Zaloguj się do konta

Własny staw - karmienie ryb

utworzono: 2014/02/12 19:31
damian672

Witam. Posiadam swój staw o wymiarach około 30x40, i posiadam kilka pytań odnośnie niego. Staw posiadam około 2 lat, na początku było można połowić trochę ryb, były większe karasie, karpie, potem zaczęło robić się coraz to gorzej. Na jesień po wrzuceniu kawałka chleba dowody, woda się gotowała od ryb ( same karasie ). Co zrobić aby zmniejszyć ilość tych małych rybek ? teraz tylko możemy łowić na grunt, innej opcji nie ma, wszystko co wpadnie do wody jest atakowane przez małe rybki. Jeszcze mam problem, odnośnie karmienia. Mój dziadek codziennie chodzi karmić ryby(5litrowe wiaderko ) od wiosny do zimy ( aż zrobi się lód ), moim zdaniem jest to za dużo, i chciałbym usłyszeć opinie fachowców, co ile i czym głównie karmić ryby :).Ryby jakie posiadam w stawie to : karpie, amury, liny, tołpygi, certy, leszcze, płocie, i te nieznośne karasie które rozmnażają się kilka razy do roku, 2 jesiotry i 1 mały szczupak ( według mojego dziadka 2 to za dużo, bo się rozmnożą i wszystko zjedzą, ja jestem innego zdania, i w ogóle nie wiadomo czy ten szczupak zyje w ogóle.. ) Staw jest wykopany na torfie.Jakie ryby mogę wpuścić żeby ilość ryb w stawie się unormowała i żeby normalnie było można łowić ? 
Chce żeby można złowić różną rybę którą mam, a w ostatnim sezonie praktycznie same karasie i karpie z gruntu .. ;/Pozdrawiam. [2014-02-12 19:31]

mazu89

Ja bym wpuścił szczupaki.
[2014-02-12 20:07]

Jak masz karasia srebrzystego to już masz po stawie.  [2014-02-12 20:20]

damian672

Jak masz karasia srebrzystego to już masz po stawie. 

Echhh, mam nadzieje że się mylisz i że jeszcze coś można zrobić.. 

[2014-02-12 20:25]

Wydra1

jeśli staw przepływowy to 20szt sandacza lub szczupaka. [2014-02-12 21:16]

piotrowski220282

szczupaki zrobią robotę ja bym wpuścił z 10 na taką populację powinny się uporac w jeden sezon. [2014-02-12 21:17]

damian672

jeśli staw przepływowy to 20szt sandacza lub szczupaka.

Nie bardzo wiem co to znaczy że staw jest przepływowy. 
Staw  mam wykopany na łące i woda leci prosto do strugi kujawskiej :) Jutro postaram się dodać zdjęcie :)
[2014-02-12 21:22]

Tomek287

To znaczy, że ma dopływ i odpływ (zrobiony na jakiejś rzeczce czy strumyku.

[2014-02-12 21:33]

damian672

To znaczy, że ma dopływ i odpływ (zrobiony na jakiejś rzeczce czy strumyku.

To takie coś mam, bo przed tym stawem mam taki mały staw, i z niego leci woda do tego głównego, i z niego do strugi kujawskiej. 

[2014-02-12 21:35]

tonyrebeliant1

Kup na wiosne, w kwietniu ze 30 sztuk szczupaka (wiekszy kroczek taki 30cm). Nie rozmnoży sie.Wiekszych ryb nie zje. Do jesienie dobije na Twoich karasiach do 60cm. Na jesieni przeciągnij zbiornik siatka i wylow szczupaki. Na nastepną wiosne operacje powtorz i masz pozamiatane. [2014-02-12 21:48]

damian672

A jak z karmieniem ? :) Co ile i w jakich ilościach karmić ryby ? Bo wydaje mi się że 5 litrowe wiaderko codziennie to za dużo  [2014-02-12 21:57]

damian672

Prosiłbym również o inne sugestie dotyczące stawu  [2014-02-12 22:14]

W sumie to zależy jakie chcesz mieć tam konkretne ryby? Miałem podobną sytuacje u siebie w okolicy tylko że stawek był cztery razy większy. Po wpuszczeniu drapieżnika było mniej brań ryb, lin bierze sporadycznie, złapanie karasia złocistego graniczyło i graniczy z cudem. Za to karasie srebrzyste jak i szczupaki biorą jak głupie. Nie polecam drapieżnika typu szczupak, sandacz lepszym rozwiązaniem będzie okoń. Najlepiej spuść maksymalnie wodę ze stawu przetrzep siatą o drobnych oczkach, wybierz karasia srebrzystego co do ostatniej sztuki i wpuść karasia złocistego. Na taki stawek jak twój to polecam słonecznice, pięknie to wygląda ;)Co do karmienia to chcesz mieć ryby czy  ryby świnie ? [2014-02-13 07:25]

damian672

W sumie to zależy jakie chcesz mieć tam konkretne ryby? Miałem podobną sytuacje u siebie w okolicy tylko że stawek był cztery razy większy. Po wpuszczeniu drapieżnika było mniej brań ryb, lin bierze sporadycznie, złapanie karasia złocistego graniczyło i graniczy z cudem. Za to karasie srebrzyste jak i szczupaki biorą jak głupie. Nie polecam drapieżnika typu szczupak, sandacz lepszym rozwiązaniem będzie okoń. Najlepiej spuść maksymalnie wodę ze stawu przetrzep siatą o drobnych oczkach, wybierz karasia srebrzystego co do ostatniej sztuki i wpuść karasia złocistego. Na taki stawek jak twój to polecam słonecznice, pięknie to wygląda ;)Co do karmienia to chcesz mieć ryby czy  ryby świnie ?

