Zaloguj się do konta

Wybór sprzętu spinningowego.

utworzono: 2021/02/04 08:09
Kulparez

Cześć, chcę zacząć przygodę ze spinngiem. Wcześniej nie miałem do czynienia z tą dziedziną wędkarstwa. Potrzebuję pomocy w doborze sprzętu. Myślałem o kupnie 3 kompletów wędzisk i kołowrotków, lekki sprzęt, średni, oraz ciężki. Ile gramów wyrzutu musiałby mieć wędki aby było czuć dużą różnicę? Myślałem o 1-7g, 10-30g i 30-60g.
Pozdrawiam :) [2021-02-04 08:09]

Basia Kier

Błędne podejście. Jeżeli nie miałeś nigdy styczności ze spinningiem, zacznij od zestawu w miarę uniwersalnego. CW 5-25 (może być twój 10-30), dopasowany kołowrotek i zacznij łowić przynętami w gramaturze obsługiwanej przez wędzisko. Jak trochę połowisz, nabierzesz doświadczenia, sam będziesz wiedział, co ci odpowiada i czego szukać. Może okazać się, że zainwestujesz (te 3 zestawy + przynęty to – nawet przy dość niskiej półce – kwota oscylująca około 1000 zł), nie spodoba ci się i kasa pójdzie w błoto.
[2021-02-04 08:20]

Jakub Woś

Cześć, chcę zacząć przygodę ze spinngiem. Wcześniej nie miałem do czynienia z tą dziedziną wędkarstwa. Potrzebuję pomocy w doborze sprzętu. Myślałem o kupnie 3 kompletów wędzisk i kołowrotków, lekki sprzęt, średni, oraz ciężki. Ile gramów wyrzutu musiałby mieć wędki aby było czuć dużą różnicę? Myślałem o 1-7g, 10-30g i 30-60g.Â
Pozdrawiam :)

Przedziały wykombinowałeś dość sensownie. Choć nie wiem jakie ryby i gdzie zamierzasz łowić. Mi osobiście brakowało by w tym zestawieniu kija pod jazie, klenie czy pstrągi o gramaturze około 3-15g. Wtedy ustawił bym to tak: 0,5-5 3-15 10-35 30-70. Jeśli będziesz łowił tyllko na jeziorach to takie zestaw jak podałeś powinien się sprawdzić. [2021-02-04 08:57]

WedkarzIncognito

Jeżeli nie miałeś nigdy styczności ze spinningiem, zacznij od zestawu w miarę uniwersalnego. CW 5-25 (może być twój 10-30), dopasowany kołowrotek i zacznij łowić przynętami w gramaturze obsługiwanej przez wędzisko. Jak trochę połowisz, nabierzesz doświadczenia, sam będziesz wiedział, co ci odpowiada i czego szukać.

Podpisuję się pod tym obiema rękami ;))) Osobiście bardziej doradzam wędzisko 5-25, ponieważ takie wędzisko, teoretycznie daje większe pole do popisu. Dolny zakres c.w pozwoli wykorzystać stosunkowo nieduże (5cm + 5g główka) gumki na np.okonie, a w momencie gdy okonie się znudzą lub przestaną brać, najdzie chęć na złowienie mętnookiego lub zębatego, zmiania przynęty na gumę 10-12cm nie stanowi problemu. Oczywiście trzeba pamiętać aby nie przekraczać górnej granicy c.w. bo jak wiadomo można wędzisko uszkodzić. Długość wędziska według własnych preferencji, ale jak już doradzać to doradzać, a moja propozycja to długość w zakresie 230-270cm. Kołowrotek rozmiar 3000 z hamulcem czy to przednim, czy to tylnim, wedle uznania. Osobiście do spinna preferuję młynki z przednim hamplem. Temat linki pozostawiam do rostrzygnięcia, doradziłbym plecionkę, ale ta podobno błędów nie wybacza i dla początkującego "podobno" lepszym wyborem jest żyłka. Przyznam, że sam zaczynając przygodę ze spinnem zaczynałem od żyłki, ale to był zestaw typu gotowiec. Po wkręceniu się na maksa w spinning i podjęciu decyzji, że pozostane przy spinningu na dłużej, szybcituko na nowiutki zestaw nawinąłem plecionkę i w taki sposób do dziś pozostaje jej wiernym użytkownikiem. W temacie przynęt dodam, że oprócz gumek, polecam zaopatrzyć się w obrotówki i wahadłówki. Żelastwo jest stosunkowo niedrogie, a do tego banalne w obsłudze. Podstawowa technika, która nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności i ogromu wprawy to rzucanie i zwijanie, rzucanie i zwijanie, łatwiej się już chyba nie da ;))) Na koniec doradzania czas coś odradzić. Odradzam na początek kupna trzech zestawów i uzasadnienie już zostało wymienione przez @Basia Kier
nie spodoba ci się i kasa pójdzie w błoto.
Nie moja kasa, ale zamiast kupować trzy różne zestawy, lepiej zapatrzyć się w większą ilość akcesoriów, które się "zużywają" tzn. przynęty, przypony, główki jigowe itp. Nie można zapominać że wędkarstwo to nie tylko kołowrotek, linka i wędzisko, a dużo osób zapomina jak ważne są szczegóły, pisząc szczegóły mam na myśli wysokiej jakości przypony, agrafki, krętliki, kółeczka łącznikowe, haczyki itd. więc polecam się skupić na właśnie takich szczegółach. Do tego wszystkiego niezbędnik tj. porządny podbierak, szczypce, rozwieracz, miarka z matą (żeby nie panierować ryb piachem). Pozdrawiam. [2021-02-04 10:26]

