Zaloguj się do konta

Wymiarowy sum przynęty na dużego suma

utworzono: 2012/05/21 21:07
Kofinho

Witam. Mam już 15 lat i łowie ryby prawie całe życie tak jak mój ojciec łowimy głównie na odrze w Stanach i Połęcku i czasami nam się wymsknie pojechać do Krosna przez łąke, ale nigdy nie złowiliśmy wymiarowego suma. W ubiegłe wakacje mój ojciec łapał "sumy" które miały po 20cm a mój ostatni sum miał 45 cm. Nie wiecie co by było dobrą przynętą na dużego suma, nie takiego bardzo dużego ale żeby był wymiarowy [2012-05-21 21:07]

antoniusz98

Myślę że mógłbyś założyć jakiegoś większego karasia lub jakiegoś leszczyka na żywca albo na trupka a jeśli to nie pomoże to próbuj na wątróbkę :) pozdrawiam  [2012-05-21 21:12]

MASTINO

Duża przynęta, na dużym, sumowym haku. Wątroba, kawał innego mięsa najlepiej w stanie lekkiego rozkładu, ale duża ryba-duża przynęta to zasada. [2012-05-21 21:32]

adamek19969

Duża przynęta, na dużym, sumowym haku. Wątroba, kawał innego mięsa najlepiej w stanie lekkiego rozkładu, ale duża ryba-duża przynęta to zasada.


Gruby pęk rosówek ;) [2012-05-21 21:45]

maras74

jak chcesz łowić duże sumy to najlepiej na żywca, krąp, leszcz i to nie jakieś maleństwa tylko przynajmniej taki ze 20cm+ ale przede wszystkim musisz zlokalizować miejsce gdzie żeruje odpowiedni osobnik.pzdr. [2012-05-21 21:53]

boarhunter

A spróbuj na spinning ... żyłka 0,25 dość mocny kij i kołowrotek i jakiś tonący wobler lub ripper ( uwazam ze nie musi byc wielki bo mój kolega wyjal suma na 5cm okoniowego rippera)

I ciesz sie ze wam biora male ... tzn ze wogole są ...  a im wiekszy tym cwanszy ... sum okolo metra moze miec hmmm moze sie myle ale z 50-60 lat i juz pewnie nie raz ktos go targal dlatego jest ostrozny.

Kwestia dobrego doboru miejsca (u mnie na Wisle sprawdzaja sie dołki przy opaskach itp miejsca) cichego podejscia na łowisko i wiele innych czynnikow tez ma wplyw.


Nie zrazaj sie tylko łów az w koncu trafi sie ten wymarzony. 


Napisz swojego maila jak chesz to wysle Ci filmik jak holowalismy suma 115cm okolo 10k na malutkiego ripperka i zylke 0,18 .


I pamietaj o okresie ochronnym ;)

[2012-05-21 21:53]

Fix

troszkę przesadziłeś z tym 60lat ;D
skopiowane: po 30-40 dniach osiągają już długość ciała dochodzącą do 15cm, po 4-5 miesiącach ważą 400-600g, a przez pierwsze 5 lat ich waga podwaja się mniej więcej co roku tak, że 3-letni drapieżnik waży 2-2,5kg i mierzy 70cm, 4-letni osiąga już ciężar 4-5kg, a 5-letni - 8-9kg.
czyli może mieć z 10 max. [2012-05-21 22:02]

z@mela

gdzies  czytalem ze  sum osiąga  dojzalosc plciową w 4 roku zycia  a  metr dlugosci  w normalnych warunkach czyli   ze  nie brakuje mu zarcia   to w 6  roku zycia .
Żyłka 0,25 na sumy ?? na sumiki karłowate OK ale na sumy to plecionka 0,28  albo zylka ,35   mocny spin okolo 100g wyzutu 
[2012-05-21 22:21]

JOPEK1971

Witam. Mam już 15 lat i łowie ryby prawie całe życie tak jak mój ojciec łowimy głównie na odrze w Stanach i Połęcku i czasami nam się wymsknie pojechać do Krosna przez łąke, ale nigdy nie złowiliśmy wymiarowego suma. W ubiegłe wakacje mój ojciec łapał "sumy" które miały po 20cm a mój ostatni sum miał 45 cm. Nie wiecie co by było dobrą przynętą na dużego suma, nie takiego bardzo dużego ale żeby był wymiarowy

na jaką przynętę próbowałeś łowic te sumy?

[2012-05-21 23:43]

Kofinho

Witam. Mam już 15 lat i łowie ryby prawie całe życie tak jak mój ojciec łowimy głównie na odrze w Stanach i Połęcku i czasami nam się wymsknie pojechać do Krosna przez łąke, ale nigdy nie złowiliśmy wymiarowego suma. W ubiegłe wakacje mój ojciec łapał "sumy" które miały po 20cm a mój ostatni sum miał 45 cm. Nie wiecie co by było dobrą przynętą na dużego suma, nie takiego bardzo dużego ale żeby był wymiarowy

na jaką przynętę próbowałeś łowic te sumy?


