Wybór plecionki do zestawu okoniowego

/ 25 odpowiedzi
Witam.
Nastał czas na zmiany w zestawie okoniowym, dla tego też postanowiłem wymienić plecionkę i zejść jeszcze niżej ze "średnicą" linki. Tutaj rodzi się zasadnicze pytanie jaką plecionkę wybrać? Tak wiem jest dużo takich tematów, ale przy wyborze linki do UL/XUL najczęstsza odpowiedz z jaką się spotykałem to VARIVAS lub MOMOI OSHIKAGE. Rozumiem że za jakość się płaci ale ja szukam bardziej budżetowego rozwiązania. Szukam więc plecionki bardzo gładkiej, wytrzymałej i nie strzępiącej się, plecionki która po dwóch wypadach na szpuli nie będzie przypominać starego zmechaconego swetra. Sztywność plecionki jest mniej istotna, a kolor nie ma dla mnie żadnego znaczenia. Bardzo zależy mi na tym aby parametry plecionki były jak najbardziej zbliżone temu co opisuje producent, bo nie uwierzę że Shiro 0,04 za 30zł trzyma parametry opisywane przez producenta. Zdaję sobie sprawę z tego że te droższe również odbiegają parametrami opisywanymi przez producenta na opakowaniu, jedne mniej, drugie więcej. Dla tego tak jak wcześniej wspomniałem interesują mnie parametry "jak najbardziej zbliżone" ;). Poniżej wymienię plecionki którymi jestem zainteresowany, a szukam porady od kogoś kto używał lub nadal używa niżej wymienionych plecionek i może coś napisać o którejś z nich.
KONGER Streeto Ultratiny 0,04/0,03
KAMATSU Techron 0,04/0,03
JMC Adventure 4X 0.04
SUFIX Nanobraid 0,04
DAIWA Prorex UL Finesse 0,04/0,03
amstaf358


Z tych wymienionych to testowałem kamatsu techron,jest calkiem ok, tylko wiekszosć się trafia w szpulach po 100m ..... (2020/02/25 11:05)

Sith


Polecam SIGLON Sunline PE4X 0,3 jest cieniutka jak włosek i ma wystraczającą moć żeby wyjąć każdego okonia. Zwróć się z tym do kolegihttp://jerkbait.pl/user/46318-psulek/ma tę plecionkę w dobrej cenie i w długościach 150 lub 300m. (2020/02/25 11:31)

kaban


Łowiąc jakiekolwiek ryby mam na myśli co ewentualnie może mnie na danym łowisku zaskoczyć co do gatunku. Nie wierzę aby plecionka o przekroju 0,03 mm (tak mniemam co do średnicy UL) miała wytrzymać hol każdego okonia w każdych warunkach. (2020/02/25 16:25)

barrakuda81


Kamatsu Techron "oliwka" - fajna plecionka ale raczej już jej nie dostaniesz bo zniknęła z rynku.Oczywiście nawet najcieńsza nie jest grubości 0.03 mm :-)
Jeśli szukasz linki do łowienia "ultralight" od razu na starcie skreśliłbym linki 8 splotowe mimo że technologia wciąż idzie naprzód. W dobrych pieniądzach ( około 75 - 85 zł za 150 metrów ) można dostać japońskie plecionki YGK np. Egi Metal.Przy średnicy a raczej numeracji 0.4 jest znacznie cieńsza od Techrona 0.03 opisywanego powyżej i ma około 3 kg z "hakiem" wytrzymałości.Dobra linka - testowałem i mogę polecić.Łowiłem nią też klenie w Wiśle i nie było problemów. Osobiście polecałbym 4 splotówkę bo jak sama nazwa wskazuje spleciona jest z czterech "włókien" grubszych a nie z ośmiu cienkich przy zachowaniu zbliżonej średnicy ( na ogół 4-ka będzie ciut cieńsza ) a co za tym idzie będzie bardziej odporna na przetarcia.Drugi atut to niższa cena przy podobnym pułapie jakościowym.Na wodach typu Wisła czy tam gdzie są zaczepy twarde, kamienie nie używam plecionek ośmiosplotowych obojętnie do jakiego typu łowienia.Dają oczywiście radę ale trochę mi ich szkoda.Odległosci rzutu są podobne ale ósemka oczywiście będzie bardziej cicha na przelotkach jeśli to ma wielkie znaczenie... (2020/02/25 20:19)

