Zaloguj się do konta

Wykopanie stawu

utworzono: 2014/01/22 19:31
sloneczko2323

Witam. Mam w planach wykopać sobie mały staw. Jest to podmokła łąka, o kształcie prostokąta. I związku z tym mam dużo pytań, więc zakładam nowy wątek. Dodam że o pozwoleniach mniej więcej juz wiem.

1. łąka którą przeznaczam na staw, ma wymiary : 40x60m, i do niej bezpośrednio sąsiadują działki rolne sąsiadów. Więc jaki największy na niej mogę wykopać staw tak żeby zachować granicę od działek?.

2. Jak najlepiej umocnić brzegi stawu, tak żeby z czasem nie podmyło tych sąsiednich działek?.

3. Czy żeby po dużych ulewach, nie przelewało i nie zalało sąsiadów to usypać duże wały wzdłuż stawu?.

4. Jakie rybki do tak małego stawu ?

5. Czy da się jakoś sprawdzić czy po wykopaniu stawu będzie odpowiedni poziom wody? tzn, nie za niski.

proszę o wszelkie sugestie,porady, zdjęcia waszych stawów itp
.
[2014-01-22 19:31]

wiechu86

Witam co do umocnienia brzegów znajomy zastosował faszyne i kamienie.Staw ma wymiary około 80m x 30m i są w nim karpie. [2014-01-22 21:18]

sloneczko2323

też właśnie myślałem nad faszyną.
[2014-01-22 21:45]

tomex514

punkt 5. Jeśli staw nie przepływowy, to wykop jakiś dołek  i zobacz poziom wody gruntowej podobnie powinna się  zachowywać woda w stawie. (Każda pora roku inny poziom wody) [2014-01-22 22:56]

SVT

Witam. Mam w planach wykopać sobie mały staw. Jest to podmokła łąka, o kształcie prostokąta. I związku z tym mam dużo pytań, więc zakładam nowy wątek. Dodam że o pozwoleniach mniej więcej juz wiem.

1. łąka którą przeznaczam na staw, ma wymiary : 40x60m, i do niej bezpośrednio sąsiadują działki rolne sąsiadów. Więc jaki największy na niej mogę wykopać staw tak żeby zachować granicę od działek?.

2. Jak najlepiej umocnić brzegi stawu, tak żeby z czasem nie podmyło tych sąsiednich działek?.

3. Czy żeby po dużych ulewach, nie przelewało i nie zalało sąsiadów to usypać duże wały wzdłuż stawu?.

5. Czy da się jakoś sprawdzić czy po wykopaniu stawu będzie odpowiedni poziom wody? tzn, nie za niski.

proszę o wszelkie sugestie,porady, zdjęcia waszych stawów itp
.

No to z tym odrobinę męczarni będzie .
Pewnego roku dokładnie to było w roku 2000. Miałem okazje pomóc założyć takowy stawek kumpla ojcu. Wiem że może paść takie pytanie,  (skąd takie rzeczy wiem).Więc przechodzę do sedna - Wychowałem się w środowisku gdzie było zakładane 13 stawów, te stawy były zagospodarowane w Karpie.

