Zaloguj się do konta

Wpisywanie ryb do rejestru

utworzono: 2010/11/19 21:18
darekgliwice

może mi ktoś napisać czy muszę wpisywać wszystkie ryby które mam w siatce do rejestru? jestem wędkarzem który nie zabiera ryb z łowiska, lecz są gatunki których wypuszczać niewolno, np. sumik karłowaty i inne, więc mam pytanie czy muszę wpisywac te gatunki do rejestru połowu? bo są zbiorniki gdzie masowo występują takie ryby, i szczerze to człowiek niema czasu i ochoty na wypełnianie rejestru, w innym przypadku to niech związek postawi kontenery na tego typu odpady, bo ja i tak nie mam co z tym zrobić,
[2010-11-19 21:18]

gut

gdy idziesz na ryby wpisujesz date numer łowiska oraz ilość ryb i ich numer o ile coś złapiesz nawet jak nic nie złapiesz to wypełnij date i numer łowiska. Gatunki inwazyjne niechciane w naszych wodach które złapiesz nie możesz wpóścić spowrotem, a czy wpisywać je do rejestru to nie wiem  [2010-11-19 21:41]

jogi

W różnych Okręgach są różne interpretacje wypełniania Rejestru Połowu Ryb. I to jest błąd. Te sprawy powinny być uregulowane.U nas przed rozpoczęciem wędkowania należy wpisać w Rejestr datę i nr. łowiska. Jeżeli takiego łowiska nie ma w wykazie wpisujemy w rubrykę "inne wody" nazwę łowiska. Ryby złowione i zabrane wpisujemy w domu (ilość waga itd.).Ryby które są "chwastem" nie rejestruje się.Wiadomo że to są szkodniki i nie wolno wypuszczać ich do wody.Są jednak Okręgi gdzie ryby złowione trzeba rejestrować na bieżąco bez względu na to czy będą zabrane z łowiska, czy nie. Moim zdaniem jest to bezsensowne.W rejestrze figuruje jako złapana a w rzeczywistości wraca niejednokrotnie do wody.I tutaj statystyka złowionych ryb jest czystą fikcją.Jako Strażnik SSR. często spotykam się z negatywnymi wypowiedziami na temat Rejestrów. Nie do wszystkich dociera celowość tej biurokracji nad wodą. Nie jest ona zła (ta biurokracja), tylko żeby była prowadzona mądrze a gospodarka zarybieniowa uwzględniała właśnie te Rejestry.Nie będę Was zanudzał bo wszyscy dobrze wiecie o co chodzi. Pozdrawiam Serdecznie. [2010-11-19 22:22]

Strzegom

Kazdy rejestr powinien posiadac instrukcje posługiwania się (wypełniania).Tak jest w rejestrach w moim Okregu.Ponadto jeżeli masz jakiekolwiek watpliwosci co do poprawności jego wypełniania udaj sie do siedziby swojego koła tam powinni wyjasnic Tobie wszystkie watpliwości.Nie musisz nad woda wpisywac kazdej płotki obowiazkowi natychmiastowego wpisu podlegaja gatunki ryb objete limitem ilościowym(szczupak,sandacz,sum,karp,pstrąg,lipien,itd).Łowisz szczupaka mierzysz ma ponad wymiar ochronny i jezeli decydujesz sie go wpuscic do siatki zapisujesz jego długosc w rejestrze. [2010-11-19 22:29]

jogi

Może pisząc " ryby które są chwastem" żle wyraziłem się . Należy się sprostowanie.Miałem na myśli właśnie te sumiki i inne tego typu "gady ".Przepraszam i Pozdrawiam. [2010-11-19 22:32]

Gruzinek

Rejestr jest po to aby administrator wód, wiedział jakich gatunków jest dużo (i biorą) a jakich jest coraz mniej. Jest to potrzebne i dla celów badawczych oraz zachowawczych (ochronnych) dla ginących lub zagrożonych gatunków oraz aby wiedzieć czym ewentualnie zarybiać lub jak planować dalsze zarybienia. W rejestrze powinniśmy wpisywać więc wszystkie złowione sztuki
(i ja tak robię). Natomiast zaznaczam w rejestrze (strzałka w górę) ryby zwrócone środowisku, chociaż w rejestrze nie ma takiej rubryki.
Panowie, nie róbmy się anafalbetami; to znowu żadna sztuka wypełniać rubryki...

