Wybór wędki na okonie

/ 91 odpowiedzi
mam kilka firm i nie mogę się zdecydować nie wiem czy one się różnią jaką polecacie i jakie są opinie o nich Cormoran Red Master UL 2.10m 1-9gWędka KONGER Troker Spin UL 198/2-8gShimano Catana CX Spinning 210UL 1-11gJaxon Extera Spinning  210 do 15 g Wędka Mikado X-Plode Ultra Fine Spin 2,04m -8gRobinson BlueBird Perch 212 2-8g
Sith

Z wybranych przez Ciebie długości wędzisk można wnioskować, że będziesz łowił wyłącznie z łódki, bo z brzegu zupełnie nie zdadzą egzaminu. Z tych wymienionych przez Ciebie od razu odrzuciłbym CORMORAN-a i MIKADO, mają bardzo mizerny serwis, a wypadki chodzą po ludziach i wędkach. Wykluczyłbym też JAXON-a, mam tę wędkę 240/3-15 i niestety jest słaba, zawiodłem się na niej, podczas holowania 3,5kg trzasnął górny segment tuż ponad łączeniem, poza tym dość ciężki. Na placu boju pozostały SHIMANO i KONGER. Ostatnio dokupiłem właśnie Catanę 270/3-14, ale jeszcze nie przetestowałem, natomiast mam dwa KONGER-y 300/1-10 (lekki i mocny) i 300/3-15 (praktycznie niezniszczalny kompozyt, ale trochę za ciężki, więc idzie do sprzedania) firma ma dobry serwis.

Na marginesie, osobiście jestem zwolennikiem dłuższych wędzisk, praktycznie spinninguję prawie wyłącznie z brzegu, więc dla mnie długość optymalna to 270cm, da się takim wędkować zarówno z brzegu jak i z łódki.
(2016/01/27 18:26)

przemek-pawlos

ja też łowię z brzegu jednak mam bardzo zakrzaczoną rzekę  i nie wiem czy 210 czy 270 (2016/01/27 18:34)

przemek-pawlos

czy  wędka  konger sprawdzi się jak będę łowił woblerami i obrotówkami 1  i do bocznego troka (2016/01/27 18:40)

MARCIN CK

Widzę że oscylujesz w delikatnych wklejkach ,Nie prawdą jest że wędka do 2,4 to tylko z lodzi .Catane odpuść ,z serwisem cormorana i Daiwy nie jest żle jak to kolega pisał .Z tańszych wklejek możesz rozważyć tez Daiwe megaforce świetne kijki za małą kasę i wagowo super . http://bialaryba.pl/megaforce-jiggerspin-c-450_496_499_574.html (2016/01/27 18:48)

luxxxis

Ja obstaję przy kongerowskim trokerze,naprawdę niezłe kije,weż jednak 5-20-ta seria jest delikatna sama w sobie i ten co miałem właśnie 5-20 był w sam raz na okonie,do troka idealny,do niedużych gumek to samo i radził sobie świetnie z przyłowami esoxa takimi ok 75cm+.Miałem go 2 razy na potokach i tu też dawał dobrze radę,świetny kij za niewielkie pieniądze.Sprzedałem go portalowemu Piniar-owi i się zakochał w nim:) (2016/01/27 18:57)

przemek-pawlos

czy mikro woblerki i obrotówki 1 nie będą uginać szczytówka (2016/01/27 20:21)

pulos

SITH - Mikado nie ma złego serwisu, mam kilka kijów Mikado (m.in. inazuma 30, Lexus Saphire). Zdarzyło mi się reklamować Saphira, gdyż złamałem szczytówkę. Podjechałem do serwisu w łomiankach (tam jest serwis Mikado - wymienione od ręki). Miałem problem z Ich świdrem - załatwione identycznie, nie potrzebny był nawet paragon.
co do wędek Mikado - inazumy 30 tki używam do większych woblerów, a Saphira do lekkich paprochów. (2016/01/27 21:09)

luxxxis

czy mikro woblerki i obrotówki 1 nie będą uginać szczytówka

Na tym 5-20 nie, na 2-8 prawie napewno.Tym cięższym modelem łowiłem potokowce na sieki,banany i czort wie co jeszcze,wobki stawiane w wartkim nurcie fajnie go napinały-nie wyginały,świetnie się nim łowi.Pod kleniem rzędu 50cm pracuje aż miło:) Naprawdę godna wędka...szkoda że nie od Dragona ale cóż...:) Tani jak barszcz dodatkowo.
(2016/01/27 22:14)

