Zaloguj się do konta

Wymiar ochronny okonia 2018r - przepisy.

utworzono: 2018/04/04 10:27
Okon9000

Witam. Interesuje mnie kwesja wymiaru ochronnego okonia na rok 2018 i kolejności (ważności) przepisów.
Na poczatek chciałbym wrzucić często powtarzane zdanie, pojawiąjące się na forachjak irównież w przykładowych pytnaiach i odpowiedziach z egz. na kartę wędkarską:

Pytanie: Czy uprawniony do rybactwa w obwodzie rybackim może zaostrzyć lub złagodzić przepisy dotyczące ochrony ryb, a szczególnie: wymiary, okresy i limity połowowe?
Odpowiedź: Uprawniony do rybactwa może zaostrzyć przepisy, nie ma prawa ich łagodzić.

Zgodnie z odnośnikami ze strony OIRM w Szczecinie aktualneprzepisy to:
1. Dz. Ust. RP,z dn.17 listopada 2016, poz. 1855: Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dn. 4 listopada 2016r. (które nie zmienia większości wymiarów z Rozp. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 6 lipca 2015).
2. Dz. Ust. RP,z dn. 22 listopada 2016, poz. 4486: Zarządzenie OIRM w Szczecinie z dn. 17 listopada 2016r.
Pondato jest jeszcze:
3. RAPR z dn. 26.08.2017r.

Wpowyższych dokumentach wymiar ochronnyokonia to kolejno:
1. 20 cm
2. 17 cm
3. 15 cm (za wyjątkiem wód ujętych w Informatorze wód krainy pstrąga i lipienia)

Czy to oznacza że kolejne przepisy/regulaminy łagodzą Rozporządzenie Misnistra i czy wogóle to rozporządzenie powinno być uznawane za "najważniejsze" pod względem stopniowania wymiarów ochronnych ryb? Jako początkujący wędkarz jestem zdezorientowany. Może coś źle zrozumiałem lub nie jestem w stanie znaleźć aktualnych przepisów... Proszę o odniesienie się do tego i pomoc w rozwikłaniu zagadki gdyż jak wspomniałem na początku "Uprawniony do rybactwa może zaostrzyć przepisy, nie ma prawa ich łagodzić" awychodzi nato że jak złowię na wodach PZW Okonka 16cm to według RAPR jest wszystko OK, ale wedługRozp. Ministra już jestniedobrze:)
Pozdrawiam [2018-04-04 10:27]

halski021

Poczytaj jakich wód dotyczą przepisy cytowane przez ciebie. Mieszasz przepisy dotyczące wód morskich i wód śródlądowych. [2018-04-04 12:58]

Okon9000

OK, poszukałem jeszcze w ustawie z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym i tam jest tylko zapis iżzabrania się połowu ryb w wypadkach określonych przepisami o ochronie przyrody.
Ustawaz dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody nic o okoniu nie wpomina. Oznacza to, że nie przewiduje wymiaru ochronnego okonia, a RAPR zaostrzając tę ustawę mówi o wymiarze ochronnymi 15cm. Dobrze rozumiem? [2018-04-04 13:30]

barrakuda81

Trochę abstrakcyjny problem bo nie sądzę żeby interesowały cię okonki po dwadzieścia centymetrów:) Czy on ma 15 czy 20 to i tak narybek i za mały na patelnię nawet dla "wytrawnych smakoszy":) [2018-04-04 17:12]

halski021

Roman - żadna ustawa dotycząca wód śródlądowych nie narzuca wymiaru ochronnego dla okonia. Dlatego nie mogłeś znaleźć. PZW w RAPR wprowadził wymiar dla okonia 15 cm, co jest zaostrzeniem. Sam pisałeś, że przepisy odnośnie wymiarów można zaostrzyć wg ustawy. Wiele okręgów PZW, jeszcze bardziej zmieniło przepisy odnośnie okonia na swoich wodach. Jestem z Okręgu PZW Słupsk. U nas okoń jest pod ochroną do 18 cm i powyzej 40 cm.Wprowadzono także okres ochronny dla okonia od 1marca do 30 kwietnia. Zakaz spiningu od 1 marca do 30 kwietnia. Wszystkie te ograniczenia obowiązują na wodach nizinnych naszego Okręgu. W innych Okręgach różnie podeszli do tego tematu. Jak jest w twoim Okręgu nie wiem, bo mnie to nie interesuje. Nie tylko PZW pozmieniało zasady połowu, znam kilku prywatnych dzierżawców wód i spółki rybackie i Towarzystwa Wędkarskie, gdzie np. obowiązują wymiary płoci i leszczy, oraz limity leszczy(10 szt na dobę). Tak więc wybierając się na ryby na jakąś wodę, trzeba się dowiedzieć, jakie zasady obowiązują na danym łowisku. Tak jak wielu wędkarzy, uważam, że wymiary i okresy ochronne powinny być jednakowe na wszystkich wodach, ale stosuję się do obecnych przepisów jakie obowiązują. Mam o tyle łatwiej, że większość ryb złowionych wypuszczam z powrotem do wody. [2018-04-04 21:24]

Okon9000

Dzięki za odpowiedzi, tak jak pisze Barrakuda, okonki poniżej 20cm i tak mnie zbytnio nie interesują jako zdobycze,chodziło mi bardziej o istotę zaostrzania wymiarów ochronnychna przykładzie właśnie tych 15 i20 cm;-) Na niektórych wodach Okręgu PZW w Szczecinie jest wprowadzony górny wymiar ochronny - 35cm. Wiadomo, przed wybraniem się nad wodętrzeba zapoznac się z przepisami i się do nich stosować, drążę więc temat bo dopiero niedawno zainteresowałem się wędkarstwem.
PS. Nie wiem czemu, ale w moich wypowiedziach znikająniektóre spacje po wysłaniu posta, z góry przepraszam za "niechlujny" styl.
Pozdrawiam [2018-04-05 12:39]

barrakuda81

Szkoda że w moim okręgu nie ma wymiaru "oczkowego" dla okonia ale i tak w tej materii jest olbrzymi postęp.Jeśli wędkarze bedą się stosowac do obecnych przepisów to jest szansa że pozytywnie to wpłynie na populację pasiaków.Oczywiście trzeba wiedzieć jakie w danym okręgu obowiązują zasady bo jak wiadomo nieznajomośc prawa szkodzi. [2018-04-05 13:55]

osa12

Zawsze chciałem poznać ten przepis prawa, który pozwala na wodach publicznych "zaostrzać przepisy odnośnie wymiarów ochronnych".
Jeśli takich sformułowań używacie przytoczcie ten przepis ustawy.
Ja uważam, iż nie jest to takie proste.
Tylko na wodach w obwodach rybackich uprawniony do rybactwa ma prawo do pewnej modyfikacji aby prowadzić "racjonalną gospodarkę rybacką".
Ale czy podwyższony wymiar okonia to "racjonalna gospodarka rybacka" mam wątpliwości ?
Na publicznych wodach stojących nikt nie ma prawa modyfikować ustaleń zawartych w ustawie i rozporzadzeniach dotyczących Amatorskiego Połowu Ryb. [2018-04-17 07:28]

pro26

Okoń nie posiada wymiaru ochronnego i nie jest w naszym kraju chroniony. To o czym mówisz to wymiar gospodarczy. [2018-05-31 11:32]

piotrp7

A czym jest ten wymiar gospodarczy ? [2018-06-02 17:24]