Tomasz J

Zanim pójdziesz do sklepu (tudzież zamówisz przez internet) musisz sobie odpowiedzieć na 2 fundamentalne pytania:
1. Gdzie i jak będę łowił?
Rzeki czy wody stojące?? Praktycznie każdy kij o CW do 25 gr poradzi sobie spokojnie ze średnimi przynętami w wodzie stojącej, ale już nie każdy poradzi sobie w rzece (abstrahując od błędnych opisów, to należy także brać pod uwagę prąd wody, który sztucznie nam ciężar przynęty zwiększy), wbrew pozorom o tym, jak dany kij sprawuje się w rzece decyduje nie tylko CW, ale również jego akcja i sztywność to po pierwsze. Po drugie łowienie z brzegu, czy z łodzi?? Ja na przykład, o ile nie mam problemu z łowieniem kijem o długości 2,65 - 2,80 m z łodzi, o tyle nie wyobrażam sobie łowienia kijem krótszym niż 2,50 m z brzegu. Ponadto, paradoksalnie, zdecydowanie większe możliwości daje jeden, dobrej klasy, kij o uniwersalnym CW (coś z przedziału do 25gr) niż trzy kije kiepskiej jakości (kosztujące tyle samo).
2. Co będę łowił?
Oczywistą oczywistością jest, że każdy początkujący spinningista chciałby łowić od razu wszystkie gatunki ryb. Tak dobrze niestety nie ma (no chyba, że ktoś ma nieograniczony budżet), sprzęt dobieramy i kolekcjonujemy najczęściej latami, na bazie zdobywanej wiedzy, doświadczeń i upodobań. Jest niemalże pewne, że na dzień dobry więcej zostawisz w wodzie przynęt, niż wyciągniesz z niej ryb.
Dlatego, na twoim miejscu skupiłbym się w pierwszej kolejności na doborze jednego dobrego i odpowiedniego do wody (w miarę uniwersalnego) kija i kołowrotka, zainwestował natomiast przede wszystkim w to, co początkujący spinningiści zostawiają w wodach w ilościach hurtowych - przynęty, główki jigowe, czeburaszki, haki, przypony, ect. ect. [2021-02-04 14:39]