Skibek20

Mój brat kupił sobie dwa trokery na zawody z łódki. Jeden do 30g, drugi to ten co piszesz Troker UL 198/2-8g. Ogólnie wędki prezentują się fajnie, smukłe blanki, fajny "design", ale są strasznie kruche. Trzymając je w ręku ma się wrażenie, że przy machnięciu strzeli jak zapałka. No i tak też było. Troker 30g, po jakimś miesiącu od kupna, strzelił w połowie gdy próbował wyszarpać zaczep. Byłem przy tym, więc widziałem, że robił to delikatnie, bynajmniej tak, że żaden kij nie powinien pęknąć. A tego Trokera Ul połamał niedługi czas po tym. Paproch na główce 6g i przy wyrzucie złamała się cieniutka szczytóweczka. Tak więc raczej odradzam, pomimo tego, że 90% moich wędek to kongery. Możesz też zwrócić uwagę na te wcześniej wspomniane Daiwy Megaforce, kolega ma, kolega chwali ;) albo może używka Konger Tango 10g? Mam i nie chcę innego kija na okonie ;) (2016/01/27 22:59)

charonio

Ja mam kongera trokera spin L 270/12g to polecam, jak na wklejankę głównie do bocznego troka, ale i blaszkę, małą gumkę, czy woblera się dobrze spisywał w tym sezonie. Łowię nim głównie okonie, ale i ze szczupakiem około wymiaru dawał sobie świetnie radę. O UL do 8g już słyszałem, że potrafią pęknąć, jeśli ktoś ma źle ustawiony hamulec i coś łupnie przy brzegu, dlatego też brałem wersję L, zestaw do bocznego z ciężarkiem 8g + twisterkiem bardzo ładnie pokazuje brania i daleko lata. (2016/01/27 23:31)

czaro93

Co do Daiwy Megaforce, miałem chociaż nie lubię wklejek ale co jak co, to nie mogę nic zarzucić temu wędzisku. Kij kupiłem za 150zł, a jakość wykonania wędziska była jak przy wielu wędziskach o 100 zł droższych. Tak jak już wspomniałem nie lubię wklejek i tylko dlatego się jej pozbyłem i teraz ma ją szwagier, i ceni ją sobie :) Miałem kij o cw. 3-18 i w dolniku drzemał spory zapas mocy, przy lżejszych na pewno też jest nadmiar mocy w dolniku, bo czuć to po charakterystyce blanku. Co do wklejanej szczytówki to jest ewidentnie okoniowy kij patrząc na czułość i giętkość elementu szczytowego. Kij godny polcenia dla ludzi, którym nie przeszkadza wklejka lub wręcz uwielbiają wklejki ;) (2016/01/27 23:40)

Sith

Ja, jak ten uparty muł, będę popierał zdanie Luxxxisa i podtrzymywał swoje - brałbym KONGER-a.

@Pulos, nie napisałem, że MIKADO ma zły serwis, tylko że mizerny, a to różnica.

@MarcinCK, nie pisałem, że 2,40 tylko z łodzi, zauważ, że Autor oscyluje z wędziskami w granicach 1,98-2,10, a to już na prawdę krótko.

