Wymiary oczka wodnego

/ 25 odpowiedzi
Witam! Mam zamiar wykopać sobie oczko wodne,ale nie wiem jakie wymiary morze mieć takie oczko aby nie trzeba był kupować żadnych planów budowlanych.Proszę o pomoc
Z góry dzięki!!!
u?ytkownik47420


najprościej zalogować sie na forum o tym temacie i popytac albo w google wpisac szukaną fraze specjalnie sprawdziłem zajeło znalezienie góra 30 sekund tak że powodzenia z kopaniem 300m2 dołka (2011/04/09 22:10)

withanight88


30 m2 :) nie 300. 




Do 30 m2 możesz kopać bez zezwoleń.  

(2011/04/09 22:12)

u?ytkownik47420


30 m2 :) nie 300. 




Do 30 m2 możesz kopać bez zezwoleń.  

 racja 30m2 mała literówka sie wkradła,człwiek nerwowy palce drżące i wogóle... (2011/04/10 05:37)

kasalka


Czy do 30m2 czy większe zezwolenie się dostaje. Tylko do 30m2 na podstawie zgłoszenia powyżej na pozwolenie na budowę. Brak odpowiedzi z urzędu jest równoznaczne z uzyskaniem zezwolenia na wykopanie "oczka"
było o tym już wiele. W razie co pisz na pw (2011/04/10 10:41)

rafi14


Dzięki za odpowiedz. A nie wiesz jaką można głębokość zrobić ??? (mnie by interesowała głębokość około od 1,5m do 2m)
dzięki z góry!!! (2011/04/12 22:08)

u?ytkownik32263


Dzięki za odpowiedz. A nie wiesz jaką można głębokość zrobić ??? (mnie by interesowała głębokość około od 1,5m do 2m)
dzięki z góry!!!


Nie musisz podawać głębokości, jedynie powierzchnię więc bez problemu kop na 2 metry albo i wiecej co zresztą będzie lepsze dla ryb w zimę. Mniejsze prawdopodobieństwo przyduchy.

(2011/04/12 22:15)

rafi14


A można wykopać oczko 60m2,tylko przedzielić go na połowę ???
I czy na takie coś trzeba kupować plany???
Z góry dzięki ;) (2011/04/13 07:59)

kasalka


Tak nie można. Powyżej 30m2 to pozwolenie na budowę i pełny projekt (2011/04/13 09:17)

withanight88


Tak nie można. Powyżej 30m2 to pozwolenie na budowę i pełny projekt


Niestety poronione przepisy , żeby na własnej działce czy ogrodzie trzeba starać się o zezwolenia , projekty . Sam mam duzy ogród(tylko trawka) mógł bym sobie taki staw wykopać, ale nie musze miec pozwolenie, szkoda pieniędzy na durne projekty.

Tak to już dawno bym łowił na swoim około 15 na 7 m stawku:) 

(2011/04/13 09:32)

kasalka


"poronione przepisy"... tu stanowczo nie zgodzę się. Same w sobie (zapisy prawa) są w porządku. Dwojakie, lub większe, ich interpretowanie nie powinno mieć miejsca.
(jest to moja "działka" zawodowa, ale jeszcze nie miałem z dużym tego typu przedsięwzięciem przyjemności).
Teoretycznie i ogólnie: można wybudować duży zbiornik. Sporządzenie odpowiednich planów i uzyskanie pozwoleń jest niezbędne. Nawet dużo więcej niż przy budowie "oczka" koło domu. dajmy na to rekultywację gruntów. Tu zaczynają się schody. Trzeba poszukać odpowiednich zapisów w prawie unijnym i w odpowiedni sposób przekazać naszym polskim urzędnikom. Mało tego. Zmusić ich do działania. Z urzędu to raczej oni nie bardzo ... nawet śpią w pracy tak dziwnie, no wiecie :)
można zdobyć w ten sposób duże dofinansowanie, dopłaty, czy zwrot kosztów...
Unia dużo płaci za "budowanie dzikiej natury".
A i jeszcze jest pewne obejście przepisów. jak chcesz mieć "oczko wodne" 60m2. Jak masz sąsiada, który też chciałby mieć taki stawik to nic prostszego jak dogadać się. Ty i sąsiad budujecie oczka wodne o pow 30m2 każdy. W granicy działek, na tych samych współrzędnych granicznych.
(2011/04/20 02:14)

rafi14


Mam jeszcze jedno pytanie???