Kulparez

Dziękuje wszystkim za cenne informacje. Wędkuję od około 8 lat i wiedzę ogólną posiadam lecz specjalizowałem się w karpiarstwie.Przerzucam się na spinning ze względu na ograniczoną ilość czasu bo jak wiadomo zasiadki karpiowe pochłaniają bardzo dużo czasu (zwykle około tygodnia) a n a to już niestety nie mogę sobie pozwolić dlatego się przerzucam. Jestem też pewny że spinning mi się nie znudzi :). Chciałbym od razu kupić dobry sprzęt aby w sezonie już go nie zmieniać. Nastawiam się na wszystkie łowiska w moim terenie (komercyjne, rzeki, jeziora - głównie z łódki) także potrzebuję różnorodności w swoim sprzęcie. Głownie nastawiam się na szczupaka i sandacza gdyż są to gatunki dominujące w moim terenie. [2021-02-05 07:17]

kaziq

Spinning to chodzenie, wiedza o rybach i technika (w tej kolejności). Jedna wędka, jeden kołowrotek z 2 ma albo 3 ma szpulami i wiele przynęt. Biwakowanie i wózki ze sprzętem nie mają racji bytu. Możesz mieć najlepszy sprzęt "na wszystko" i nie złowić niczego.
Na jeden zestaw jak ci opisano możesz wyciągnąć wzdręgę jak i 10kg szczupaka -sztuka te ryby podejść: to nie jest "hodowla świń" jak karpiarstwo.
[2021-02-05 10:49]

jurasek15

Spinning to chodzenie, wiedza o rybach i technika (w tej kolejności). Jedna wędka, jeden kołowrotek z 2 ma albo 3 ma szpulami i wiele przynęt. Biwakowanie i wózki ze sprzętem nie mają racji bytu. Możesz mieć najlepszy sprzęt "na wszystko" i nie złowić niczego.
Na jeden zestaw jak ci opisano możesz wyciągnąć wzdręgę jak i 10kg szczupaka -sztuka te ryby podejść: to nie jest "hodowla świń" jak karpiarstwo.
Â

Ach te stereotypy. Jak dla mnie całe wędkarstwo to w kolejności: poznanie zwyczajów ryb, wytypowanie miejsca, technika, a na końcu sprzęt. Zwykle po dwie noce spędzam nad rzekami na rybach, więc biwak jest nieodzowny, a spinhing mam zawsze. Zaczyna się coś dziać na wodzie, zwijam bolonkę, biorę spinning i na odcinku 100 metrów licze na przygodę z rybą. Wiesz Kolego ile można znaleźć potencjalnych miejscówek na tak krótkim kawałku średniej rzeki? :) A z takim podejsciem do karpiarzy... Polecam przechytrzyć tą rybę na dzikich wodach. Wtedy okaże się, że trzeba mieć trochę więcej umiejętności niż rzucanie przynętami w prawo i lewo na każdym wolnym miejscu i narzekanie, że w danym akwenie nie ma ryb. :) A "hodowlą świń" jest każda komercja :) nie tylko karpiowa. :)
Pozdrawiam i życzę sukcesów. [2021-02-05 11:24]

kaziq

wiem że można... jeden zestaw w lewo do oporu a drugi na prawo ile się da. 100m brzegu "zajęte" przez 2 dni biwaku a jak się do wody zbliżysz to donośnie, żeby słychać było na całym rykowisku: "KURRRRRRR...A! JAK MI PRZERZUCISZ TO CI---xxx---!!!".
Spoko. Autor posta wie co to jest karpiarstwo. Ja też niestety -mogę sobie pooglądać na każdej miejscówce co jest modne i skuteczne w metodach gruntowych (opakowania).
Odniosłem się do tematu wyboru sprzętu do spinningu a nie innych metod. Nie atakuję nikogo świadomie, li tylko odniosłem się może niezręcznym porównaniem... Jeśli kogoś uraziło to przepraszam. Wędka 5-25g 2,70m i kołowrotek wielkości 3000 + 2 szpule +podbierak+ parę drobiazgów i wiele przynęt. To cały sprzęt potrzebny. Marka dowolna -jaka komu leży.
[2021-02-05 16:53]

kaban

Jak wspomniano wcześniej kupiłbym jeden kij i kołowrotek ale jaki to zależy od rodzaju łowiska . Rzeki i zbiorniki to zupełnie inna bajka. [2021-02-06 10:59]