Sith


Grzegorzu, oczywiście, że masz rację. Nie miałem na myśli warunków ekstremalnych (choć na takie można trafić) ani rekordowych garbusów (choć trafienie takiego graniczy z cudem).
Dla uściślenia. Sunline o której napisałem grubością jest porównywalna z żyłką 0,9-0,10mm, a wytrzymałość około 2kg, więc nie powinno być kłopotów z wyholowaniem najczęściej łowionych okoni, a więc niemal każdego.
Piotrze, Techron został zastąpiony "marką własną" KONGER Streeto Ultra Tiny, to ta sama plecionka tylko z inną etykietą i w dystrybucji 150m (Techron był w 100m szpulach). Porównywałem obie plecionki i Siglon PE4X 0,3 jest - na oko - o 1/3 cieńszy od Streeto 0,03mm, przy porównywalnej wytrzymałości. (2020/02/26 06:43)

WedkarzIncognito


Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.
@Sith jeśli faktycznie Siglon PE4X 0,3 jest cieńszy od Kongera Streeto 0,03 i trzyma parametry zbliżone do podanych przez producenta to właśnie został moim faworytem, miałem okazję zobaczyć Streeto i byłem pod wrażeniem grubości, a właściwie brakiem grubości w tej plecionce.

@kaban jeśli chodzi o warunki w miejscach gdzie łowie okonie to przeważnie są to zbiorniki, nie są bardzo wymagające, nie stwarzają ogromnych trudności w postaci masy zaczepów i podwodnych niespodzianek. Gatunki które mogą mnie zaskoczyć to jest nim sum, szczupak i sandacz i naprawdę duże garbusy, ale przy używaniu paproszków nie przekraczjących 5cm prawdopodobnieństwo "trafienia" ryby która mocno nadwyręży linkę jest bardzo znikome, owszem jest to możliwe, ale spójrzmy prawdzie w oczy, okonie które łowie to średnia około 20cm (średnio od 15 - 25cm). Oczywiście może trafić się przyłów w postaci np. wymiarowego szczupaka czego jestem świadom, ale również jestem świadom że w takiej sytuacji jestem w stanie bezpiecznie i umiejętnie wyholować takiego esoxa ;)

@barrakuda81 o 8 splotowych nie ma mowy :) Używam 4 splotowej budżetówki i nie mam z nią problemów pt. brody itd. a to czy jest głośnia czy cicha na przelotkach nie ma dla mnie najmniejszego znaczenia.

Uwzględniając wszystkie "za i przeciw" podjąłem decyzję o zejściu ze średnicą i zdania nie zmienię. Obecenie używam 0,06 (dane producenta ;))) i sprawdza się ona bardzo dobrze, ale przy prowadzeniu paproszków 2-4gram nie czuję tak "wyraźnie" pracy wabika jak w przypadku 5 gram w górę i to jest mocne "za" by zejść w dół z grubością linki. Dla tego też głównym i podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze jest właśnie grubość linki. (2020/02/26 09:50)

Sith


@Wedkarz(...) kupiłem Siglona dopiero w ubiegłym tygodniu i jeszcze nie byłem z nim nad wodę, więc moje spostrzeżenia wynikają wyłącznie z oględzin "na sucho", ale wiele osób z LB chwali sobie tę plecionkę. Myślę, że będzie lepsza od Techrona, a już na pewno od VARIVAS LIGHT GAME 100m 0,03mm, za którego zapłaciłem kosmiczne pieniądze (170.- zł za 300m Siglona zapłaciłem mniej),a użyłem zaledwie do kilkunastu rzutów, bo plątał się jak oszalały i poszedł do śmieci. (2020/02/26 11:36)

barrakuda81


Grzegorzu, oczywiście, że masz rację. Nie miałem na myśli warunków ekstremalnych (choć na takie można trafić) ani rekordowych garbusów (choć trafienie takiego graniczy z cudem).
Dla uściślenia. Sunline o której napisałem grubością jest porównywalna z żyłką 0,9-0,10mm, a wytrzymałość około 2kg, więc nie powinno być kłopotów z wyholowaniem najczęściej łowionych okoni, a więc niemal każdego.
Piotrze, Techron został zastąpiony "marką własną" KONGER Streeto Ultra Tiny, to ta sama plecionka tylko z inną etykietą i w dystrybucji 150m (Techron był w 100m szpulach). PorównywałemÂobie plecionki i Siglon PE4X 0,3 jest - na oko - o 1/3 cieńszy od Streeto 0,03mm, przy porównywalnej wytrzymałości.