A teraz przejdźmy do Twoich punktów.  Na wstępie podpowiem abyś sprawdził wodę( nie może ona posiadać zbyt dużo wapnia ) Dno powinno być obfite w (piach, żwirek, ziemia, glina,torf- tzw.pH3,5-4,5 wsypujemy do worka sizalowego. Utrzymujemy go w wodzie do filtracji od 3 do 4 tygodni, później taka sama ilość tygodni przerwa)
"Wykonanie z obszaru 40x60m"
 Aby zachować bezpieczeństwo działek sąsiadów, musisz pamiętać o tym że z lata na rok, ziemia zacznie się dostosowywać do wilgotności gruntu. W takim wypadku zanim usypiesz skarpę, obłożyć ją  ( GEOKRATĄ ).Skarpa musi mieć uskok 30 °.  Następnie przy krańcach uskoku ( przy tafli wody ), Faszynujemy brzeg i między faszyne, umieszczamy kamienie  z obu stron,  (kamienie nie mogą być ostre)  . Wtedy też dno nabierze dla ryb , zdrowych i dobrych warunków. Wały około 1 metra wysokości w stopniowym spadzie  30 °.
Brzegi obsadzamy najlepiej iglakami, między nimi używamy np : paproci, jakiś większy kamień. A co za tym idzie? Pokarm dla ryb i wygląd, całego akwenu. W wodzie wówczas -    lilie wodne, kaczeńce, pałka wodna, korzeń wodny,(tatarak w niedużej ilości).
WAŻNE CECHY:
W jednym końcu stawu głębokość powinna się różnić w granicy 1,5 metra. (robimy to pól na pół)Pierwsza część to 3m, zatem druga stopniowo (spadziście)nawet do okolic 1 metra. Drzewa w niektórych częściach stawu, niech zaciemniają tafle wody.Najlepiej jedna część na wyśrodkowaniu ( GRANICY) głębokiej strefy, jak i płytkiej. 
30x50m wyjdzie Twój staw.
Ryby do akwenu: Karp, Karaś, Lin, Okoń, Amur, Sum.   A kiedy już w akwenie rośliny porosną, dodatkowo zarybiamy Amurem Następnie  gdy będzie ponad stan ryb ,wpuszczamy ze 3 Sumiki - ważne dla czystości zbiornika, ponieważ Sum nie dość że sam poluje, wyłapując słabe osobniki, to w dodatku zbiera padline z dna.
Pamiętaj o jednej ważnej sprawie. Nigdy do tak małego zbiornika nie wpuszczaj i nie pozwól, kolegom sąsiadom, wpuścić "Szczupaczka" Szczupak jest na tyle głupi, że poluje na jednołuskie Karpie - na duże osobniki.(Nie uderza w nie bo widzi rybkę). Prześladowczo trafia w pojedyńcze łuski (okaleczając). A jak już wiesz: Karp łatwo choruje.
                                                                                          Pozdrawiam  [2014-01-23 10:48]

sloneczko2323

Wielkie dzięki, dużo przydatnych rzeczy się dowiedziałem. A co to jest GEOKRATA ?
[2014-01-23 12:09]

SVT

Jest to siatka plastikowa zbrojeniowa. Korzysta się z niej do wałów przy budowie dróg. Używając jej nie obawiamy sie o zarwanie skarp. [2014-01-23 12:38]

sloneczko2323

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, czyli zanim usypię skarpę, dać taka geokratę ?
[2014-01-23 12:50]

SVT

Tak, nie musi ona być tak gruba i wysoka jak na tym zdjęciu,możesz dobrać sobie mniejszą i tańszą. Jak już ułożysz sobie lekki nasyp. Wtedy siateczka (obsypujesz ziemią). No i trawkę można wsiać. I wałek masz na wieki. Tutaj sobie obejrzyj http://www.geosynt.pl/dreny.php [2014-01-23 13:12]

sloneczko2323

super, teraz już wiem. Jak ktoś z was posiada swoje stawy, to proszę o zdjęcia, bo chciałbym jeszcze rzucić okiem na faszynowanie, jakie macie.
[2014-01-23 13:20]

limakryba

SVT ja bym nie radził wpuszczać suma do takiego stawu. Jak podrosną to wytną wszystko w pień. Nie wiem kto ci takie rzeczy nagadał o szczupakach. Moim zdaniem szczupak jest najlepszą rybą drapieżna do utrzymania równowagi w zbiorniku. Nie poluje na zbyt duże ryby, oraz łatwo jest kontrolować jego populację w zbiorniku. Nie polecam wpuszczać okoni ponieważ mnożą sięna potęgę i później będziesz miał setki mini okonków. Piszę to wszystko z własnego doświadczenia i obserwacji na stawie znajomego.
[2014-01-23 19:25]