WedkarzIncognito

Wracając do tematu wyboru sprzętu, przedstawie swoje przykłady trzech różnych zestawów. Jak wiadomo przy doborze sprzętu trzeba brać pod uwagę pare czynników (gatunek, łowisko, łowienie z brzegu lub łodzi, możliwości transportowe itp). Podane przykłądy będą czysto teoretczyne, takie które już autor będzie musiał sobie doprecyzować. Lekkie łowienie to kijek w zakresie 1-10g, opcje mogą się delikatnie różnić, może to być kijek o c.w. np. 1-7g / 2-10g jak wspomniałem wcześniej reszta należy już od preferencji autora. Długość lekkiego spinna 190-230. Kołowrotek 1000-2000. Linka to plecionka 0,03-0,06 (zależne od trudności łowiska oraz preferencji autora). Dla ułatwienia przykładu, kij o długości 210cm / c.w 1-8 / kołowrotek 2000 / linka 0.04 - zestaw "okoniowy". Kijek pośredni to zakres 10-45, oczywiście może być 10-30g / 15-40g itd. Długość kijka 210-270 (w zależnośći czy większość czasu będzie łowione z brzegu czy z łodzi). Młynek 3000-4000. Linka 0.12-0.16. Przykład - Kijek 270cm / c.w. 15-40 / młynek 4000 / linka 0.16 - zestaw "szczupakowy". Nie wymieniam zestawu pod sandacze, poniważ ich nie łowie i nie mam pojęcia jaki zetaw będzie rozsądny, a nie mam zamiaru się wymądrzać w temacie, którego nie znam ;) Cięzki zestaw też jest dla mnie tematem, który dopiero rozgryzam i sam planuje złożyć coś do obsługi większych przynęt (gumy 20cm+), tym samym jest plan, aby w końcu zacząć przygodę z castingiem. Teoretycznie gdybym miał zostawać przy spinningu to zestaw przedstawiałby się w następujący sposób. Kij c.w w zakresie 40-100g. Długość 240-270. Młynek 4000 / 5000. Linka 0.20-0.24. Tylko właśnie coraz to częsćiej spotykam się z opiniami, że do ciężkich przynęt to tylko casting, że przy ciężkim łowieniu młynki o stałej szpuli się męczą i łatwo je można zajechać. Zaznacze tylko, że są to tylko opinie innych, a nie moja. Nie używam tak ciężkiego zestawu spinningowego dlatego też nie odradzam, ani nie polecam. Kończąc temat "ciężkiego" zestawu spinningowego dodam od siebie, że jednak ciężki spinning odpuszczę na rzecz ciężkiego castingu. Po prostu jestem bardzo zainteresowany tą metodą, a do tego widzę, że większość do cięzkiego łowienia używa właśnie zestawów castingowych. To tyle ode mnie, pozdrawiam i miłego weekendu życzę. [2021-02-06 11:29]

Grzesiek93

Zamiast posta wstawiłem zdjęcie. Amator dosłownie. Chciałbym się trochę podpiąć pod pytanie kolegi, czy moglibyście doradzić jaki zestaw spinningowy wybrać, jakie wędki polecacie i kołowrotki. Łowię głównie z brzegu i najczęściej to szczupaki, stawki jeziora. pozdrawiam [2021-02-07 02:08]

Basia Kier

@Grzesiek93: przeczytaj dyskusję wyżej. [2021-02-07 08:10]

Grzesiek93

Czytalem, chodzi mi dokladnie czy ktoś ma jakieś konkretne modele wędek i kołowrotkow ;) [2021-02-07 08:52]

WedkarzIncognito

@Grzesiek93 dla przykładu podam w miare budżetowy zestaw: Wędzisko Savage Gear MPP2 251cm Spin 12-35g. Kołowrotek Ryobi Ecusima 3000/4000 lub Okuma Jaw 4000. Plecionka Spiderwire Stealth Smooth 8 - 0.14mm. Nie wiem jakie masz doświadczenie w spinningu, czy dopiero zaczynasz, ale dla początkującego spinnigisty, który będzie łowił na wodach "stojących", taki zestaw w zupełności wystarczy. Pozdrawiam. [2021-02-07 11:29]

Grzesiek93

O i wlasnie na taką odpowiedź liczyłem :D ogolnie budzet jaki moglbym przeznaczyć na to to jest jakieś 800-1000zl, jakies doświadczenie mam ze spinningiem bo w sumie od kilkunastu lat mam do czynienia ze spinningiem tylko do tej pory to najczęściej na łowy wyruszałem z bratem lub znajomym i zawsze oni mieli dla mnie sprzęt. Teraz mieszkam przy granicy Holenderskiej i chciałbym wolny czas wlasnie poświęcić na poznawaniu Holenderskich akwenów i spinningowaniu :D [2021-02-07 11:53]

