Wobler problem ze sterem

/ 10 odpowiedzi
Witam mam do was prozbe ;) wlasnie zaczynam strugać woblerki takie malutkie po 2,5 - 3,5 cm
Mam już kilka oszlifowanych  i nie chcial bym czegoś spartolić przy wklejaniu sterów.
Czy może ktoś podać jakiś sposób aby tego uniknać ?? czy jest to może kwestia wprawy

Za pomoc z góry Dziękuje
Manolo8


Pytasz o klej, czy o kąt pod jakim powinien być wklejony, czy o materiał z jakiego powinien być wykonany ?
Stery z poliwęglanu wklejam na Cianopan lub w większych woblerach na Poxipol, pod kątem i długością w zależności od rodzaju pracy, od głębokości schodzenia. Na agresję pracy ma znaczenie nie tylko kąt, długość, ale i kształt woblera. Zasada jest taka krutki ster pod dużym kątem - płytko chodzący o agresywnej pracy, długi pod małym kątem - schodzący głębiej o delikatniejszej pracy. Ale to nie znaczy że zawsze tak jest, duże znaczenie ma ciężar samego woblera (czy pływający , czy tonący) również w którym miejscu będzie mocowanie przyponu, ile kotwiczek. Musisz zrobić sobie kilka podobnych woblerów i eksperymentować, a póżniej powielać. (2010/09/22 21:54)

Fish-Killer


O i właśnie mi o to chodzło jak to złożyć do ''kupy'' wielkie dzieki (2010/09/22 22:05)

kobikobi1


Pamietaj !!!!nie wklejaj sterów na kleje cyjanopanowe tj.kropelka ,super glu.
Używaj przezroczystego poxipolu. (2010/09/22 22:19)

warun


Witam.

No to przed tobą góra ciężkiej ale przyjemnej roboty Ale nie zniechęcaj się. Na początek dwie rady.
Pierwsza dotycząca fizyki, czyli wpływ kąta wklejenia steru na głębokość schodzenia Otóż, przy poziomej pozycji woblera, im ster bardziej pionowo, tym płycej będzie schodzić. Można to dość obrazowo uprościć do stwierdzenia, że kąt pod jakim ustawi się wobler, przy sterze dokładnie w pionie oznacza, jak głęboko będzie nasz wobler schodził przy ściąganiu. Dodając do tego szybkość ściągania przynęty można w miarę przewidzieć głębokość jego pracy. Oczywiści to duże uproszczenie bo na to ma wpływ wiele czynników, od materiału zastosowanego, poprzez obciążenie, miejsce wklejenia obciążenia, i tak dalej i tak dalej. Należy pamiętać że ściągając wobler działamy siłą odwrotnie skierowaną do oporu steru, więc można przyjąć, iż przy wyrównaniu tych sił, czy też niewiele większej sile ściągania niż oporu, ster ustawi się pionowo (też w dużym uproszczeniu). Tak czy inaczej, wystarczy to do tego aby poruszyć wyobrażnie tak, aby w przybliżeniu wyobrazić sobie głębokość pracy woblera (a przynajmniej szybkość i kąt jego schodzenia).
Druga sprawa to moim zdaniem nie sam kształt steru, tak jak pisał poprzednik, a miejsce jego wklejenia znacząco wpływa na agresywność jego pracy. Kształt owszem ma wpływ ale bardziej na częśtotliwość machania ogonkiem a nie jego agresję. Oczywiście to sprawa nazewnictwa, ale dla mnie mocniej pracuje wobler machający porządnie ogonkiem na boi, niż mikroskopijne drgania ale za to z częstotliwością skrzydeł kolibra. To trzeba wszystko wyważyć i dobrać do łowiska i gatunku ryb. W przypadku kształtu steru, im cieńszy tym szybciej opór jaki on stawia zostanie zniwelowany oporem wychylonego ogonka co spowoduje wychylenie go w drugą strone i tak na zmianę. Czyli merdanie ogonkiem będzie szybsze, niż przy szerokim sterze.
Natomiast miejsce jego wklejenia wyznacza "oś" obrotu woblera przy machnięciu ogonem. Zatem im bliżej oczka przedniego, tym wobler wychyla wiecej ze swojej tylnej części. Im bliżej środka, tym bardziej przypomina młodego psa machającego ogonem, tylko nie wiadomo czy on macha ogonem czy przy okazji głowa również. I tu też trzeba wszystko dostosować do innych czynników wspomnianych wcześniej. Nie ma reguły ale można tymi wskazówkami się na początku kierować. Później sama wiedza przyjdzie. A ryba i tak jak ma wziąć to i na patyka weźmie. A jak jej nie ma to i granaty nie pomogą ...
Moja rada jest taka, wystrugaj kilka bardzo podobnych do siebie korpusów, powyważaj tą samą ilością ołowiu i w tych samych miejscach, ponacinaj pod różnym kątem a najlepiej w różnych odległościach od przedniego oczka, powycinaj kilkanaście różnych kształtów sterów (najlepiej jak masz dostęp do pudełek plastikowych po np pokarmie dla królików lub dla kotów - cieńsze niż standardowy poliwęglan ale masz za darmo, łatwo się obrabia, nie pęka tak szybko jak opakowanie po CD i na próby spokojnie wystarczy), weź zapalniczkę (jak będziesz chciał dany ster sprawdzić pod innym kątem to podgrzewasz ster i wyginasz go lekko) i nas wodę ( najlepiej tam gdzie chcesz zacząć łowienie swoimi woblerami, pamiętając, ze w stojącej wodzie inaczej będzie pracował wobler, inaczej w rzece z nurtem a inaczej pod prąd). Pamiętaj żeby rowki ponacinać tak, aby stery ciasno wchodził (ewentualnie podkładaj np. papier ale tak, żeby nie wystawał) nie będziesz musiał wklejać i wyrywać sterów co chwila bo uszkodzisz korpusy. A i nie zapomnij o kotwiczkach bo to jednak spore obciążenie woblera i po uzbrojeniu może się okazać ze inaczej pracuje niż bez nich. Idzie zima, będzie wiele czasu na struganie :) Już mnie palce bolą na samą myśl :D

