Wybór kija do spinningu

/ 88 odpowiedzi / 2 zdjęć
DaNWol


Daruj sobie DAIWĘ, tam się płaci wyłącznie za nazwę... ;>

Jeśli miałbym wybierać z w/w to poz.: 2, 5 lub 6.
ok dzięki żeby dalej nie ciągnąć tematu zdecydowałem że wybiorę już sam kijek spośród tych modeli:

Konger Maxer Spin 2,70/20g
Konger Spirado Spin 270/20g
Mikado Tachibana Medium Spin 2,70m cw 7-20g

oraz ten zagadkowy kij Konger Carbomaxx Master Spin UL 3,00m 15g    o którym coraz bardziej zaczynam myśleć ze długość 300cm może być dobrym rozwiązaniem...dziękuję Wam wszystkim za rady/opinię w szczególności tobie Sith

ps: czy wybór kołowrotka będzie łatwiejszy pod w/w kije... jakieś propozycje? również nie drogi (2015/11/25 21:05)

biker1


No i dobry wybór, ja twierdze że wybór wędziska jest istotny gdzie łowisz. Ja łowię przeważnie na Odrze czasami na jeziorkach i muszę Ci powiedzieć że wędki o gramaturach od 0 do 5gr,  od 2 do 8gr, do 15gr i do 35gr jeśli chodzi o spina cating  nawet do 120gr i wszystko się sprawdza. Ty łowisz nie sprzęt ale z czasem zobaczysz że wędek trzeba mieć parę sztuk......  (2015/11/27 23:07)

Sith


(...)
oraz ten zagadkowy kij Konger Carbomaxx Master Spin UL 3,00m 15g    o którym coraz bardziej zaczynam myśleć ze długość 300cm może być dobrym rozwiązaniem...dziękuję Wam wszystkim za rady/opinię w szczególności tobie Sith

ps: czy wybór kołowrotka będzie łatwiejszy pod w/w kije... jakieś propozycje? również nie drogi


Mam i używam KONGER Carbomaxx UL 300cm/15g. Kijek sprawdza się zadowalająco. Jedyną jego wadą jest nieco większy ciężar niż porównywalnych "węglówek", bo to "kompozyt". Za to kij praktycznie niezniszczalny, rzucałem nim już przynętami ok. 20g i zachowuje się jak by był do tego przystosowany. Trochę gorzej z przynętami 1-2g, słabo się ładuje, właściwie dobrze podaje przynęty dopiero powyżej 3g.
@Biker1 ma 100% racji, nie obsłużysz jednym wędziskiem wszystkiego co pływa. Ja mam wędziska 300cm/1-10g, 300cm/<15g, 305cm/3-15g, 240cm/3-15g, 240cm/5-20g, 300cm/10-40g, 240cm/10-40g, 240cm/100-200g, 210cm/100-250g i jak dotąd wyłącznie dwa ostatnie odpoczywały w tym sezonie, bo nie udało mi się wyjechać na dorsze.

Jeśli chodzi o kołowrotek, do mojego Carbomaxx-a używam http://www.wedkarski.com/kolowrotki/10259-kolowrotek-armand-htx-jaxon.html model KJ-ARM300M z plecionką MIKADO Octa Braid 0,08mm i na szpuli zapasowej żyłka DRAGON Guide Select 0,16mm (kołowrotek ostatnio polecany przez miesięcznik "Wędkarstwo moje hobby"). Ten układ sprawuje się bez zarzutu, żadnych gniazd, splątań, młynek nawija bardzo dobrze zarówno plecionkę, jak i żyłkę. (2015/11/28 05:11)

biker1


Jak się wkręcisz mocno w wędkarstwo to zobaczysz różnicę Sith dobrze radzi...... :)
Przy wyborze wędki zwracaj uwagę na trzy rzeczy.

1. C.W. - czym najczęściej łowię
2. Zalecane linki przeważnie podawane w zakresach 2 -8lb - grubość linki zalecanej do wędziska dużo ci powie o mocy wędki. Też jest podawana na wędkach.
3. Akcja

Długość wędki dobieramy do warunków nad wodą i czym łowimy. Ja łowiąc wczesną wiosną łowię na dłuższe wędziska w lecie łapię na krótkie bo krzaki takie że z kijem 2,70 ciężko się poruszać.
Jak będziesz mieć pytania to śmiało.
pozdrawiam :) i połamania kija na rybie oczywiście


(2015/11/30 22:25)

Sith


(...)
Długość wędki dobieramy do warunków nad wodą i czym łowimy. Ja łowiąc wczesną wiosną łowię na dłuższe wędziska w lecie łapię na krótkie bo krzaki takie że z kijem 2,70 ciężko się poruszać.
(...)



