Zaloguj się do konta

Wybór bata - czy waga ma znaczenie?

utworzono: 2011/10/13 16:15
kordi00

CO Waszym zdaniem powinno decydować o zakupie bata? Waga czy to jak leży w ręku?Moim zdaniem decydująca jest waga, bo to gwarantuje większy komfort łowienia. Warto za taką wędkę zapłacić nawet trochę więcej i się nie męczyć.  [2011-10-13 16:15]

wzdrega88

Jako batman sugeruje się wagą, przy zakupie sprawdzam każdy bat w ręku, oraz czytam ile waży, i jaką akcje szczytową posiada, idt. Ja mam Mikado i Robinsona, wiec jak dla Mnie te dwa baty są lekkie i umożliwiają długą zasiadkę, bez zmęczenia ręki! Pozdrawiam
[2011-11-03 09:42]

turinturambar

Witam!wzdręga88 powiedz jakie modele batów masz i ich wagę - to może być przydatne jako punkt odniesienia.A wracając do głównego wątku to jak na forum tutaj poczytałem-jestem początkującym BatManem-to zarówno waga jak i wyważenie bata mają decydujące znaczenie dla wygody łowienia. Dlatego najlepiej przed zakupem wziąć do ręki.PozdrawiamCezar  [2011-11-03 22:58]

turinturambar

Oczywiście bat wziąć do ręki hehe. [2011-11-03 23:01]

zorro

Wiele godzin spędziłem z batem w ręce. I powiem tyle, z moich doswiadczeń np. bat 5m, poniżej 100zł - mozna sobie odpuścić, jesli sie chce w miare komfortowo łowic, 6m - poniżej 200zł, 7m. - 350 do 400 niestety. Za wygode i komfort łowienia trzeba zaplacić. Choć nie wykluczam tego, ze nawet za mniejsze pieniadze mozna znalesc lekki i sztywny, nie lejacy bacik. pozdrawiam [2011-11-03 23:29]

zorro

Coś dla oka:) Pozdr. dla batmanów [2011-11-03 23:31]

wzdrega88

Witajcie

Odpowiadam na pytanie kolegi, ja posiadam baty Mikado Golden Lion waga 360 gram. Zapewne niektórzy wędkarze krzywili by się na Mikado Golneda, ale mi bardzo dopowiada. Jest to 5m., i nie tak źle się nim łowi, bo nie jest bardzo ciężki. Posiadam jeszcze Robinson Satelite, waga 499 g., jest to bat 7 m. Jeszcze mam York-a, ale to 4 metry tylko. York, dobry na malutkie rybki, ale wole Robinsona i Mikado. Może nie są to wędziska bardzo profesjonalne, ale liczy się umiejętność połowu przecież.
Chciałbym podczepić mini temat, jakimi zestawami łowicie panowie? Ja posiadam zestawy od 1 do 6 g., ze spławikami typu odwrócona kropla, bombka, i strzała. Łowie nad morzem, więc te spławiki są niezastąpione przy nadmorskiej pogodzie i warunkach morza. Polecam wędkowanie batem nad morzem, leszcze same pchają się na bata ;)
[2011-11-04 17:03]

