Wybór zestawu na morze

/ 1 odpowiedzi
Witam kolegów wędkarzy.

Jestem amatorem wędkarskim , kiedyś (8-9lat) regularnie łowiłem na spławik i grunt potem zaprzestałem łowienia bo wyjechałem do anglii, byłem ostatnio na kutrze w Anglii (Devon) , na kutrze dostałem wędkę gotową do łowienia do żyłki głównej było przypięte obciążenie jakieś 250gram i po bokach 4 haczyki na przeponach, na 3h łowienia złowiłem tylko małą makrele. 
Chciałbym teraz pojechać na kuter na angielski kanał i połowić troszkę na spinning mógłby mi ktoś pomóc jak zmontować jakiś w miarę dobry zestaw ? ? nie oczekuje że złowię rekina czy coś ale żeby chociaż jakaś zabawa była. Najlepiej jakbyście mi jakieś zdjęcia podrzucili albo filmik, z góry dziękuję 
a i nie krytykujcie mnie bo łowienie dla mnie to tylko zabawa czas na relaks nie jestem zawodowcem ani nie muszę łowić dużych okazów.Pozdrawiam Michał.
rafal-idler


Ja ci napiszę moje doświadczenia z łowienia z kutra w Irlandii. Alternatywą dla łowienia jakie opisałeś jest użycie lżejszego kija (do ok 60-80g wyrzutu) i zastosowanie jako przynęty niewielkiego pilkera albo gumy (ripper) na główce 50-60g. Na wyspach są w sprzedaży rippery z wtopionym w gumę obciążeniem i hakiem na stałe. Więc tak: wędka 2,7m-3,0m do 60-80g, max 100g, żyłka 18-20Lbs (ok 0,38-0,40mm) i można spinningować. Będzie to skuteczne na rdzawce(ang. pollock), czarniaki (ang. coalfish) i dorsze (ang. cod). Mi na pilkery zdarzały się też kurki (ang. gurnard) i kolorowe wargacze (cuckoo wrasse). Sprawdzi się to na głębokościach do 20-25m i lekkim dryfie lub na głębszej wodzie kiedy ryby żerują w toni. Używając tej samej wędki (lub nawet nieco mocniejszej, np do 150g) można łowić zestawem podobnym do "Carolina Rig" http://www.youtube.com/watch?v=HZaq8abrR_M na filmie masz łowienie tym z brzegu ale równie skuteczne jest z kutra. Ja zakładałem ciężarek 2-3oz (56-85g) i rzucałem przeciwnie do kierunku dryfu kutra. Zestaw po prostu zostawiałem, holował go kuter a ja trzymając wędkę lekko co parę sekund podciągałem i popuszczałem. Bywały dni kiedy łowiący tradycyjnie z dna nie mieli brań, lub łowili małe rdzawce a mnie siadały takie ładniejsze (od 50cm w górę). Jak do tego zestawu założysz ciężarek 4-6oz to możesz też łowić bliżej kutra z dna. Ładne rdzawce można złowić, parokilowe, albo molwy (ang. ling) (2014/05/02 17:54)