Wymiar ochronny amura?

/ 6 odpowiedzi
Witam, 22 marca wybralem sie na staw kolo rogowa woj. lodzkie niedaleko brzezin(okreg skierniewice) rybki dopisaly 2 karpiki po 36cm 1 jaz 1.4kg duzo drobnicy i Amur, ktory mial 39cm. Myslalem ze amur nie ma wymiaru ale jak sie zbiegli wedkarze to kazali mi go wypuscic bo amur ma wymiar 40cm. Czy to prawda czy to jakas bujda?
smalikowski


http://www.wedkuje.pl/wymiary-ochronne.html (2012/03/24 20:06)

krzychu64


Witam.

Wymiaru ochronnego wg RAPR  amur nie posiada. Mo¿na siê jednak spotkaæ z wymiarem ochronnym dla tej ryby na niektórych zbiornikach. Dzieje siê tak zazwyczaj w wyniku podjêcia uchwa³y przez Zarz±d Okrêgu na wniosek Ko³a PZW gospodaruj±cego na danej wodzie.
U mnie na zbiorniku amur ma akurat wymiar tak jak w Twoim przypadku i tez 40cm.
(2012/03/24 20:45)

sopel86lodz


dzieki za odpow, ja karte oplacilem w sieradzu i zrobilem doplate na skierniewice, nie dostalem zadnych informacji o wymiarach ani rejestru polowu ryb i myslalem ze na tych wodach obowiazuje glowny regulamin.
PS ma ktos moze informacje dotyczace wymiarow na wody skierniewickie? (2012/03/26 20:15)

sopel86lodz


dzieki za odpow, ja karte oplacilem w sieradzu i zrobilem doplate na skierniewice, nie dostalem zadnych informacji o wymiarach ani rejestru polowu ryb i myslalem ze na tych wodach obowiazuje glowny regulamin.
PS ma ktos moze informacje dotyczace wymiarow oraz limitow na wody skierniewickie?
(2012/03/26 20:21)

DelTor0


dzieki za odpow, ja karte oplacilem w sieradzu i zrobilem doplate na skierniewice, nie dostalem zadnych informacji o wymiarach ani rejestru polowu ryb i myslalem ze na tych wodach obowiazuje glowny regulamin.

PS ma ktos moze informacje dotyczace wymiarow na wody skierniewickie?




Przedewszystkim trzeba szukac na stronie PZW :)

http://www.pzw.org.pl/home/wiadomosci/39226/60/nowy_regulamin_amatorskiego_polowu_ryb

http://www.skierniewice.pzw.org.pl/

(2012/03/26 20:32)

u?ytkownik107209


Wymiar ochronny jest ¶ci¶le powi±zany z osi±gniêciem wieku rozrodczego przez rybê. Przypuszcza siê ,¿e kiedy ryba ma dany wymiar to jest ju¿ na pewno dojrza³a do rozrodu - innymi s³owy mo¿e odbyæ tar³o. Amur to ryba obcego pochodzenia - nie tylko szkodliwa dla ¶rodowiska ,ale i równie¿ pozostaj±ca w nim jako bezp³odny , zbêdny no¶nik amoniaku , który jest g³ównym koñcowym produktem przemiany  materii  ryb.... Wraz z wiekiem niemal u ka¿dej gêsto u³uszczonej  (ale nie tylko ) ryby - narastaj± na ³uskach pier¶cienie sklerytów , które wprawny ichtiolog mo¿e  policzyæ  - uzyskuj±c przynajmniej przybli¿ony wiek ryby. U szczupaka dana liczba sklerytów ¶wiadczy³aby o wieku ryby a jednocze¶nie o jej dojrza³o¶ci do tar³a i p³odno¶ci . Tak samo jest w przypadku p³otki , leszcza , kr±pia , uklei , wzdrêgi itd.  U amura , karpia ,  i innych  - mo¿na  liczyæ do koñca ¶wiata i jeszcze jeden dzieñ d³u¿ej a i tak - pomimo osi±gniêcia przez nie - imponuj±cych , gabarytów ryby te nie s±  w stanie przekazaæ swoich genów. Te gatunki ryb zosta³y bowiem introdukowane sztucznie , przez cz³owieka i pod wp³ywem jego kaprysu. Zarybianie gatunkami ryb , które w naszych warunkach klimatycznych nie wydaj± potomstwa a ponadto stanowi± zbyteczny balast materii organicznej oraz konkurencjê dla gatunków lokalnych - to zwyk³a dewastacja ¶rodowiska. Zgodnie z tym za³o¿eniem - ³atwo wiêc doj¶æ do wniosku , i¿ obecno¶æ tych ryb jest w Polsce zbêdna , szkodliwa a ich ochrona nie istnieje w ogóle. Wymiar ochronny 40 cm , podejrzewam ,¿e jaki¶ zalany ichtiolog pomyli³ kiedy¶ amura z kleniem i tak powsta³ ten absurdalny zapis. Absolutnie powstrzymam siê natomiast przed dociekaniem - w jaki sposób amur nadal trafia do polskich wód . gdy¿ sprawa ta nadaje siê ju¿ tylko do rozpatrzenia przez Urz±d Krajowej Dyrekcji Ochrony ¦rodowiska. (2012/03/26 20:50)