Woblery na Jazia, Klenia

/ 26 odpowiedzi
Witam w tym roku Chciałbym zapolować na klenia i jazia metodą spiningową lecz nie mam o tym zielonego pojęcia. Wiem że łowienie kleni i jazi na spining różni sie od łowienia okoni na boczny trok czy np szczupaków na cięższe przynęty żadna z tych metod nie może sie do tego równać więc prosiłbym starszych kolegów (bardziej doświadczonych) o wszelkie rady dotyczące połowu jak i samego sprzętu mam zamiar łowić na warcie w okolicach tamy na jeziorsku ale jeżeli ktoś zna inne dobre miejsca w łódzkiem i okolicach to także prosiłbym o informacje z góry dziękuje:D:D:D ARBOK
von_trzmielke


Sporo jazi łowiłem na mikroprzynęty. Na moim blogu znajdziesz trzy wpisy na temat mikropaprochów.
Z kleniami mam mniejsze doświadczenie bo w rzekach, gdzie łowię trafiają się sporadycznie. (2009/03/16 21:31)

Arbok


Dzięki napewno zajże. W Warcie jest sporo klenia i jazia zresztą zobacz moje fotki lecz ja łowiłem je na przepływanke "boloneczka i naprzód" ale chciałby łowić je na spiner widziałem filmy instruktażowe i odrazu mi sie to spodobało jest to bardzo widowiskowe:D (2009/03/16 21:37)

loli_83


Arbok ja klenie łowię na małe woblerki np. Salmo - Tiny, Dorado - Alaska (2,5cm) które są bardzo skuteczne. Kij najlepiej o małym ciężarze wyrzutowym do 15g, dł. 2,40/2,60 (do łowienia z brzegu lepszy będzie dłuższy kij), żyłka - 0,16, 0,18. Kołowrotek, polecam ci CORMORAN X-DS 4Pi 2000 - http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/popenphoto.php?file=../p/s3/1229079698.jpg który jest stworzony do lekkiego spinningu, idealny do łowienia kleni paprochami. Najczęściej łowię klenie w miejscach o dosyć szybkim nurcie, w prądach wodnych, zakolach, w miejscach gdzie szybki nurt łączy się ze spokojną wodą. Musisz pamiętać że w miejscach o dość szybkim nurcie wobler musi być prowadzony bardzo wolno a gdy natrafisz na jakiś głębszy dołek możesz chwilkę przytrzymać woblera. Pozdrawiam i życzę sukcesów (2009/03/16 22:44)

Arbok


Dzięki kolego mam zamiar kupić sobie jakis kijek w tym momencie mam mojego starego poczciwego jaxona pro jig C.W 3-15 długość 2,4m ale myśle że jest troszke za krótki mam zamiar na ppczątek kupić sobie wklejanke mikado http://allegro.pl/item578454652_mikado_sensual_spin_280_13_super_wklejanka.html zamówiłem sobie też na początek wobki gembale http://allegro.pl/item581543278_woblery_kleniowo_jaziowe_super_lowne.html co sądzisz o kiju i wobkach a może polecisz mi jakiś dobry kij do 150zł przynajmniej 270cm pozdrawiam (2009/03/16 22:57)

loli_83


Wędka spoko, i długość jest extra jeśli chodzi o łowienie z brzegu ponieważ z 2,40 są tylko same problemy, możesz też przejrzeć ofertę Kongera. Woblerki PIERWSZA KLASA ! Sprawdź też te które ci poleciłem i kołowrotek, na pewno będziesz zadowolony. Dorado - "Alaska" http://www.bass-sklep.pl/p/pl/3253/alaska+2-5cm+tonacy.html ; Salmo - "Tiny" http://www.bass-sklep.pl/p/pl/708/tiny+it3s+tonacy+3+cm.html (2009/03/16 23:09)

Arbok


o salmo - "tiny" już słyszałem napeno w najbliższym czasie sobie takiego sprawie. A jaki okres jest na jazia i klenia najlepszy jeżeli chodzi o spining. tzn pora dnia i roku???. u mnie na warcie na przepływanke już łapiemy czy na spining też będzie brał??? czy lepszą pora jest może lato jak jest ciepło najlepiej rano i wieczorem??? pozdrawiam (2009/03/16 23:22)

FanAtyk


Ano właśnie. Sam byłem dzisiaj pierwszy raz w życiu z nastawieniem na połów jazi i kleni na Wkrze. Wynik - zero ryb i jeden woblerek (z trzech które miałem) zerwany. Trochę się zniechęciłem - a teoretycznie wszystko robiłem tak jak wyczytałem na stronach internetowych i różnych forach :( Najgorsze jest to że te woblery tyle kosztują... (2009/03/17 00:49)

