Zaloguj się do konta

Wody PZW - gdzie mogę łowić?

utworzono: 2009/03/25 18:33
jmpolice

Mam prośbę do kolegów po fachu,w kole PZW jestem od niedawna i nie wiem jak to jest z tymi wodami PZW mam zezwolenie składki opłacone na cały rok a niektórzy mówią że nie wszędzie gdzie są wody PZW mogę łowić,muszę wykupić dodatkowe zezwolenia,jak to jest?mam kartę SUM-oską i mogę wszędzie łowić na cołych wodach SUM i z jednosti pływającej i z brzegu i spining po prostu wszystko za jedyne 47zł. [2009-03-25 18:33]

sacha

Co to jest karta SUM-oska???Jeśli masz zapłaconą opłatę okręgową to możesz łowić na wodach okręgu PZW i tych okręgów z którymi Twój okręg ma podpisane porozumienia. Na wodach innych okręgów musisz płacić. [2009-03-25 18:43]

jmpolice

tak rozumie,inne okręgi ale koledzy mówią że w moim okręgu na niekture jeziora trzeba płacić dodatkowo,czy tak może być? [2009-03-25 20:38]

Witam. Być może udzielę ci odpowiedzi lecz nie wiem ile jest w tym prawdy.
Zacznę od początku nie jestem jakiś tam działaczem ani specjalnie doświadczonym wędkarzem. Więc tak rozmawiałem dzisiaj z moim wujkiem na temat pobliskiego wyrobiska
i powiedział mi,że część tej żwirowni wydzierżawił mój okręg –tam normalnie łowimy na kartę. Na drugiej części zbiornika też można wędkować lecz oprócz karty trzeba wpłacić jakąś kwotę u właściciela wody (chyba u właściciela wyrobiska) .Powiedział tak,że jest to łowisko „licencyjne”.
Jeśli to co napisałem jest nie prawdą to proszę o sprostowanie.
[2009-03-25 21:50]

sacha

Jeśli dzierżawcą jeziora nie jest PZW tylko ktoś inny to opłata w PZW nie jest przez tego dzierżawcę honorowana bo niby dlaczego?A chyba trochę wody nie należącej do PZW w Twoim rejonie jest więc płacić musisz u dzierżawcy albo odpuszczasz wody innych dzierżawców. [2009-03-25 21:56]

Sacha móglbyś napisać to jaśniej bo troche tego nie rozumię co napisałeś? [2009-03-25 22:01]

Jeżeli woda ma kilku właścicieli a pzw dzierzawi tylko część tej wody ,to na części nie należącej do pzw obowiązują ustalenia właściciela tej części łowiska .
Dlatego masz problem na Twoim łówisku i chcąc wędkować na tej drugiej części ,zobowiązany jesteś podpożądkować się ustalenią właściciela tej części.Pozdrawiam [2009-03-25 22:32]

rysiek38

sorki ale tego drugiego watku nie kumam-czyrzby jeden staw przegrodzili???a jak stane na drugim brzegu teoretycznie na wodzie zwiazku a zarzuce za daleko?? [2009-03-25 23:09]

sacha

@Mistrzu
Na terenie woj. warmińskiego niedaleko Olsztyna masz jez. Podkówka którego dzierżawcą jest ZO PZW Olsztyn i tam łowisz na opłatę okręgowa PZW.
Również niedaleko Olsztyna jest jez.Mosąg którego dzierżawcą jest Gospodarstwo Rybackie Łomża które ma własne zezwolenia i nie honoruje opłat
PZW.Podobnie w ok. Piecek,masz jezioro należące do PZW (nazwy nie pamiętam) ale wokół masz kilka innych jezior dzierżawionych przez sp.ryb.Mrągowo które ma w tym rejonie 53 jeziora i żadna opłata okręgowa PZW ich nie obchodzi,musisz zapłacić za wędkowanie w konkretnym jeziorze.
O ile pamiętam opłata na jez.Mokre za tydzień wynosiła 80 plz ale to było kilka lat temu. [2009-03-26 08:50]

jmpolice

Panowie chwileczke gubimy wątek pytałem czy za wody PZW trzeba dodatkowo opłaty wnośic,co do innych wód to wiadomo że tak, choć by były tak jak piszecie pół na pół to z prawej PZW jest OK a z lewej pryawciarz i trza płacić, ale pytam jeszcze raz czy jeśli ma się opłacone składki PZW to na niektóre wody PZW trzeba wnosić dodatkowe opłay,tak czy nie jak jest u Was, dotyczy tylko wód PZW. [2009-03-26 17:15]

wojtunio64

Teraz jest WOLNASC mimo opłat na wody PZW każde koło ma swoje ustalenia i przed wędkowaniem trzeba wykazac się zdolnościami detektywistycznymi żeby dojśc. o co chodzi.Przykład-OKRĘG MAZOWIECKI skupia kilka kół i mimo porozumienia między kołami o wędkowaniu na swoich terenach trzeba dopłacac na niektórych łowiskach. [2009-03-26 22:05]

