Zaloguj się do konta

Wybór pierwszego sprzętu do spinningu

utworzono: 2016/01/03 21:24
Blusik

Witam,
Jako że to mój pierwszy post to chciałbym na wstępie się ze wszystkimi przywitać :)
Przechodząc do meritum rozważam dwie opcje konfiguracji mojego nowego (i pierwszego) sprzętu.
1 opcja
- Wędzisko Daiwa Sweepfire Spinn 270cm, 10-30 gramów.- kołowrotek Spro Passion 740.
2 opcja- Wędzisko Schimano Catana DX 270cm, 10-30 gramów.- kołowrotek do zestawu Schimano Catana 4000 (hamulec przedni lub tylny, nie wyrobiłem sobie jeszcze nawyków).

Jak już mówiłem będzie to mój pierwszy zestaw, do tej pory łowiłem na wędkach kolegi. Za Porady w stylu "przejdź się do wędkarskiego i pomachaj sobie kijem to będziesz wiedział" z góry dziękuję, bo choć doskonale wiem że to najsensowniejsza porada, to szukałem już tych wędek w Łodzi to żaden sklep takich nie posiadał.

Założenia- Wędkować będę głównie na jeziorze seksty (mazury) z łodzi.- Celem połowów będą szczupaki i okonie.- Łowić będę na wszystko na co ryby zapragną, ale obstawiam że zacznę od błystek.- Sprzęt powinien być jak najbardziej uniwersalny jeśli chodzi o miejsce i sposób połowu
Myślałem też o połowie ryb bliżej miejsca mojego stałego pobytu (Łódź), ale poczytanie sobie o łowiskach w woj. Łódzkim było jak kubeł zimnej wody. [2016-01-03 21:24]

Blusik

Przepraszam, że post pod postem, ale nigdzie nie widzę opcji edycji. 


Zapomniałem dopisać, że proszę o wskazanie mi lepszej opcji, dodanie opinii, lub też wskazania mi błędu w dobraniu zestawu :) [2016-01-03 21:35]

Jakub Woś

Osobiście wybrałbym pierwszą opcje. Jednak jeżeli miałbym coś zmieniać to moim zdaniem długość 2,70m na łódkę to trochę za dużo.W dodatku jeśli maja być także okonie wziąłbym wędkę o cw do 25g
[2016-01-03 21:38]

Blusik

Myślałem na krótszymi wersjami (210-240 cm) ale boję się, ze jak przemogę się do połowu z gruntu to może być za krótka.
Jeśli chodzi o cw to tutaj jestem kompletnie rozdarty między  5-25 a 10-30 gramów.  [2016-01-03 21:48]

luxxxis

Myślałem na krótszymi wersjami (210-240 cm) ale boję się, ze jak przemogę się do połowu z gruntu to może być za krótka.
Jeśli chodzi o cw to tutaj jestem kompletnie rozdarty między  5-25 a 10-30 gramów. 



Nie drzyj się...Dlaczego tak grubo oscylujesz na poczatku wędkarskiej przygody? 10-30 wykluczam całkowicie,5-25 to biorę pod uwagę.
Chcesz zacząć od razu od dedykowanej pały? czy komfortowo połowic sobie wszystkie możliwe gatunki ryb,nauczyć się rozrózniać bicia ryb od dennych zawad,cieszyć się zarówno 15cm okonkiem jak i szczupaczkiem pod wymiar,i mieć wędkę która sporo wybacza jeśli chodzi o poczatki techniki rzutów? Jeśli choć raz odpowiedziałeś TAK to nie kupuj na boga kija powyżej 20g.....i poczytaj dalej co smucę.
Kijek jaki bym u ciebie widział to Dragonowski(jakżeby inaczej) Fishmaker 2 sensitiwe jig 18 z cw 4-18 o akcji fast i długości jaką preferujesz-ja poleciłbym uśrednić tj 2,5-2,4,obie dobre i pod łódz i pod brzeg.Kolejnym etapem jest kręcioł i tu dobrze trafiłeś choć trochę grubo-mniejszy model-730,dobry kręciek i za dobre pieniądze,tu jednak kłania się zakup 2 szpuli bo spro ich nie daje ale potrzebna jest.Na jednej plećka 0,10,na drugiej żyłka 0,16-o,18 pod okonia.
Odnośnie proponowanej przez ciebie Catany-marka dobra jednak catany to najniższa póła w shimano i za tę kasę nic dobrego tam nie kupisz.Ten kij jest parabolikiem,dziwnie się nimi łowi choć widowiskowo,średnio czułe w podaniu,zacięcie w tempo utrudnione,trzymanie szczupaka-masakryczne,za duzo luzu blank daje,sporo spadów.Co ty na to?
[2016-01-04 09:08]