Szalona


Wklejanka na klenie - to naprawdę zły pomysł. Wędka na te ryby powinna pozwolić na szybkie zacięcie i głębokie wbicie się w rybi pysk. Niestety wklejanka nie posiada takich właściwości i jest za miekka. Wybierz coś sztywniejszego. Co do połowu to polecam gumki, gumki i jeszcze raz gumki. Teraz jest czas żabek, które obudziły sie po zimowej przerwie - także trzeba starannie dobierać kolorystykę. Pozdrawiam - połamania:) (2009/03/17 01:25)

baltasar


Co do kija to na upartego możesz łowić nawet takim 5-25gram byle by 2,70-3.-00m krótszym nie poprowadzisz dobrze przynęty.Wklejanka? BEE na okonie to to może i dobre ale jak przyjdzie Ci wyjąć takiego 40ka wklejką w silnym nurcie to możesz już leczyć zakwasy. Z przynęt polecam woblerki do 4-5cm ale to już maxx. Kolory to różnie: czarny ze srebrem np coś jak salmo hornet, czarny z czerwonym srebro i niebieski grzbiecik, żółty z czarnym gzrbietem, wszelkiej maści biedronki, osy różne różniaste paprochy typu 20mm woblerki imitujące żuczki i inne robale. Z obrotówek nie ma co przesadzać na jazia 00-1 na klenia do 2 głównie aglie i longi, paletki od srebra do czerni ale bez szaleństw, seledynowe raczej odpadają ;). Na gumy powiem szczerze nie próbowałem łowić, choć słyszałem o wynikach i to niezłych na te przynęty. Żyłeczka 0,18 lub plecionka 0,10 (sam łowiłem w zeszłym sezonie 0.04 ). (2009/03/17 07:43)

bodzio0711


ja łowię na wiśle klenie i jazie z dobrym skutkiem na woblery i mini obrotówki, jeśli mogę ci poradzic to teraz jazzie zbierają sie w okolicach dopływów większych rzek, byle jaki siurek i juz można spotkać tam jazia z kleniami jest trochę inaczej,ale sam sobie wypracujesz metodę ich połowu,a co do kija to wklejka jest o.k jesli będziesz łowił małymi przynętami,takimi do 3-3,5cm ,jesli będziesz używał większych przynęt to możesz miec problemy, ale się tym nie przejmuj większość jazi i kleni złapiesz na ta mniejsze (2009/03/17 13:38)

Arbok


Dzięki za wasze rady napewno z nich skorzystam. A może ktoś napisałby mi o miejscach gdzie łowi klenie i jazie na spining w woj. łódzkim i okolicach ja mam zamiar zacząć na warcie w okoliach tamy na jeziorsku i dalej w dół rzeki..... morze ktoś zna jakieś inne miejsca gdzie mogłbym użyć tej metody!? z góry dziekuje za odpowiedzi (2009/03/17 16:02)

lysy82


Wydaje mi się że kij 25 g jest za ciężki na jazia, ja łowię wklejką 12g na narwii i jest super. Jaź bierze delikatnie, delikatnie zasysa przynętę, zdarza się, że jest to tylko delikatne puknięcie i "do widzenia" , po prostu nie pasuje mu przynęta. W tym wypadku wklejka spisuje się znakomicie. Jeśli chodzi o łowienie jazia na spining , to nie jest to prosta sprawa, trzeba go podejść cicho i nie wywijać mu przed nosem "pałą na dorsze", finezyjny sprzęcik to podstawa, bo jak można rzucić gębalem 2cm przy użyciu kija do 25gram, no i jak wyczuć delikatne branie.  (2011/05/28 22:50)

piotrbiniu83


Dobra Panowie, fajny pościk. Ja lowię na rzece Warcie i czasem podczas połowu okoni zdarza mi się wychaczyć jakiegogoś klenia. Co do jazi niestety nic narazie. Łowię na wobki i moje pytanie brzmi - jaki to ma być wobler, wiem, że bardzo mały i w jakie kolory najczęściej typujecie.

Ps. Łowię juz prawie 15 lat i wiem o tym, że różne łowiska, pogoda itp., mają współczynnik na sukces połowu. Chce poprostu wiedzieć jak to jest u Was z tymi kolorami i imitacjami wobka. Aha i czy to ma być imitacja rybki czy może owada np., biedronki. Jak ten woblerek ma schodzić, głęboko, czy może bardziej ku powierzni.

Przepraszam za duplikat pytań jakie zadałem, ale chciałbym sobie to ulokować już to w moich szarych komórkach, raz na zawsze. Myślę że jak mi odpowiecie to reszta przyjdzie z czasem.