sacha

Jak mam wykupione mazowieckie to łowię tam i tam gdzie Mazowsze ma porozumienie podpisane. [2009-03-26 22:05]

stanmar

Zament powoduje niedostrzeganie faktu, że rybołówstwo MORSKIE zasadniczo różni się od ŚRÓDLĄDOWEGO tym, że wody morskie są jednorodne/scalone/ i mają odrębną Ustawę regulującą połów ryb, także amatorski - czyli wędkowanie,
mają jednego ich użytkownika-zarządcę i coraz liczniejsze szeregi amatorów
wędkarstwa morskiego. Wody śródlądowe są rozdrobnione, podzielone między WIELU użytkowników, podzielone na płynące i zamknięte a wszystko reguluje ODRRĘBNA USTAWA. Każdy Okręg ma osobowość prawną i jest czymś w rodzaju firmy a mając prawo do tego - ustanawia wysokość i zbiera składki okręgowe za
wędkowanie na swoich wodach, dzieląc je jeszcze inaczej tj. na tzw. wody górskie i nizinne. My, w szczecińskiem wprowadziliśmy dalsze rozróżnienie tj. na łowienie z brzegu i z łodzi/pontonu. Każdy z nas udając się do swego skarbnika w
celu opłacenia składek /członkowskiej i okręgowych/ MUSI UWAŻNIE CZYTAĆ
tabelę składek i wybrać taką, która odpowiada JEGO WĘDKOWANIU !!
Aby nie płacić wielu "posiadaczom" wód, wystarczy opłacić w PZW i łowić nawet
na terenie 6-ciu Okręgów, które taworzą Strefę I. i wzajemnie honorują składki
swoich członków, mimo, że są one bardzo różne...
PS.Doradzam zakup "żółtej" mapki z wykazem wód Z.O.Szczecin w sklepie SUMIK. [2009-03-29 22:04]

wojtekkr

Kolego u nas jest ten sam problem nasz okręg czyli Leszno nie ma podpisnego porozumienia z okręgiem Wrocław i dlatego jak bede chciał jechac na odre która jest w okręgu wrocław muszę tam zapłaci za wędkowanie chociaż mam opłacone składki PZW.Poruszyłem ten sam temat,na forum naszego koła www.wschowa1.wedkuje.pl [2009-03-29 22:18]

Ilu panów tyle praw. Jeden związek , a przepisów od ch.... i po co to wszystko.
JEDEN ZWIĄZEK, JEDNA SKŁADKA, RÓWNE PRAWA! [2009-03-29 22:28]

stanmar

Taką jedność i wspólnotę już mieliśmy, nie tak dawno, aleśmy chcieli zmiany i skoro teraz jednym z naczelnych jest ŚWIĘTE PRAWO WŁASNOŚCI - to czemu się dziwisz!? Takie mamy prawa i z nich tak korzystamy! Wot i biez prabliema!
To trochę tak jakbyś chciał kupić jeden bilet do wszystkich kin w polsce...
A swoją drogą - to czy większość z nas ma czas i środki do jeżdzenia na ryby po całym kraju? Ja jestem dość aktywnym wędkarzem i nie bywam dalej jak 200km
od domu a to teren JEDNEGO OKRĘGU PZW...!
I jeszcze jedno - choć podobna nazwa, to zupełnie czym innym jest składka członkowska a innym SKŁADKA OKRĘGOWA, ustalana przez każdy okręg i w
wysokości jaka pokryje koszty gospodarowania na wodach danego okręgu... [2009-03-30 15:46]

200 km to i tak daleko. Ja sie nie zapuszczam dalej niż 40 km. Ale fajnie by było jak jedziesz na wczasy np na Pomorze raz na ruski czas, żebyś sobie mógł zabrać kijaszek i pomachać nim nad tamtejszą wodą bez durnych ceregieli. Czy to takie skomplikowane? [2009-03-30 15:57]

stanmar

Jeszcze drobne uzupełnienie do pierwotnej kwestii; jakoby różnych wód PZW..
Jeżeli jesteś członkiem PZW bo opłaciłeś składkę CZŁONKOWSKĄ to jeszcze nigdzie nie możesz łowić, bo za to MUSISZ zapłacić składkę OKRĘGOWĄ... To chyba jasne...Składki okręgowe w naszym okręgu /Szczecin/ są bardzo różne, po to żeby każdy wybrał taką jaka najbardziej odpowiada JEGO WĘDKOWANIU. Co do tego że jakąś skł. Okręgową opłaciłeś i ponoć nie wszędzie...itd no to TYLKO w przypadku, gdy nie znasz tabeli składek i wybierasz na chybił-trafił najtańszą...
W moim/naszym kole, znakomita większość opłaca; wody górskie + łódź /218zł/ a taka opłata zawiera WSZYSTKO!!! Wolno za nią łowić na wszystkich wodach i zarówno z brzegu jak z łodzi, na spławik i spinning - WSZYSTKO i na wszystkich wodach naszego Okręgu!! No, teraz to już chyba wszystko jasne ! [2009-04-01 09:44]