Zaloguj się do konta

Wypinające się szczupaki

utworzono: 2012/06/03 09:23
przemek-bialy

Podczas moich wypraw spiningowych w pogoni za SZCZUPAKIEM większość zęboli po zacięciu nie daje mi satysfakcji z lądowania.Chodzi o to,że większość ryb zaciętych wypina mi się praktycznie już przy brzegu.Co może być przyczyną takiej sytuacji może zły kąt trzymanie wędki albo niewłaściwy sprzęt.Dodam,że wędkuje od zeszłego roku.Mój zestaw to Robinson xenon jig master 7-20g 2,70m,kołowrotek mistral tournament i na nim plecionka power pro 0,19.Jaki powinien być mniej więcej kąt trzymania wędki podczas holowania i wyciągania ryby między wędką a lustrem wody?POMOCY.W większości łowie na kopyta dozbrojone główką jig.Przy dozbrajaniu staram się aby hak był jak najdłuższy nie zakłócając pracy ogonka przynęty. [2012-06-03 09:23]

Stypa63

Wędkę trzymaj tak żeby kąt między kijem i plecionką wynosił mniej więcej 90 stopni, ale to że ryba spina ci się pod nogami może być skutkiem wielu błędów. Może to być źle wyregulowany hamulec w kołowrotku albo za słabe zacięcie podczas brania. I pamiętaj żeby szczupakowi nawet na chwilę nie dawać luzu. Plecionka musi być cały czas napięta.
[2012-06-02 23:23]

przemek-bialy

A dobrze wyregulowany hamulec jak sprawdzić?Plecionka powinna dać się ręką odwinąć ale jak ciągnę na siłę czy lekko?
[2012-06-03 08:26]

basiasia

Stosuj haki o szerszym łuku kolankowym.
[2012-06-03 09:39]

Iras1975

Za długi kij, za miękki i za słabo zacinasz. Sprzęgło dokręcaj  na maxa i tnij tak jak sandacze to wtedy przesuniesz haczyk w zaciśniętej paszczy szczupaka. Zmień kij na 240 lub jeszcze krótszy i minimum 30g cw. Różnica w ilości wyholowanych ryb takim zestawem jest ogromna. Hol siłowy oczywiście bez żadnego bawienia się bo na bank spadnie. [2012-06-03 09:51]

Ernest755

w gumę wbij kotwicę przywiązaną na kawałku żyłki i wbitą w gumę
[2012-06-03 10:00]

Nie masz wyregulowanego hamulca a przy plecionce to podstawa. [2012-06-03 10:33]

z@mela

Przyczyn moze byc kilka 
z miekki kij    ja np uzywam  TD  7-21  med fast i  duzo szczupaków nie moge  tym kijem zaciąc  bo jest stosunkowo miekki  no chyba ze jest konkretne branie  to wtedy  siedzi.

tempy hak /kotwica     bardzo często jest tak ze hak w główce jigowej jest tempy a  wtedy zeby  go wbić w pysk ryby  trzeba naprawde bardzo mocno zaciąć

źle  wyregulowany hamulec  za luźny lub za sztywny w zaleznosci od kija jak masz miekki kij   to raczej hamulec  dokręcony natomiast jesli kij jest sztywny to hamulec luźniejszy bo przy lowieniu plecionką  w polaczeniu z sztywnym kijem czesto przynęta  zostanie odstrzelona z pyska ryby.

[2012-06-03 10:42]

Diablo

Plecionka to nie jest dobry pomysł na ościste pyski szczupaków
[2012-06-03 10:43]

haymaker88

Ja z kolei widzialem taki patent na dozbrojenie gumy. Potrzebna do tego kotwica z 2 hakami do gumy przykladamy glowke i patrzymy w ktorym miejscu bedzie przechodzic nastepnie przebijamy kotwice przez gume w taki sposob by przy zakladaniu na glowke hak przeszedl przez oczko kotwicy :) Nie stosowalem tego poniewaz nie mam problemow z zacinaniem ale sposob wydaje sie ciekawy :) Dolanczam zdjecie gdzie widac jak to wyglada :) Pozdrawiam :)
[2012-06-03 11:03]

bwm

jak nie chcesz zmieniac kija to zamień plecionkę na żyłkę np 0,225,i naprawdę poluzuj ustawienie kołowrotka ,jak zauwazyłes każdy szczupły przy brzegu kręci młynka i to jest ten moment kiedy nie może na pewno dostac luzu ,a za twardy hamulec przy pleciące dla odmiany często kończy się rozerwaniem wbrew pozorom delikatnego pyska.
moim zdaniem 2.7m na rzekę jest ok. natomiast ciężar  30-35 g w rzece dałby większe możliwości.