Pozdrawiam
[2010-11-20 07:19]

kuzyn78

Ludzie gdzie jest moderator tego forum????????????????
To jest już 101 temat na temat rejestrów,wystarczy TYLKO POSZUKAĆ ,A NIE ZAKŁADAĆ KOLEJNY .RZYGAĆ SIĘ CHCE JUŻ OD TEGO.
[2010-11-20 08:27]

Ludzie gdzie jest moderator tego forum????????????????
To jest już 101 temat na temat rejestrów,wystarczy TYLKO POSZUKAĆ ,A NIE ZAKŁADAĆ KOLEJNY .RZYGAĆ SIĘ CHCE JUŻ OD TEGO.

To rzygaj ale się tym na forum nie chwal! I nie wypisuj takich bredni bo rzeczywiście ktoś może ten temat zamknąć.

A dla mnie jest bardzo ciekawy i nie zauważyłem aby ktos do tej pory poruszył problem: Czy wpisywać do rejestru ryby których nie wolno wypuszczać czy nie???
[2010-11-20 12:08]

ponponpon tu było wiele takich tematów i proponuję zobacz w wyszukiwarce jeśli takie coś cię interesuje ,znajdziesz tego dużo
[2010-11-20 12:16]

ponponpon tu było wiele takich tematów i proponuję zobacz w wyszukiwarce jeśli takie coś cię interesuje ,znajdziesz tego dużo


Tematy o uzupełnianiu rejestru owszem są, Ale tu chodzi o wpisywanie do rejestru ryb których nie wolno wypuszczać o np. sumiki amerykańskie. Takiego tematu niestety nie mogę znaleźć. Jeśli masz gdzieś do takiego dostęp to poproszę o link.
[2010-11-20 12:28]

Ryby kturych nie możesz wypuszczać to tak zwane szkodniki ,których się do rejestru nie wpisuje ,też to już było tylko ja nie jestem na tyle z kompem zżyty i linka to ja ci niestety nie wkleję ,ale jak sobie na spokojnie poszukasz to z pewnością znajdziesz
[2010-11-20 12:34]

darekgliwice

dziękuję wszystkim za odpowiedz , a co do wypowiedzi kuzyna78 to nie każdy jest takim komputerowcem jak Ty, jeśli nie odpowiada Ci jakiś temat to możesz go pominąć i po problemie, więc poco te spinanie się ,
[2010-11-20 15:48]

zwir73

Gdzie w regulaminie RAPR jest że sumika nie można wypuszczać?

[2010-11-20 16:54]

J

Wszystko nieaktualne przez nowelizację ustawy i RAPR i instrukcja do rejestru i wszystko. Ciekawe kto i kiedy zbierze to w kupę  i wyda to jako akt prawny dla każdego zainteresowanego czyli wędkarza a tu nowy rok za pasem. Chyba że przy wydawaniu znaczków każdy dostanie polecenie aby się zalogował na wędkuję pl  [2010-11-20 17:02]

Manolo8

W rejestrze wydanym przez Okręg Mazowiecki są wymienione gatunki ryb w kodach i sumika karłowatego brak. Do rejestru należy wpisać datę i miejsce przed rozpoczęciem wędkowania, ryby które zabieramy wpisujemy podając ilość i masę, możemy to zrobić również po za łowiskiem, w domu.
[2010-11-20 17:05]

Gdzie w regulaminie RAPR jest że sumika nie można wypuszczać?


Kolego w rapr w tym przed nowelizacją bo nowego jeszcze nie mam w temacie zasady wędkowania w podpunkcie 3.7  są wyszczegulnione rybki których nie należy wypuszczać spowrotem do łowiska lub innej wody jest wpisany sumik karłowaty pozdrawiam
[2010-11-20 17:34]

mielec

Krótka i zwięzła odpowiedź na pytanie z wątku jest taka, że nie wpisujemy w rejestr ryb inwazyjnych uznawane jako szkodnik i które są w regulaminie ujęte jako zakaz wypuszczania z powrotem do łowiska i innych wód jak to powyżej kolega szanowny nadmienił.
[2010-11-20 18:13]

Jak nie można wypuszczać takich ryb do wody to co z nimi robić ?
[2010-11-20 22:38]

mielec

Jak nie można wypuszczać takich ryb do wody to co z nimi robić ?



