Zaloguj się do konta

Wybór kija szczupakowego

utworzono: 2012/11/23 07:49

Tylko jeżeli te większe ryby będą rzadkim przyłowem to większość potyczek z rybami będzie dla ciebie mniej przyjemna.Jak juz pisałem nie sugeruj się tym co pisze producent bo jak będą chcieli się pozbyc nadmiaru jakiegoś sprzętu na napiszą że wędka o cw 100-200 to ideał szczupakowy.To sie nazywa marketingowy bełkot aby sprzedaż zwiększyć.
[2012-11-25 20:06]

baron88

witajcie jak od kiedy łapie szczupaki 2-5kg nigdy nie mailem spiningu ze wzgledu na jego wielkość podczas wedrówki na jezioro. mam zwykły teleskop za 30zł:) i zwracam tylko uwagę na przypon i ewentualnie zyłka mam na swoim koncie sporo szczupaków 1x mi szczupak polamał teleskop ale mam nowy 35zł i pewnie znowu bede nim krecił ladne samiczki:)  [2012-12-03 10:45]

mik99

Podpisuję się pod słowami JKarp. Są kije, które mają mniejsze CW a w wodzie zachowują się lepiej tzn. dobrze znoszą opór przynęty jak kije o większej gramaturze. Także czasami sugerowanie się samym ciężarem wyrzutowym może być mylne bo nawet pomimo tej samej serii kijaszk zmieniać możne się diametralnie jego akcja wraz ze zmianą CW.
Ty na pewno potrzebujesz kija ciętego, czyli z szybką akcją szczytową i na pewno nie spolegliwego, który nie podda się obciążeniu w wodzie. Po co mamy kije o różnym CW? a no po to by łowiąc na głębszych wodach o sporym uciągu komfortowo penetrować głębokie miejsca oraz to, by kij w takich warunkach nie tracił swoich właściwości. Ja poleciłbym Ci kij Okuma Black rock 275cm i CW 7-30. Czemu ten a nie ten większy model 10-35?. Kij ten nie jest pałą i nie jest za miekki, jest ponoć bardzo czuły i doskonale nadaje się na opad. Model wyższy jest nadal tak samo czuły, ale już o mniejszym ugięciu. Ponadto te 7-30g to już uniwersalny kij którym spokojnie będziesz penetrował żwirownie oraz przewertujesz nurt silnej rzeki Bug. Także ja bym się nie zastanawiał i brał tą okumkę, sam zresztą ją kupuję, ale ten najmocniejszy model bo ja lubię sztywne kijki :). Mam pewne doświadczenie w tej sprawie. Posiadam Rona Thompsona Tyran spin 7-25. Kij niesamowicie czuły (nie wiem czy w tej cenie coś go przebija), ale ma dla mnie jedną zasadniczą wadę. Jest za miękki i  przy sporych masach wody po prostu zaczyna się poddawać, na jeziora kij jest bombowy na większe rzeki się nie nadaje.
[2012-12-03 18:49]

klu222

Nawiązując do tego co pisze mik99, wziąłem w niedzielę na Wisłę na głowny nurt OBR 3,05 cw 5-25g, kopyta na głowkach 15g, bez problemu, ale główki 20-25g już wędka uginała się dla mnie już za bardzo, już nie było komfortowo, ale zaznaczam, że w głównym nurcie, ale praca wędki zdecydowanie lepsza niż Mikado Sensei o tej samej gramaturze

[2012-12-03 19:57]

jaca0019

Witam  ja posiadam Dragon Mystery Turbo Spin 10-30gr i nie mogę nic złego na tego oto kijaszka powiedzieć.Kijek ładnie pracuje pod większymi szczupakami..Szczerze polecam
Pozdrawiam;))
Jacek.P
[2012-12-04 13:48]

Verbal

Swoje dorzucę :)


1.Wszystkie parametry kija (cw , akcja i inne tere fere) są drugorzędne !! Dlaczego ? to proste.Spinning to robota fizyczna.Kijek zatem lepiej przed zakupem pomacać ,  zapiąć kołowrót , zobaczyć wyważenie i ogólne "czucie" kija w łapie , jak się nim manewruje , jak się czujesz z dolnikiem itp . Nie ma nic gorszego jak kupić w ciemno kij o teoretycznie dobrych parametrach a potem  , na łowisku,  walczyć z dyskomfortem przy robocie a potem , po jakimś czasie , czuć robotę fizyczną w nadgarstku i barku.

2.CW nie czyni kija "szczupakowym". Dla porządku dodam (choć z tymi akurat kijami nie miałem do czynienia ) , że większość wędek na rynku jest źle oszacowana.Zatem istnieje możliwość ,że przedziały cw tych kijków , te prawdziwe , wcale się tak nie różnią jak producent podaje.


