Zaloguj się do konta

Woblery a cw.wędki

utworzono: 2013/08/15 18:40
chicken332

Czy do woblerów np. o wadze 1,5g czy 4g trzeba dokładać obciążenie  jeżeli wędka jest przeznaczona do przynęt 10-30 ?

trochę pytanie dziecinne ale są to moje początki z wędkarstwem spinningowym:P
[2013-08-15 18:40]

Z woblerami jest przeróżnie , dopóki nie spróbujesz to się nie dowiesz . Założysz obciążenie do woblera który schodzi nisko i będzie za nisko , wolno pociągniesz to będzie za leniwy. Używa się lekkich woblerów na rzekach gdy łowimy trocie i tym podobne np. Hornetem i wtedy używamy nawet mocniejszych wędek , wtedy wykorzystujemy prąd wody.
[2013-08-15 18:59]

Jakub Woś

Nie jest konieczne obciążanie, cieńsza żyłka i powinien latać
[2013-08-15 19:39]

kaban

Taki dobór wagi przynęty do cw wędziska to moim skromnym zdaniem małe nieporozumienie. Każde wędzisko spinningowe ma pewien przedział -nazwijmy to optymalny- kiedy waga wabika i średnica linki pozwala na łowienie bez bólu nadgarstka i ramienia. Wiem ,że budżet wielu młodych adeptów spinningu jest zazwyczaj skromny ,ale mimo wszystko radziłbym zakupić drugi "lżejszy" kij. Pozdrawiam. [2013-08-15 20:29]

ryukon1975

Czy do woblerów np. o wadze 1,5g czy 4g trzeba dokładać obciążenie  jeżeli wędka jest przeznaczona do przynęt 10-30 ?

trochę pytanie dziecinne ale są to moje początki z wędkarstwem spinningowym:P






Dokładanie obciążenia nic nie da. Na kiju o cw 30 g nie będziesz kompletnie czuł pracy woblera o masie 1,5-2 g. Obciążenie zaś zakłóci totalnie ich pracę.

Można "zjechać" w dół z ciężaru wyrzutowego 10-30 g ale nie aż tyle takim kijem rzucisz i świadomie poprowadzisz przynętę od 5-6 g lżejsze powiedzmy 3-4 g to już tylko niektóre i w określony sposób czyli pod prąd bo inaczej nie będziesz ich czuł i będzie problem z rzucaniem.

Ogólnie zgadzam sie z Grzesiem (kolega Kaban) - nieporozumienie.:)
[2013-08-15 20:41]

Już lepiej kupić wędke  między 3-18 g a 7-21 g. Ja posiadam takową do 7-21 g a dokładniej WCH Turbo, i jest to niesamowity kijek jednak już trochę droższy. Jego uniwersalność sprawiła że jest to u mnie jeden z lepszych patyków, a mam TD , GS'a itd.. Łowię nim zarówno właśnie najmniejszymi hornetami jak i tymi hornetami 5 cm i jest bajka. Ba wobkiem Tiny śmigałem i też było dobrze, rzuty może krótkie ale na rzece nie trzeba daleko rzucać moim zdaniem za jaziem/kleniem, nurt zrobi całą robote ;) Śmigałem tym patykiem podczas wypadu na Bzurę, gdzie woda była jeszcze wysoka a nurt dość szybki, i z powodzeniem rzucałem najmniejszymi przynętami bez żadnego problemu. Co do woblerów to dociążanie mija się z celem moim zdaniem, chyba że jest to dociążenie typu śrucina dwie to wtedy można kombinować ale lepiej nie dokładać. [2013-08-16 08:13]

Artur z Ketrzyna

Czy do woblerów np. o wadze 1,5g czy 4g trzeba dokładać obciążenie  jeżeli wędka jest przeznaczona do przynęt 10-30 ?

trochę pytanie dziecinne ale są to moje początki z wędkarstwem spinningowym:P

Ciężar wyżutu, jest to informacja o wadze przynęt przy której wędzisko będzie najlepiej pracować podczas zarzucania.
Przekroczenie jego może spowodować złamanie wedziska, ale to musi być znaczne przekroczenie cw. Lekkie przekroczenie tego cw, będzie skutkować tym że wędzisko będzie słabiej oddawać siłę wyrzutu, będzie reagować z opóźnieniem.

Co do przynęt, o mniejszej wadze, ono po prostu nie będzie pracować, bądź bardzo słabo. Poprostu przy żucie bedzie zachowywać się jak kij od miotły.

Spokojnie możesz łowić tym kijem na lżejsze przynęty. Z tym że nie będzie to tak komfortowe jak delikatniejszym kijem. I nie musisz dodawać dodatkowych obciążeń...
[2013-08-16 13:14]

chicken332

Muszę wam powiedzieć, że na razie łowiłem na wobki kijem z cw do 120g i kilka rybek złowiłem ale jest to męczące i mam zamiar nowy kupić, a chciałem żeby był też do błystek, gum
[2013-08-16 20:33]

ryukon1975

Muszę wam powiedzieć, że na razie łowiłem na wobki kijem z cw do 120g i kilka rybek złowiłem ale jest to męczące i mam zamiar nowy kupić, a chciałem żeby był też do błystek, gum



Jeśli chcesz na początek taki w miarę uniwersalny kij to cw 10-30 g będzie dobry.
Tylko licz się z tym że nie użyjesz skrajnie lekkich przynęt np. 1,5 g , tak lekkie przynęty to już ultra lekka specjalizacja.
Jednak najczęściej używane masy przynęt około 5-30 g możesz używać bez przeszkód, bez względu czy to będzie wobler,guma czy też błystka.
Kup spinning tradycyjny nie wklejkę czasem bo będzie wtopa. :)
[2013-08-16 23:25]

chicken332

A czym różni ?
[2013-08-17 00:07]

ryukon1975

A czym różni ?



Klasyczny spinning ma jednolitą część szczytową a wklejka ma w części szczytowej wklejoną szczytówkę z pełnego włókna węglowego lub szklanego.
Wklejki są to kije do łowienia specjalistycznego i nie polecam na początek. Gdy połowisz trochę poczytasz może dojrzejesz do tego by kupić wklejkę.
[2013-08-17 11:41]

Są wklejanki i są wklejanki :) np. wklejanka Dragon exspress jig posiada szczytówkę o prawie niezmienionej średnicy przy końcu co przy początku i jest dość gruba , nadaje się prawie tylko i wyłacznie do opadu ( guma , boczny trok ). Natomiast Kongery z serii Virago mają szczytówki zakończone bardzo cieniutko i zachowują się niczym spinning i te nadają się jak najbardziej do wobków , obrotówek jak i do gumek , boczny już słabiej. [2013-08-23 19:11]