Głównie rzucamy większego kiełbika (ok.10cm) lub dużą rosówke w nurt, ale jak ja chcem założyć coś większego na haczyk to słyszę od ojca "weś przestań bo nie weźmie" [2012-05-22 06:29]

89krzysztof

powiedz więc ojcu, że on ma próbować na swoje sposoby, a Ty na swoje, a o wynikach przekonacie się po zakończeniu łowienia. Chyba, ze tata chce po prostu jakiegoś suma zlowić, a nie chodzi mu o żadne wymiarowe okazy.  [2012-05-22 06:58]

obcy91

Jako że pracuję na farmie ślimaków (nie winniczków), przyszedł mi do głowy pomysł, który wiąże się z moją pracą. Mam styczność z martwymi,cóż nie zbyt ładnie pachnącymi ślimakami i tak wymyśliłem że jest to idealna przynęta na suma, gruba mięsista noga + smrodek nie łowię metodami gruntowymi ani spławikowymi więc nie jestem w stanie tego przetestować.
Ale może pożyczę w tym roku sprzęt i spróbuję.

Broń boże nie namawiam do zabijania naszych rodzimych ślimaków!!!
[2012-05-22 07:08]

petro71

Nie rozumiem propozycji z "śmierdząca" przynęta. To nie jest sęp ani jakiś tam szakal żeby ścierwo psujące się jadł. Proponuje, wątróbkę najlepiej prosto od "dawcy" im więcej krwi tym lepiej, pęczek rosówek lub coś do 12-15 cm na żywca lub martwą rybkę. A rozkładające i nadpsute truchło to w dołek i potem białe robaczki wyciągać. [2012-05-22 14:00]

Kofinho

Jako że pracuję na farmie ślimaków (nie winniczków), przyszedł mi do głowy pomysł, który wiąże się z moją pracą. Mam styczność z martwymi,cóż nie zbyt ładnie pachnącymi ślimakami i tak wymyśliłem że jest to idealna przynęta na suma, gruba mięsista noga + smrodek nie łowię metodami gruntowymi ani spławikowymi więc nie jestem w stanie tego przetestować.
Ale może pożyczę w tym roku sprzęt i spróbuję.

Broń boże nie namawiam do zabijania naszych rodzimych ślimaków!!!

sory ale brzydze się tego czegoś podobnie jak pająków  [2012-05-22 14:30]

boarhunter

gdzies  czytalem ze  sum osiąga  dojzalosc plciową w 4 roku zycia  a  metr dlugosci  w normalnych warunkach czyli   ze  nie brakuje mu zarcia   to w 6  roku zycia .

Żyłka 0,25 na sumy ?? na sumiki karłowate OK ale na sumy to plecionka 0,28  albo zylka ,35   mocny spin okolo 100g wyzutu



Tak jak pisałem ... moge sie mylic ... musialo mi sie cos pokrecic z tym wiekiem :) 

Co do sprzetu zgadzam się a proponujac sprzet bralem pod uwage ze mlody chlopak niekoniecznie musi miec 10 kijów do kazdej metody. 

Uważam ze na suma do 100cm i żyłka 0,25 dobrej jakość (moim zdaniem dragon hm80 jest rewelacyjny) da rade ... a i kij 10-30 nie zostawia wedkarza bez szans dlatego pisalem o czyms uniwersalnym na czym i szczupaka i sandacza powiesi ale no w sumie fakt chlopak pytal o suma.

NA koniec dodam tylko, że przyłączam się do reszty ... w wypadku żywca nie słuchaj się taty lecz załóż wieksza rybke :)





[2012-05-22 14:56]

max2015

A ja zawsze lapalem na pęczek rosówek ewentualnie na Rosówka- gnojak-rosówka gnojak :)) [2012-05-23 14:01]

mastifff

Wątroba drobiowa, martwa rybka, pęk rosówek.....w tej kolejności ;-)

A znam się na tym..no sami wiecie ;-)

[2012-05-23 20:17]

sapeta

Jeżeli chcesz łowić większe sumy na odrze to przede wszystkim musisz poszukać dobrej miejscówki takiej książkowej najlepiej gdzie są powalone drzewa i musi być głęboka.Polecam zlokalizować także żerujące duże bolenie a gdzie jest duży boleń to  jest głęboka rynna w pobliżu a tam są duże szczupaki i sumy.Na przynętę polecam wątróbkę tylko drobiową włożoną w pończochę taką kule wyrzucić to na pewno maluch  nie wezmie ani kleń nie obskubie,lub założyć żywca polecam 20cm.płoćz systemem na zrywkę lub butelkę.
[2012-05-23 20:44]

Kofinho

A dobry był by karaś, bo w ogródku mamy oczko wodne i mamy z 30 karasi, chyba lepsze to niż uklejka bo uklejki są długie a karasie są krótkie i grube więc łatwiej będzie zaciąć [2012-05-23 22:04]

Iras1975

A dobry był by karaś, bo w ogródku mamy oczko wodne i mamy z 30 karasi, chyba lepsze to niż uklejka bo uklejki są długie a karasie są krótkie i grube więc łatwiej będzie zaciąć


Karaś z oczka może być super! Koniecznie jedź jak najszybciej i wypróbuj.

;)

[2012-05-23 22:10]