@Skibek20, analizując Twoje opisy przypadków uszkodzenia KONGER-ów nasuwa się pytanie, czy znasz przysłowie o złej tanecznicy? (2016/01/28 06:00)

DAN666

Od lat używam Konger Champion Tango 2,7 do 10g ( nie World Champion ) , stara zielona seria i choć mam również jednoczęściówki dedykowane do łowienia pasiaków typowo z łódki , ta jak dla mnie jest nr.1 z sentymentu czy może przez to że jako dzieciak naoglądałem się Jacka Kolendowicza i Roberta Taszarka i mam "zboczenie do starych modeli :) , super gra z młynkiem Dam Quick Finessa III , natomiast jeśli chodzi o boczny trok z wędzisk które łatwo i tanio można nabyć a stworzone są do tej właśnie metody jest Mistrall Tournament do 8g , lub 12g. 

pozdrawiam 
DAN666  (2016/01/28 07:10)

Haryyy5

Odpuść sobie tego trokera. Kupiłem w wersji 3-12g i była ze mną na dwóch wypadach. Na pierwszym złamała się wpół po kilku rzutach. Część szczytowa złamała się przy zarzucaniu ok 7g woblera.  Odesłałem na gwarancję, miesiąc bez wędki, dostałem z powrotem. Zabrałem nad wodę i znowu wędka złamana już na pierwszym wypadzie. Tym razem już nawet nie odsyłałem, za tania wędka żeby płacić ciągle za przesyłki i czekać bez wędki. Chciałem dokupić sobie samą część szczytową. Napisałem maila do kongera czy byłaby taka możliwość, ale niestety nikt nie raczył nawet odpisać. Także odradzam tą wędkę, a i ogólnie ja już sprzętu kongera raczej nie kupie za olewanie klientów. 

Obecnie używam na okonki jaxon ferox micro spin 2-9g 240cm. Super wędka, z czystym sumieniem polecam. Jak na ten c.w. bardzo wytrzymała, ze sporym zapasem mocy, wymiarowy szczupak holowany z głową nie jest jakimś wielkim problemem. Czuła, ładnie pracuje, nie mam żadnych zastrzeżeń. No i rewelacyjny stosunek cena/jakość bo wędka kosztuje ok 100zł. Polecam. (2016/01/28 10:12)

Zielan

Dołączę się do licytacji :) Robinson Bluebird 212 -2-8 g - to nie jest wklejanka, nie będzie Ci uginać szczytówki jak przy wklejkach,  szerszy opis masz tu http://www.test-wedkarski.pl/robinson-bluebird-perch-spin-212-2-8g/

Ja od siebie polecę kij z serii Robinson Tritum 3-14 270 cm - Pomijając pewne walory estetyczne, do łowienia okoni moja ulubiona wędka. 

Robinson Tritium Perch Jig 270cm cw 3-14g
ps: Na temat poszczególnych serwisów możemy dyskutować do końca świata. Ja radze brać sprzęt o naszych dystrybutorów - Robinson, Jaxon, Dragon, Mikado, Konger, Mistrall - jaki serwis by nie był będzie to zrobione w miarę w krótkim czasie. (2016/01/28 10:50)

barrakuda81

Z tą długością to nie taki diabeł straszny. Odkąd przeskoczyłem na krótkie patyki to dziwię sie sam sobie że się katowałem wcześniej wędkami typu 2.70 i więcej.Po co?...Teraz uzywam i z brzegu i z łódki na okonie kijków 2.10 i 2.06. Zmiana tylko na plus. Lżejsze, bardziej poręczne, doskonała kontrola przynęty i czucie. Długie kije tylko tam gdzie jest to konieczne. Np. łowienie wislanych boleni, kleni na opaskach i przelewach, szukanie w wielkorzecznych rynnach sandaczy i szczupaków. Na stojących wodach tylko tam gdzie przy brzegu jest dużo roślinności typu jakieś grążele używam kijka 270 cm. Kiedys kierując się obiegowymi stereotypami od razu kupowałem tej długości kije. Dziś wiem że nie musiałem tego robić. Krótka wędka to sama frajda - długa to czasem niezbędna konieczność. Na małych rzekach, starorzeczach, dołkach , stawach a nawet jeziorach z brzegu poza warunkami szczególnymi na okonie stosuję kije opisane powyżej - krótkie. Dają radę - zapewniam. (2016/01/28 15:07)

przemek-pawlos

dzięki za pomoc kupię konger troker spin L 270 3 -12  (2016/01/28 16:57)

przemek-pawlos

Ja, jak ten uparty muł, będę popierał zdanie Luxxxisa i podtrzymywał swoje - brałbym KONGER-a.