To prawda ale nie cała. Fakt, że jeśli zakrzaczony brzeg za plecami, to wymachu znad głowy nie wykonasz, ale od tego są rzuty boczne i spod siebie. Jeśli chcesz podać przynętę pod zwisające gałęzie wierzby lub olchy, to też dłuższy kij będzie bardziej odpowiedni. Zawsze nad wodę zabieram dwa wędziska o podobnym CW jedno 300cm, drugie 240cm. Jak dotąd "trzysetki" są częściej używane... ;-)
(2015/12/01 05:25)

DaNWol


a miałem już niby wybrany kijek a tu jeszcze (mam nadzieję ostatni) zawrót głowy jaki młynek do kija Jaxon Arcadia 2,70 cw 5-25g ? (2015/12/01 19:31)

biker1


Prawda Sith :) ja łowię często po pas w wodzie i macham kijkiem 1,98, jakoś mi krótkie lepiej leży w łapce....... :)
daniel-kasia-wo zrób analizę miejsca gdzie będziesz najwięcej łowił i jakimi przynętami pod pacz jak inni tam łowią na spina to jest najlepsze..... :) wywiad zawsze dobrze działa
(2015/12/01 22:09)

Sith


a miałem już niby wybrany kijek a tu jeszcze (mam nadzieję ostatni) zawrót głowy jaki młynek do kija Jaxon Arcadia 2,70 cw 5-25g ?

http://www.wedkarski.com/kolowrotki/10259-kolowrotek-armand-htx-jaxon.html model KJ-ARM300M mamy z moją Panią dwa egzemplarze, używamy, jest niezawodny. (2015/12/02 04:54)

DaNWol


ok a więc zestaw wybrany ...niedługo w domu Jaxon Arcadia 2,70 5-25g do tego młynek Robinson Dakota 306 i żyłka Dragon Guide Select Light Blue 0,20mm
dziękuję za pomoc w wyborze wszystkim a tobie Sith tak trochę bardziej ;) ... (2016/01/02 12:38)

Sith


Połamamnia... ;-) (2016/01/02 13:59)

DaNWol


Połamamnia... ;-)
no to stało się.....wczoraj kijek niestety się złamał a z racji tego że nie miałem niestety żadnego zapasowego musiałem wrócić do domu...zły jak cholera no ale nic dziś zakupiłem nowy kijek z innej stajni ale o tym samym cw czyli 5-25g i długości 2,70 ale od razu chcę kupić dodatkowy/zapasowy kij i teraz moje pytanie czy dobrym rozwiązaniem będzie szukanie czegoś w przedziale 2,40 dł i cw 3-15g / 3-16g / 6-18g ?? z racji że mam już 2,70 i cw 5-25g ??? czy może długość ta sama 2,70 tylko inne cw np: 5-20g (ale to chyba bez sensu) zaznaczam że zazwyczaj łowię tylko za pomocą gum 7-10cm na główkach jigowych w przedziale 7-15g i czasem zakładam jakąś obrotówkę lub wachadło przedział cenowy +- 80zł ... acha głównie liczę na szczupłego chociaż do końca zawsze nie wiadomo co uderzy
(2016/10/16 18:57)

LeoAmator


Jeżeli kijek się połamał to możesz reklamować w Jaxonie nie powinno być z tym większego problemu,wiem bo reklamowałem pęknietą szczytówkę.Chyba ,że ewidentnie twoja wina.Co do twojego CW to wszystkie podane prawie mieszczą się w 5-25.jak już coś to 3-16 tylko czy jest sens. (2016/10/16 20:20)

DaNWol


Jeżeli kijek się połamał to możesz reklamować w Jaxonie nie powinno być z tym większego problemu,wiem bo reklamowałem pęknietą szczytówkę.Chyba ,że ewidentnie twoja wina.Co do twojego CW to wszystkie podane prawie mieszczą się w 5-25.jak już coś to 3-16 tylko czy jest sens.

u mnie złamało się w dolnej części 1 składu... a co do kijka który chcę zakupić jako dodatkowy to co? nic konkretnego nie mam do wyboru z tych co podałem dzisiaj w poście? to co byś proponował np: zmieniać długość na 2,40? i zostać przy 5-25g czy może 5-20g no albo 10-30g?? no bo chyba nie będę kupował drugiego identycznego kija?chcę mieć coś rezerwowego nad wodą bo po wczorajszym mam nauczkę...