WedkarzIncognito

800-1000zł to w zupełności wystarczający budżet. Z podanego zestawu koszty przedstawiają sie następująco. Wędzisko 180-200zł, młynek 130-150zł, plecionka 70zł - 150m lub 120zł - 300m. Oczywiście podane ceny są cenami sklepowymi w Polsce ;)))) Zakup takiego zestawu to okolice 380-470zł, plus jakieś tam koszta przesyłki. Muszę nadmienić, że przy zestawie spinningowym wypadałoby zaopatrzyć się w szczypce, rozwierak, podbierak i ew. mata z miarką. Na koniec wiadomo przynęty, pudełka na przynęty, główki jigowe, przypony itd. Niby nic bo to tylko "drobne" akcesoria, ale każdy spinnigista wie, tutaj gumka, tutaj blaszka, a dołożę woblerek, tutaj coś dołożę, tam coś dołożę i cyk nagle np.300zł znikło :)))))) Podsumowując, wyżej wymieniony budżet wystarczy na rozpoczęcie przygody ze spinningiem. [2021-02-08 10:06]

Tomasz J

Niby nic bo to tylko "drobne" akcesoria, ale każdy spinnigista wie, tutaj gumka, tutaj blaszka, a dołożę woblerek, tutaj coś dołożę, tam coś dołożę i cyk nagle np.300zł znikło :))))))Â
Żeby tylko 300 zł. Nie wiem czy moja lepsza połówka tu nie zagląda więc na wszelki wypadek nie napiszę ile tej zimy wydałem na uzupełnienie przynęt i osprzętu ;)Â [2021-02-08 10:16]

Sith

Fabian, nie będę powtarzał tego co napisali #Basia Kier i #WedkarzIncognito. W pełni się z nimi zgadzam, ze wskazaniem na wędzisko 240cm/5-25g, kołowrotek w rozmiarze 3000 i plecionkę 0,10. Firmy wybierz krajowe, DRAGON, KONGER, JAXON ze względu na dostępność serwisów. [2021-02-08 12:04]

Pablo63

Fabian, nie będę powtarzał tego co napisali #Basia Kier i #WedkarzIncognito. W pełni się z nimi zgadzam, ze wskazaniem na wędzisko 240cm/5-25g, kołowrotek w rozmiarze 3000 i plecionkę 0,10. Firmy wybierz krajowe, DRAGON, KONGER, JAXON ze względu na dostępność serwisów.

Z większością bym sę zgodził, ale...............
Wszystko zależy od zasobności porfela.
Na Twoim miejscu to zaczął bym od :
Wędzisko i kołowrotek dobraj znanej marki,która specjalizuje się w wytwarzaniu sprzętu wędkarkiego - klasa budżetowa,stawiał bym na Shimano Ultegrę 3000 lub 4000 przełożenie 5,0:1  z zapasową szpulą.
Na jednej szpuli plecionka na drugiej żyłka
Wędziska - uniwersalne cw do 25g i lajt do 15g .W zależności od metody,przekładałbyś do młynka tylko szpylę.
Zastanów się kilka razy co kupić.
Nie rekomenduję podanych tutaj firm.To nie są producenci tylko dystrybutorzy sprzętu sprowadaznego z Chin pod szumną nazwą.(brandem)
Lepiej dołożyć tą stówę lub dwie i mieć coś porządnego i niepluć później sobie w brodę.
W końcu sprzętu nie kupuje się co miesiąc.

Obecnie "Design-Fishing" wraz z firmąÂ "Record", to największy w Polsce dostawca sprzętu wędkarskiego, sprzedawanego w Polsce i na całym świecie pod markąÂ Dragon, a także przedstawiciel takich potęg jak MUSTAD, OKUMA, Geoff Anderson, Salmo czy też Scotty. [2021-02-08 18:37]

