Wnętrzności płotki - białe paski.

/ 12 odpowiedzi
Witam.
Wczoraj nałapałem sporo ładnych płotek / wzdręg, wszystkie w okolicach 20 cm.
Raczej wypuszczam rzadkie ryby na wolność, te wziąłem bo w łowisku jest ich mnóstwo, dosłownie cała plaga.
Przy patroszeniu niektóre z nich w jamie brzusznej miały jakieś białe (taka czysta biel), długie paski. Ich szerokość wynosiła tak na oko 1 cm, jeśli mówimy o długości to nie dłuższe niż 15 cm, grubości 1 - 1.5 mm.
Moje pytanie jedno - co to do jasnej cholery było? :O Jakiś tasiemiec czy coś w ten deseń?  To groźne?
Jędrula


http://www.wedkuje.pl/wedkarstwo,leszcz-z-ikra-i-tasiemcem,4799 (2014/07/21 11:58)

endzi63


Jak będziesz miał niepewność, to posyp solą. Jeśli zacznie się ruszać, to tasiemiec. (2014/07/21 12:34)

jakubpor


Na pewno jakieś ścierwo albo nicienie (2014/07/21 14:32)

darek-salamon


Witam.
Wczoraj nałapałem sporo ładnych płotek / wzdręg, wszystkie w okolicach 20 cm.
Raczej wypuszczam rzadkie ryby na wolność, te wziąłem bo w łowisku jest ich mnóstwo, dosłownie cała plaga.
Przy patroszeniu niektóre z nich w jamie brzusznej miały jakieś białe (taka czysta biel), długie paski. Ich szerokość wynosiła tak na oko 1 cm, jeśli mówimy o długości to nie dłuższe niż 15 cm, grubości 1 - 1.5 mm.
Moje pytanie jedno - co to do jasnej cholery było? :O Jakiś tasiemiec czy coś w ten deseń?  To groźne?

Grożne? Tak i to bardzo dla ryb.Ty jeszcze możesz przezyć jak dokładnie wysmażysz rybie mięso.Tak ryby chorują jak coś pta do wody jakieś zwierzaki lub ptaki.I woda jest zanieczyszczona ,nie słyszałem żeby ktoś zachorował spożywając mięso ryb.Bo tasiemców jest kilka rodzaji.Są takie co bytują w wnętrznosciach zwierząt a są takie co rozmnażają się w mięśniach zwierząt jak wągry.Jak się nie brzydzisz to możesz ryby dokładnie wysmażyć i spożyć .Zakop jak nie chcesz zjeść i broń Boże kotu surowego mięsa  nie dawaj.:-)  (2014/07/21 17:52)

Podgląd zdjęć na forum dostępny jest tylko dla zalogowanych użytkowników.

jakubpor


Brrrrrrrrrrrrr 
Dobrze że nigdy nie zabrałem ryby do domu (2014/07/21 17:58)

kali333


Tasiemiec (2014/07/21 20:56)

kedzio


Ligula Dodaj do notesu


Biologia

Ligula, rzemieniec (Ligula intestinalis), tasiemiec zaliczany do podgromady tasiemców właściwych (Eucestoda), typu płazińców (Platyhelminthes). W postaci dorosłej pasożytuje w jelicie cienkim ptaków rybożernych.

Larwy liguli przechodzą kolejne etapy rozwoju w ciele dwóch żywicieli pośrednich: w środowisku wodnym z jaj wykluwają się larwy zwane koracidium, które po spożyciu ich przez widłonogi przekształcają się w ich ciele w formy zwane procerkoidami. Dalszy rozwój następuje w ciele ryby po spożyciu przez nią zarażonego widłonoga. Tu larwa ulega przekształceniu w postać zwaną plerocerkoidem i w tej formie larwy liguli osiągają długość kilkudziesięciu centymetrów powodując uszkodzenia wewnętrzne ciała.

Choroba wywołana przez ligulę zwana jest ligulozą, objawia się wzdęciem powłok brzusznych, a w przypadkach skrajnych nawet ich rozerwaniem. Ryby chore pływają tuż pod powierzchnią wody stanowiąc łatwy żer dla ptaków rybożernych, które są żywicielem ostatecznym liguli. Długość ciała postaci dorosłej dochodzi do 1 metra. W budowie wyróżnia się dwie bruzdy przyssawkowe na główce oraz wyraźną segmentację wewnętrzną.

