Zaloguj się do konta

Wybór sprzętu do feedera

utworzono: 2021/04/12 15:46
cris247

Witam serdecznie. Mam prośbę w wyborze sprzętu do klasycznego Feddera, jak i metody. Wody na których wędkuję, to jeziora, zalewy. Jako że mieszkam na granicach Borów Tucholskich, to takich zbiorników wodnych jest sporo. Jeżeli chodzi o ryby, to karp, leszcz, i to co wejdzie na haczyk. Wędziska mam upatrzone dwa;
FLAGMAN ARMADALE FEEDER 3.60M 80G
SHIMANO Aero X5 Distance Feeder 3,66m 90g
To są moje wybory w tym przedziale cenowym około 700zł. I właśnie mam pytanie, czy ciężar wyrzutu 80-90gr jest wystarczający. Następna sprawa to kołowrotek. Jaki duży, 4000 czy 5000. Mam kilka wybrańców.
Preston Extremity Feeder 620
Preston Centris NT520
Daiwa TD FEEDER 4012 QD
DAIWA CAST'IZM FEEDER 25 QD
Który z tych kołowrotków wybrać. Który lepiej sprawiłby się przy wyżej wymienionych kijach. A może Macie inne propozycje w doborze wędek i kołowrotka, właśnie w takim przedziale cenowym. Jestem otwarty na propozycje. Pozdrawiam. [2021-04-12 15:46]

oldboy

Odpiszę ci jako nowicjusz w feederze. Kupiłem sobie w ub. roku Xplode Medium Feeder. Długość 3,30 m; ciężar wyrzutowy 120 g; (3 + 3) - 3 szczytówki. Ceny już nie pamiętam, ale moje zdziwienie nad wodą było spore, bo pomimo tak dużego ciężaru wyrzutowego widać było w stojącej wodzie już na średniej szczytówce nawet brania karasi ok. 6 cm długości!! :)
Okazał się b. czuły. Spróbuję w tym sezonie połowić nim nieduże i średnie karpie (lub leszcze), to okaże się, jak z nimi sobie poradzi. [2021-04-12 17:37]

jurasek15

Nie majac pojęcia co chcesz, decydujesz się na zestaw za 1200 PLN-ów?
Po pierwsze zastanów się jak duże koszyki czy podajniki chcesz używać aby później nie martwić się przy każdym wyrzucie że wędka nie wytrzyma.
Po drugie wybierając kołowrotek zastanów się jak grubej żyłki będziesz używać i do niej dobierz wielkość kołowrotka.
Aby kołowrotek pasował do kija? Dla mnie w miarę płytka szpula, umożliwiająca w tej metodzie dalekie rzuty to podstawa i co najwyżej kolor mi może nie pasować do kija. :)
Co do samej wędki ja wybrałbym wyczynową serię VDE-Robinson Team Nano Core TX2 Feeder. Masz do wyboru do 90 i do 120g. Dobra wędka za rozsądne pieniądze. Pamietaj, że droższe wcale w wędkarstwie nie oznacza lepsze. :) Poza tym ma szczytówki zarówno węglowe jak i szklane, a moim zdaniem te drugie są czulsze i lepiej się sprawdzą na stojącej wodzie. Do kołowrotków tańszych nie będę cię przekonywał. Wiadomo tu przewaznie cena idzie w górę wraz z kulturą pracy. Kołowrotek zawsze można wykorzystać i przy innym wędzisku. Mam co prawda inne modele Daiwy przy różnych metodach ale sobie chwalę. Tak jak mówiłem pokieruj się grubością żyłki jaka będziesz łowił - dobierz odpowiednią pojemność szpuli i będziesz zadowolony.
Pozdrawiam i życzę sukcesów. [2021-04-12 20:09]

