Wybór sprzętu

/ 20 odpowiedzi
Hej, po dłuższym okresie przerwy postanowiłem wrócić do spinningu i zastanawiam się co kupić. Głównie będę łowił na jeziorach z brzegu, ewentualnie łódka. 
Myślałem nad : 
kij - 1. SHIMANO Catana EX Spinning 270 10-30g  ; 2.DRAGON STREET FISHING Spin 275/10-35
kołowrotek : 1. Ryobi Slam 2500 ; 2. PENN SARGUS II 2500 ; 3. PENN CONFLICT II 2500 ( choć jeszce nie jestem zdecydowany bo chciałbym się zmieścić do 500/550 zł, ale to sie może jeszcze zmienić :D )

Ktoś miał styczność z którymś z tych sprzętów i mógłby coś o nim powiedzieć? Albo może coś zupełnie innego? Liczę na pomoc :) Pozdrawiam

Sith

Ciężar wyrzutu 10-30/10-35g, to już dość ciężkie wędziska, i do nich bardziej pasowałby kołowrotek w rozmiarze3000.
Z tego co piszesz, chcesz ograniczyć się do jednego zestawu, zatem radziłbym rozejrzeć się za wędziskiem 5-20/5-25g. Podobnie z długością, jeśli przewidujesz, że będziesz łowił zarówno z brzegu, jak i z łódki, to ogranicz się do wędziska 240cm. Takie wędziskobędzie bardziej "uniwersalne" niż te, o których wspomniałeś.
Catany mają bardzo długie dolniki, więc nie będą wygodne do użycia na łódce, a i z brzegu nie dla wszystkich będą komfortowe w użyciu.Na Twoim miejscu zainteresowałbym się, ostatnio zbierającymidobre oceny,wędziskami JAXON Grey Stream, a w szczególności, w miarę "uniwersalnym",modelem WJ-DSD24023 (5-23g/240cm), będzie do niego pasował ten wymieniony przez Ciebie RYOBI Slam. (2019/06/03 08:43)

JagodaKa

Jesteś organizatorem zawodów wędkarskich i szukasz nagrody jaką jest figurka wędkarza?
Ta niezapomniana pamiątka zostanie juz w Tobą na zawsze.
Sprawdź wybrane modele. (2019/06/03 12:14)

Sith

Jesteś organizatorem zawodów wędkarskich i szukasz nagrody jaką jest figurka wędkarza
Ta niezapomniana pamiątka zostanie juz w Tobą na zawsze.Â
Sprawdź wybrane modele.
Nachalna reklama! Co ten wpis ma wspólnego z tematem?! Zaśmiecasz temat!!!
(2019/06/03 15:47)

piotrek182

Hej, dzięki za odpowiedz, spędziłem dziś kilka godzin na czytaniu i ostatecznie wybrałem zestaw : SHIMANO CATANA 10-30G , 2,70 m i kołowrotekRyobi Slam-Slar 3000FD :) Mam nadzieję że będę zadowolony, ale mam jeszcze jedną sprawe. Nigdy nie miałem plecionki i postanowiłem że czas spróbować i zdecydowałem się na grubość 0,14, jakiś kalkulator pokazał mi że wejdzie mi jej ponad 600 metrów i troche tego nie ogarniam, wypadało by zrobić podkład ale ten kalkulator wydaje mi się że jest jakiś dziwny i nie wiem czy mu ufać czy nie. I pytanie jak z tego wybrnąć? Ile podkładu, jakiej grubości i czy plecionki 150 m starczy czy dawać 300 ? ? (2019/06/03 21:48)

Smolik

Myślę, że do łowienia z brzegu długość spinningu 2,70 m jest dobra. Z łódki pewnie lepsza byłaby krótsza, ale napisałeś, że głównie wędkujesz z brzegu, więc twój wybór jest trafny. Wydaje mi się, że ten kalkulator przesadził - może po zakupie kołowrotka podejdź do sklepu wędkarskiego, gdzie zwykle robisz zakupy i tam zapytaj ile na ten konkretny kołowrotek wejdzie plecionki 0,14. Możesz kupić u nich, albo po wstęnym zorientowaniu się - tam gdzie zamierzasz kupić tą plecionkę (czy to będzie zakup w internecie, czy gdziekolwiek indziej). (2019/06/03 23:04)

Sith

0,14-ka trochę za gruba (używałem takiej do łowienia dorszy z kutra), w zupełności wystarczy Ci 0,12-ka. Wystarczy również 150m, a podkład nawiń z żyłki o podobnej wytrzymałości.
Najlepszym rozwiązaniem na ustalenie grubości podkładu jest nawinięcie plecionki na zapasową szpulę, dowiązanie do niej żyłki i nawinięcie tak aby pozostawić około 1mm wolnego rantu szpuli. Następnie przewinięcie na szpulę główną. Pewnie u Ciebie problemem będzie brak zapasowej szpuli, bo RYOBI nie dołącza ich w komplecie, żyłują na dodatkowym zakupie szpuli zapasowej, ale to i tak się opłaca, bo zapas zawsze może się przydać. (2019/06/04 12:34)

piotrek182

A mam jeszcze jedno pytanie, bo te shimano catany są różne (CX, DX, EX). Wie ktoś może czym się różnią bo nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi w google (2019/06/09 14:40)