Wydra1

przyłączam się do przedmówcy absolutnie żaden sum i okoń szczupak lub jak warunki tlenowe będą odpowiednie to sandacz. [2014-01-23 19:42]

SVT

SVT ja bym nie radził wpuszczać suma do takiego stawu. Jak podrosną to wytną wszystko w pień. Nie wiem kto ci takie rzeczy nagadał o szczupakach. Moim zdaniem szczupak jest najlepszą rybą drapieżna do utrzymania równowagi w zbiorniku. Nie poluje na zbyt duże ryby, oraz łatwo jest kontrolować jego populację w zbiorniku. Nie polecam wpuszczać okoni ponieważ mnożą sięna potęgę i później będziesz miał setki mini okonków. Piszę to wszystko z własnego doświadczenia i obserwacji na stawie znajomego.

Po pierwsze, czytaj ze zrozumieniem.
A teraz wróć do tego (cytatu).
Następnie  gdy będzie ponad stan ryb ,wpuszczamy ze 3 Sumiki - ważne dla czystości zbiornika, ponieważ Sum nie dość że sam poluje, wyłapując słabe osobniki, to w dodatku zbiera padline z dna.
Co do szczupaka to nie masz racji i zielonego pojęcia. Nie chcę sie z Tobą sprzeczać, ale powiem że powinieneś sam osobiście wykonać swój stawek i zacznij hodować. A na 100% potwierdzisz moją sugestie. Jeśli chodzi o te sumy. To wiedz że w zbiorniku zamkniętym, on nie jest takim aktynym łowcą co na akwenach otwartych i większych. A co do okoni -  One z roku na rok , każdej zimy będą tracić populacje. Stary z Ciebie wiarus na tym portalu, a nie wiesz że na akwenie zamkniętym - Karpie są masowym świniopasem i pożeraczem drobnych rybek... Stąd ich częste brania na błystki podlodowe, gumki, jak i obrotówki.

A teraz do Wydra1
Pierwszy raz w życiu się spotykam, by na takim stawku małym, utrzymał się sandacz. Sandacze to ryby zaporowe, uwielbiają nurty i całkowicie żwirowe dna, na takim akwenie o rozmiarach  40x60m, nie dotlenisz do takiego stopnia, aby on mógł przetrwać. No i najważniejsze, ten osobnik nie przetrwa ani jednej zimy.
skończyłem dokształcanie, a teraz panowie do lektur. [2014-01-23 20:40]

sloneczko2323

Orientuje się ktoś, ile teraz kosztują wszystkie pozwolenia ?
[2014-01-23 21:00]

SVT

Stawy rekreacyjne

Budowa stawu rekreacyjnego na własnej działce wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego oraz pozwolenia na budowę. Wynika to z następujących przepisów prawnych: 

• zgodnie z Prawem budowlanym (tekst jedn. Dz.U.2006 nr 156 poz. 1118) budowa stawu o powierzchni powyżej 30 m2 wymaga pozwolenia na budowę (Art. 29 ust. 1 pkt 15)
  • Zgodnie z Prawem wodnym (Dz.U.2005 Nr 239, poz. 2019) staw jest urządzeniem wodnym (Art 9 ust. 1 pkt 19 lit c) dlatego na jego budowę wymagane jest pozwolenie wodnoprawne (art 122 ust. 1 pkt 3)

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. Wymagany jest operat wodno-prawny. Przed rozpoczęciem inwestycji należy uzyskać Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodawania terenu.

Musisz się udać do Gminy lub Urzędu.

[2014-01-23 22:19]

Kwinto76

1. łąka którą przeznaczam na staw, ma wymiary : 40x60m, i do niej bezpośrednio sąsiadują działki rolne sąsiadów. Więc jaki największy na niej mogę wykopać staw tak żeby zachować granicę od działek?

to po części wyjdzie Ci z pozwolenia - bez geologii i zdjęć trochę ciężko mówić - u mnie niektóre groble mają ok 4 ale inne i 7 metrów

problemem nie jest jak duży wykopać tylko co zrobić z wybraną ziemią...

