Zaloguj się do konta

Wymiana karty

utworzono: 2009/09/20 16:52
Ircowiec

Witam mam takie pytanko karte wedkarska wyrobilem w 1996 roku ale od ponad 10 lat nie wedkuje i chce powrocic do tego sportu znalazlem stara karte wedkarska z tego co sie dowiedzialem musze wyrobic nowa czy moge to zrobic jeszcze w tym roku nie oplacaja legitymacji (skladek ) a ow opłaty zrobił bym z poczatkiem przyszlego roku czy musze ow oplaty robic w calosci odrazu ?
i jeszcze jedno czo musze miec do wyrobienia nowej karty ? i jakie sa koszta jej wyrobienia ? Pozdrawiam [2009-09-20 16:52]

withanight88

karty chyba nie trzeba wymieniac ?? bo po co? to jest chyba tak jak z prawem jazdy zdałes raz i je masz i nie musisz robic nowego bo iles tam lat nie jezdziles.. zapłacisz wpisowe chyba i po sprawie [2009-09-20 17:56]

bonek18

to zależy.Nie wiem czy jest taka sama jak nasza.Czy wygląda inaczej.Ale karte możesz zdać bez opłacania składek.egzamin kosztuje koło 20zł i wyrobienie też coś koło tego(już nie pamiętam)W sumie coś koło 50zł.Do wyrobienia potrzebne zdjęcie i trzeba wypełnić taki druczek.I tyle chyba [2009-09-20 18:17]

Norbert Stolarczyk

Ja posiadam kartę od roku 1992 i opłaciłem ja dopiero try razy w rożnych kolach z kilkuletnimi przerwami, kart nie wymieniałem ponieważ nie ma takiej potrzeby.
Od nowego roku jeśli chcesz należeć do pzw możesz uiścić opłaty w wybranym przez Ciebie kle i staniesz się automatycznie jego członkiem ponosząc koszty legitymacji 5pln i opłaty znaczki zarybienie itp. jakieś 190 pln [2009-09-20 18:52]

Jeśli karta wędkarska była zdana i wydana przez starostwo, urząd miasta, no kto tam wtedy to wydawał, to nie trzeba niczego ponownie zdawać, poniważ karta wędkarska nie jest terminowa. Wystarczy udać się do starostwa i złozyć wniosek o wydanie duplikatu karty, podając wszelkie potrzebne dane. Jeśli tylko istnieje w starostwie ślad wydania tego dokumentu w przeszłości, to jest możliwe otrzymanie duplikatu. Powodem może być np. zniszczenie oryginału. W takimprzypadku, trzeba tylko uiścić ponownie opłatę skarbową (kiedyś), a teraz może jakąś opłatę powiatową, czy coś w tym stylu (za wydanie dokumentu) i po sprawie. Przynajmniej taką wiedzę posiadam na dzień dzisiejszy. To jak z prawem jazdy - miałeś, ukradli, zgubiłeś, spłonęło w pozarze, masz prawo do ubiegania się o duplikat.

POZDRAWIAM. [2009-09-20 20:55]

witam jezeli masz kartę starą ale w dobrym stanie niemusisz wymieniać poprostu opłacasz skladkę od nowego roku i musisz do tego zapłacić wpisowe za brak ciągłosci i to wszystko pozdrawiam [2009-09-21 15:34]

szczepcio

Karta wędkarska a legitymacja członkowska to dwie odrębne rzeczy.Jeśli masz kartę wędkarską a jest w dobrym stanie to nie musisz jej wymieniać chyba że masz takie życzenie.Karta wędkarska jest jak prawo jazdy masz ją na całe życie chyba że przepisy się zmienią.Idż do związku zapłać składki i wpisowe i bierz się za kij i do roboty.Miłego wędkowania życzę. [2009-09-21 17:21]

Panowie takie pytanie a co w zwiazku ze miana miejsca zamieszkania ? karte i legitymacje też trzeba wymienić ? i ile to bedzie trwało ?
[2011-01-20 18:26]

withanight88

Nie byłem pewien ale miałem dokumenty pod ręką i sprawdziłem. 