[2012-12-04 15:59]

blice90

witamJa mam shimano catana 2.70 m 10-30 c.w i jest idealna do połowu szczupłych takich od 5-10 kg
pozdrawiam [2012-12-04 16:33]

mik99

Verbal dla mnie masz rację tylko w połowie a czemu?. Skoro dla Ciebie najważniejsze jest to jak kij leży w dłoni i jak ją męczy  łapska podczas połowu i tymi aspektami 8określasz miano komfortu to nie do końca mówisz prawdę. Powiedz mi co z tego, że kij jest lekki, super leży w dłoni, nie leci na pysk jak nie możesz nim zaciąć ze sporej odległości ryby, jak co druga ryba się spina a przynęty ze średniego zakresu CW powodują że kij jest bezużyteczny?. To to tak samo jak powiedzieć kupuję audi a8 bo ma spory bagażnik a reszta mnie nie interesuje. nie tedy droga kolego. Ciekawe czemu mamy firmy robiące nie masówki a kije pod właściciela? a no temu bo każdy ma określoną pracę kija, oraz walory wpływające na komfor łowienia stąd Twoje stwierdzenie dla mnie jest bezpodstawne bo zapominamy o innych paramentach, które też decydują o komforcie.
[2012-12-04 18:27]

FLO92

W tej cenie tylko daiwa sweepfire :):)
c.w. dobierz sobie sam
[2012-12-04 19:28]

Verbal

"nie tedy droga kolego."


Zaprawdę  powiadam Ci , Bracie Mik99 , to droga właściwa , godna i sprawiedliwa. :) Wytłumaczę w skrócie dlaczego.
Zastanawiałeś się kiedyś , kolego , dlaczego nie wszyscy lubią kije "lekkie" ? Albo dlaczego w takich wątkach jak ten co i rusz pojawia się post gościa ,który zachwala własny kijek , inny niż te wyjściowo omawiane? Albo dlaczego sporo spinningistów ma na koncie zakup kija teoretycznie znakomitego ,który potem stoi w kącie garażu? Odpowiedź to ergonomia.Dlatego producent kija na zamówienie (co sam poruszyłeś) dostosowuje dolnik do długości przedramienia klienta a rękojeść do wyważenia przy konkretnym kołowrocie.Bo kij ma być przedłużeniem dźwigni złożonej zwanej ogólnie łapą , co to każdy z nas ma ją innej długości i masy :). I tyle. Można to rozpisać przy odrobinie uporu na wzory fizyczne tylko ,że wędkarstwo to rekreacja jest a nie młócka.Więc wszyscy intuicyjnie czują ,który kij "im leży". A jak nie leży to żadnego czucia brań ani czucia przynęty nie będzie - na żadnym dystansie.
Nigdzie nie napisałem ,że reszta parametrów jest kompletnie nieważna.Napisałem jedynie ,że drugorzędna.Bo jak kij jest ergonomicznie niedostosowany do naszej łapy (nie leży , męczy łapsko , niewygodnie się rzuca) to wszystko inne traci na znaczeniu. Zwłaszcza ,ze w spinningu nie tyle się liczy , heh , jak daleko rzucisz tylko czy celnie.Finezja znaczy a nie siła.
Kolega ma 200 plz budżetu.Na jego miejscu radziłbym kije wziąć do ręki bo szkoda kasy. A cw dobrać z tej serii , która dobrze i wygodnie układa mu się w ręku.

PS. Audi 8 - a kto by chciał taką krowę?
PS 2.Nigdy nie miałem kłopotów z przynętami ze środka cw. Ze skrajni tak bo kije są często źle szacowane

[2012-12-05 10:10]

roger0

A8- oczywisicie, jak naibardziej. w takej * to i za warszawe bunkry moge jechac zobaczyc*
ja osobiscie stoje po stronie lzeiszej gramatury, moze dlatego ze w okolicy niema za duzo glebin oceanicznycz. ja tez jestem w trakcie poszukiwan ale postawi na 21-7 260cm dragona. uwazam ze na polskie realia kupowanie kia na potfory z glebin niema sesu. ato dlatego ze w PL niema juz ryb tej wielkosci, na 50-60cm kture jeszcz gdzie niegdzie sie uchowaly  wystarczy lzeiszy model. zresztom ostatni naiwieksze esoksy lowilem na male przynety. przy dobrze dobranym zestawie (wedka,kolowrotek,linka+ wedkarz) mozna na okoniowke wycholowac 20ke suma . [2012-12-09 07:37]

OskarSTGPL

to drugie dragona

[2012-12-28 22:07]

tomasz-rusin

Panowie chcę zmienić już dotychczasowy mój zestaw tj.Konger Tiger Cross Max 290 7-25gr.z młynkiem ryobi zauber zestaw służył bardzo dobrze siadło na niego sporo okazów,lecz po kilku latach łowienia czas na zmiany co polecicie na szczupaka chodzi mi o dosyć mocny kij gdyż łapie i tak na wahadła lub większe woblery długość min.2.90 gdyż zależy mi na dalekich rzutach,cena aż tak nie gra roli chodzi o to abym ze sprzętu był zadowolony
Powiedzmy kij do 600zł i kołowrotek który ogarnie spore przynęty i się nie rozsypie po poł roku powiedzmy do 500zł [2018-08-08 00:16]

ryukon1975

Bardzo dobry kijek na szczupaka.
https://allegro.pl/wedka-team-dragon-z-series-spinn-2-90m-14-35g-i7221096608.html [2018-08-08 04:46]

esox12kg

black rock 2.70 gramatura do wyboru cena ok 220 nie do zajechania [2018-08-08 12:17]

esox12kg

szacunek dla artura [2018-08-08 12:18]

tomasz-rusin

Witam jaką akcje ma kij?Chodzi o to żeby nie była to żadna parabola jak np.Sawage gear które są dla mnie nieporozumieniem [2018-08-08 12:47]