Sith

#Kulparez, trochę rozszerzę mój wpis.
To nie prawda, że odległość rzutów jest zależna tylko od ługości wędziska, bardzo duże znaczenie ma dynamika.
To nie prawda, że najlepsze są wędziska i kołowrotki drogie.
Moja Pani kilka lat przymierzała się do różnych kijków, wreszcie dwa lata temu znalazła "to co tygrysy lubią najbardziej" i teraz spośród czterech kompletów, jej ulubionym zestawem jest:
-https://allegro.pl/oferta/wedka-dragon-black-rock-ii-1-98m-3-18g-spin-1-cz-7175343818 jeszcze sygnowany przez OKUMĘ, ale to ten sam kijek, mimo niewielkiej długości miota przynęty porównywalnie z kijkami 240cm, zakres bezproblemowo obsługiwanych przynęt 2-20g, bardzo przystępna cena;
-https://allegro.pl/oferta/kolowrotek-konger-ultris-aqua-810fd-spinning-8861136914 idealnie wyważa zestaw, wbrew pozorom delikatności jest mocny (na rozkładzie sandacz 70cm), trwały i tani;
-https://allegro.pl/oferta/plecionka-sunline-siglon-pe-x4-orange-0-6-9962005742 cienka, mocna, trwała plecionka w przyzwoitej cenie.
Moim zdaniem, zestaw niemal uniwersalny, ktorym można połowić zarówno okonie, szczupaki jak i sandacze, zarówno z brzegu, jak i z łódki, spełni swoje zadanie zarówno w rzece, jak i wodach stojących.
Nie namawiam Cię na ten zestaw, nie sugeruję, że jest najlepszy. Wskazuję tylko, że nie ten zestaw dobry, który używają inni, ale ten, który Ci przypadnie do gustu, pasuje i pozwala na skuteczne spinningowanie bez zmęczenia i napinki cenowej.
Zwłaszcza na początku nie rzucaj się "na głęboką wodę", nie bierz kredytu hipotecznego na zakup superszpanerskiego zestawu, bo jeśli Ci nie przypasuje, stracisz znacznie przy sprzedaży, a i tak będziesz zmuszony kupić coś innego. [2021-02-09 07:37]

Sith

(...)Tylko ten kijek który zaproponawałeś, nie wiem czy sprawdziłeś?
Kij ,jednoskład o długości transportowej prawie 2 metry,trzeba będzie w samochodzie otworzyć okno.Nie każdemu to pasuje.(...)
Primo, jeśli przeczytałeś mój wpis, to jasno z niego wynika, że Black Rock (jednoczęściowy), o którym pisałem jest w użyciu od dwu lat. Jest wożony w samochodzie. Mieści się bez najmniejszych problemów w FIAT Uno, a więc nie jakimś gigantycznym samochodzie i nie ma potrzeby otwierania szyby.
Secundo, ten kijek jest również w wersji dwuskładowejhttps://allegro.pl/oferta/wedka-okuma-black-rock-1-98m-3-18g-7501371835, nie dostrzegłem różnic w cechach użytkowych tych dwóch wersji.

Ps
Na marginesie, występuje również w wresji castingowej https://allegro.pl/oferta/wedka-castingowa-dragon-black-rock-ii-198cm-3-18g-9676871624
[2021-02-10 06:19]

