Zaloguj się do konta

Woda z zalewu zajęła 15m mojej działki

utworzono: 2012/11/07 12:04
piotr-grzelka

Dzień dobry.

Posiadam działkę przy zalewie należącym do PZW, woda z zalewu wchodzi 15 metrów na moją działkę.

Czy w takim wypadku mogę wędkować w obrębie mojej działki bez posiadania karty wędkarskiej?

Z góry dziękuje za odpowiedzi
[2012-11-07 12:04]

bobus86

II. PRAWA WĘDKUJĄCEGO W WODACH PZW1. Prawo do wędkowania w wodach użytkowanych przez Polski Związek Wędkarski mają członkowie PZW i osoby niezrzeszone w PZW, posiadający kartę wędkarską, przestrzegający zasad ujętych w niniejszym Regulaminie, po uzyskaniu zezwolenia uprawnionego do rybactwa.2. Zasady wydawania kart wędkarskich regulują przepisy ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym, z późniejszymi zmianami.3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.4. Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat, z tym, że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki. [2012-11-06 20:39]

marek-debicki

Kolego Bobus86! Moim zdaniem wpis nie do końca wyjaśnia sprawę i należało by  się przyjrzeć bliżej ustawie.

Prawo wodne Dz.U. z 2012 poz. 145 • Brzmienie od 9 lutego 2012

Te sprawy są w wielu przypadkach delikatne, nieuregulowane przepisami wykonawczymi i niejasne zarówno dla użytkowników wód jak i właścicieli gruntów.

[2012-11-06 21:55]

marek-debicki

Według mnie w powyżej sprawie powinniśmy bliżej rozpatrzyć zagadnienia związane z prawami i obowiązkami użytkownika wody i właściciela gruntów, a ta problematyka unormowana jest w akcie prawnym jakim jest     Prawo wodne

Dz.U. z 2012 poz. 145 • Brzmienie od 9 lutego 2012

[2012-11-06 22:02]

marek-debicki

Przepraszam, ale troszeczkę materiału się zdublowało.
[2012-11-06 23:22]

Artur z Ketrzyna

Grunt to inne prawo własności co woda. Tak więc nie uprawnia Cię to do korzystania z dóbr wynikających z wody.
Musisz zwrócić się do zarządcy wody z tym problemem. Możesz rościć odszkodowanie za straty i zrządzać osuszenia twego terenu i to w taki sposób by linia brzegowa była na tyle oddalona, by powstał wolny pas między wodą a twoja działką który na służyć publicznie (między innymi wędkarzom).
Bo w chwili obecnej wędkarze mogą wchodzić na twoją posesję, i ty musisz im udostępnić 1,5 metra pasu suchego lądu od powierzchni wody.
[2012-11-07 17:37]

bobus86

no nie moj wpis nie do konca wyjasnie temat.napewno trzeba bedzie glebiej poszperac zeby dojsc do ladu.
u mnie na zbiorniku jest troszke podobna sytuacja nawet bardzo podobna jest sporo dzialek przy zbiorniku nalezacym do pzw i czasami tez sa troszke zalewane glownie wiosna,tylko ze u mnie nie ma zadnej dyskusji poniwaz dzialki te,sa na terenie chronionym,dokladnie jest czesc jeziora wyznaczona na tarlisko.caly rok tam jest zakaz wedkowania,ale jak to polak.... [2012-11-07 17:44]

Romuald55

Te 15 metrów wody nad Twoim gruntem,Kolego jest Twoja własnością.Możesz tam łowić ryby.Ale do odległości 15m,czyli na Twojej wodzie. [2012-11-07 18:28]

piotr-grzelka

Widzę że opinie są podzielone, wszystkim dziękuje za odpowiedzi. Przy pierwszej okazji udam się do jakiegoś koła PZW dopytać dokładniej.
[2012-11-07 18:31]

Te 15 metrów wody nad Twoim gruntem,Kolego jest Twoja własnością.Możesz tam łowić ryby.Ale do odległości 15m,czyli na Twojej wodzie.



 Ble , ble, ble . poczytaj ustawy a nie preferuj wyroków. [2012-11-07 19:10]


Nie może wędkować za darmo i bez uprawnień!!!!woda jest dzierżawiona przez PZW od skarbu państwa więc nie jest własnością kol.Piotra.Jego własnością jest tylko grunt.to tak jak np bym stwierdził że przestrzeń powietrzna nad moją działką należy do mnie .

[2012-11-07 20:50]

W regulaminie Pzw i w ustawie pewnie też pisze wyraźnie kto jest zwolniony z posiadania karty wędkarskiej.tylko dzieci  i obcokrajowcy. [2012-11-07 20:54]

Jack14

Pełna zgoda z tym co napisałeś @Jarekl11.

[2012-11-07 21:06]

albercik


Nie może wędkować za darmo i bez uprawnień!!!!woda jest dzierżawiona przez PZW od skarbu państwa więc nie jest własnością kol.Piotra.Jego własnością jest tylko grunt.to tak jak np bym stwierdził że przestrzeń powietrzna nad moją działką należy do mnie .


Jesli tak jest to niech sobie PZW zabiera ta wode z mojej dzalki ;)
[2012-11-07 21:18]

Piotr 100574

15 m działki  to dużo ,działki mają oznaczenia graniczne i jeżeli woda się wdarła 15 m za oznaczenia to musisz się pewnie domagać odszkodowania ,pewnie też musisz zgłosić do PZW żeby uniemożliwiły wpływanie ryb na twój teren i zabranie sobie swojej własności jaką jest woda z twojego terenu jeżeli tego nie uczynią to pewnie jest na to jakieś prawo że będziesz mógł złowić sobie rybę ,na złowienie tej ryby na pewno potrzebujesz kartę wędkarską ,zezwolenie pewnie nie bo to twoja działka i ty tam wydajesz zezwolenia ,ale to tylko taka moja opinia jak to wygląda ,jak jest w rzeczywistości to musisz się kogoś poradzić co siedzi w prawie
[2012-11-07 21:34]

Piotr 100574

wyżej źle napisałem :)))))))powodzianom wypłaca odszkodowanie państwo a nie PZW,wody są państwowe a PZW tylko dzierżawi je od państwa,lecz już ryby w niej znajdujące się są własnością PZW czyli PZW musi sobie zabrać swoje ryby z twojej działki a państwo wodę
[2012-11-07 21:47]

Jacoslaw

W żadnym razie nie możesz wędkować jeśli nie posiadasz uprawnień. Prawo własności gruntu to jedno a prawo wodne to drugie. Jesteś właścicielem gruntu a nie wody, nawet jeśli owa woda zalała Twój grunt. Możesz oczywiście domagać się zadośćuczynienia za ewentualne szkody powstałe w wyniku zalania ale w mocy prawa wędkować Ci nie wolno. Pozdrawiam.
[2012-11-08 20:53]

zbynio5o

Orać i siać też Ci nie wolno bo nie masz karty sternika :) [2012-11-08 22:46]

cierpliwy1

Kolego do miesiąca na zalanych terenach pożytki z wody należą do uprawnionego a po miesiącu możesz spokojnie czerpać korzyści TY i nikt ci nic nie zrobi .Tak mówi prawo ,ale nie napisałeś czy zalewanie jest stałe czy czasowe . [2012-11-16 22:04]