Pozdrawiam,

Piotr 

(2011/05/29 07:16)

jacek1982


Dzięki kolego mam zamiar kupić sobie jakis kijek w tym momencie mam mojego starego poczciwego jaxona pro jig C.W 3-15 długość 2,4m ale myśle że jest troszke za krótki mam zamiar na ppczątek kupić sobie wklejanke mikado http://allegro.pl/item578454652_mikado_sensual_spin_280_13_super_wklejanka.html zamówiłem sobie też na początek wobki gembale http://allegro.pl/item581543278_woblery_kleniowo_jaziowe_super_lowne.html co sądzisz o kiju i wobkach a może polecisz mi jakiś dobry kij do 150zł przynajmniej 270cm pozdrawiam



Kolego Arbok mimo iż wpis jest dość stary bo już kilkuletni, co chyba nie ma znaczenia ... bo przyda się innym w wyborze sprzętu na Klenia i Jazia to tez wpisy czynią go aktywnym ...:) A co do kijka ja polecam wklejankę  (Mikado Black Draft C.W. do 15 gr 2.60)... za rozsądną cenę. Piękny kijek z wspaniałą pracą szczytówka ultra fast cieńsza od zapałki praktycznie zero spinania się rybek a wyciągałem już na niego i szczupaki i Sandacze jako Przyłów :) kijek niby delikatny ale ma w sobie Spory zapas mocy umożliwiający wyjecie nawet sporej rybki :) a Woblerki polecam w 100% DORADO Seri ( Magic i Alaska). Magic schodzą na głębokość do 0.7 m jak i można tym kijkiem prowadzić je pod samą powierzchnią wody zresztą nie tylko tym kijkiem :) Magic Pływający świetnie się nadaje na trok jeśli chce się dalej wyrzucić. A co do kołowrotka używam również Mikado Seria Nemesis świetnie nadający się do Spiningu UL i nie tylko. A i polecam również woblerki DORADO serii Beattle powinny znaleźć się w pudelku łowcy Owych rybek :)

No to tyle i mam nadzieje iż sprzęt podany przeze mnie spodoba się innym.  Pozdrawiam i Połamania (Nie dosłownie ) bo ostatnio połamałem kijek inny :D 

P.S. wędkuje na Rzece Inie Średnia Nizinna o charakterze Górskim 

(2011/08/04 20:40)

domino1982


panowie a stalke albo wolfram uzywacie (2011/08/06 17:59)

cienki002


Witam pomyslalem że nie ma sensu zakładać nowego wątku, więc zapytam tak jak 2 posty wyżej, czy wolfram podczas polowania na klenia i jazia nie odstrasza ich? Łowię w niedużej rzeczce która obfituje w szczupaki dlatego pytam. (2012/05/14 15:33)

ryukon1975


Kleń i jaź to nie typowe ostre drapieżniki,raczej tacy finezyjni łowcy.Są to też wzrokowcy więc wolfram na pewno działa odstraszająco.Ma też negatywny wpływ na pracę małych przynęt stosowanych do połowu wyżej wymienionych gatunków. (2012/05/14 15:41)

cienki002


To nie fajnie.. Wczoraj właśnie podczas polowania na klenia i jazia trafiłem szczupaka. W każdym razie dzięki za szybką odpowiedź ; ).  (2012/05/14 16:51)

JOPEK1971


Witam pomyslalem że nie ma sensu zakładać nowego wątku, więc zapytam tak jak 2 posty wyżej, czy wolfram podczas polowania na klenia i jazia nie odstrasza ich? Łowię w niedużej rzeczce która obfituje w szczupaki dlatego pytam.
Są w sprzedaży wolframy bardzo cieniutkie o wytrzymałości 2,5kg,w jednej wodzie będzie odstraszał,w drugiej nie,najlepiej sprawdzic jak się ryby zachowują.  (2012/05/14 17:09)

ryukon1975


Zgadza się są akie cienkie przypony wolframowe.
Jeśli populacja szczupaka jest duża w danej wodzie trzeba szukać jakiegoś kompromisu.
Nie można puszczać masy małych szczupaczków z kotwicami w pyskach. (2012/05/14 17:36)

linek69


przesyłam kilka samoróbek mojej produkcji które sa rewelacyjne na jazia i bolenia,czasami skusi się też szczupły (2012/06/06 15:36)

glider


Cześć.
Zastanawiam się nad kupnem kija na klenie, jazie.
Zamierzam łowić głównie w Bugu.
Co myślicie  o tym:
http://bass-sklep.pl/wedka-mikado-sensual-soft-sensi-spin-300.html
pasuje mi cenowo.
Co innego byście polecili. Zależy mi raczej na kiju powyżej 2.80m do 15g ale nie droższym niż 200pln.

Pozdrawiam
p. (2012/08/07 03:12)