DeepL

Zostań przy swoim wyborze tzn przy Shimano albo Daiwie oferują lepsze wędki  solidnie i starannie wykonane. Najsensowniejszą opcją będzie  przedział 5-25  gram. np Daiwa sweep fire spinning 240 5-25g nie wierz w bzdury że nic nie będziesz czuł. Za chwilę się okaże że najlepiej będzie kupić kij do 10g.  [2016-01-04 09:29]

luxxxis

Zostań przy swoim wyborze tzn przy Shimano albo Daiwie oferują lepsze wędki  solidnie i starannie wykonane. Najsensowniejszą opcją będzie  przedział 5-25  gram. np Daiwa sweep fire spinning 240 5-25g nie wierz w bzdury że nic nie będziesz czuł. Za chwilę się okaże że najlepiej będzie kupić kij do 10g. 



Moje zdanie,moja opinia,nie narzucam jej innym i z marszu bzdurą nie nazywam innych propozycji.
[2016-01-04 10:13]

DeepL

Wybacz :) Jestem przewrażliwiony po lekturze pewnego forum. [2016-01-04 10:21]

luxxxis

Spoko.......jerkbait jak sądzę? [2016-01-04 10:27]

Blusik

Myślałem na krótszymi wersjami (210-240 cm) ale boję się, ze jak przemogę się do połowu z gruntu to może być za krótka.
Jeśli chodzi o cw to tutaj jestem kompletnie rozdarty między  5-25 a 10-30 gramów. 



Nie drzyj się...Dlaczego tak grubo oscylujesz na poczatku wędkarskiej przygody? 10-30 wykluczam całkowicie,5-25 to biorę pod uwagę.
Chcesz zacząć od razu od dedykowanej pały? czy komfortowo połowic sobie wszystkie możliwe gatunki ryb,nauczyć się rozrózniać bicia ryb od dennych zawad,cieszyć się zarówno 15cm okonkiem jak i szczupaczkiem pod wymiar,i mieć wędkę która sporo wybacza jeśli chodzi o poczatki techniki rzutów? Jeśli choć raz odpowiedziałeś TAK to nie kupuj na boga kija powyżej 20g.....i poczytaj dalej co smucę.
Kijek jaki bym u ciebie widział to Dragonowski(jakżeby inaczej) Fishmaker 2 sensitiwe jig 18 z cw 4-18 o akcji fast i długości jaką preferujesz-ja poleciłbym uśrednić tj 2,5-2,4,obie dobre i pod łódz i pod brzeg.Kolejnym etapem jest kręcioł i tu dobrze trafiłeś choć trochę grubo-mniejszy model-730,dobry kręciek i za dobre pieniądze,tu jednak kłania się zakup 2 szpuli bo spro ich nie daje ale potrzebna jest.Na jednej plećka 0,10,na drugiej żyłka 0,16-o,18 pod okonia.
Odnośnie proponowanej przez ciebie Catany-marka dobra jednak catany to najniższa póła w shimano i za tę kasę nic dobrego tam nie kupisz.Ten kij jest parabolikiem,dziwnie się nimi łowi choć widowiskowo,średnio czułe w podaniu,zacięcie w tempo utrudnione,trzymanie szczupaka-masakryczne,za duzo luzu blank daje,sporo spadów.Co ty na to?

Pana opinia na początku mnie przekonała, szczególnie że jeśli pierwsza wędka będzie 4-18 to potem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić taką o większym ciężarze wyrzutowym, jak już się wprawię. Jednak potem sprawdziłem cenę proponowanej przez Pana wędki (450+ PLN) i muszę zrezygnować z tego zakupu, ponieważ do kosztów całkowitych muszę też doliczyć kołowrotek i resztę sprzętu (żyłka, plecionka, przynęty, parę innych przydatnych drobiazgów :)) [2016-01-04 10:40]

luxxxis

Fakt,grubo dragon się ceni,alternatywą jest seria millenium-dragon perch 4-18 przy 2,45 dł-ok 200zł,ze spro passion 730 zgubisz razem 350zł-mam taki zestaw i tylko smierć mnie go pozbawi.
I nie" panuj" na miłość boską,panowie wygineli razem z dinozaurami:)
[2016-01-04 11:04]

