Wymiar gospodarczy, a wymiar ochronny- PZW Kraków

/ 9 odpowiedzi
Dzień dobry. Jak rozumieć zapis w "Zezwoleniu na amatorski połów ryb wędką" w PZW Kraków, chodzi mi o paragraf 5 " Niedozwolone jest zatrzymywanie ryb, ..., stanowi naruszenie wymiaru gospodarczego LUB wymiaru gospoadarczego" Czy słowo LUB oznacza tutaj, że mogę wybierać między wymiarem gospodarczym i wymiarem ochronnym czy raczej powinno być zamiast "LUB" słowo "i", że trzeba przestrzegać obu ?

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jakub Woś

Cóż przyznam, że nie widziałem jeszcze takiego zapisu. Pewności nie mam mogę się tylko domyślać.
Wymiar ochronny to wymiar określony przez rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Uprawniony do rybactwa ma prawo zaostrzyć te przepisy i określa wymiar gospodarczy

Słowo "lub" według mnie jest tu logiczne. Aby złamać regulamin wystarczy naruszyć jeden z wymiarów. Gdyby było "i" to oznaczłoby właśnie, że aby naruszyć regulamin trzeba by było złamać obydwa zapisy. Przykładowo zabierając szczupaka 55cm złamałbyś tylko jeden z wymiarów a więc gospodarczy, nie złamał byś ochronnego. Przy Twoim toku rozumowania nie było by więc złamania regulaminu. (2021/03/25 15:19)

Sith

Ktoś się "pomieniał" na rozumy, ale nie z Zagłobą jeno z Podbipiętą... (2021/03/29 07:09)

Basia Kier

@Sith: raczej na Rocha Kowalskiego bym stawiała :) (2021/03/29 07:31)

arasshater

Według mnie jak zabierzesz podanego za przykład szczupaka 55 cm, to nie złamiesz wymiaru ochronnego (45 cm, litości, szkoda że nie 35 cm od razu), ale oczywiście złamiesz gospodarczy (a tu jest wymiar dolny 60 cm i górny 90 cm) i w świetle tych obu praw będziesz winny jak cholera dla każdego organu kontrolującego cię. Po to są oba podane, aby obu przestrzegać (chociaż to jakiś absurd), a nie wybierać sobie, które można złamać. To "lub" jest tu wyraźnie mylące, ale nie oznacza wyboru: każdy szczupak którego zechcesz zabrać z łowiska, a nie mający przynajmniej 60 cm, w razie kontroli wiąże się z karą, również jeśli przekracza 90 cm. A jeśli nie ma 60 cm, a dodatkowo ma mniej niż magiczne 45 cm, to masz już niewesoło, bo wychodzi na to, że jesteś pan pospolitym kłusolem!
Pozdrawiam serdecznie PZW Kraków i dziękuję za możliwość porannej gimnastyki umysłu. (2021/03/29 09:59)

Sith

Jest wyjaśnienie tego lapsusu we wpisie Nr 7 w temacie http://jerkbait.pl/topic/154511-ciekawostka/
Cyt.: "To ja odpowiem jako członek PZW Kraków Wymiar gospodarczy to nic innego jak podwyższony wymiar ochronny. I w naszym okręgu należy przestrzegać wymiarów gospodarczych dla gatunków wymienionych w zezwoleniu, a dla innych gatunków obowiązują wymiary wg RAPR. Proste to, ale nasi włodarze zapomnieli dodać w zezwoleniu kilku słów wyjaśnień i wielu wędkarzy ma zagwozdkę." (2021/03/29 10:12)

Artur z Ketrzyna

Ktoś walną babola, posługując się starym zapisem w ustawy.
wymiar gospodarczy to taki który mona zabrać, obowiązuje wędkarza i rybaka.

wymiar ochronny, czyli taki którego nie wolno zabrać

kiedyś tak pisami w zezwoleniach:
§ 3. Wymiary, limity i okresy zaostrzające i uzupełniające przepisy ustawowe 1. Wymiary gospodarcze. Zabrania się zabierania ryb poniżej wymiaru gospodarczego: boleń – 45 cm, brzana – 50 cm, jaź i kleń – 35 cm, lin – 30 cm, okoń – 18 cm, sandacz i szczupak – 55 cm i węgorz – 60 cm. 2. Okresy. Niedozwolone jest zabieranie: suma w okresie od 01.01. do 31.05. oraz od 01.11 do 31.12, bolenia od 01.01. do 30.04., sandacza od od 01.01 do 31.05. (2021/03/29 19:52)

Romuald55

Wymiar ochronny ryb stanowi Ustawa o rybactwie i rozporządzenia ministra do niej, natomiast wymiar gospodarczy jest wymiarem ustanowionym przez uprawnionego do rybactwa. Wymiary ochronne są podane w RAPR a wymiary gospodarcze w zezwoleniu. (2021/04/20 22:50)

krzysztof-pawlak

Czy ktos moze mi powiedziec cos o Zbiorniku Bugaj k. Piotkowa Trybunaskiego (2021/05/31 10:31)

Sith

Warunki dobre na spławik i grunt, dla spinningu nie koniecznie. Dużo spacerowiczów z psami. (2021/05/31 11:04)