Cytat wklejam za http://portalwiedzy.onet.pl/70798,,,,ligula,haslo.html

(2014/07/21 21:31)

Cycu333


Dzisiaj też nałapałem trochę płotek, leszczy, linów na spławik i 1 karasia dużego. Wszystkie płotki były czyste, tylko 1 mała miała w sobie to białe długie coś.

Posypałem solą - ruszyło się tak delikatnie, zwinęło tak jakby...

To na 100% tasiemiec?

To teraz takie pytanie, co może się stać po spożyciu rybiego mięsa, z którego to coś zostało wyjęte?
To jest groźne dla ludzi?


I teraz uwaga.... wszystko to wyrzucałem do wody w misce, a z miski wylewałem na podwórku.
A na podwórku mam kury, koguty, kaczki. No i zawsze to jadły.
Im sie może coś stać? Jakie objawy mogą mieć?

A czy nam sie nic nie stanie po spożyciu koguciego mięsa? ... (2014/07/25 22:53)

u?ytkownik16322


Ludzie !!!. Czasami mnie przerażacie. Zainteresowanych odsyłam do encyklopedii &  google & któryś z numerów WW. Tam przeczytacie o cyklu rozwojowym tasiemca zwanego ligulą. Nawet jeżeli pasożyt ten jest niegrożny dla człowieka ( co wcale nie jest pewne , pośród samych parazytologów zdania są podzielone)  to i my możemy stać się bezpośrednim nosicielem jego larwy. Należy bezwzględnie spalić lub do wapna - zakopywanie do ziemi też nie wskazane.
Krótko mówiąc kolego masz problem i to poważny.Przeniesienie się tej paskudy na inny akwen przy takim podejściu to kwestia czasu.Mam znajomego który posiadał - posiada stawy hodowlane dużo nie brakowało by ta franca doprowadziła go do bankructwa.
Julian (2014/07/27 09:20)

inndem


Wczoraj byłem na rybach i znalazłem coś dziwnego w środku, nie mam pojęcia co by to mogło być - http://forum.wedkuje.pl/f,czy-to-jest-normalne-pasozyty,774481,0.htmlmimo, że naczytałem się o rybich pasożytach i innych chorobach. Może ktoś z Was wie? 
W każdym razie, pasożytów u ryb jest podobno ponad 100 różnych gatunków. Większość źródeł podaje, że da się zarazić tylko trzema, dwoma nicieniami i jednym tasiemcem z rodzaju Diphyllobothrium.
Ale co ciekawe, nieważne jaki pasożyt czy choroba, o ile mięso ryby jest swieże i gotowane (w piecu, smażone, na parze, etc.) przez przynajmniej 5 minut to jest bezpieczne dla ludzi. (2014/07/27 10:40)

darek-salamon


Dokładnie obrobione  rybie mięso w wysokiej temperaturze nie jest niebezpieczne dla czlowieka.Jezeli człowiek ma tasiemca moze zarazić np.świnie w gospodarstwie.Ryby mają innego typu pasożyty.Człowiek ma jeszcze skłonność do zarazania się owsikami najczęściej od małych dzieci które wiadomo wszystko biorą do buzi ,brudnymi rączkami bawiąc się w piaskownicy np.Jeden z groznych ludzkich pasozytów to glizda ludzka.Kolega wyżej napisał ptaki które żywią sie rybami  są są zarażone /jak za przeproszeniem srają do stawu zarażają przy okazji i  ryby .Które zjadają resztki pokarmu wydalane przez ptaki ponownie się od nich zarażają takie błedne koło powstaje Moze też być zarażona tasiemcem  wydra czy też lis który zje ryby albo ptaka z tasiemcem.Cięzko to wyplenić bo trzeba znać źródło zakażenia.Jeżeli nie przerwiemy calego cyklu rozmnażania tasiemca to cykl ten trwa caly czas.Co najgorsze w coraz wiekszej ilosci naszych wód tasiemiec występuje masowo przykład zbiornika Jeziorsko jezeli tam jest tasiemiec to w rzece poniżej też .Zaraża się sandacz i szczupak jak inne ryby które zjadają ryby zakażone.Powinno się takie ryby zabijać i nie wypuszczać z powrotem do wody.Niestety trudno stwierdzić zewnętrznie czy ryba ma te pasozyty czy nie.:-)  (2014/07/27 11:26)