turinturambar

Witam ponownie. Ja do wędkarstwa wróciłem po kilkunastu latach przerwy. Na początku próbowałem z wędką normalnie z kołowrotkiem, ale tak jakoś mi to nie podchodziło jak kiedyś i szukałem czegoś innego i wtedy w "Wiadomościach Wędkarskich" znalałem artykuł o batmanach i spróbowałem. Nie chcę już łowić innaczej-po prostu super sprawa jeżeli jesteś w stanie przyjąć wszystkie ograniczenia związane z tą metodą połowu. Pierwszy bat jaki kupiłem to był jakiś 5 metrowy Jaxon (nazwy nie pomne-zwykły szklak za chyba 20zł.), ale po kilku wizytach na łowisku, a łowię na leżących niedaleko gliniankach, stwierdziłem, że jest potrzebna troszkę dłuższa wędka i zakupiłem Kongera Cobra Air Pole 6 metrowego. Jakimi zestawami łowiłem na początku to nie pamiętam-brałem co miałem ze starych czasów. Łowienie samo w sobie sprawia mi wiele frajny i nie muszę złapać jakiegoś medalowego okazu żeby mieć radochę byle brania były. Mając Kongera łapałem na zestawy takie do 2 gram-żyłki stosowałem różne. Ostatnio, po lekturach profesjonalnych wydawnictw porobiłem takie zestawy: żyłka główna 0,12 lub 0,14; żyłka na przyponie 0,10; haczyki 12,14 lub 16-stka; spławiki w przedziale od 1g. do 2g. Jakoś mniejszymi spławikami nie wyobrażam sobie łowienia. Muszę przyznać, że mam problemy z osiągniecięm optymalnego ułożenia śrucin i często mi się plącze zestaw, ale z czasem myślę, że będzie dobrze. Dużych ryb na bata nie złapałem-raz tylko trafił mie się linek 35 cm-został wypuszczony, ponieważ nie zabieram ze sobą ryb-wszystki złapane wypuszczam. Może jak złapię coś na patelnie to zabiorę, ale nie wiem. Ostatnio kuzyn pożyczył mi 7 metrowy bat Jaxon Crystalis Ace Pole, ponieważ chciał go sprzedać i muszę powiedzieć, że bardzo fajnie mi się nim łowiło. Lubię sztywne baty, nie lubię takich lejących się-dla mnie bat musi być sztywny. Czytałem ostatnio na forach o wędkach i nawet tutaj założyłem dwa posty: http://forum.wedkuje.pl/post/bat-wedka-na-lina/337222/0 i http://forum.wedkuje.pl/f,bat-na-leszcza,356288,0.html. Na wiosnę planuję dokupienie jakiegoś sprzętu. Nie należę do PZW, a na wiosnę planuję wykupić sobie kartne na prywatne łowisko w moim mieście, polecam-www.wodneranczo.pl.

Pozdrawiam wszystkich batmanów!

Cezar/turinturambar

[2011-11-12 17:26]

1bartek1

Kolego Kordi00 przy wyborze bata obie te rzeczy są równie ważne . Aby mieć komfort łowienia nie wystarczy tylko niska waga ale równiez to jak bat leży w ręce.Dlatego przy wyborze batauwzgłednij obie te rzeczy. [2012-01-14 21:54]

Romuald55

Co najmniej 80% czasu mojego łowienia to bat.To moja ulubiona metoda oprócz tyczki.Z całą pewnością waga bata ma decydujące o wyborze znaczenie ponieważ łowi się nim trzymając go cały czas w ręku.Taki odnośnikiem w/g mnie jest waga 400-500gram przy 8m długości.Im krótsze tym oczywiście lżejsze.8 metrowe w tej wadze wahają się w cenie 300-600zł. [2012-01-14 22:12]

LYSY

Waga nie zawsze jest najważniejsza. Moim zdaniem wyważenie wędki jest równie ważne. Czasem wagowo bat jest leciutki ale w ręku leci do przodu i wydaje się o wiele cięższy - szybciej męczy dłoń. [2012-01-14 22:57]

Romuald55

Lekkie baty to trochę wyższa półka i wyważone są dobrze. [2012-01-14 23:24]

LYSY

Nie zawsze tak jest. Znam dwa wysokie modele sensasa za ciężką kasę, na wadze leciutkie, a w łowieniu masakra. Nie ma to jak wziąść do łapy i pomachać dłuższą chwilę. [2012-01-14 23:59]

Zander51

Łowię Jaxonami Atlantis i Phantom - 6m, Crystalisem - 8 m i Mikado Hi Kevlar - 7m.Ostatni bat to porażka - za ciężki (  442 g ). Najlepiej łowi mi się Atlantisem, ale jest ciut za krótki. Crystalis dobry, gdy nie ma wiatru( 420 g ). Koledzy z koła mają baty poniżej 300g. Ale cena powyżej 600 zł.
[2012-01-15 09:53]