W legitymacji pod wpisanym aktualnym  adresem masz miejsce na "zmiana miejsca zamieszkania"

Czyli wpiszą nowy walną pieczątke i po kłopocie, natomiast karta wędkarska na ostatniej stronie ma "adnotacje" więc i w tym przypadku wklepią nowy adres i chyba po sprawie. 


Chyba ze wraz z adresem zamieszkania mieniasz przynależnosc do koła to wtedy CHYBA bedziesz musiał wyrobic nowe papiery. Ale tego na 100 % nie wiem.

[2011-01-20 19:19]

bluehornet


Nie będziesz musiał zmieniać papierów nawet w przypadku zmiany Koła , ponieważ w Karcie Wędkarskiej nie ma wpisu o prznależności do Koła , a w legitymacji członkowskiej PZW oprócz rubryki " zmiana adresu " jest również rubryka " zmiana przynależności " do Koła . Połamania kija .
[2011-01-20 19:41]

Witam mam takie pytanko karte wedkarska wyrobilem w 1996 roku ale od ponad 10 lat nie wedkuje i chce powrocic do tego sportu znalazlem stara karte wedkarska z tego co sie dowiedzialem musze wyrobic nowa czy moge to zrobic jeszcze w tym roku nie oplacaja legitymacji (skladek ) a ow opłaty zrobił bym z poczatkiem przyszlego roku czy musze ow oplaty robic w calosci odrazu ?
i jeszcze jedno czo musze miec do wyrobienia nowej karty ? i jakie sa koszta jej wyrobienia ? Pozdrawiam


Witaj kolego karta wędkarska "biała" jest ważna bezterminowo i możesz ją bez problemu  wymienić na nową w STAROSTWIE POWIATOWYM u NACZELNIKA OCHRONY ŚRODOWISKA I ROLNICTWA (musisz oddać starą a na jej podstawie wydadzą ci nową )w SŁPSKU KOSZTUJE TO 10 ZŁ I TRWA OKOŁO 10 MINUT.

[2011-01-28 17:14]

rads

Witam mam takie pytanko karte wedkarska wyrobilem w 1996 roku ale od ponad 10 lat nie wedkuje i chce powrocic do tego sportu znalazlem stara karte wedkarska z tego co sie dowiedzialem musze wyrobic nowa czy moge to zrobic jeszcze w tym roku nie oplacaja legitymacji (skladek ) a ow opłaty zrobił bym z poczatkiem przyszlego roku czy musze ow oplaty robic w calosci odrazu ?
i jeszcze jedno czo musze miec do wyrobienia nowej karty ? i jakie sa koszta jej wyrobienia ? Pozdrawiam


-----

Witam, miałem dokładnie taką samą sytuację jak kolega - karta od 1995 r. i długa przerwa w łowieniu. Ponieważ dziś udało mi się sprawnie wszystko załatwić (w dużej mierze dzięki Waszym sugestiom na forum), postanowiłem dopisać parę słów, aby ułatwić załatwienie formalności następnym osobom. Dla niektórych informacje te mogą wydać się oczywiste, ale post ten kieruję do takich asów jak ja, którym trzeba czarno na białym ;))

Ja wymieniałem kartę w Gdańsku - być może w innym powiecie / województwie obowiązują inne procedury i opłaty - dowiedzcie się najpierw w swoim okręgu PZW!

Jeśli się nie mylę, karty wędkarskie wydane przez PZW podlegają wymianie na karty wydawane w świetle obecnie obowiązujących przepisów przez starostę / prezydenta miasta. Dlatego pomimo tego, że na naszej "starej" karcie z PZW znajduje się punkt "ważna bezterminowo" jest ona nieważna i należy ją wymienić, ponieważ zmianie uległ organ wydający kartę. 