Pozdrawiam
Warun (2010/09/22 22:29)

Fish-Killer


Z fizyki byłem słaby z pierwszej częście wywodu niewiele zrozumiałem ale reszte tak ;)
Jeszcze tylko mam jedno pytanie czy do testów można lekko wkleić ster na jakiś słaby klej lub kalier którym bede puzniej lakierował (2010/09/24 16:00)

legolas18


Witam wszystkich może ktoś używa jakiegoś dobrego kleju do wklejania sterów prócz tego poxipol co wymienił kol kobikobi1? Bo używam do swoich gluta ale już kilka wobków straciło stery z poliwęglanu więc potrzebuje jakiegoś kleju ze spoiwem elastycznym.
p.s. kobikobi1 na ile mniej więcej wklejenia sterów starcza ci tego poxipolu? i czy ten klej jest dwuskładnikowy? (2012/05/22 21:33)

obcy91


Poxipol jest dwuskładnikowy (bezbarwny lub biały).
Jesli wkleja się tylko stery do woblerów to kleju wystarcza na bardzo długo.
Schnie 10-15min.

Jak dobrze zrozumiałem używałeś Super Glue? Nie nadaje się ten klej, reaguje z plastikiem topiąc go oraz tworząc w kontakcie z wodą brzydki osad. Po za tym osłabia poliwęglan przez co często się łamie. (2012/05/22 21:38)

legolas18


Dzięki wielkie za info muszę kupić ten poxipol, używałem gluta bo było taniej i szybciej mi wiązał ale nie tędy droga jak robić to raz a porządnie ;] (2012/05/26 13:01)

esox61


Do wklejania sterów dobry jest Distal. Na same stery najlepszym materiałem jest plastik z wiaderek po kiszonych ogórkach czy kapuście. Ma 1mm grubości i bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną. łatwo się go obrabia i nie pęka tak jak poliwęglan. Poliwęglan pęka bez względu na to na jaki rodzaj kleju jest zamocowany. Wklejałem tego typu stery nawet na kleje do dętek czy silikony. I tak pękał. Robiłem nawet takie testy że nie wklejałem wcale steru z poliwęglanu 1mm do woblera 11cm tylko wstawiłem go na wcisk. Dalej pękał. Nie ma najmniejszego sensu ładować poliwęglanu 1mm do woblerów powyzej 5cm długości. Do wobków wielkości 5--10cm musi być 1,5mm gruby poliwęglan a do wiekszych jeszcze grubszy. Reklamę poliwęglan miał super ale niestety jedyną jego zaletą jest przeźroczystość. Pozostałymi parametrami przegrywa z plastikiem "ogórkowym"

Co do wklejania sterów, to nacięcie lepiej zrobić cienkim brzeszczotem a ewentualne błędy i krzywizny wyrównać papierem ściernym. Płaszczyzna steru musi być ustawiona symetrycznie do osi woblera ale najważniejsze by była prostopadła do płaszczyzny pionowej biegnącej przez oś symetrii woblera. Czyli jakby nożem przeciąć wzdłuż wobka na dwie równe pionowe części, włożyć między nie kartkę papieru (imituje opisywaną płaszczyznę pionową) to wtedy widać by było jak ustawić ster. Brak prostopadłości płaszczyzny pionowej i płaszczyzny steru to główna przyczyna złej pracy wobka, jego wykładania się na jakąś stronę.  

(2012/09/03 00:15)

skryty


Witam wszystkich może ktoś używa jakiegoś dobrego kleju do wklejania sterów prócz tego poxipol co wymienił kol kobikobi1? Bo używam do swoich gluta ale już kilka wobków straciło stery z poliwęglanu więc potrzebuje jakiegoś kleju ze spoiwem elastycznym.
p.s. kobikobi1 na ile mniej więcej wklejenia sterów starcza ci tego poxipolu? i czy ten klej jest dwuskładnikowy?



 polecam klej dwuskładnikowy Uhu plus (2012/09/03 10:16)