Tak przypuszczałem...W takim razie ten Konger Streeto nie jest złą opcją na początek w tej cenie.Kiedyś bazowałem na Techronie Olive i kupowałem linkę w odcinkach 135 metrowych - tak też była oferowana.Technologia wciąż się zmienia.Możliwości wyprodukowania lepszej, mocniejszej i cieńszej linki są coraz większe.Kiedyś na Wiśle używałem PowerPro która jest gruba jak lina holownicza ale za to jest pancerna.Dziś raczej bym jej nie tknął ale pozostał sentyment:-) Teraz w rozsądnych pieniądzach jest duży wybór i wcale nie trzeba wydawać na linkę 300 zł...Najdroższe linki jakich używam kosztowały max jakieś 130 zł co i tak uważam za lekką perwersję.Są to plecionki dobrej jakości i spełniają moje oczekiwania a i tak najciężej tyrają te relatywnie tanie 4 - splotówki i dają radę.Zaoszczędzoną kwotę wolę przeznaczyć na łowny wobler czy błystkę ale oczywiście są różne potrzeby i oczekiwania wędkarzy. (2020/02/26 17:53)

WedkarzIncognito


@Sith w takim razie poczekam aż Siglon zostanie sprawdzony w "boju", a po sprawdzeniu mam nadzieję że pojawi się jakiś skromny opis z pierwszych wrażeń z nad wody ;) Ponieważ w większości przypadków spotykam się z ogromem pozytywów na temat VARIVASA, który u ciebie się nie sprawdził, więc jednak wole poczekać. Nauczyłem się też że nie ma co być w gorącej wodzie kompanym przy doborze sprzętu.
@barrakuda81
"W takim razie ten Konger Streeto nie jest złą opcją na początek w tej cenie."
No właśnie Streeto początkowo był moim faworytem, ze względu na cenę, do tego wywarł na mnie ogromne wrażenie gdy miałem okazję obejrzeć Sreeto 0.04 w sklepie. Kolejny aspekt który przemawia za Streeto to że Konger jako producent mocno u mnie zaplusował pewnym produktem, a dokładniej pletką Kevlon 0.06 której używam do dziś, do momentu jej kupna nie sądziłem że plecionka w cenie około 30zł może być taka dobra. Rozglądałem się również za plecionką YGK ale nigdzie w okolicznych wędkarskich jej nie znalazłem. Poczekam spokojnie na opinie odnośnie Siglona i wtedy będzie wszystko jasne, jeśli nie Siglon to wybór chyba padnie na Streeto za którego wyborem byłem od samego początku :) (2020/02/28 08:55)

Sith


Jeśli czas i pogoda pozwolą, to przetestuję tego Siglona w następny weekend i napiszę o pierwszych wrażeniach znad wody. :)) (2020/02/28 09:26)

kaban


Co do plecionek nie schodzę poniżej 0,06 mm tylko żeby była jasność w mojej wypowiedzi miałem organoleptycznie kilka różnych firm poniżej tej granicy i o ile nie przerobię na "swoich kamieniach" to nie uwierzę w jakość co do ceny. (2020/02/28 12:36)

barrakuda81


Jeżeli zdecydujesz że chcesz plecionkę X albo Y to nie zwracaj uwagi na zaopatrzenie lokalnych sklepów tylko szukaj w necie.Ja wszystko kupuję w sieci.Szkoda mi czasu na bieganie po sklepach wędkarskich ( ewidentnie z tego wyrosłem ).Pewnie nadal byłbym na etapie JAXONA czy Kongera niczego tym markom nie ujmując bo mam przynajmniej parę rzeczy od nich których za nic bym nie zamienił ale chodzi o szersze spektrum...Jeżeli szukasz taniej plecionki i Konger Tobie pasuje to pewnie się nie zawiedziesz.Jak masz odrobinę więcej do wydania a nie widziałeś na żywo bo w Twoim mieście nie mają to YGK polecam bo cienkie i mocne.Egi Metal z 4 splotów a z 8spoltówek -upgrade "coś tam"...Egi to wedug mnie najlepszy stosunek jakości do ceny ( dla siebie niczego więcej nie wymagam ) na rynku ale nie widziałem przecież wszystkiego...Warto dopłacić.W ''Plecionie" mają tanie linki Hype Tackle od 39 zł ale chyba większe średnice...Za 7-8 dych można kupić Egi -warto.Poszukaj filmów na yt o tych linkach.Rosjanie tu przodują w merytorycznym rozwalaniu tematu.Nie pier...lą się w tańcu i rokzkładają na "atomy" zalety i wady.Wcale nie trzeba operować "ruskim" żeby ogarnąć .Poszukaj nim zdecydujesz.Polecam. (2020/02/28 21:20)