WedkarzIncognito

Z większością bym sę zgodził, ale...............
Wszystko zależy od zasobności porfela.
Na Twoim miejscu to zaczął bym od :Wędzisko i kołowrotek dobraj znanej marki,która specjalizuje się w wytwarzaniu sprzętu wędkarkiego -
Wymienione przez @sith marki tj. DRAGON, KONGER, JAXON to nie są marki, które specjalizują się w wytwarzaniu sprzętu wędkarskiego? A pojęcie "dobre bo znane" nie zawsze przekłada się na jakość produktów. Jestem użytkownikiem sprzętów też budżetowych (np. świetny jak dla mnie Jaxon Greystream) i jeżeli ze sprzętu kożysta się umiejętenie oraz zgodnie z jego przeznaczniem to wychodze z prostego założenia, "jak dbasz, tak masz".
klasa budżetowa,stawiał bym na Shimano Ultegrę 3000 lub 4000 przełożenie 5,0:1ÂÂ z zapasową szpulą.
Na jednej szpuli plecionka na drugiej żyłka
Wędziska - uniwersalne cw do 25g i lajt do 15g .W zależności od metody,przekładałbyś do młynka tylko szpylę.
1. Rozmiar kołowrotka 4000 ma się nijak do wędziska "lajt", nie wobrażam sobie przy patyku do 15g i przykładowo długości 230cm, kołowrotka o takim rozmiarze. Do tego wszystkiego ktoś, kto przykłada się do prawidłowego wyważenia zestawu mógłby mieć pewne zastrzeżenia co do poprawności wywarzenia.
2. Autor tematu w pierwszym poście zapytał: "Ile gramów wyrzutu musiałby mieć wędki aby było czuć dużą różnicę?". Między wędziskiem przykładowo o c.w 5-25 i 5-15 nie ma mocno odczuwalnej różnicy. Różnica oczywiście jest to wiem, ale autor pytania zapytał o dużą różnicę, a ta nie występuje między wędziskami o c.w do 25g i 15g.
Zastanów się kilka razy co kupić.
Nie rekomenduję podanych tutaj firm.To nie są producenci tylko dystrybutorzy sprzętu sprowadaznego z Chin pod szumną nazwą.(brandem)
Lepiej dołożyć tą stówę lub dwie i mieć coś porządnego i niepluć później sobie w brodę.
W końcu sprzętu nie kupuje się co miesiąc.
Zastanawiać się można po pewnym czasie, ponieważ autor zaczyna przygode ze spinnigiem i z czasem sam będzie więdział co zmienić w sprzęcie, co mu pasuje, a co nie. Sam zaczynałem spinningować z wędziskiem za 30zł i znam osobę, która zaczynała spinningować z badylem Westina za dobre 700zł i wiesz co? Zarówno mój kijaszek z włókna szklanego za 30zł jak i badyl super, hyper, ekstra za 700zł poszedł w kąt, bo właśnie po nabraniu "doświadczenia" i poznaniu własnych preferencji w kwestii sprzętu, w końcu nadszedł czas na jego zmiane i właśnie grube rozmyślanie, zastanawianie się co będzie najlepszym wyborem. Dlatego też uważam że wydawanie mimo zasobności portfela niebotycznych sum na "pierwszy" sprzęt wędkarski jest po prostu marnotrastwem (na dodatek w obecnej sytuacji). Uważam też, że marka sprzętu teraz nie jest najistotniejsza bo tutaj właśnie rozchodzi się o to, że autor po pewnym czasie sam dojdzie do pewnych wniosków co chce w sprzęcie zmienić. [2021-02-10 10:31]

Pablo63

Cześć, chcę zacząć przygodę ze spinngiem. Wcześniej nie miałem do czynienia z tą dziedziną wędkarstwa. Potrzebuję pomocy w doborze sprzętu. Myślałem o kupnie 3 kompletów wędzisk i kołowrotków, lekki sprzęt, średni, oraz ciężki. Ile gramów wyrzutu musiałby mieć wędki aby było czuć dużą różnicę? Myślałem o 1-7g, 10-30g i 30-60g.ÂÂ
Pozdrawiam :)

Przedziały wykombinowałeś dość sensownie. Choć nie wiem jakie ryby i gdzie zamierzasz łowić. Mi osobiście brakowało by w tym zestawieniu kija pod jazie, klenie czy pstrągi o gramaturze około 3-15g. Wtedy ustawił bym to tak: 0,5-5 3-15 10-35 30-70. Jeśli będziesz łowił tyllko na jeziorach to takie zestaw jak podałeś powinien się sprawdzić.
I tu zgadzam się zkolegą,żle podałem cw. Lajta ,miałem na myśli 2- 12g
[2021-02-10 16:13]

