzie ? "

Ad.1 - a na czym posadzisz swoje szanowne cztery litery ;-)))))
Ad.2 - Nie wiem a sprawdzić bym nie chciał ;-))))))))))))

;-)
JK (2013/03/14 21:55)

waldiglogow


jak takiej kamizelki nie mozna uzywac to po co jest w sprzedarzy?jak mam ponton 360 to moge oszukac przy rejestracji ze ma 340?kto mi to zmierzy an wodzie? (2013/03/14 22:21)

u?ytkownik145490


jak takiej kamizelki nie mozna uzywac to po co jest w sprzedarzy?jak mam ponton 360 to moge oszukac przy rejestracji ze ma 340?kto mi to zmierzy an wodzie?

np.spławiki z jeżozwierza też można kupić - ale nie używać . A towar w sklepach chyba do tego służy , aby go sprzedawać , a co kupujący z nim zrobi to jego prywatna sprawa.
A kombinacje z rejestrem nie są warte ewentualnie zaoszczędzonej kwoty -  mogą jedynie dostarczyć sporej dawki nerwów i nieprzyjemności np. w temacie czy dana jednostka nie jest kradziona . (2013/03/14 22:37)

Bernard51


np.spławiki z jeżozwierza też można kupić - ale nie używać .

Może odwrotnie ?? -Zakaz sprzedaży! (2013/03/15 05:53)

u?ytkownik145490


np.spławiki z jeżozwierza też można kupić - ale nie używać .

Może odwrotnie ?? -Zakaz sprzedaży!
W sklepach jest ich do koloru i wyboru - chyba nie służą tam jako ozdoba ?
A przypadkiem zakazem sprzedaży nie są objęte rybki na żywca ? 
(2013/03/15 09:12)