Sith


(...)Jeżeli szukasz taniej plecionki i Konger Tobie pasuje to pewnie się nie zawiedziesz.(...)
W pełni się zgadzam.
(2020/02/29 06:57)

WedkarzIncognito


@Sith w takim razie czekam z niecierpliwością :)))
@barrakuda81 oczywiście i jak najbardziej zakupy robie przez internet, dużo wygodniej :) ale dotyczy to już tylko sprawdzonych produktów. W momencie gdy mam zamiar kupić nowy produkt (mowa tu nie tylko o sprzęcie wędkarskim) którego nigdy wcześniej nie używałem i nie miałem z nim styczności, to jeśli jest taka możliwość, to wole jednak taki produkt w pewnym stopniu sprawdzić fizycznie i praktycznie. Jeśli wszystko jest cacy to produkt i tak przeważnie zamawiam przez sieć bo ceny w sklepach stacjonarych są czasmi o 20 procent wyższe niż w internecie i finalnie nawet z kosztami przesyłki wychodzi taniej.
Przy wyborze nowych sprzętów nauczyłem się rozważnie podchodzić do tematu, nie śpieszę się już z dokonaniem wyboru. Wolę mieć pewność dokonując wyboru niż kupić coś w napływie nagłej ekcytacji, a później żałować, denerwować się i rzucać "mięsem". W chwili obecnej skłaniam się jednak ku Kongerowi Streeto, ale z decyzją kupna jeszczę się wstrzymam (napewno do momentu sprawdzeniu Siglona przez Sitha), może ktoś coś jeszcze doradzi lub poleci. (2020/02/29 10:16)

Sith


@Sith w takim razie czekam z niecierpliwością :)))(...) ale z decyzją kupna jeszczę się wstrzymam (napewno do momentu sprawdzeniu Siglona przez Sitha), może ktoś coś jeszcze doradzi lub poleci.
No to trochę poczekasz, bo jak pisałem, w ten weekend nie mam czasu i sprawdzę dopiero w przyszły... ;)
(2020/02/29 11:09)

szymcio


Rok temu zaczynałem przygodę z lekki spinningiem i miałem ten sam dylemat, po przeczytaniu wielu wątków ostatecznie kupiłem na znanym portalu aukcyjne YGK egi metal 0.4 za 74zł mimo wielu pozytywnych jak i negatywnych opinii w internecie. Plecionka miała rwać się jak nitka, strzępić po kilku łowieniach czy pękać na szczytówce przy zaczepie. Po kilkudziesięciu wyprawach nad rzekę Wartę i jeziora nie doświadczyłem tych przykrych zjawisk, natomiast  mogę powiedzieć, że plecionka ta jest bardzo cienka jak włos i elastyczna przez co można daleko rzucać lekkimi przynętami np keitech 2 cale na 1g główce. Plecionka nie zawiodła mnie ani razu, a złowiłem przez ten czas kilkaset okoni, wytrzymała przyłów bolenia 60cm i kilku szczupaków wymiarowych, także plecionka jest mocna jak na swoją bardzo mała średnicę. Myślę, że o tak cienkie linki trzeba dbać, nie przeciążać, zawsze używałem przyponu z fluorocarbonu, (fishnatic aplikacja google play)ewentualnie cieniutki wolfram 2,5kg. Ogólnie jestem z egi metal bardzo zadowolony, mimo że to jest moja pierwsza tak cieniutka linka, która mam nadzieje posłuży mi jeszcze przez ten rok:) Może moja opinia pomoże komuś w wyborze plecionki pozdrawiam:) (2020/02/29 18:53)

