Wolny bieg kołowrotka - ciężko chodzi

/ 4 odpowiedzi
Witam wszystkich. Posiadam trzy kołowrotki z wolnym biegiem ale szczerze mówiąc to nie jestem zadowolony z działania tego mechanizmu. Przy odkręconym na maksimum wolnym biegu, stawia zawsze jakiś opór. Wiem że na dużego karpia to wystarczy ale przy łowieniu bardziej nieufnych ryb nie zdaje egzaminu.  Czy jest jakiś sposób na to by zmniejszyć do zera opór na szpuli
lgft

wolny bieg jest na wieksze ryby  karp sum szczupak wegorz  a te ryby nie maja problemu  z wyciaganiem zylki (2011/01/03 21:16)

arus

ja nie uzywam kolowrotkow z WB bo jakos nie moge sie do nich przekonac jakos tak sie sklada ze wole otworzyc kabłąk niz polegac na tych wszystkich nowych technicznych wynalazkach wyznaje zasade ( nie tylko w wędkarstwie ) im sprzet mniej skomplikowany tym mniej zawodny . dobrze wyregulowany hamulec i juz jest polowa sukcesu . nawiazujac do sprzetu to mam dwie DAIWY z 1 ( słownie JEDNYM ) łozyskiem i juz kilka lat sluza na federku pomimo napisu made in china a wypasiony jaxon z WB w ubieglym sezonie trzy razy zmienial wlasciciela az wrócił do serwisu . Pozdrowionka (2011/01/03 23:24)

panekx

Wolny bieg jest po to by ryba wedki nie wciagnela, nie urwala zylki, lub nie wygiela haka przy agresywnym braniu. Nie po to by mogla lyknac przynete ;) (2011/01/03 23:46)

u?ytkownik26223

Tak jak powiadają koledzy w/b nie nadaje się np na sandacza bo zawsze będzie jakiś opór stawiał i nie jest to wadą bo w/b jest do czego innego ,to taki system bezpieczeństwa aby agresywnie biorąca ryba ci nie porwała wędki z podpórek,co sie dość często zdaża.
Pamiętam kilka lat temu taki przypadek ,kolega łowił na gróntówke ,jako przynęta 2 ziarenka kuku konserwowej.Odszedł dosłownie 2-3 m w krzaczki za potrzebą i w tym momencie nastąpiło gwałtowne branie .Wędkę wciągneło z szybkością expresu.

Ja mimo tego że na sandaczówce mam kołowrotki z wolnym biegie to i tak zawsze otwieram kabłąk.

ps:kol arus nie porównuj kołowrotków Daiwy do jaksona bo to całkiem inna klasa ,to tak jak byś poruwnał np samochód HUMMER (hamer) do jakiejś toyoty z komputerem  .
zresztą gdybym miał wybór między daiwą na 1-2 łożyskach i jaksona na 11 łożyskach to na pewno nie wybrał bym jaksona. (2011/01/04 11:57)