Zaloguj się do konta

Woda gminna - odpowiedź urzędu gminy

utworzono: 2013/05/15 16:50
Zielan

Panowie, jeżeli rzeczywiście gmina nie ma prawa pobierać opłat za wędkowanie na tej wodzie, gdzie należy zgłosić ten fakt? Czy do prokuratury o możliwym popełnieniu przestępstwa? [2013-05-18 18:57]

kedzio

A czy gmina ma prawo pobierać opłaty za zbieranie grzybów w lasach leżących na terenie gminy? A czy ma prawo pobierać opłaty za zbieranie ziół na nieużytkach na terenie gminy? Jeśli nikt się wodą nie opiekuje w sensie zarybiania, jeśli nikt na tej wodzie nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, hodowli ryb, gospodarki rybackiej, to na jakiej podstawie można pobierać jakieś dziwne opłaty?! U mnie jest kilka takich zbiorników. Mówimy na nie "zerówki". Tam nie ma opiekuna wody, jest tylko właściciel czyli Skarb Państwa. Tam ani gmina, ani RZGW, ani PZW nie pobierają żadnych opłat.

Gmina może pobierać opłaty za wstęp na teren ośrodka rekreacyjnego nad danym zbiornikiem, może za łowienie na terenie tego ośrodka, ale już za jego płotem nie ma prawa żądać opłat, chyba, że jest uprawnionym do rybactwa na całym zbiorniku i ten zbiornik przykładowo zarybia.

Kiedy zrozumiecie, że są takie kałuże, które istnieją na tej samej zasadzie jak kawałek ugoru czy łąki leżącej na terenie gminy?!

[2013-05-20 10:10]

Romuald55

Te "zerówki" są własnością gminy nie Skarbu Państwa.Gmina ma prawo pobierać opłaty za wędkowanie,ma prawo udostępnić bez opłat.Często to jest "ciche przyzwolenie".To zależy od władz gminy.W każdym przypadku obowiązują Karty Wędkarskie.Te białe wydawane przez starostwo.Tylko na wodach o statusie własności prywatnej nie obowiązują. [2013-05-20 10:30]

kedzio

O kartach nie wspominam, bo to chyba jasne dla każdego. A z tym, co gmina może, a czego nie, to nie jest do końca jak myślisz. To ciche pozwolenie jak wspomniałeś, wynika z tego, że nie ma w gminie odpowiedniej komórki. Dlatego nikt się tym nie zajmuje i nikt nie pobiera opłat. Ale jeśli nawet taką komórkę gmina stworzy, to będzie musiała spełnić kilka warunków, by taka opłatę za wędkowanie pobierać. Wody płynące to co innego, ale różnego rodzaju zbiorniki stojące to tez inna rzecz. Widzę, że nie dojdziemy tu do ładu, bo wielu z kolegów uważa, że gmina może wszystko na swojej własności. Tym czasem tak nie jest.  [2013-05-20 11:03]

Romuald55

....a...na jakiej podstawie samorządy pobierają opłaty za parkowanie samochodów na "wspólnych" ulicach? ...na takiej samej jak za wędkowanie na "wspólnych" wodach. Właściciel zarówno prywatny jak i publiczny ma prawo do:-używania tego zasobu-przejmowanie dochodu jakie ten zasób przynosi.Zgodnie z Kodeksem Cywilnym każdy właściciel ma prawo ustalać i obierać opłaty za udostępnienie swojej własności.
"zasobem" określa się podmiot własności [2013-05-20 11:29]

kedzio

Ano na takiej podstawie kolego, że na drogach gminnych gospodarzem jest gmina. Gmina te drogi utrzymuje w zimie, konserwuje latem, buduje chodniki, pobocza, a dalej jest jej właścicielem.

Na drogach powiatowych gmina nie pobiera opłat, bo choć te drogi leżą na terenie gminy, to jednak gmina się nimi nie zajmuje. Koszty utrzymania pokrywa powiat.

Na drogach wojewódzkich gmina tez nie pobiera opłat, bo tam koszty ponosi województwo.

O drogach krajowych nie mówię, bo to już by była przesada.

Ale gmina może zainwestować na swoim terenie w budowę parkingu przy drodze powiatowej, wojewódzkiej, krajowej i tam może pobierać opłaty bo to jest jej parking, który sama wybudowała. Musi to jednak uzgodnić i uzyskać zgodę zarządcy drogi, bo to się wiąże z utrudnieniami w ruchu ( zjazdy, wyjazdy, pasy, etc.

Na drogach gruntowych, polnych, które po prostu są, które wydeptane zostały przez zwierzynę i ludzi, jeszcze nie widziałem parkomatów.

Czy ja mówię zrozumiale?

Natomiast na zbiorniku wodnym, który po prostu jest, a nikt się nim nie zajmuje, nikt też nie pobiera opłat! To tak, jak z tymi drogami. 

[2013-05-20 11:50]

JKarp

"....a...na jakiej podstawie samorządy pobierają opłaty za parkowanie samochodów na "wspólnych" ulicach? "
http://www.wprost.pl/ar/13560/Haracz-parkingowy/http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/7447#.UZnvzKJA2yEJako ciekawostka:"§ 11
Uchwała wymaga ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego."