Przy wymianie karty egzamin JEST WAŻNY i nie trzeba go powtarzać. Należy wypełnić wniosek o wymianę karty (1 str. A4, do pobrania ze strony internetowej urzędu lub w kole PZW), podając imię i nazwisko, adres, nr posiadanej karty wędkarskiej i powód jej wymiany (np. "zmiana obowiązujących przepisów") oraz zaznaczyć, czy jako załącznik dołączamy oryginalną kartę, czy potwierdzenie z PZW o jej posiadaniu (jeśli gdzieś zaginęła w mroku dziejów). Do tego jeszcze 1 zdjęcie format 30x35mm i dowód wpłaty za wydanie karty na konto urzędu (w Gdańsku 10zł). To wszystko zanosimy do urzędu i po kilku minutach / godzinach / dniach odbieramy nową kartę.

Słów kilka o legitymacji PZW: w obecnej sytuacji prawnej nie ma ona nic wspólnego z kartą wędkarską - PZW jest jednym z "uprawnionych do rybactwa", od którego musimy uzyskać dodatkowe zezwolenie, łowiąc na wodach którymi gospodaruje. A zatem można posiadać kartę wędkarską bez legitymacji PZW (i łowić na wodach nie należących do PZW), ale nie odwrotnie (legitymacja PZW uprawnia do połowu jedynie z ważną kartą wędkarską) - oczywiste :)

Jeśli tak jak w moim przypadku musicie zarówno wymienić kartę, jak i wyrobić nową legitymację PZW, kolejność jest dowolna, z tymże należy pamiętać, że w legitymacji PZW należy wpisać numer NOWEJ karty wędkarskiej, więc lepiej najpierw załatwić sprawę karty.

Pozdrawiam!



[2011-07-05 12:41]

SLOWAK

WYMIENIAŁEM KARTĘ WĘDKARSKĄ W TYM ROKU (TEŻ MIAŁEM WYDANĄ W 1996 ROKU PRZEZ KOŁO WĘDKARSKIE) TAK ZWANA BIALA KARTA .TRZEBA IŚĆ DO STAROSTWA WYPEŁNIĆ WNIOSEK ,JEDNO ZDJECIE ,KOSZT 10 ZŁ.TO WSZYSTKO.
[2011-07-05 12:52]

SLOWAK

Witam mam takie pytanko karte wedkarska wyrobilem w 1996 roku ale od ponad 10 lat nie wedkuje i chce powrocic do tego sportu znalazlem stara karte wedkarska z tego co sie dowiedzialem musze wyrobic nowa czy moge to zrobic jeszcze w tym roku nie oplacaja legitymacji (skladek ) a ow opłaty zrobił bym z poczatkiem przyszlego roku czy musze ow oplaty robic w calosci odrazu ?
i jeszcze jedno czo musze miec do wyrobienia nowej karty ? i jakie sa koszta jej wyrobienia ? Pozdrawiam


-----

Witam mam takie pytanko karte wedkarska wyrobilem w 1996 roku ale od ponad 10 lat nie wedkuje i chce powrocic do tego sportu znalazlem stara karte wedkarska z tego co sie dowiedzialem musze wyrobic nowa czy moge to zrobic jeszcze w tym roku nie oplacaja legitymacji (skladek ) a ow opłaty zrobił bym z poczatkiem przyszlego roku czy musze ow oplaty robic w calosci odrazu ?
i jeszcze jedno czo musze miec do wyrobienia nowej karty ? i jakie sa koszta jej wyrobienia ? Pozdrawiam

-----

Witam, miałem dokładnie taką samą sytuację jak kolega - karta od 1995 r. i długa przerwa w łowieniu. Ponieważ dziś udało mi się sprawnie wszystko załatwić (w dużej mierze dzięki Waszym sugestiom na forum), postanowiłem dopisać parę słów, aby ułatwić załatwienie formalności następnym osobom. Dla niektórych informacje te mogą wydać się oczywiste, ale post ten kieruję do takich asów jak ja, którym trzeba czarno na białym ;))

Ja wymieniałem kartę w Gdańsku - być może w innym powiecie / województwie obowiązują inne procedury i opłaty - dowiedzcie się najpierw w swoim okręgu PZW!