elfuego

Od kilku lat używam wędziska Cormoran Bullfighter cw 10-40 i jestem zadowolony z tego kijka. Mimo, że dolny zakres ma 10 to rzucanie gumami z główką 5g pozwala dokładnie wyczuwać brania. Lekki i wykończony korkiem. Myślę, że takie wędzisko na pierwszy spinning będzie w sam raz. Wędka awaryjnie dawała też radę na łowisku specjalnym przy holowaniu kilkukilogramowych karpi.  
Jeśli zaś chodzi o kijek shimano to miałem okazję go przetestować (z rocznika 2014). Kij jest sztywny i podczas holu pracuje cały. Ja akurat używałem do niego plecionki, ale przy lekkich przynętach i cienkiej żyłce brania okoni mogłyby być mniej wyczuwalne.  [2016-01-04 13:12]

Sith

@Blusik, posłuchaj Luxxisa, dobrze na tym wyjdziesz. Ja posłuchałem i nie żałuję. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz za dobrą cenę DRAGON-a z serii Viper.
Dodam, że na początek nie przekraczaj górnej granicy CW kijka 25g i rozmiaru kołowrotka 3000 (to z własnego doświadczenia).

___________________________
Dragon Moderate 305 [2016-01-04 13:31]

Haryyy5

Kup sobie jakąś wędkę 5-25g ewentualnie nawet 5-20g i podobne też by wystarczyło. Ale ja raczej bym Ci radził 5-25g - to jest taki 100 % uniwersał. Długość 2,4 byłoby najlepsze jak planujesz z łódki łowić. Z brzegu też spokojnie taką połowisz. Ale jak wolisz dłuższą to 2,7 też będzie ok. A co do firmy to tak naprawdę w tym pułapie cenowym wszystkie markowe wędki będą podobne, wybierz taką, która Ci się podoba, a jak bedziesz kupował w sklepie stacjonarnym to taką, która Ci najlepiej leży. Obejrzyj sobie Mikado Nihonto, na fishingtest masz recenzję tej wędki o ile dobrze pamiętam, D.A.M EFFZET METH - również bardzo przyjemna wędka. Z dragona seria millenium to też fajne, sprawdzone wędki. Do wyboru do koloru. Kołowrotek Spro passion jest moim zdaniem najlepszym w tym przedziale cenowym wyborem. Ten 740 co wcześniej wybrałeś byłby ok, 730 też by wystarczyło. [2016-01-04 13:43]

Sith

Haryyy5, z tego co kiedyś czytałem masz JAXON Ferox.
Wydaje mi się, że jeśli DRAGON-y za drogie, to dobrym wyborem dla @Blusika byłby http://www.wedkarski.com/wedki/10211-wedka-ferox-ultra-spin-jaxon.html 240/5-20, lub jeśli woli dłuższy kijek 270/5-20. Ta seria udała się JAXON-owi.
[2016-01-04 13:51]

GBH

Za duża wielkość kołowrotów. Catana 4000? Po co? Wystarczy 2500 [2016-01-04 14:31]

Haryyy5

Haryyy5, z tego co kiedyś czytałem masz JAXON Ferox.
Wydaje mi się, że jeśli DRAGON-y za drogie, to dobrym wyborem dla @Blusika byłby http://www.wedkarski.com/wedki/10211-wedka-ferox-ultra-spin-jaxon.html 240/5-20, lub jeśli woli dłuższy kijek 270/5-20. Ta seria udała się JAXON-owi.





A pewnie, jak kolega będzie chciał naprawdę tanią i dobrą wędkę to trzeba tego feroxa wziąć pod uwagę. Ja mam ją w wersji UL 2-9 i złego słowa nie mogę powiedzieć. Za te pieniądze naprawdę bajka. Pomijając że działa jak należy, nie psuje się to jeszcze tak zwyczajnie po ludzku dobrze mi się tym kijem łowi. 5-20g by w zupełności wystarczył. Moja 2,4m 2-9g radziła sobie z wymiarowymi szczupłymi bez jakichś wielkich problemów [2016-01-04 16:42]

Blusik

Dziękuję wszystkim za opinie, chociaż przyznam że trochę za bardzo spuściliście z ceny na końcu :P
Bardzo przekonuje mnie wariant opisany przez @luxxxisa a mianowicie:
Wędka Dragon millenium HD perch 245cm 4-18 gramów.
http://allegro.pl/dragon-millenium-hd-perch-2-45m-4-18g-promocja-i5900909108.html


Kołowrotek
Spro passion 730 FD
http://allegro.pl/kolowrotek-spro-passion-730-fd-i5653071279.html
+ szpulka
http://allegro.pl/szpula-do-kolowrotka-spro-passion-730fd-i5612604735.html