Pobierają prawem silniejszego, większego - prawem kaduka. Pobierają bo Ty chcesz mieć święty spokój.  Jest takie zdanie - jak Ty oszukasz państwo to popełniasz przestępstwo a jak państwo Ciebie oszuka, zrobi coś co wydawałoby się jest nielogiczne, niezgodne z prawem mówi się, że uprawia politykę ....poprawia budżet, planuje gospodarkę itd.
JK
[2013-05-20 11:58]

kedzio

Panie Januszu, ja wiem, że w tym Kraju zdarzają się różne przekręty. Ale nie o tym tu mowa. Raczej dociekamy, czy gmina ma prawo pobierać opłaty za coś, co istnieje od zawsze i nikt się tym w żaden sposób nie zajmuje. A z tymi drogami to tylko taki  przykład, zresztą nie mój. Wyjaśniałem tylko jak to wygląda ( ma wyglądać) w praktyce. A to, że znajdzie się jakiś kretyn który postanowi zarobić poza prawem to ja się zgadzam w zupełności.  :) [2013-05-20 12:05]

JKarp

Zgadzam się.Ja chciałem tylko pokazać, że nawet te parkometry ( na pozór legalne ) nie gwarantują, ze cały dochód odbierze właściciel dróg gminnych.JK [2013-05-20 12:17]

portofino

Witam
Proszę się zapoznać z tym blogiem:

http://rybanaga.blogspot.com/

[2013-05-20 16:11]

Artur z Ketrzyna

By nie zakładać podobnego wątku. Jak też dlatego że w podobnym wątku powiedziałem że dam odpowiedź jak dostanę ją a ministerstwa. A teraz tego wątku znaleźć nie mogę.

Złożyłem zapytanie do ministerstwa jakie wymiary i okresy ochronne obowiązują na wodach państwowych. Podałem wszystkie zapisy z ustawy nakazujące przestrzeganie tego przez wędkujących. Zapytałem się jakie to wymiary i okresy. Ponieważ w ustawie czy rozporządzeniach do niej nie widziałem takich zapisów.Napisałem jako SW OKOŃ. no i wczoraj dostałem pismo ze starostwa bym wyjaśnił czy, dlaczego SW OKOŃ prowadzi egzaminy na kartę wędkarską, jak nie maja do tego uprawnienia. Ot bzdurne pomówienie. Ideę do starostwa. A tam w piśmie tego ministerstwa że my się nie znamy na przepisach dotyczących wędkarstwa.Dlatego koledzy mam do was pytanie;
Jakie wymiary i okresy ochronne obowiązują na wodach państwowych/gminnych, nie należących/dzierżawionych przez inne podmioty zwane Uprawnionymi Do rybactwa?
No i jaki zapis to reguluje i narzuca? [2013-07-29 11:35]

JKarp

ROZPORZĄDZENIEMINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSIz dnia 12 listopada 2001 r.w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmówżyjących w wodzie.(Dz. U. z dnia 4 grudnia 2001 r.)Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 21 ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwieśródlądowym (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 750, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 115, poz. 1229) zarządza się, co następuje:
Paragraf 6 :-))))
A tu masz Rozporządzenie:http://brasil.cel.agh.edu.pl/~09skmolfa/file/Dz.U.2001.138.1559.R1.pdf
JK [2013-07-29 12:37]

Artur z Ketrzyna

Dzięki J.K.
Widzisz ja tego nie znalazłem...
Co ciekawe, na wodach państwowych w jeziorach, stawach. szczupaka mogą łowić od 01 stycznia do 28-29 luty i od 01 maja do 31 grudnia. i wymiar 24cm.
O ile to jest aktualne.
[2013-07-29 13:47]

lynx

"....a...na jakiej podstawie samorządy pobierają opłaty za parkowanie samochodów na "wspólnych" ulicach? "
http://www.wprost.pl/ar/13560/Haracz-parkingowy/http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/7447#.UZnvzKJA2yEJako ciekawostka:"§ 11
Uchwała wymaga ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego."

Pobierają prawem silniejszego, większego - prawem kaduka. Pobierają bo Ty chcesz mieć święty spokój.  Jest takie zdanie - jak Ty oszukasz państwo to popełniasz przestępstwo a jak państwo Ciebie oszuka, zrobi coś co wydawałoby się jest nielogiczne, niezgodne z prawem mówi się, że uprawia politykę ....poprawia budżet, planuje gospodarkę itd.
JK
JKarp bravo.
To się nazywa metoda Kalego i wszędzie to można spotkac a mniejszym lub większym stopniu.

[2013-07-29 14:48]

JKarp

Dzięki...Miewam przebłyski inteligencji ;-)JK [2013-07-29 14:54]

Artur z Ketrzyna

Dzięki...Miewam przebłyski inteligencji ;-)JK

Janek jak zajrzałem na stronę MRiRW, to zgłupiałem, Do tego rozpożądzenia są jeszce regulujące rozpożądzenia, ale by to przełożyć do tego to tzreba być geniuszem...
Roz zmienia par 2 ust 3, zaglądam do rozp a tam całkiem co innego
[2013-08-09 13:34]