morzna wykopać dwa oczka po 20m3??? (między jednym a drugim oczkiem 2m odstepu)

Dzięki z góry!!!

(2011/05/01 12:52)

kasalka


Takie podejście tematu może być do zrobienia. Dwa oczka 30m2 w pewnej odległości od siebie, (domyślam że połączone pod ziemią np rurą?)
Odezwę się niebawem. (2011/05/02 01:23)

rafi14


a może wiecie ile kosztują plany na taki mały stawik???

 

(2011/05/07 14:19)

kasalka


a może wiecie ile kosztują plany na taki mały stawik???





100, 200zł kilka tys. Zależy gdzie. PW poszło
połamania (2011/05/16 02:44)

gacek911


Jeżeli ma to być staw, a nie jak piszesz oczko wodne to możesz zrobić większy niż 30m2, oczko wodne ma szczelne dno i ściany tak jak basen. Tylko w zgłoszeniu w starostwie powiatowym musisz napisać, że nie będzie to staw hodowlany tylko, że będziesz go robił dla polepszenia stosunków wodnych na własnej działce. W zależności od starostwa powinno przejść bez problemów, a że potem sobie zarybisz to już twoja sprawa jeżeli chcesz go używać rekreacyjnie, a nie zarobkowo to nikt się czepiać nie będzie. Jeżeli powiesz mi jakie starostwo jest dla Ciebie właściwe mogę sprawdzić czy to co napisałem przejdzie. W razie jakichkolwiek pytań pisz do mnie wiadomość.

pozdrawiam

(2011/05/16 09:45)

gacek911


niestety dzwoniłem do starostwa w krośnie i niestety jeżeli na zgłoszenie to tylko oczko wodne do 30m2 jeżeli staw to pozwolenie na budowę tak interpretują przepisy. Więc jeżeli staw i nie mam planu zagospodarowania przestrzennego to dochodzi uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy w urzedzie gminy opłata skarbowa 107 zł, po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy potrzebny pewnie będzie operat wodno-prawny przed pozwoleniem na budowę, pozwolenie na budowę opłata skarbowa chyba 46, projektr  nie mam pojęcia. Trochę zachodu jest ale da się to przejść i troche kasy trzeba wydać. (2011/05/16 11:01)

jurcio6


Kopać i się nie przejmować - jeśli tylko nie masz "życzliwych" sąsiadów, co to zaraz by Cię zgłosić chcieli, to nikt Ci nie przyjdzie mierzyć oczka. A nawet jeśli przyjdą, to bez nakazu nie mają prawa wejść - twój ogrodzony teren prywatny, nikogo takiego nie wpuszczać i koniec.

Oczywiście nie jest to podejście "zgodne z prawem", ale według mnie te przepisy są po prostu durne - jeśli mam swoją działkę, to robię na niej co mi się podoba i dopóki nie czerpię z tego żadnych korzyści majątkowych i robię to tylko dla siebie, to nikogo nie powinno to obchodzić... (2011/05/18 19:58)