@Pulos, nie napisałem, że MIKADO ma zły serwis, tylko że mizerny, a to różnica.

@MarcinCK, nie pisałem, że 2,40 tylko z łodzi, zauważ, że Autor oscyluje z wędziskami w granicach 1,98-2,10, a to już na prawdę krótko.

@Skibek20, analizując Twoje opisy przypadków uszkodzenia KONGER-ów nasuwa się pytanie, czy znasz przysłowie o złej tanecznicy?

dzięki za pomoc zdecydowałem się na kongera i myślę że będzię to trafiony wybór (2016/01/28 17:00)

Sith

dzięki za pomoc kupię konger troker spin L 270 3 -12 

Dobry wybór. "Połamania" ;-)
(2016/01/29 06:22)

Haryyy5

haha z tymi życzeniami "Połamania" to bym akurat w przypadku tej wędki uważał :P No ale oby służyła :) (2016/01/29 10:02)

Sith

Haryyy, mamy z moją Panią po dwa KONGER-ki m. in. dość delikatne Maxim Twisty (300/1-10), ważące 161g co przy tej długości jest dobrym wynikiem. Po całym sezonie łowienia żaden się nie złamał, więc nie strasz Przemka... ;-) (2016/01/29 10:30)

chudymb2

z kongerów w dobrej cenie to polecę tiger cross 3-18 gr cw choć górne cw zawyżone raczej 13-15 wklejka ale dobrze wykonana i polecana kupiłem ją .5 lat temu i polecam z woblerkami do 3 cm daje rade a i obrotówki 1 jej nie straszne przyłowy jak szczupak do 60-70 cm da rade a i cena śmieszna ok 115 zł ja na chwilę obecną osobiście lowię quantumem hypercast felche ale to inna liga i kasa i gramatura (2016/01/29 11:42)

barrakuda81

Haryyy, mamy z moją Panią po dwa KONGER-ki m. in. dość delikatne Maxim Twisty (300/1-10), ważące 161g co przy tej długości jest dobrym wynikiem. Po całym sezonie łowienia żaden się nie złamał, więc nie strasz Przemka... ;-)

Też mam Maxim Twista i chociaż coraz rzadziej po niego sięgam to złego słowa nie powiem. Moje podejście do kijków nieco się zmieniło bo człowiek uczy się przez całe życie ale ten Konger wytargał z wody na pewno kilka tysięcy okoni ale nie tylko. Przyłowił bolenia, leszcza nawet, a o szczupakach nie wspomnę. Mam go z 5 lat i awarii nie było poza wymianą przelotki bo ułamałem jedno z ramion - koszt w serwisie 16 zł:-) Fajny kijek. Konger kiedyś słynął z b. dobrych wklejanek ( np. legendarne "Tango"). Myślę że Kolega będzie zadowolony. (2016/01/29 13:36)

ZIBI3

Kolega nie myślał o MISTRALU 270 3-12g taniocha
przez 3-lata wytargałem tym parę ładnych  leszczy, jazi ,kilkanaście szczupaków i ponad 3-setki okoni
wady : pękł pierścionek przy mocowaniu kołowrotka( moja wina ) , złamałem szczytówkę o drzewo , no i rękojeść to okleina a nie korek , ale proszę za kasę poniżej 100 to bajka 
jesteś w stanie rozpoznać z odległości około 15 m czy ukleja czy kiełbik skubnie mikro paprocha
(2016/01/29 19:52)

chudymb2

ktoś napisał że wędka na okonia musi mieć 2.7 m łowiąc z brzegu bzdura wg mnie 2-2.40 m nie rzucamy przynętą tak daleko co innego jaź kleń krótka jest bardziej poręczna i lepiej czuć branie poza tym stereotyp polski wędka uniwersalna 2.70m coś wymyslonego przez nas wg mnie uniwersalna lepiej pasuje 2.40 m bo połowimy i z brzegu i z łódki za granicą spiningiści stosują częściej wędki do 2.4m jak 2.7 m (2016/01/29 20:52)