Proszę o info czy ten zestaw będzie wystarczająco dobry :)
proszę też o info czy wędka wytrzyma holowanie szczupaka trochę większego niż "ledwowymiarowy" [2016-01-04 17:58]

luxxxis

Zestaw dobry,czy wytrzyma? tak,sam tak łowię,poniżej szczupły dłuższy niż składowa Percha-taki sam jak twój,ma na koncie około 20 podobnych [2016-01-04 18:14]

luxxxis

Ten sam kij w zestawieniu z proponowanym przezemnie spro passionem 730,esox na jakieś 8-9 kg,waga przynet jakie nim podaję ok 25g wzwyż-kij ma 4-18 przy 2,45 .Wysyłałem nim już 60g woblery na 50m,choć ze strachem [2016-01-04 18:19]

luxxxis

Nastepne,ta krew jest moja-od podbierania ręką-szczupaki po 90 każdy,zestawienie takie same tj Perch i Passion 730.Nigdy nie proponuję czegoś czego bym sam dokładnie nie sprawdził ,opinie na podstawie zdjęć z katalogów czy design-u kija -takich nie uznaję.Sprzet mam sam i dobrze robi,kij 3-4 sezon,kręcioł zaczął drugi,przedtem jechałem na x faście 2-12  i power jigu od Dragona.Teraz dodatkowo czasem zabieram Vipera,fismakera póki co raz miałem nad wodą .Więcej fotek już nie wklejam bo mnie kiedyś okopka na forum czeka:)
[2016-01-04 18:23]

Blusik

Ok jestem już przekonany. Powiedz mi tylko proszę, dla jakich ciężarów przynęty wędka zachowuje się najlepiej. [2016-01-04 18:29]

luxxxis

Ok jestem już przekonany. Powiedz mi tylko proszę, dla jakich ciężarów przynęty wędka zachowuje się najlepiej.



Dobrze latają główki od 2 wzwyż,blank dobrze rzuca wszystkim pod 20g,wabiki grubsze i tak chlastam przez plecy -generalnie 0d 2 do 25,w granicach 30+ inaczej się już ładuje ale posyła wszystko daleko-40-60m.Zależy to też od lotności przynęt,jakości pleć i szpuli,jej ilości i takich tam...Często na potokowcach jadę poniżej tych 2 g,kij ładnie je podaje jednak odległości z uwagi na rzekę są niewielkie a tak lekko i drobno na jeziorach nie łowię.
[2016-01-04 18:38]

Blusik

Jedno z ostatnich pytań. Z wyliczeń wyszło mi, że spro passion 730 przyjmie prawie 400 metrów żyłki 0,18mm. Czy jak zamontuje 300 metrów (2x150m) to to wystarczy? 
żyłka której planuje użyć to: http://allegro.pl/zylka-dragon-hm-80-150m-0-182mm-i5860750736.html


I jak to wygląda z plecionką? bo taką o grubości 0,1mm musiał bym nawinąć ponad kilometr :D [2016-01-04 19:43]

SebekKry

Do plecionki nawiń podkład. Kup 150 m plećki i pod nią nawiń jakąś tanią żyłkę np.0,28. A żyłki nie montuj 2x150 tylko kup Dragon Maxima Spinn (chyba jedna z lepszych żyłek jakie stosowałem) np. 0,20 w odcinku 300 metrów są na szpuli, będziesz miał jeden kawałek (ale też będziesz musiał dać trochę podkładu) [2016-01-04 20:27]

elfuego

Jedno z ostatnich pytań. Z wyliczeń wyszło mi, że spro passion 730 przyjmie prawie 400 metrów żyłki 0,18mm. Czy jak zamontuje 300 metrów (2x150m) to to wystarczy? 
żyłka której planuje użyć to: http://allegro.pl/zylka-dragon-hm-80-150m-0-182mm-i5860750736.html


I jak to wygląda z plecionką? bo taką o grubości 0,1mm musiał bym nawinąć ponad kilometr :D



Zrób sobie podkład ze starej żyłki. Jeśli nie masz to czasami można takową dostać za darmo, albo przy okazji zakupów w sklepie wędkarskim. 
Na Twoim miejscu odpuściłbym takie cienkie plecionki. Jak łowisz głównie na jeziorach to dobra żyłka będzie lepsza i tańsza. Plecionka przydaje się na rzece gdzie jest sporo zaczepów i czasami jakąś gałąź trzeba wyholować:) [2016-01-04 20:30]