Wymiary szczupaka w przydomowym stawie

/ 8 odpowiedzi

• konto usunięte

Szczupak
Witam wszystkich kolegów po fachu,
2 maja zeszłego roku zarybiłem swój staw niewielkimi 10 szczupakami – ich długość nie przekraczała 30 cm. Do końca 2017 roku odłowiłem 2. W tym roku kolejne 4. Nie były one duże w granica 0,7-1,2 kilograma. 4 czerwca tego roku złowiłem na blachę obrotową szczupaka o długości 66 cm i masie 2,0 kilogramy (ten na zdjęciu) po czym go wypuściłem. Moje pytanie brzmi jak duży może urosnąć szczupak w tak małym zbiorniku (wymiary to około 10 x 25 metrów). Dodam, że występuje u mnie karaś srebrzysty w dużych ilościach.

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

z@mela

cięzko powiedzieć jaki duży może urosnąć ale pewnie zalezy to głównie od ilości pokarmu , niedaleko mnie w 3x większym stawie do którego wpóściłem szczupaki a wczesniej bylo opór karasia to szczupłe w ciągu kilku lat urosły dodługości okolo 80-90cm takie się łowiło a rekord to 124cm ale zero małych karasi a jedynie takie 40+ podobnie z okoniami jak się łowi to duże heh niby okoń rośnie 20 lat do dlugosci 40cm a tam po kilku latach takie garby że szok, (2018/10/03 21:37)

Kabi

Może podłączę się do tematu :) Czy ten Twój mały zbiornik to ten za Tobą na zdjęciu ??? Bo tak bym z tego wnioskował . Nie napisałeś nic o głębokości . Szczupak ma to do siebie , że w małych zbiornikach przy dostatku pokarmu rośnie i szybko i duży , gdyż nie musi zużywać nadto energii na pogoń za ,,drobnicą'' . Myślę że powinien osiągnąć 80-90cm i masę 4... może 6 kg . Pytanie czy na tym Ci zależy , czy chcesz mieć tylko i wyłącznie tego jednego i wyrośniętego szczupaka , gdyż reszta coraz to większych rybek będzie padała jego ofiarą. Może też być tak , że przestanie rosnąć , a wszystko przez zbyt mało ryb odpowiedniej wielkości (większy szczupak poluje na większe ryby), które sprawiają , że nie musi uganiać się za małymi i tracić na to dużo energii. O ile pamiętam najlepszymi ofiarami są ryby stanowiące 10% wlk. drapieżnika , więc masz odpowiedź , by szczupak przyrastał teraz maksymalnie musi mieć dużo ryb wielkości 0,2kg (karaś dłoniak). Jednakże wnioskując po zdjęciu ma on jakąś dużą głowę w stosunku do ciała (może takie ujęcie). Jeśli tak rzeczywiście jest oznacza to że kości rosną z wiekiem , a ciało nie przyrasta tak jak powinno , jest to pierwszy znak , że zaczyna brakować ofiar o odpowieniej wlk. w stawie i szczupak musi uganiać się za małymi rybami , a przez to zaczyna wolniej rosnąć. Jednakże jeżeli przy 66cm ważył on około 2kg , to jest to prawidłowa waga ;) (2018/10/10 20:02)

użytkownik228759

Pisząc mały zbiornik miałem na myśli właśnie ten za mną na zdjęciu :). Głębokość zależy od pory roku. Na wiosnę wynosi ona ponad 2 metry by we wrześniu spaść do nieco ponad metra. Chcę mieć jednego szczupaka w stawie bo dowiedzieć się jakie przyrosty masy i długości będzie miał ciągu kolejnych lat. Po pierwszym roku jego przyrost po prostu mnie zszokował. Jak pisałem wcześniej wpuszczałem szczupaki około 30 cm. Żeby nie być hura optymistą powiedzmy, że akurat ten największy miał 35, na pewno nie więcej. Po nieco ponad roku (wpuszczałem 2 maja 2017, złowiłem 4 czerwca 2018) szczupak przyrósł o ponad 30 cm a jego waga zwiększyła się o ponad 1,5 kg. (2018/10/10 21:57)

Sith

Jeśli będzie sam i będzie miał dostateczną ilość pokarmu, to możesz się spodziewać, że za trzy lata przekroczy metr. (2018/10/11 09:18)

Kabi

Jeśli będzie sam i będzie miał dostateczną ilość pokarmu, to możesz się spodziewać, że za trzy lata przekroczy metr.
To dlaczego w prawie każdym stawie nie ma metrowych szczupaków ??? Aż sam jestem ciekaw ile będzie miał w poszczególnych latach ;) U mnie w stawie 0,4ha złowiłem szczupaka którego wpuszczałem w tamtym roku  dokładnie 21 października  , miał 36,5cm , został złowiony w tym roku 26sierpnia i miał 51cm (10 miesięcy i niecałe 15cm przyrostu) Fakt , faktem mój staw to bardziej woda sandaczowa i to sandacz jest głównym drapieżnikiem :) Szczupak trzyma się raczej pod brzegiem i poluje na małe ryby :)
  (2018/10/12 19:44)

Artur z Ketrzyna

Witam wszystkich kolegów po fachu,
2 maja zeszłego roku zarybiłem swój staw niewielkimi 10 szczupakami – ich długość nie przekraczała 30 cm. Do końca 2017 roku odłowiłem 2. W tym roku kolejne 4. Nie były one duże w granica 0,7-1,2 kilograma. 4 czerwca tego roku złowiłem na blachę obrotową szczupaka o długości 66 cm i masie 2,0 kilogramy (ten na zdjęciu) po czym go wypuściłem. Moje pytanie brzmi jak duży może urosnąć szczupak w tak małym zbiorniku (wymiary to około 10 x 25 metrów). Dodam, że występuje u mnie karaś srebrzysty w dużych ilościach.
Â
Moze osiągnąć i metr. tylko by miał co jeść
(2018/10/18 12:40)

użytkownik228759

Dzisiaj złapałem na podrywkę kolejnego szczupaka. Długość około 65 cm i 2,5 kg wagi. Był gruby więc raczej w stawie nie brakuje jedzenia. (2018/10/30 19:15)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Kabi

Widzę ładnie Ci rosną te szczupaki , Oby tak dalej . Mam nadzieję , że będziesz dawał na bieżąco znać jak rosną Twoje ryby. Od razu widać , że nic mu nie brakuje , jednakże tak gruby brzuch w listopadzie , to bym obstawiał , że jest zasługą ikry (ładna samiczka ;) ) Choć nie wykluczone , że również sobie podjadł ::D (2018/11/07 12:45)