Zaloguj się do konta

Woblery własnoręcznie wykonane

utworzono: 2012/02/23 09:04
Kalkulator99

Witam,

wykonałem własnoręcznie woblera, ale po zamontowaniu steru i testowaniu woblera nie pływa tak jak powinien. Wobler pływa bokiem lub obraca się wokół własnej osi. Jak rozwiązać ten problem?
[2012-02-23 09:04]

to pewnie ster lub wobler jest krzywy  [2012-02-23 08:53]

powyginaj oczko, lewo-prawo to jest ruch w poziomie, góra-dół amplituda  [2012-02-23 16:21]

wobler 1995

Ewidentnie za długi ster przykleiłeś. [2012-02-23 17:33]

Kalkulator99

To jeśli wobler ma ok 5,5 cm to jak długi powinien być ster?
[2012-02-23 19:55]

kaban

Koledzy wcześniej napisali jaki mógł wystąpić błąd w fazie tworzenia i szkoda,że nie podałeś zdjęcia bo odpowiedzi mogłyby być znacznie konkretniejsze. Po tym co opisałeś też obstaję przy zbyt długim sterze jak głównym powodzie braku "pracy" choć ilość innych błędów też może mieć znaczenie.
[2012-02-23 19:58]

kaban

Gdybyś jeszcze opisał pod jakim mniej więcej kątem go wkleiłeś bo woblery głęboko nurkujące są nieco trudniejsze do wykonania.
[2012-02-23 20:00]

Kalkulator99

Jeszcze go nie wkleiłem na stałe. ustawiałem pod różnym kątem i to samo cały czas. A co myślisz o gotowych korpusach dostępnych na aukcjach allegro?
[2012-02-23 20:12]

rolo81

musisz podginać oczko zaczepowe w lewo lub w prawo wystarczy ze będzie lekko skręcone a wobler płynie bokiem albo kręci się
[2012-02-23 20:36]

rolo81

[2012-02-23 20:47]

karoltsu1

Witam...
Jeśli systematycznie 'skręca' w jedną stronę (ciągle tą samą),to jest to wina oczka mocującego.Tak jak kol. wyżej wyjaśnili - wystarczy 'korekta' oczka kombinerkami w przeciwna stronę niż skręca wobler.
Jeśli się obraca wokół osi - oznacz to że ster jest zbyt krótki,zbyt wąski w stosunku do korpusu,zaś samo oczko mocujące jest zbytnio oddalone od samego steru -tworząc 'śmigło' dla korpusu.
Prawdopodobnie stosunek długości korpusu w odniesieniu do długości steru jest poniżej 1/5.
Zwiększając długość steru do 1/3 dł. korpusu - nawet bez zmiany kąta ustawienia steru,oraz większa powierzchnia steru w stosunku do szerokości korpusu powinno pomóc.
[2012-02-24 20:18]

Kalkulator99

Czyli jeśli korpus ma około 5,5 cm to ster powinien być ok. 1.5 cm od oczka mocującego? A jaką długość powinien mieć ster, i jak najlepiej dobrać ster do woblera?
[2012-02-26 11:13]

karoltsu1

Witam...
Jestem 'wzrokowcem' ,więc mam problem z jednoznaczną odpowiedzią - rozumiem kłopoty z zamieszczeniem foto przez Ciebie.
Założyłem (ale naiwny ?),że jest umieszczone obciążenie,oraz że wobek prawidłowo ustawia się w wodzie.
Może to zdjęcie pomoże jeśli nie ma obciążenia...
cdn.
[2012-02-26 12:01]

karoltsu1

cdn.
Obciążenie i kąt ustawienia steru będzie decydować o przyszłej pracy,oraz o momencie rozpoczęcia tej pracy...
cdn.
[2012-02-26 12:03]

karoltsu1

cdn.
kształt steru,miejsce jego umieszczenia w korpusie,będzie decydować o pracy oraz szybkości zejścia przynęty pod powierzchnie.
Założyłem,że ster jest wklejony pod katem do osi woblera.
cdn.
[2012-02-26 12:08]

karoltsu1

cd...
Odległość steru od oczka mocującego ma znaczenie dla jego pracy...
Demonstrowany przez kol.ROLO model będzie 'nurkował' płycej powierzchni (model boleniowy),dlatego oczko mocujące możne być umiejscowione dalej od steru (a raczej odwrotnie-ster dalej od oczka),gdyż takie było założenie konstrukcyjne,oraz przeznaczenie przynęty.
By jednak uzyskać szybsze 'zejście' wabika,niejednokrotnie umieszcza się oczko na samym sterze.Kiedy prac ma być 'mocna' szerokość steru części przedniej jest bardzo szeroka (łopata),
by jednak uzyskać akcję spokojniejszą - zwęża się część przednią steru (ostrze).
Dla porównania przedstawiam zdjęcie wobka  dla pracy agresywnej.
Wyszedłem z założenia,że obciążenie i kąt ustawienia steru w Twoim wobku był prawidłowy.Opór wody powinien 'pchnąć' go pod powierzchnię.Jeśli tak się nie dzieje,to winny jest ster (nieprawidłowy),bądź oczko mocujące (za daleko) umiejscowione od steru.Stąd problem...
Powodzenia.
[2012-02-26 12:26]

Kalkulator99

Dałem ster bliżej oczka, i "pokręciłem" oczkiem na boki i pływa tak jak powinien. Dziękuje za pomoc. Ale mam jeszcze pytanie. Jakiej wielkości stosować kółka łącznikowe i wielkość kotwiczek? Ja do swojego wobka zastosowałem kółko 4mm i kotwiczkę nr. 8. Przypominam że wobler ma 5,5cm.
[2012-02-26 14:22]

Kalkulator99

I jeszcze mam pytanie jakimi farbami malujecie woblery oraz jakim klejem wklejacie stery?
[2012-02-26 14:50]

karoltsu1

Witam...
Zacznę od ostatniego pytania - kotwiczki...
Wielkość będzie uzależniona od przeznaczenia przynęty.Bywają 5,5 cm. przeznaczone na Bolenia,więc wtedy wielkość ramion haków może być większa niż szerokość wobka.
Najczęściej stosuję się do schematu ; szerokość przynęty = szerokości ramion kotwicy.Tak więc o rozmiarze kotwicy decyduje szerokość przynęty - można kupić 'krótko - ramienne' kotwice do woblerów.
Pytanie pierwsze - kółka...
Tu stosuję inny schemat; przednie kółko większe (nr.),brzuszne,czy tylne mniejsze.Jeśli 'złapię zaczep' rwę tylne kółka nie tracąc wobka - to ze skąpstwa...
Oczko kotwicy powinno być szerokości 'zapięcia' kółka.
Taki schemat sprawdza się w wobkach powyżej 5 cm. dł.
Nie jest to wykładnia ,lecz sama rada;
-kółka mogą być *4
-kotwica nr. 6,czy 5,jeśli jej szerokość nie przekroczy szerokości przynęty.
[2012-02-26 20:35]

A to moje wypociny. Może nie jest to cud wędkarski, ale fajnie się bujają;) [2012-03-25 15:49]