kasalka


"gacek911" jak gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jest zbędne. mniejsza z tym. Ja podszedłem do tematu z innej strony. PW wysłałem do "rafiego" jaki jest Jego plan. art. 29. Prawa Budowlanego mówi jasno co i jakiej powierzchni... natomiast co do "oczka wodnego" już nie precyzuje. Ile takich obiektów do 30-stu m2 może być na działce? jeden na każde 500m2 czy więcej? ...
Warto poznać "Naturę 2000" są ciekawe rozwiązania podobnych problemów. Niestety trzeba samemu o to walczyć.
"jurcio6" w tym przypadku nie do końca tak jest. Przyjeżdża urzędnik na kontrolę. w bramie gość z widłami stoi. nie pozwala wejść. co wtedy? na podstawie odpowiednich dokumentów wchodzimy na posesję w eskorcie Policji. Sprawdzamy donos "sąsiada". Są różne przypadki. czasami serce do gardła podchodzi. Trzeba mieć sumienie, zawsze jest możliwość łagodniejszego potraktowania. Upomnienia. Jeśli się wymiguje trzeba ostro.
Całkiem odbiegnę od tematu (brutalnie) : Gwałcą Ci żonę i dziecko. i co? jak je ratować? czekać na pozwolenie z sądu?
Przepisy nie są durne. brak jest ich jednoznacznej interpretacji (2011/05/19 03:02)

jurcio6


Czy naprawdę zrobienie sobie oczka 35 m2 jest takim przestępstwem, żeby zaraz chodzili za mną urzędnicy wraz z policją? Nie wydaje mi się.. no chyba że sąsiad doniesie, ale przecież właśnie o tym pisałem. Wg mnie najlepiej dogadać się z sąsiadami i robić.

No i co ma gwałcona żona i dziecko do jakiegoś wodnego oczka? Trochę nie taka powaga sytuacji.. Poza tym co zrobisz nawet w takiej sytuacji? Sam wymierzysz "sprawiedliwość" takiemu delikwentowi, to pójdziesz siedzieć, przy czym w 90% przypadków dostaniesz wyrok gorszy albo przynajmniej taki sam jak napastnik - to jest to "piękne" prawo... i na nic się zdadzą "błędne interpretacje". Ale to tylko taka dygresja...

Nic nie zmienia faktu, że prawo w naszym kraju jest takie, aby na każdym kroku utrudnić życie obywatelowi i powie Ci to 95% społeczeństwa. (2011/05/19 15:35)

kasalka


Kopać i się nie przejmować - jeśli tylko nie masz "życzliwych" sąsiadów, co to zaraz by Cię zgłosić chcieli, to nikt Ci nie przyjdzie mierzyć oczka. A nawet jeśli przyjdą, to bez nakazu nie mają prawa wejść - twój ogrodzony teren prywatny, nikogo takiego nie wpuszczać i koniec.

Oczywiście nie jest to podejście "zgodne z prawem", ale według mnie te przepisy są po prostu durne - jeśli mam swoją działkę, to robię na niej co mi się podoba i dopóki nie czerpię z tego żadnych korzyści majątkowych i robię to tylko dla siebie, to nikogo nie powinno to obchodzić...

Sam zacząłeś. Czy w takim drastycznym przypadku (to o żonie) ktoś chciałby czekać na pozwolenie sądu aby służby odpowiednie mogły wkroczyć?!
Czy kontrola na łowisku ma mieć nakaz aby zobaczyć co masz w siatce?
Budowa takiego zbiornika jak napisałeś jest niezgodna z przepisami. tak samo jak trzymanie ryb niewymiarowych.
Poza tym kontrola nie musi oznaczać czegoś strasznego, chyba że ma się coś do ukrycia. Czasem jest to po prostu ludzka złośliwość "donos sąsiada" niemający się ni jak do rzeczywistości, a czasem szkoda że zgłoszenia nie było. Jak dojdzie do wypadku to zaczyna się wieszanie psów na urzędnikach, dlaczego nikt tego nie sprawdzał...
Z urzędu badane są tylko budowle użyteczności publicznej, prywatne nie.
Temat długi i szeroki jak coś to PW
Jeśli Wiesz coś na temat budowy "oczka" większego niż 30m2 zgodnie z przepisami ale z pominięciem procesu pozwolenia na budowę napisz. Sam chętnie dowiem się nowych rzeczy.
Pozdrawiam (2011/05/20 02:14)