[2012-06-03 12:19]

altershepi

wybieraj więcej plecionki do max 1m-1,5m od szczytówki i unoś kij wyżej trzymając go poziomo  tak aby kij się ugiął i dopiero ląduj rybę... wtedy przy miękkim kiju i sztywnej plecionce to kij przejmie role amortyzatora i utrzyma napiętą linkę... i szczupi się nie zepnie :) ja używam parabolika 2.4 o powolnej akcji i żyłki... i u mnie to zdaje egzamin... jeszcze nie zdarzyło mi się by się spiął pod brzegiem... tylko przy takim kiju trochę w krzaki sp*er*da*a*ą :D [2012-06-03 12:47]

egzekutor

jak wyzej dozbrajanie gumy pod ogonkiem wystarczy moze być zwykla kotwiczka ja tak robię i mało ktory szczupak sie zepnie  [2012-06-03 13:01]

halski021

Tak jak pisze zamela najprawdopodobniej tępe haki nie wbijają się w twardy pysk szczupaka.
[2012-06-03 13:02]

sy28

Witam wycholowałem już sporo szczupaczków i szczupaków moim zdaniem jakiejś pewnej metody niema,lecz jak wspomnieli koledzy zero luzu a później bywa różnie mi dzisiaj też pod nogami zrobił młynek i cześć,a łowiłem na obrotówkę i dwa docięcia zrobiłem.Sprawa jest prosta my chcemy go dorwać a on walczy o życie nie zawsze się wygrywa.A co do sprzętu jeśli nie łamie i nie zrywa a wędkowanie to nie męczarnia niema co cudować.
[2012-06-03 13:05]

JOPEK1971

wybieraj więcej plecionki do max 1m-1,5m od szczytówki i unoś kij wyżej trzymając go poziomo  tak aby kij się ugiął i dopiero ląduj rybę... wtedy przy miękkim kiju i sztywnej plecionce to kij przejmie role amortyzatora i utrzyma napiętą linkę... i szczupi się nie zepnie :) ja używam parabolika 2.4 o powolnej akcji i żyłki... i u mnie to zdaje egzamin... jeszcze nie zdarzyło mi się by się spiął pod brzegiem... tylko przy takim kiju trochę w krzaki sp*er*da*a*ą :D

Nie kij jest problemem tylko wędkarz.Na ciężkie jerki używa się bardzo sztywnych wędzisk,a szczupaki i tak lądowane są Bez większych problemów.Często spadają szczupaki z zestawów uzbrojonych w ciężkie główki,bo troszkę luzu, i taka przynęta stanowi "zawias"podczas miotania się szczupaka.W takim przypadku szczupaka trzeba bez ceregieli targac do brzegu na sztywnym sprzęcie,najważniejsze nie panikowac.;-)

[2012-06-03 13:12]

altershepi

nie napisałem że kij jest problemem a jedynie jak ma wykorzystać jego walory... [2012-06-03 14:38]

dawido199

Najważniejsze, szczupak nie może mieć zbyt dużo luzu bo się wymota. Druga rzecz, musisz zacinać do góry, bo to jest najskuteczniejsze zacięcie. Kolejna rzecz to taka, że jak łowisz na gumy to hak główki jigowej musi jak najbardziej wystawać, czyli przy nabijaniu gumki, hak musisz wprowadzać jak najbliżej grzbietu gumki.

Pozdrawiam dawido199
[2012-06-03 16:40]

przemek-bialy

A ja zacinałem w bok to był błąd.Dzięki wszystkim za porady na pewno je wykorzystam.
[2012-06-04 07:32]

sapeta

Kolego z tego co piszesz to z całą pewnością masz zle dopasowany zestaw do takiego wyrzutu jaki masz do 20g.to ta plecionka jest za silna ja  używam 019.plecionki power pro w wędce od 20-60g.wyrzutu poza tym przed każdym łowieniem sprawdzaj ostrość haczyka bo to może być jedna z podstawowych błędów a jeżeli upierasz się co do plecionki to zacinaj pewnie i zdecydowanie nie dając rybie żadnego luzu .Jest pewien sposób na zwiększenie amortyzacji bo jak wiemy plecionka jest nie rościągliwa możesz zrobić przypon z żyłki około 1.5m grubości 025 łącząc z plecionką węzłęm zderzakowym,możesz także wyregulować hamulec lub masz zbyt sztywny kij.
[2012-06-04 11:40]

Jack14

To chyba najgorsza porada (bez urazy).