To, że nie można wypuszczać ich z powrotem do łowiska nie znaczy, że nie są smaczne:):):):)
[2010-11-20 22:52]

Jak nie można wypuszczać takich ryb do wody to co z nimi robić ?



To, że nie można wypuszczać ich z powrotem do łowiska nie znaczy, że nie są smaczne:):):):)


Bardzo ciekawe podejście  :)  Pozdrawiam


[2010-11-21 00:19]

J

Jak nie można wypuszczać takich ryb do wody to co z nimi robić ?




A co robisz jak złapiesz karalucha lub prusaka



[2010-11-21 08:48]

Gruzinek

Krótka i zwięzła odpowiedź na pytanie z wątku jest taka, że nie wpisujemy w rejestr ryb inwazyjnych uznawane jako szkodnik i które są w regulaminie ujęte jako zakaz wypuszczania z powrotem do łowiska i innych wód jak to powyżej kolega szanowny nadmienił.


Jestem za tym aby takie ryby traktować jako szkodniki  - ale wpisywać jew rejestr wg. mnie   trzeba dlatego o czym wyżej pisałem - administrator wód musi wiedzieć co się dzieje w tych wodach, co tam żyje, czego jest za dużo a czego za mało itd.


[2010-11-21 09:56]

mielec

Krótka i zwięzła odpowiedź na pytanie z wątku jest taka, że nie wpisujemy w rejestr ryb inwazyjnych uznawane jako szkodnik i które są w regulaminie ujęte jako zakaz wypuszczania z powrotem do łowiska i innych wód jak to powyżej kolega szanowny nadmienił.


Jestem za tym aby takie ryby traktować jako szkodniki  - ale wpisywać jew rejestr wg. mnie   trzeba dlatego o czym wyżej pisałem - administrator wód musi wiedzieć co się dzieje w tych wodach, co tam żyje, czego jest za dużo a czego za mało itd.





Z godnie z regulaminem nie trzeba takich gatunków wpisywać ponieważ nie każdy je zabiera jako przysmak kulinarny, ale i tak pozbywa się ich w jakiś inny sposób. Szkodników nie wpisujemy bo jest to szkodnik i Administrator wód ma daleko gdzieś ile tam szkodników pływa podejrzewam że im mniej tym lepiej i mnie tez nie bardzo by to obchodziło.



Do kolegi J nie jest to zbyt smaczne porównanie do ryb inwazyjnych.
[2010-11-21 10:55]

J

Z godnie z regulaminem nie trzeba takich gatunków wpisywać ponieważ nie każdy je zabiera jako przysmak kulinarny, ale i tak pozbywa się ich w jakiś inny sposób.

Do kolegi J nie jest to zbyt smaczne porównanie do ryb inwazyjnych.



Właśnie o to mi chodziło aby "pozbyć się ich w jakiś inny sposób"
A odnośnie insektów to podobno bardzo smaczne i pożywne mimo, że RAPR o nich nie wspomina.
i porównywalne do ryb inwazyjnych jak piranie, które niebawem też będą w RAPRie


[2010-11-21 12:04]

Gruzinek

mielec odpisał mi, że zgodnie z RAPR nie powinno się wpisywać, bo administratora to nie obchodzi jaki szkodnik w jego wodach pływa.
Ciekawe więc dlaczego tak bardzo interesują administratorów kormorany, wydry, czasem też bobry (które będąc pod ochroną z pewnością nie powinny administratorów interesować).
We wpisach w rejestrze nie chodzi przecież o to ile ryb wędkarze zjedli ile zwrócili czy też "się pozbyli"; ale jakie gatunki w danym akwenie żyją, jak im można pomóc lub wręcz zaszkodzić (dot. szkodników). Wg. mnie na tym polega rola i administratora wody oraz samego rejestru połowów; w przeciwnym wypadku po co są rejestry połowów - żeby (od nowelizacji ustawy) mieć za co karać wędkarzy...?

[2010-11-21 12:45]