2. Jak najlepiej umocnić brzegi stawu, tak żeby z czasem nie podmyło tych sąsiednich działek?

chyba chodzi o osuwanie skarp/grobli - tutaj chodzi o spadek - jeżeli będzie on niezbyt duży to nie musisz niczym umacniać

przy prawie pionowych brzegach osuwanie będzie pewne - do tego u mnie np. skutecznie latem amury wycinające trawę na brzegach doprowadzają do miejscowych osunięć

wały muszą być nie tylko wysokie ale i szerokie żeby nie przesiąkały i nie osuwały się

karaś pospolity, lin, płoć, wzdręga - generalnie rodzime gatunki

co do karpi i amurów to jak już to pojedyncze sztuki - im więcej tym bardziej spadała będzie klarowność wody

amury dopiero jak zarośnie zbiornik

drapieżniki najwcześniej 2-3 lata

w sprawie stawów to jest kilka ciekawych pozycji http://www.agroswiat.pl/c,pl,55,1,1,0,long,rybactwo.html

[2014-01-23 23:35]

sloneczko2323

dzięki za kolejne porady, dużo się dowiaduję ciekawych i przydatnych rzeczy.
 Co do ,,ziemi" to będę szukał kogoś, kto by nadmiar jej wziął,np za kopanie.
[2014-01-24 10:28]

Wydra1

Do dokształconego kolegi teoretyka.Posiadam stawy od15 lat,od paru hoduję sandacza z powodzeniem na 15 arowym stawku gdzie dno jest przeważnie muliste, jednak się wyciera z powodzeniem nie licząc zeszłego roku który był specyficzny.Bazą pokarmową jest linek.Przyrosty są niesamowite.Teraz sprawa ze szczupakiem.Większej bzdury nie jeszcze nie czytałem.Mam udostępniony jeden staw dla wędkarzy który zarybiłem100 szczupakami i karpiami ,jeszcze nikt nie wyjął karpia powyżej 1kg który byłby uszkodzony. [2014-01-24 19:57]

sloneczko2323

Do dokształconego kolegi teoretyka.Posiadam stawy od15 lat,od paru hoduję sandacza z powodzeniem na 15 arowym stawku gdzie dno jest przeważnie muliste, jednak się wyciera z powodzeniem nie licząc zeszłego roku który był specyficzny.Bazą pokarmową jest linek.Przyrosty są niesamowite.Teraz sprawa ze szczupakiem.Większej bzdury nie jeszcze nie czytałem.Mam udostępniony jeden staw dla wędkarzy który zarybiłem100 szczupakami i karpiami ,jeszcze nikt nie wyjął karpia powyżej 1kg który byłby uszkodzony.

Wysłał byś mi kolego jakieś fotki tego 15a. stawiku ? Jeśli oczywiście to nie kłopot.
[2014-01-25 13:08]

Wydra1

Nie ma problemu.W najbliższym czasie wyślę.Teoria z książek ma się nijak do praktyki.Mam parę stawów,podobna termika,głębokość,wielkość a jednak tylko w jednym stawie odbywa się rokrocznie naturalne tarło karpia,sam niewiem dlaczego. [2014-01-25 20:37]

bdudek2111

super, teraz już wiem. Jak ktoś z was posiada swoje stawy, to proszę o zdjęcia, bo chciałbym jeszcze rzucić okiem na faszynowanie, jakie macie.

kolego pisałes ze o pozwoleniach juz wiesz . Podziel sie ta wiedza, poniewaz tez cos kombinuje w tym kierunku i nie wiem jak to wyglada od strony prawa
[2014-02-01 08:04]

marcin-pioch

Witam. Mam takie małe pytanko. A mianowicie. Chciałbym se na swojej działce wykopać mały stawek, lecz ziemia to sam żwir i chodzi mi o to czy woda będzie się w tej ziemi utrzymywała ewentualnie co zrobić aby się utrzymywała.?
[2014-03-02 12:28]