Sith

Oznakowania C, D i E oznaczają kolejne wersje produkcyjne, każda ma ciut inne parametry użytkowe. C to były miękkie "kluchy" o ugięciu M, Dla D określiłbym ugięcie MF. Wrsji E nie znam, ale jeśli poszli w tym samym kierunku, to powinny to być wędziska o ugięciu F, niestety nie mam wiedzy na ten temat.
Ja użytkowałem w wersji D, w nieco niższej gramaturze, ale orientacyjnie przeczytaj https://wedkuje.pl/n/pierwsze-wrazenia/88105 (2019/06/09 17:12)

aldente

W Shimano CX, DX, EX nie mają nic wspólnego z akcją wędki lub ugięciem. To tylko oznaczenie generacji.
Wędka CX jest starsza, a model EX jest najnowszy. To samo dotyczy kołowrotków. Model A jest wtedy starszy od modelu C (2019/06/12 00:01)

Sith

W Shimano CX, DX, EXÂÂÂÂ nie mają nic wspólnego z akcją wędki lub ugięciem. To tylko oznaczenie generacji.
Wędka CX jest starsza, a model EX jest najnowszy.(...)
Generalnie masz rację, że to symbol kolejnej generacji Catany, ale nie mogę się zgodzić co do ugięcia. Miałem CX, a później DX tej samej długości i cw. CX miaługięcie zdecydowanie bardziej miękkie, określiłbym ją M, niż DX, który miaługięcie MF. Jak pisałem nie miałem w ręku EX, więc nie mogę powiedzieć nic na jej temat. (2019/06/12 06:14)

Sith

Znowu nie mogę edytować :((
Tabelka obrazująca ugięcie: (2019/06/12 06:23)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

Smolik

Bardzo czytelna tabelka. Dzięki niej łatwo zrozumieć zawiłości związane z ugięciem. (2019/06/12 09:31)

aldente

W tabelce z ugięciami sobie to tak określili....A,B,C,D......mogli 1,2,3,4....albo a,b,c,d....te literki z tabeli nie mają nic wspólnego z literkami na kijach.
Wiem to, bo zanim zakupiłem kije Shimano, dzwoniłem do tej firmy
Na ich blankach A,B,C... to sekwencja kolejnego nowszego modelu. To samo dzieje się przy kołowrotkach np. Stradic FA, FB.... A i B to kolejne modele, jeden nowszy od drugiego...czasem niczym nie różniących się od siebie. (2019/06/12 21:03)

aldente

UL, L, ML, M, MH, H, UH
Bei diesen Angelrutenkürzeln handelt es sich um spezielle Kürzel vom Hersteller Shimano. Anhand der Abkürzungen wird die Härte einer Rute bestimmt, die folgendes bedeuten:
UL = Ultralight. bla
L= Light.
ML= Medium Light.
M= Medium.
MH= Medium Heavy.
H= Heavy.
UH=Ultraheavy.
Beispiel: Shimano Catana CX MH 2,40m 14-40g Spinnrute (2019/06/12 21:08)

aldente

AX, BX, CX,…
Bei der „X“ Abkürzung in Kombination mit einem der vorderen Buchstaben des Alphabets handelt es sich um die Angabe der Generation der Angelrute vom Hersteller Shimano. Erfolgreiche und beliebte Angelruten werden oftmals nach einigen Jahren in überarbeiteter Version erneut auf den Markt gebracht. Die erste Generation der Rute lautet „AX“, die zweite Generation „BX“ usw. In der Regel entwickelt Shimano die Ruten technologisch nur minimal weiter, ist jedoch ein gutes Marketinginstrument.
Beispiel: Shimano Catana CX MH 2,40m 14-40g Spinnrute (2019/06/12 21:09)

aldente

Wiadomości pozwoliłem sobie zaczerpnąć ze strony www. elite-fishing.de
Koledzy nie znający niemieckiego mogą sobie tekst przetłumaczyć na stronce "tłumacza" (2019/06/12 21:16)

SlawekNikt

Tu padają pytania czy użyć plecionki albo żyłki, a Ty sądzisz, że się komuś z tłumacza zechce skorzystać ... ? Wątpię, ale jak zawsze jakaś tam szansa jest ... ;-) (2019/06/12 22:55)

Sith

Andrzeju, nie twierdziłem, ani nie twierdzę, że literki z tabeli mają cokolwiek wspólnego z literami poszczególnych serii Catany. Zamieściłem ją wyłącznie poglądowo.
Natomiast, ponieważ używałem zarówno CX jak i DX, róznice w ugięciu stwierdziłem organoleptycznie i bez wątpliwości CX była bardziej miękka. Być może nie było to zamierzone przez producenta, nie twierdzę, że oznaczenia mają coś wspólnego z akcją i ugięciem wędzisk, ale fakt jest faktem.
Ciekaw jestem jakie ugięcie ma EX, może ktoś ma porównanie z wcześniejszymi seriami? (2019/06/13 06:31)

Sith

Ps
Nie twierdzę Andrzeju, że nie masz racji, ale producenci gdy coś piszą, to na pewno "PISZĄ"... ;)) (2019/06/13 07:08)

bikrut

A co byście polecili z wędek na sandały z cv powyżej 45g łowię w głębokiej rzece i często używam główek 30g+
Zestaw jaki mam dziś to Abu Garcia Tornado 3m cv 15-55 ale to tyka ciężka + Spro red arc 10400
Ewentualnie uszkodzona Daiwa crosfire 2.70 cv 20-60 wchodzi w grę zrobienie z daiwy wklejanki, może jest ktoś z okolic Torunia kto to potrafi? (2019/06/18 14:48)