Zaloguj się do konta

Wymagany wiek karpia by sie wytarł

utworzono: 2010/04/20 18:15
Szymon14

Siema. mam w stawie karpie od narybka który kupiliśmy niedawno po przez dużego kroczka aż po 2-kilogramowe sztuki. stawek mam około 130m. kwadratowych średnia głębokość to jakieś 1.5m z tym ze był kopany na 4m ale były skarpy wiec wszystko osiadło latem strasznie opadnie woda ponieważ przez staw idzie dren którym zarówno dopływa woda jak i ucieka w najpłytszych miejscach wtedy będzie jakieś 10-50cm czyli idealne na tarło karpia. największe sztuki w moim stawie to 1-2kg (jest ich około 10szt.) .Chce wiedzieć ile lat musi mieć karp by móc się wytrzeć i około ilu ona waży?.


w stawie mam mam po 1.5kilogramowe liny, karasie po 0.5kg do 1kg 2 węgorze po 300gram około 20karpi ok 0.5-2kg ostatni kupiony narybek karpia dokładnie 74sztuki:P  i jeden trafiony amurek (a  jak pytałem o amura to mówili ze nie mieli :P) 1szczupaka i z 6 okonków

i właśnie mam 2 pytanie kupiłem rok temu ryby w tym 6amurow z polowa zdechła były 3 i dopuściłem 4 kupiliśmy. to był taki pośrednik miedzy narybkiem a kroczkiem złapałem jednego  po 3-4miesiac pobytu u nas ( strasznie urósł ) doszło mu jakieś 5-10cm Pytanie:
jaki jest średni przyrost amura w ciągu jednego roku?
[2010-04-20 18:15]

Może mieć i 10 lat ale i tak nic z tego. Karpie w naszych warunkach raczej się nie wycierają. A tak w ogóle masz w stawie piękne Polskie ryby takie jak liny, karasie itp. Po kiego jeszcze napuściłes tych prosiaków karpi? Na Twoim miejscu całkowicie zrezygnowałbym z karpi amurów i tołpyg. Te ryby jedynie zdewastują Ci zbiornik a wycierać i tak się nie będą. Pomyśl o tym.
[2010-04-20 18:22]

miszczunio

thunder juz bardziej polskiej ryby niz karas to nie mogles wymyslic :)
[2010-04-20 18:26]

nie mówię o japońcach
[2010-04-20 18:27]

Szymon14

Może mieć i 10 lat ale i tak nic z tego. Karpie w naszych warunkach raczej się nie wycierają. A tak w ogóle masz w stawie piękne Polskie ryby takie jak liny, karasie itp. Po kiego jeszcze napuściłes tych prosiaków karpi? Na Twoim miejscu całkowicie zrezygnowałbym z karpi amurów i tołpyg. Te ryby jedynie zdewastują Ci zbiornik a wycierać i tak się nie będą. Pomyśl o tym.




no tak tez racja z tym ze lin i karaś już mi się trą 8 maja jadę po węgorze by zrobiły trochę porządku bo mam dużo karasi idealnych na żywca amur i karp potrzebne mi są ponieważ jeśli teraz nie wpuszczę amura to będę miał problemy z roslinnością ( będzie tego za dużo) ciesze się jak wygnie tyczke czasem 2kilogramowka
[2010-04-20 18:33]

kilka amurów dla opanowania roślinności możesz zachować. Ale z karpi zrezygnuj. Te co masz już niech pływają, ale więcej nie wpuszczaj bo zniszczą Ci zbiornik. Aby będą żarły i srały aż zamulą cały zbiornik. Liny to tak piękna ryba a szkoda by miały konkurenta, wszystkożernego karpia. Masz też szczupaczki i okonie a więc musisz dbać o natlenowanie wody zimą. Karp będzie doprowadzał do tego, że ilość tlenu będzie minimalna. Ja polecam abyś tam zachował liny karasie, szczupaki, okonie, płocie, leszcze itp. Będą ładnie rosły i się rozmnażały.
[2010-04-20 18:39]

Szymon14

wiesz już jakie mam ryby w w jakich ilościach wegorza mam nie zapominaj o nim to tez w końcu drapieżnik który zjada małe rybki od 8maj ma być ich jakieś 25szt. (5wchodiz na kilogram) ale mój tata chce koniecznie suma mieć jak bym wpuścił takiego 0.5kg do 1kg z 2 szt. co ty na to?
[2010-04-20 18:47]

Jak węgorz się utrzymuje to i sum wytrzyma ale na suma to dobrze mieć zbiornik który ma co najmniej 3 metry głębokości. Spróbować możesz ale nie przesadzaj z ilością aby nie zaczęły Ci ryby karłowacieć.
[2010-04-20 18:54]

Szymon14

sum. Bardzo dobra ryba:) jeśli były by 2-3kg to by się ładnie prezentowały w wędzarni :) i by sie tak wpuszczało co jakiś czas po 2 0.5kg i tak co kilka lat:) od 0.5kg ile lat będzie rósł do 3kg?



i właśnie mam 2 pytanie kupiłem rok temu ryby w tym 6amurow z polowa zdechła były 3 i dopuściłem 4 kupiliśmy. to był taki pośrednik miedzy narybkiem a kroczkiem złapałem jednego  po 3-4miesiac pobytu u nas ( strasznie urósł ) doszło mu jakieś 5-10cm Pytanie:
jaki jest średni przyrost amura w ciągu jednego roku?
[2010-04-20 19:01]