Jeśli się nie mylę, karty wędkarskie wydane przez PZW podlegają wymianie na karty wydawane w świetle obecnie obowiązujących przepisów przez starostę / prezydenta miasta. Dlatego pomimo tego, że na naszej "starej" karcie z PZW znajduje się punkt "ważna bezterminowo" jest ona nieważna i należy ją wymienić, ponieważ zmianie uległ organ wydający kartę. 

Przy wymianie karty egzamin JEST WAŻNY i nie trzeba go powtarzać. Należy wypełnić wniosek o wymianę karty (1 str. A4, do pobrania ze strony internetowej urzędu lub w kole PZW), podając imię i nazwisko, adres, nr posiadanej karty wędkarskiej i powód jej wymiany (np. "zmiana obowiązujących przepisów") oraz zaznaczyć, czy jako załącznik dołączamy oryginalną kartę, czy potwierdzenie z PZW o jej posiadaniu (jeśli gdzieś zaginęła w mroku dziejów). Do tego jeszcze 1 zdjęcie format 30x35mm i dowód wpłaty za wydanie karty na konto urzędu (w Gdańsku 10zł). To wszystko zanosimy do urzędu i po kilku minutach / godzinach / dniach odbieramy nową kartę.

Słów kilka o legitymacji PZW: w obecnej sytuacji prawnej nie ma ona nic wspólnego z kartą wędkarską - PZW jest jednym z "uprawnionych do rybactwa", od którego musimy uzyskać dodatkowe zezwolenie, łowiąc na wodach którymi gospodaruje. A zatem można posiadać kartę wędkarską bez legitymacji PZW (i łowić na wodach nie należących do PZW), ale nie odwrotnie (legitymacja PZW uprawnia do połowu jedynie z ważną kartą wędkarską) - oczywiste :)

Jeśli tak jak w moim przypadku musicie zarówno wymienić kartę, jak i wyrobić nową legitymację PZW, kolejność jest dowolna, z tymże należy pamiętać, że w legitymacji PZW należy wpisać numer NOWEJ karty wędkarskiej, więc lepiej najpierw załatwić sprawę karty.

Pozdrawiam!


MYLISZ SIE KOLEGO TAK ZANA BIALA KARTA WĘDKARSKA WYDANA PRZEZ OKRĘG PZW Z WPISEM WAŻNA BEZTERMINOWO JEST WAŻNA I OBOWIĄZUJĄCA .MIAIALEM TAKA SYTUACJE I BYLEM W OKRĘGU PZW BYDGOSZCZ I POWIEDZIELI ŻE WSZYSKO JEST OK. POZDRAWIAM


[2011-07-05 12:58]

rads

@SLOWAK

Haha, właśnie dlatego trzeba najpierw zadzwonić do PZW w swoim okręgu lub do urzędu.

Wymienić kartę z powodu nieważności kazał mi pracownik okręgu PZW, podając powody o których napisałem powyżej, po czym potwierdziła to urzędniczka w Urzędzie Miejskim gdzie składałem wniosek - nie wymyśliłem sobie tego aby pójść do urzędu i wymienić starą kartę na ładną i błyszczącą :D

Moja też była biała i bezterminowa, wydana 02.06.1996, a mimo to kazali wymienić. Tam gdzie nie trzeba, prosta sprawa, łowisz na starą. Dzięki za sprostowanie, że nie wszędzie tak jest :)
[2011-07-05 13:18]

SLOWAK

TO ZNACZY ŻE W POLSCE RÓŻNIE BYWA JA SWOJĄ WYMIENIAŁEM BO BYŁY NIECZYTELNE PIECZĄTKI .NO ALE 10 ZETA TO NIE JEST DUZY WYDATEK A I MASZ PEWNOŚĆ ŻE WSZYSTKO JEST OK. Z KARTĄ. JA MOJĄ  ZALAMINOWAŁEM  PRZED ZNISZCZENIEM .
[2011-07-05 13:30]

rads

Dokładnie tak, lepiej wymienić i mieć z głowy - bo jakbyś przykładowo chciał pojechać na urlop i połowić w Gdańsku na starą kartę, to nie wiem czy by ją uznali, nawet jeśli w Twoim okręgu nie ma z tym problemu. Po wymianie masz pewność że jest ważna w całym kraju.