cris247

Witam. Chcę podziękować za sugestie co do wyboru sprzętu. Wędkowanie dla mnie jest forma relaksu, i wypoczynkiem nad wodą. Do tej pory wędkowałem na spławik oraz spinning. Od tego sezonu chcę rozpocząć przygodę z Feederem. Dobór wędki nie jest jak się okazuje taki prosty. Biorę pod uwagę opinie na forum, jak też filmiki demonstrujące sprzęt. Jednak po jakimś czasie oglądania i czytania człowiek naprawdę staje przed dylematem co wybrać. Na przykładzie wędki Daiwa Ninja-Xfeeder którą brałem pod uwagę, Sporo osób na forum chwaliło ten kij, ale też sporo osób negatywnie wypowiadało się o tym sprzęcie, nazywając go „kluchą”, no i człowiek się zastanawia czy dokonał właściwego wyboru. Dlatego chcę poznać wasze opinie, oraz sugestie i wskazówki dotyczące sprzętu. Mam zamiar kupić dwa feedery o różnych długościach, i różnym ciężarze wyrzutu. W pierwszym poście wymieniłem wędki które biorę pod uwagę. Jednak to nie jest ostateczna decyzja. Padła propozycja na kij VDE-Robinson Team Nano Core TX2 Feeder . i muszę powiedzieć że to bardzo rozsądna propozycja. Zresztą nie ukrywam że do każdej propozycji podchodzę poważnie, jednak końcowy wybór należy do mnie. Co do budżetu, każdy ma jakiś swój budżet, jednych ogranicza, drugich nie. I zgadzam się że drogi sprzęt nie zawsze jest lepszy. Zapewne będę próbował używać żyłki czy plecionki. Też są różne opinie na ten temat. Łowię na spokojnych wodach, nie korzystam z wód komercyjnych. W przyszłym tygodniu mam zamiar zamówić sprzęt. Może jeszcze jakieś opinie, propozycje. Pozdrawiam.
[2021-04-13 13:16]

jurasek15

Tu nie chodzi bynajmniej o to czy budżet Cię ogranicza czy też nie.
Po pierwsze większość osób tutaj będzie używało feederów z przedziału cenowego 100-200 PLN-ów więc sądzę, że o Twoich wyborach nie uzyskasz zbyt wielu informacji.
Po drugie zaczynasz przygodę z feederem i tak naprawdę nie wiesz czy Ci się to bedzie podobało czy też nie. Podam Ci przykład - ubzdurało mi się, że w tym roku pobawię się z białorybem na spinning. Stwierdziłem, że przyda mi się jeszcze bardziej delikatna wędka niż moja "jaziówka". Ale tak naprawde nie wiem czy aż tak mnie to pochłonie aby inwestować w sprzęt jaki chciałbym mieć. Wybór dobrej wedki za rozsądne pieniądze sprawia, że albo pozostanie rezerwową i będę się bawił nią jak bedę chciał w ciągu dnia odpocząć od odległościówki, albo na tyle mnie ta zabawa pochłonie, że jak kij już się lekko zamortyzuje następny zamówię w pracowni i to dopiero będzie mój ideał. :)
Tak więc twoja decyzja. Ja podałem Ci propozycję bardzo dobrego kija za rozsądne pieniądze, który u mnie w opcji do 120g robi za taki rezerwowy kij, gdy nad rzeką nie chce mi się juz operować bolonką czy tyczką, a mam ochotę na wygodne siedzenie w fotelu i leniwe przygladanie się szczytówce. :)
Pozdrawiam.
[2021-04-13 18:34]

Jakub Woś

Propozycja kolegi @jurasek18 moim zdaniem świetna. Ja od od dwóch lat mam Nano Core Method Feeder TX2 330cm i ciężar wyrzutu do 55g. Jak dla mnie kij rewelacja. Bardzo czuły i szybki. Można oddawać naprawdę celbe rzuty. [2021-04-14 08:42]

cris247

Witam. Wczoraj zamówiłem sprzęt. Dwie wędki i dwa kołowrotki. Jeżeli chodzi o wędki to idąc za propozycją kolegi jurasek15 zamówiłem wędkę VDE-Robinson Team Nano Core TX2 Feeder 360m 40-90gr, oraz wędkę Flagman armadale 360m/80gr. Kołowrotki zamówiłem z moich wyborów, Preston Centris NT520 oraz DAIWA CAST'IZM FEEDER 25 QD. Zamówiłem również plecionki: Robinson Phantom Green Spin 0,08 oraz Power Pro Spectra 0,10 a także żyłkę VDE-R PRO FEEDER 0,20. Mam zamiar jedną wędkę zaopatrzyć w żyłkę, a drugą w plecionkę z przyponem strzałowym. Po prostu sam nad wodą muszę porównać co mi lepiej pasuje. Nie wiem czy to dobry pomysł, ale za niewielkie pieniądze odkupiłem od znajomego wędkę Mikado 360m/200gr, pomyślałem że może posłużyć do wstępnego zanęcania. Dziękuję kolegom za opinie i pomoc w doborze sprzętu. [2021-04-17 10:07]

jurasek15

No to tylko się cieszyć i czekać na przesyłkę. Polecam jeszcze porównać nad wodą pracę szczytówek szklanych i węglowych.
A do nęcenia to namawiam - spróbuj nauczyć się używać procy. Bardzo przydatne narzędzie przy wędkowaniu feederem. I tu już nie ma zmiłuj, jak się zdecydujesz bierz drogiego Drennana. Tutaj ze wzrostem ceny naprawdę idzie w parze jakość.
Pozdrawiam i życzę sukcesów. [2021-04-18 10:05]