Pablo63

Z większością bym sę zgodził, ale...............
Wszystko zależy od zasobności porfela.
Na Twoim miejscu to zaczął bym od :Wędzisko i kołowrotek dobraj znanej marki,która specjalizuje się w wytwarzaniu sprzętu wędkarkiego -
Wymienione przez @sith marki tj. DRAGON, KONGER, JAXON to nie są marki, które specjalizują się w wytwarzaniu sprzętu wędkarskiego? A pojęcie "dobre bo znane" nie zawsze przekłada się na jakość produktów. Jestem użytkownikiem sprzętów też budżetowych (np. świetny jak dla mnie Jaxon Greystream) i jeżeli ze sprzętu kożysta się umiejętenie oraz zgodnie z jego przeznaczniem to wychodze z prostego założenia, "jak dbasz, tak masz".
klasa budżetowa,stawiał bym na Shimano Ultegrę 3000 lub 4000 przełożenie 5,0:1ÂÂÂÂÂÂÂÂ z zapasową szpulą.
Na jednej szpuli plecionka na drugiej żyłka
Wędziska - uniwersalne cw do 25g i lajt do 15g .W zależności od metody,przekładałbyś do młynka tylko szpylę.
1. Rozmiar kołowrotka 4000 ma się nijak do wędziska "lajt", nie wobrażam sobie przy patyku do 15g i przykładowo długości 230cm, kołowrotka o takim rozmiarze. Do tego wszystkiego ktoś, kto przykłada się do prawidłowego wyważenia zestawu mógłby mieć pewne zastrzeżenia co do poprawności wywarzenia.
2. Autor tematu w pierwszym poście zapytał: "Ile gramów wyrzutu musiałby mieć wędki aby było czuć dużą różnicę?". Między wędziskiem przykładowo o c.w 5-25 i 5-15 nie ma mocno odczuwalnej różnicy. Różnica oczywiście jest to wiem, ale autor pytania zapytał o dużą różnicę, a ta nie występuje między wędziskami o c.w do 25g i 15g.
Zastanów się kilka razy co kupić.
Nie rekomenduję podanych tutaj firm.To nie są producenci tylko dystrybutorzy sprzętu sprowadaznego z Chin pod szumną nazwą.(brandem)
Lepiej dołożyć tą stówę lub dwie i mieć coś porządnego i niepluć później sobie w brodę.
W końcu sprzętu nie kupuje się co miesiąc.
Zastanawiać się można po pewnym czasie, ponieważ autor zaczyna przygode ze spinnigiem i z czasem sam będzie więdział co zmienić w sprzęcie, co mu pasuje, a co nie. Sam zaczynałem spinningować z wędziskiem za 30zł i znam osobę, która zaczynała spinningować z badylem Westina za dobre 700zł i wiesz co? Zarówno mój kijaszek z włókna szklanego za 30zł jak i badyl super, hyper, ekstra za 700zł poszedł w kąt, bo właśnie po nabraniu "doświadczenia" i poznaniu własnych preferencji w kwestii sprzętu, w końcu nadszedł czas na jego zmiane i właśnie grube rozmyślanie, zastanawianie się co będzie najlepszym wyborem. Dlatego też uważam że wydawanie mimo zasobności portfela niebotycznych sum na "pierwszy" sprzęt wędkarski jest po prostu marnotrastwem (na dodatek w obecnej sytuacji). Uważam też, że marka sprzętu teraz nie jest najistotniejsza bo tutaj właśnie rozchodzi się o to, że autor po pewnym czasie sam dojdzie do pewnych wniosków co chce w sprzęcie zmienić.

1.Jaxon Greystream) też uważam dobry produkt (cena do jakości)
2.Lajt to lekki kołowrotek i kij. (nie myl pojęć) tak jak niektórzy koledzy używają Zaubera 2000, ktory waży ok 233gÂÂÂÂÂa inni rozmiaru 3000 i 4000 w podobnej wadze, a nawet mniejszej .Rzecz upodobania.
Dla mnie rozmiar to żadna wykładnia.Tylko waga się liczy.
3.dużą różnicę, to dostrzeże ,ale na pewno nie w kijach budżetowych i to nie zawsze (marketing)
-źle podałem cw.lajta chodziło mi o 2 - 12g taki mam (sprawdziłem)
,,że autor po pewnym czasie sam dojdzie do pewnych wniosków co chce w sprzęcie zmienić".
- i z sugerowanego sprzętu za 30 zł zrobi sobie odpórkę do grochu.
KolegoWedkarzIncognito złap oddech, bo myślę że chyba nie chcesz rozpętać jakiejś gównoburzy?
Wyraziłem swój pogląd z ktorym nikt nie musi się zgadzać.
Prosze o wpisy Kolegów o długim stażu w wędkarstwie spinningowym. [2021-02-10 17:42]

kaziq

Odpowiedź właściwą autor wątku otrzymał już w pierwszej odpowiedzi.
Reszta to tylko egzaltacja zabawkami. [2021-02-10 23:02]