Plecionka nie jest rozciągliwa i to jej jedna z jej zalet lub wad.

Zaletą jest to, że czujesz każde "skubanie" przynęty, a wadą, że nie potafi się "rozciągać" jak żyłka.

Co może "amortyzować" skoro plecionka się nie rozciąga?

Giędkość wędki, ręka, samo wędzisko w ostateczności dobry hamulec itp.

Plecionka nie wybacza błędów.

[2012-06-04 18:18]

maciek2544

1.Po co ci taka gruba plecionka?2.Możesz dozbroić gumę np. tak jak na fotce z gumą Savage Gear lyb inne dozbrojki.3.Stosuj dobre haki.4.Nie dawaj luzów rybie.Ja mam PP 0,15mm na wędce 20,60gr a u mnie w łowisku są szczupaki ogromne szczupaki nejwiększy tam złapany miał ponad 20kg.Przeważnie można złapać 10kg.I plecionkę mam na max 9kg.Zacinaj mocniej , stosuj odpowiednio duże haki , lub mniejsze jeśli masz za duże.Ja np. miałem problem że nie mogłem zaciąć szczupaka, ale to wina nowego kija którego nie wyczułem.Albo zastosuj główki jig Mustad chyba Shadow , mają one inny kształt haka , stosuje się je do dużych gum , po prostu wystają wyżej niż normalne. [2012-06-04 19:50]

altershepi

"wtedy przy miękkim kiju i sztywnej plecionce to kij przejmie role amortyzatora i utrzyma napiętą linkę"

Gdzie tu napisałem że plecionka się rozciąga? 

Skoro kolega ma nie rozciągliwą plecionkę i miękki kij który dobrze amortyzuje to chyba jasne że musi wykorzystać odpowiednio kij by plecionka się nie luzowała... 

Ma amortyzować właśnie dlatego że plecionka się nie rozciąga...

[2012-06-06 00:01]

Jack14

Wszystko się zgadza tylko ktoś wędkę trzyma w ręku i pilnuje np. żeby nie była ustawiona pod zbyt dużym kątem w trakcie holu, również amortyzuje gwałtowne "odejścia" ryby, a nie tylko wędzisko i hamulec kołowrotka itp. itd.

Jeszcze raz proszę przeczytać mój wpis i to co napisałem (ręka)

Po co wstawiać jakieś przypony żyłkowe do zestawu spiningowego? Wystarczy to co napisałem. Na zakończenie pozostaje jeszcze sprawa kiedy ryba jest gotowa do podebrania ale to już każdy sam powinien sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Pozdrawiam.

[2012-06-06 17:17]

Wypinające się regularnie szczupłe to tylko wina wędkarza. Przyczyn może być kilka, nawet na raz. Za małe haki, za słabe zacięcia, zacięcie powodujące utratę energii, czyli tzw. boczne, tępe haki, źle wyregulowany hamulec podczas walki( za słabo skręcony podczas zacięcia, za mocno podczas podbierania), dawanie luzów podczas holu, pozwalanie na wyskoki-świece, brak dozbrojki przy większych gumach-tak jest wręcz konieczna dla przynęt większych jak 4". To tak z grubsza co można wymienić. I pamiętaj: nieprawdą jest że kijem miękkim nie da rady wyholować szczupłego. To właśnie typowa szczupaczówka ma ugięcie co najmniej półparaboliczne. A max CW zależy tylko od używanych przynęt. Ja przez pewien czas nawet łowiłem szczupłe, fakt nieduże bo do ok 65 cm, na kijek wklejankę 2,75 m 3-12 g!!! Bo tego wymagały warunki i same ryby. I zębole mi nie spadały. Grunt to aby wyeliminować błędy jakie wymieniłem wyżej. No i podczas holu zachowywać zimną krew;)
[2012-06-06 18:56]

Jack14

Dobry temat i tekst nic więcej nie trzeba dodawać tylko stosować lub przynajmniej próbować.

Połamania.

[2012-06-06 19:22]