jurcio6


Nie ma w zasadzie nic nowego do dodania - na każdy zbironik wodny powyżej 30m2 teoretycznie trzeba uzyskać pozwolenie oraz zapłacić kilka złotych. Jeżeli jest to poza miastem to nigdy nie ma problemu z uzyskaniem zgody, natomiast spotkałem się z przypadkami, że w mieście nie chcieli się zgodzić na takowy... Dodatkowo wydaje mi się (pewien na 100% nie jestem), że jeżeli zbiornik jest blisko granicy działki, to trzeba uzyskać zgodę sąsiada. (2011/05/20 16:43)

withanight88


Nie ma w zasadzie nic nowego do dodania - na każdy zbironik wodny powyżej 30m2 teoretycznie trzeba uzyskać pozwolenie oraz zapłacić kilka złotych. Jeżeli jest to poza miastem to nigdy nie ma problemu z uzyskaniem zgody, natomiast spotkałem się z przypadkami, że w mieście nie chcieli się zgodzić na takowy... Dodatkowo wydaje mi się (pewien na 100% nie jestem), że jeżeli zbiornik jest blisko granicy działki, to trzeba uzyskać zgodę sąsiada.



Co do ostatniego zdania - też mi się to o uszy obiło.


Ja i tak twierdzę, że przepisy są bzdurne. 


Jakim prawem któs może rządzić Ci na Twojej działce( za którą w dodatku płacisz podatek) jakie możesz sobie wykopać oczko czy stawek dla upiekszenia działki. 

Ogród za domem , ogrodzony dookoła, nie ma prawa nikt niepowołany się dostać a ja muszę płacić za projekty i inne pozwolenia.

Ja niestety mam takich nie życzliwych sąsiadów - nie sąsiaduje z nimi "płot w płot" ale mieszkają na tej samej ulicy więc ja nie zaryzykuje. 

(2011/05/20 21:44)

kasalka


Ja pierdziele. Przy takim toku rozumowania każde prawo jest durne. Przepisy PZW, kodeks drogowy, itd... tylko służba zdrowia pozostanie chora.
Oczko wodne: Rozmawiałem dziś z człowiekiem obeznanym dobrze w Prawie Budowlanym. Rozwiał też moje wątpliwości co do tego tematu.
Wymiary powierzchni pozostają bez dyskusji. Natomiast ilość oczek do 30m2 (na zgłoszenie) może być ograniczona jedynie przez rozmiar działki. w odstępach najlepiej takich aby bezpiecznie można na nich przebywać, wędkować rozłożyć kocyk i się opalać. Mogą być połączone. (To co napisałem o ilości 1oczko na 500m2 działki nie ma tu zastosowania i nie może być łączone z zapisami art 29. PB stanowiących o budynkach gospodarczych). W zależności od ukształtowania terenu: na terenie pochyłym ograniczeniu ulega głębokość zbiornika gdyż wysokość piętrzenia może być do jednego metra, Na terenie płaskim tego niema.
Co do dokumentacji najlepiej udać się do wydziału budownictwa w starostwie (lub urzędu miasta) i zapytać jakich dokumentów wymagają. Jedni mogą chcieć bardziej szczegółowego planu, innym wystarczy prosty rysunek poglądowy, jakiś opis dotyczący przeznaczenia (że dla potrzeb hobby, ryby i roślinność ozdobna-coś w tym stylu). Trochę ściemy, że gdzie ja mam co tydzień tyle trawy kosić, tak gadać z urzędnikiem. (2011/05/21 00:05)

bartoszix2002


rafi14 mam dla ciebie propozycje mój wujek ma oczko wodne...
 WYMIARY TO ,3m długość i 2m szerokosci. (2011/05/21 09:12)

jakuzo76


Tak szukałem wiadomości ma temat oczka aż udałem się do starostwa A więc tak oczko wodne do 50m2 głębokość do 3m to wszystko bez planów tylko mapkę w starostwie trzeba zrobić koszt 26zl Lipiec 2016.r Pozdrawiam. (2016/11/06 23:21)