Szymon14

właśnie bylem nad stawem znowu karaś małe sztuki takie mniejsze od ręki w czcinie ciągle mi one buszują co stane niedaleko czciny na płytkiej wodzie to one mi uciekają
karasie teraz odbywają tarło  czy są strasznie głodne?
[2010-04-20 19:13]

irek z

Z  tego co się orientuje[moja znajoma studiowała ichtiologie] i czasem jej się podpytywałem,karp w naszych warunkach się nie wyciera.Na stawach zajmujących się hodowlą,aby je wytrzeć dają im domięśniowy zastrzyk bodajrze z przysadki muzgowej[też karpi]aby pobudzić je dotarła.Zaszywają też jamę brzuszną przy gonopadium samicą,aby nie gubiły ikry.Nie wiem czy wszystko spamiętałem dobrze ale tak to wygląda z tarłem prosiaków.Polecam wpuścić troche szczupaka i okonia,to zapanują nad ekosystemem w zbiorniku i zapobiegnie to karłowaceniu białej ryby.Sorki jakbym coś poplątal o tarle karpi,ale ludzka pamięć jest zawodna.Życze powodzenia.
[2010-04-20 19:37]

Szymon14

jaki jest średni przyrost amura w ciągu jednego roku? [2010-04-20 21:06]

szaramysz

Piszcie w języku polskim rodacy. irek z żeby mózg przez U napisać? Szymon14 gdzie Ci się śpieszy? Zdań nie umiesz tworzyć? To po co Wam te świadectwa ukończenia szkół? Nikt Wam nie przekazał, że uczycie się dla siebie? Bo teraz to wychodzi. [2010-04-20 22:09]

karlik

Piszcie w języku polskim rodacy. irek z żeby mózg przez U napisać? Szymon14 gdzie Ci się śpieszy? Zdań nie umiesz tworzyć? To po co Wam te świadectwa ukończenia szkół? Nikt Wam nie przekazał, że uczycie się dla siebie? Bo teraz to wychodzi.




 ZNALAZŁ SIĘ NASTĘPY UCZONY
[2010-04-20 22:15]

irek z

Przepraszam za błędy jestem dyslektykiem,a nieraz jak się wczuje w temat to nie zwracam uwagi na monitor i nie poprawiam błędów.
[2010-04-21 00:11]

limakryba

Z tym że karpie się u nas nie wycierają to nie zupełnie prawda. Mieszkam w województwie małopolski i w moich okolicach karp się wyciera. Jednak żeby do tego doszło musi byc bardzo ciepłe lato i płytki zbiornik wtedy się wytrą.
[2010-04-21 18:27]

tomasz26552

Wyciera się na zbiorniku Dierżno Duże jest tam masa kroczka nawet takie po 10 cm.Zbiornik wielki bo 615 h wody.I z tego co się orientuje to nikt tam dawno nie zarybiał
[2010-04-21 19:05]

miszczunio

Na stawach gdzie ja wedkuje tez jednego roku karpie sie wytarly.
[2010-04-21 19:12]

adik21

Oczywiście ze sie wyciera u nas także na zalewie Włocławskim (Wisła) [2010-04-21 19:14]

Norbert Stolarczyk

I wreszcie ktoś potwierdza od dawna zauważalny rozród karpia, męczyło mnie twierdzenie ze w Polsce karp się nie rozmnaża.
Oczywiście należy się zgodzić że nie jest to rozród masowy, ponieważ nasz klimat nie sprzyja za bardzo temu gatunkowi do rozmnażania, lecz są akweny z wypłaceniami gdzie woda sięga np. do pół metra głębokości i w nich właśnie dochodzi do wycierania się tej ryby.
Przy okazji mam pytanie do kolegi tomasz26552 gdzie mogę kupić "system tunel" z siatką PVA wraz z tłoczkiem? Czekam na priv
pozdrawiam
 
[2010-04-21 19:37]

Ja też już wcześniej wypowiadałem się na ten temat i twierdziłem że się wyciera. Zaobserwowałem to we Wiśle koło Mielca.

Tak jak słusznine kolega szanowny stwierdził ...norbiko1....  jeszcze nie masowo ale już coś.
[2010-04-21 19:54]

Taki "tunel" możesz kupić w każdym sklepie wędkarskim. Jest to sprzęt Jaxona i kosztuje ok 30 zł bez tłoka oraz 40 zł z tłokiem
[2010-04-21 20:08]

Norbert Stolarczyk

Śliczne dzięki za info :)  Właśnie zapoznaje się ofertami w sieci
pozdrawiam
[2010-04-21 20:40]

Patrz katalog Jaxon i ofertę ProCarp. Tam są takie tunele.
[2010-04-21 20:46]

didek_b

czlowieku tyle ryb w stawiku 130 m2 ? toz to czyste szalenstwo tym bardziej gdy wody masz 10-50cm. skarlowacieja ci jesli wczesniej nie padna na jakies choroby lub sie nie podusza. [2010-04-27 23:07]

didek_b chyba nie uwarznie czytasz teksty 50 cm moze tam być w lato kiedy wody jest coraz mniej a kolega wyżej muwił ze tam ma okolo 1,5 m
[2010-04-29 11:56]