Zaloguj się do konta

Własny staw, czyszczenie, zarybianie i pielegnacja

utworzono: 2014/09/23 10:00
lukasz19932

Witam,niedawno wydzierżawiłem od kolegi staw w kształcie księżyca szer.10m dł. 20m. Jest to odnoga starorzecza, jest bardzo zarośnięty i zabrudzony nie wiem czy są tam teraz jakieś ryby i jaka jest głębokość. chciał bym wykosić wszystkie zarośla w okół oraz wyczyścić dno z gałezi i śmieci Moje pytania do Was to jak najlepiej czyscic dno oraz brzegi stawu ?czy przez zimą wpuszczać tam rybe czy lepiej  do wiosny poczekać? Macie jakieś podpowiedzi jak sie zajmować stawem o czym należny pamiętać ?Z góry dziękuje za kazde podpowiedzi

[2014-09-23 10:00]

Jack14

A na ile lat wydzierżawiłeś? (podstawowe pytanie)Jakie jest twoje doświadczenie dotyczące "hodowli, ryb"
I jakie jest zagrożenie "powodziowe" tego odcinka?
psO "PLN" nawet nie pytam :-: [2014-09-24 18:34]

lukasz19932

Wydzierżawiłem na 10 lat ale to mój dobry kolega i chce żebym nim sie zają bo sam nie ma na to czasu. Doświadczenia jako takiego nie posiadam,chce tam trzymać trochę karpia i amura  po to żeby sobie od czasu do czasu tam połapać spędzić czas przy grillu itp.Z tego co mi wiadomo ostatni raz woda przyszła tam w 1979r nigdy wiecej tam nie zalewało tego terenu, przez caly rok jest tam stały poziom wody, jeżeli chodzi o koszty to na pewno nie wszystko od razu ale mysle ze pogłebianie nie wchodzi w gre jedynie odpompowanie wody i czyszczenie dna w ten sposób, prace porządkowe robie na bieżąco oczyszczam brzegi z zarośli i traw, jest w stawie duzo karasia   ok 30 cm sztuki  [2014-09-25 17:04]

Krzychuu

hej, jako właściciel stawu o powierzchni 1,8 ha, mogę coś Ci podpowiedzieć. Jeśli chcesz puszczać ryby, zrób to na wiosnę. Zimą, jeśli staw jest pozbawiony przepływu wody (ciągły dopływ, i regulowany przez Ciebie odpływ) możesz się zdziwić jak szybko łapie przyducha. Teraz i tak jest prawie po sezonie. Zadbaj sobie teraz o teren w koło, a jak masz zamiar czyścić dno, zrób to jak najszybciej-będzie Ci szkoda później spuszczać wodę jak będziesz miał trochę ryb i się wytworzy jakaś równowaga biologiczna. Przed napuszczeniem znowu wody, posyp wapnem dno. Jeśli jest karaś, niech coś go reguluje, 1 szczupaczek krzywdy tam Ci nie zrobi a będzie dobrym selektorem- po za tym, ataki szczupaka to zawsze jakaś atrakcja.
[2014-09-26 14:52]

p5j

Mam pytanie do tematu:

Czy znacie jakąś metodę na czyszczenie dna, jeśli nie ma możliwości spuszczenia wody?

[2014-10-02 13:17]

Artur z Ketrzyna

Mam pytanie do tematu:

Czy znacie jakąś metodę na czyszczenie dna, jeśli nie ma możliwości spuszczenia wody?

przeglądarka jest na forum, i wiele o tym pisane...
Np. grabie, liny itd.
[2014-10-02 17:41]

jerzydrag

tylko koparka linowa zalatwi sprawe [2015-01-27 19:36]

blaszka85

najlepiej spuścić wodę i koparką linowa pogłebić i oczyścić ja 4 lata temu pogłębiałem swój a mam taki 18 na 20 kosztowało mnie to 90 zł za godzinę kopania plus za dojazd gość sobie policzył razem 1500 zł.Co do rybek w zależności jak będzie tam głęboko i czy jest przepływ wody czy nie bo najgorsza dla rybek jest zimowa przyducha najmiejsze zapotrzebowanie maja karaśie i liny,jeśli wpuścisz inne gatunki warto zainwestować w pompke napowietrzającą [2015-01-29 18:16]