  (2016/10/16 20:23)

LeoAmator


Nie wiem jak Ty ale ja z brzegu łowię kijami 2.7 i dłuższe o Cw 5-25 lub 8-28 mam też kije o mniejszym wyrzucie do 15,18 gr ale z nich korzystam sporadycznie ,jak też z kija teleskopa chyba do 30gr.Jeżeli chodzi o zapas to ma dwa travele które przeważnie mam ze sobą bo nie zajmują wiele miejsca a jak mam awarię na łowisku to zawsze mogę użyć któryś z nich . (2016/10/16 20:51)

DaNWol


no dlatego tak pytam bo chcę coś kupić na zapas jako rezerwę w razie nie przewidzianych wydarzeń wydaje mi się że 2,40dł będzie bardziej komfortowy w miejscach mocniej zarośniętych i dlatego nie wiem czy nie warto takiego kupić a co do cw jak mam 5-25g to chyba nie warto brać 5-20g a może jednak 10-30g i zostać przy dł 2,70? (2016/10/16 21:00)

LeoAmator


Każdy z nas ma jakieś swoje upodobania co do sprzętu dlatego na pytanie postawione powyżej musisz odpowiedzieś Sobie Sam.Ja pisałem na co łowię i co wybieram.Nikt chyba lepiej na tym forum nie wie co lubisz i preferujesz,poza Tobą. (2016/10/16 21:12)

Sith


Jeżeli kijek się połamał to możesz reklamować w Jaxonie nie powinno być z tym większego problemu,wiem bo reklamowałem pęknietą szczytówkę.Chyba ,że ewidentnie twoja wina.(...)

u mnie złamało się w dolnej części 1 składu(...)
  No cóż, Arcadię na prawdę trzeba umieć złamać i dobrze się natrudzić, żeby osiągnąć taki skutek, do tego dolną część składu... ;-)
Jeśli masz w tej chwili wędzisko 270/5-25, poradziłbym podobnie jak Leo - weź coś lżejszego. Z tanich wędzisk niezłe opinie zbiera Konger Carbomaxx Team 10 g 240 cm. Jak znalazł do lżejszego spinningu.
Na marginesie @Leo ma rację, nikt nie jest w stanie powidzieć, jaki kijek będzie Ci "leżał".
  (2016/10/17 05:39)

kumka


Nawet jeżeli złamałeś z własnej winy, to nie ma sprawy. Wędka odesłana do serwisu otrzyma najprawdopodowniej cały nowy segment, a ewentulny koszt naprawy nie przekroczy połowy wartości wędziska. Tak przynajmniej potraktował mnie Konger. Dołączam się do rad kolegów, którzy polecają Ci zakup wędziska o innych parametrach. Po naprawie będziesz mieć dwa kije o nieco innej charakterystyce i przeznaczeniu, które na pewno ci się przydadzą. Pozdrawiam. (2016/10/17 11:48)

DaNWol


Jeżeli kijek się połamał to możesz reklamować w Jaxonie nie powinno być z tym większego problemu,wiem bo reklamowałem pęknietą szczytówkę.Chyba ,że ewidentnie twoja wina.(...)

u mnie złamało się w dolnej części 1 składu(...)
  No cóż, Arcadię na prawdę trzeba umieć złamać i dobrze się natrudzić, żeby osiągnąć taki skutek, do tego dolną część składu... ;-)
Jeśli masz w tej chwili wędzisko 270/5-25, poradziłbym podobnie jak Leo - weź coś lżejszego. Z tanich wędzisk niezłe opinie zbiera Konger Carbomaxx Team 10 g 240 cm. Jak znalazł do lżejszego spinningu.
Na marginesie @Leo ma rację, nikt nie jest w stanie powidzieć, jaki kijek będzie Ci "leżał".
wędka uległa złamaniu w dolnej części drugiego składu lekko powyżej miejsca składania (mam nadzieję że mnie zrozumiałeś) ;)
 

  (2016/10/18 15:27)

DaNWol


Jeżeli kijek się połamał to możesz reklamować w Jaxonie nie powinno być z tym większego problemu,wiem bo reklamowałem pęknietą szczytówkę.Chyba ,że ewidentnie twoja wina.(...)