PS. Bardzo dobry pomysł z zalaminowaniem, już raz się "kąpałem" nad jeziorem z kartą w kieszeni i była do wymiany. Teraz noszę w woreczku foliowym, ale nigdy nic nie wiadomo. Pod warunkiem, że nie ma się w planach zmiany adresu, bo pole "adnotacje" też zostanie zalaminowane. Ja zaraz idę zalaminować za Twoją radą, póki świeża dzisiejsza :)
[2011-07-05 13:44]

merio

Panowie. Jak to jest? Kartę wędkarską wyrobiłem w 1993 roku. Nigdy jej nie wymieniałem, ale w tym roku z konieczności muszę. Podtopiłem ją i na zdjęciu wyglądam jak ta dama z filmu Grudge. Zamiast twarzy biel heh. Ale do czego zmierzam. Udałem się do UM Szczecin celem wymiany karty na nową i urzędnik mi odmówił twierdząc, że te karty należało wymienić do 1998 roku. A ponieważ karta została wydana przez PZW a nie urząd miasta to on takiej możliwości nie ma:P Sugerował egzamin, heh. I pytanie. Czy faktycznie nie ma możliwosci wymiany tej karty na nową bez konieczności zdawania egzaminu? Spotkał się ktoś z taką sytuacją? [2011-07-14 16:20]

Panowie. Jak to jest? Kartę wędkarską wyrobiłem w 1993 roku. Nigdy jej nie wymieniałem, ale w tym roku z konieczności muszę. Podtopiłem ją i na zdjęciu wyglądam jak ta dama z filmu Grudge. Zamiast twarzy biel heh. Ale do czego zmierzam. Udałem się do UM Szczecin celem wymiany karty na nową i urzędnik mi odmówił twierdząc, że te karty należało wymienić do 1998 roku. A ponieważ karta została wydana przez PZW a nie urząd miasta to on takiej możliwości nie ma:P Sugerował egzamin, heh. I pytanie. Czy faktycznie nie ma możliwosci wymiany tej karty na nową bez konieczności zdawania egzaminu? Spotkał się ktoś z taką sytuacją?







Pierwsze słyszę! Zdawałeś egzamin już raz, uprawnień nie straciłeś, więc to jakieś brednie Pana urzędnika. Przynosisz zdjęcie, 10 zł i powinieneś dostać nową kartę bez tych bzdur. Tak jak prawo jazdy, patenty wodne itp. Przychodzisz ze starym dokumentem, piszesz wniosek o wymianę, opłacasz, dostajesz. Wszystko. [2011-07-14 16:26]

merio

No a jednak mi odmówił choć przyszedłem ze starą kartą i zdjęciem, które robiłem na szybko w ekspresie w związku z wyjazdem na urlop nad jez. Ińsko [2011-07-14 16:30]

Nie miał prawa. Upewnij się i ewentualnie złóż na niego skargę. Takie jest moje zdanie. [2011-07-14 16:50]

Ustawa o Rybactwie Śródlądowym
Art. 6. 
1. Karty wędkarskie i karty łowiectwa podwodnego wydane przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy zachowują ważność. 
2. Na wniosek osoby zainteresowanej, starosta wymienia kartę, o której mowa w ust. 1, z powodu jej nieczytelności lub zniszczenia, a także wydaje wtórnik karty zgubionej albo skradzionej, jeżeli osoba zainteresowana dołączyła do wniosku zaświadczenie podmiotu upoważnionego do wydania karty wędkarskiej albo karty łowiectwa podwodnego, w którym podmiot ten potwierdził na podstawie ewidencji, rejestru lub innych danych znajdujących się w jego posiadaniu fakt wydania zainteresowanej osobie karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy. 
3. Za wymianę i wydanie wtórnika karty wędkarskiej oraz karty łowiectwa podwodnego starosta pobiera opłatę w wysokości ustalonej w przepisach wydanych na podstawie art. 21 pkt 3 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym. [2011-07-14 18:29]