WedkarzIncognito


Dziękuję za odpowiedzi, w obecnej chwili waham się pomiędzy Kongerem Streeto, YGK Egi metal (lub opcjonalnie G-soul x4 Upgrade), Siglon sunline. Poczekam na wieści z nad wody odnośnie Siglona i wtedy coś już napewno wybiore :) (2020/03/02 08:45)

barrakuda81


Dziękuję za odpowiedzi, w obecnej chwili waham się pomiędzy Kongerem Streeto, YGK Egi metal (lub opcjonalnie G-soul x4 Upgrade), Siglon sunline. Poczekam na wieści z nad wody odnośnie Siglona i wtedy coś już napewno wybiore :)
G-soul x4 Upgrade mam w tej chwili na okoniówce w numeracji chyba 0.4. Fajna plecionka, chyba odrobinę bardziej wiotka niz egi ale jeśli nawet są różnice nie wiem czy warto dopłacać bo jest nieco droższa.Osobiście większych różnic nie zauważyłem ale muszę podkreślić że nie jestem plecionkowym "fetyszystą".Jak się zużyje raczej wrócę do Egi bo jest tańsza i chyba równie dobra.Na ten sezon kupiłem też Egi Metal 0.8 pod wiślane boleniowanie.To dopiero będzie hardcore test:-) Wisła to najlepszy weryfikator jakości, odporności linki.Jest jak papier ścierny i kwas w jednym - na dłuższą metę nawet drut kolczasty tego nie zniesie.Do tego 10 tki tysięcy rzutów, hole, kamienie, faszyna.Poprzeczka jest wysoko.Mojego łowienia nie przetrwa chyba żaden nylon choć lubię żyłki.Cienką egi łowiłem juz klenie i okonie w Wiśle i było obiecująco więc idę o krok dalej,
(2020/03/02 19:19)

WedkarzIncognito


tutaj masz cała masę informacji o rożnych plecionkach
https://fishing-test.pl/zylki-i-plecionki/

Może to tylko moje "widzimisię" ale jeśli chodzi o wyżej podaną stronę, nie uznaję jej za wierzytelną ;))) Czytając bzdury na temat plecionki Spiderwire złapałem się za głowę ;) "Jest okrągła, wyjątkowo śliska i mocna..." , "...Podczas nawijania linki na palcach nie pozostały nam resztki farby.". Jako użytkownik(od przeszło 3 lat) plecionek Spiderwiere mogę napisać że nie jest okrągła, owszem jest "śliska", choć ja nazwałbym to gładkością, jest mocna to fakt. Podczas nawijania plecionki pozostają ślady na palcach, no chyba że to tylko kolor zielony barwi przy nawijaniu, a inne kolory już nie ;)))) Najlepsze na koniec "Plecionka miała dość luźny splot, a po mocnym rozwarstwieniu linki, pokazały się maleńkie włókna." Nie wiem skąd oni dorwali "testowaną" plecionkę, ale żadna, ale to żadna pletka Spiderwire mi się nie rowzawarstwiała ze względu na rzekomy luźny splot, a do tego maleńke włókna? Jestem wręcz uczulony na plecionki które na szpulach wyglądają jak zmechacone swetry (takie zboczenie). Tak więc witryna wyżej wymieniona i podobne nie są dla mnie rzetelnym źródłem informacji.

@barrakuda81 dzięki za opis G-soul. "Skoro nie widać różnicy to po przepłacać" :))) Do tego skoro G-soul w porównaniu do Egi jest bardziej wiotka, to w kole wyboru pozostaje Egi :)
(2020/03/03 09:11)

kaziq


Hej!
Mam dokładnie taką jak opisana (Spiderwire) w artykule tyle że 0,08mm. Rozwarstwia się niemiłosiernie -wiązanie to mordęga. Co chwilę tworzą się węzełki z racji (jak mniemam) giętkości tejże -zachowuje się jak pszędza. Mniemam że przy kołowrotku jaki mam czyli o małej średnicy rolki ten efekt się pogłębia. Nie polecam na lekki spinning. (2020/11/18 21:56)

Sith


(...) zachowuje się jak pszędza. (...)
Co to jest pszędza?! To coś od pszenicy, czy pszczoły?
;))
(2020/11/19 09:17)

kaziq


to taka endemiczna odmiana przędzy występująca tylko w moim słowniku. (2020/11/19 11:28)

Sith


to taka endemiczna odmiana przędzy występująca tylko w moim słowniku.

(2020/11/19 11:38)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.