u mnie złamało się w dolnej części 1 składu(...)
  No cóż, Arcadię na prawdę trzeba umieć złamać i dobrze się natrudzić, żeby osiągnąć taki skutek, do tego dolną część składu... ;-)
Jeśli masz w tej chwili wędzisko 270/5-25, poradziłbym podobnie jak Leo - weź coś lżejszego. Z tanich wędzisk niezłe opinie zbiera Konger Carbomaxx Team 10 g 240 cm. Jak znalazł do lżejszego spinningu.
Na marginesie @Leo ma rację, nikt nie jest w stanie powidzieć, jaki kijek będzie Ci "leżał".

wiem że może marudzę ale dzięki Wam koledzy dokonuję w miarę najlepszych wyborów ... a co do wędki to tak był plan zakupu wędki 2,70 cw 5-25g ale kijek nie spełniał moich oczekiwać co do jakośc wykonania bo reszta waga i wygląd ok więc z niego zrezygnowałem zakupiłem natomiast kijek 2,40 cw 10-30 i teraz moje pytanie ponownie do Was zamiast planowanego 2,70 cw 5-25g może zdecydować się na cw 5-20g??? (tylko czy do główek 12-15gram taki kijek się w miarę sprawdzi)...zaznaczam że nie nastawiam się na lekki spinning na chwilę obecną i nie planuję kupować kijka o cw 10-15g

  (2016/10/18 15:33)

luxxxis


CW -większość ludzi planując zakup patyka bierze tylko pod wzgląd wagę główki,tak jak ty--12-15g, cóż więc ci zostaje na przynętę 8-5g? to jakieś małe twistery albo okoniowe kopytka....Dodatkowo padło zdanie--"nie nastawiam się na lekki spinning" czyli na ciężki mi wychodzi,ale z takimi widełkami na wabik? coś tu nie tak.... Zwykły kij rzędu 5-20 g-dla przykładu biorę znanego-Trokera,kongera czy też Catanę od shimano---takie patyki  nie będące fastem czy x fastem to w zasadzie lejące się ,miękkie kluchy,ekologiczne jeśli chodzi o esoxa,sandała,potoka....Skąd to wiem? bo sporo takowych przerobiłem na drzazgi....-są słabe poprostu,na niedzielne łowienie,z instrukcją obsługi najlepiej....
Podsumujmy-chcesz kij "nie do lekkiego " spina,do jigowania na g.12-15g,z cw  do 20 g bądż w wersji 1 -do 25 g?   zważ swoje wabiki jakie będą na nim najczęściej latać,dodaj do tego gramaturę główek a potem chyba ci wyjdzie że szukasz czegoś mocniejszego. (2016/10/18 20:11)

LeoAmator


luxxxis to mu wyjdzie ,że najlepszy kij to cw coś koło 30-40 gr albo i lepiej.Sam nie  do końca sugeruję się całkowitą wagą uzbrojonej przynęty bo uważam iż kije mają jednak jakiś zapas mocy trzeba tylko ostrożniej nimi machać i jest OK. (2016/10/18 21:04)

Sith


(...) kije mają jednak jakiś zapas mocy trzeba tylko ostrożniej nimi machać i jest OK.

Niektóre wędziska mają dość znaczny margines jeśli chodzi o CW. Przodują w tym DRAGON-owe, w których górna granica tego marginesu sięga 30-40%, stąd legendarna ich "wytrzymałość" i "trwałość". Czy to dobrze jeśli firma podaje CW 5-20, a kij nadal bez problemów obsługuje przynęty dochodzące do 30g? Zwykłe asekuranctwo!
Luxxxis, piszesz, że SHIMANO Catana i KONGER Troker są słabe - nie zgadzam się, po prostu te firmy w znacznie mniejszym stopniu przekłamują deklarowane parametry. Piszesz, że "przerobiłeś je na drzazgi", ano trza było stosować się do tego co oferuje firma, nie byłoby przykrych niespodzianek.
Osobiście dostosowuję wędzisko do ryb na które się nastawiam, do łowiska, a dopiero do tego dopasowuję przynęty a przy tym staram się utrzymać w granicach CW deklarowanego przez firmę, choć nie zawsze skutecznie i też zdarza mi się przekraczać zarówno dolną jak i górną granicę, ale zachowując rozsądek jeszcze z tego powodu nie złamałem żadnego kijka. (2016/10/19 06:07)