Zbieram informacje dotyczące stawu aby udowodnić dziadkowi że tak nie może być... [2014-02-13 09:31]

Ogólnie za dużo białej ryby masz,i do tego karasia który jest szkodnikiem,z nim nie wygrasz łatwo.Co do karmienia to dużo ziaren, nawet oleistych w czerwcu,lipcu,sierpniu 30-50 kg rzepaku a raczej otrębów rzepakowych.  [2014-02-13 11:07]

damian672

Ogólnie za dużo białej ryby masz,i do tego karasia który jest szkodnikiem,z nim nie wygrasz łatwo.Co do karmienia to dużo ziaren, nawet oleistych w czerwcu,lipcu,sierpniu 30-50 kg rzepaku a raczej otrębów rzepakowych. 

30 - 50 kg ziaren dziennie czy tygodniowo czy jak ? ;p
[2014-02-13 11:20]

marciin 2424

Radzę ci kolego poszperać w internecie na temat karmienia ,bo tylko ty wiesz mniej więcej ile ryby posiadasz i to jest klucz w jakich ilościach podać karmę. Jeśli chodzi o nadmiar karasia kilka szczupaków powinno to unormować i dodatkowo kilka sumów . Sandacz to raczej kiepski pomysł, bo może nie przetrwać w takim stawie,a okoń z czasem może zastąpić ilościowo karasia. Myślę ,że dziadek mocno przesadza z tym karmieniem, wszystko po jakimś czasie kiśnie w wodzie i od tego zaczynają się choroby ryb. Warto poszukać konkretów w internecie, bo szkoda ryb i twojego czasu i pieniędzy. Pozdrawiam
[2014-02-13 13:01]

damian672

Radzę ci kolego poszperać w internecie na temat karmienia ,bo tylko ty wiesz mniej więcej ile ryby posiadasz i to jest klucz w jakich ilościach podać karmę. Jeśli chodzi o nadmiar karasia kilka szczupaków powinno to unormować i dodatkowo kilka sumów . Sandacz to raczej kiepski pomysł, bo może nie przetrwać w takim stawie,a okoń z czasem może zastąpić ilościowo karasia. Myślę ,że dziadek mocno przesadza z tym karmieniem, wszystko po jakimś czasie kiśnie w wodzie i od tego zaczynają się choroby ryb. Warto poszukać konkretów w internecie, bo szkoda ryb i twojego czasu i pieniędzy. Pozdrawiam

:) O takie rady mi właśnie chodziło.Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły ile dokładnie tych drapieżników wpuścić to bardzo proszę o propozycje ;pzdjęcie dodam pod wieczór. [2014-02-13 13:08]

rzeznik123

witam
ja w swoim stawie rzucam karpiom rzucam  1raz w tygodniu  -
1kg kulek proteinowych 1kg kukurydzy, 2-3 ziemniaki pokrojone, 1 kg zboża, troche grochu i fasoli dla urozmaicenia. mam w stawie o szerokosci 40x20m o glebokosci do 4 m ogrom karpia. Karpiom rzucam pożywienie i moi znajomi też ale karpie ryja w dnie taka natura :]
staw ma ponad 40lat i co jakis czas pojawiaja sie na nowo karasie, ktore w na jesien wylapuje gdy juz karpie sa ospale.
Wg mnie dziadek co 3 dzien sypnie 5kg pozywienia to dosyc, za kazdym razem w inne miejsce zeby ryby nie staly przy 1 rogu stawu.
Pozdrawiam
[2014-02-14 16:50]

augusto2

Mam podobnej wielkości staw i z punktu widzenia lat podobne problemy (były/są/będą). Daj z 10 takich podrośniętych szczupaków i powinno się unormować. Nikt nie mówi, że karasie znikną na drugi dzień. Jak wpuscisz na wiosnę to jesienią łowiąc bedziesz widział czy się coś zmieniło a wtedy podjąc decyzje i odłowić połowę szczupaków. Dokarmianie ? jest na to rada ja karmię ześrutowaną kukurydzą z zbożami więc podobnie. Zrób karmik, gładkie korytko wielkości powiedzmy 1m2 z scianką wysokości 5cm, na to wsypujesz zboże i dajesz na dno, jak ryby zjedzą to będziesz widział czy w karmiku ubyło, rzucając bezpośrednia do wody tego już nie sprawdzisz, nie sprawdzalem tego w praktyce bo dopiero też będę budować
[2014-02-14 17:03]

baku3735

Witam, ja mam podobny staw i moja rada jest taka: 20 szczupaków takich do 20-40 cm, i kilkadziesiąt okoni takich ok 20 cm. Szczupak poradzi sobie z większymi rybkami, narybek i mniejsze rybki zje okoń. Szczupaki powyżej 40 cm oczywiście na wiosnę się wytrą ale tym bym się nie przejmował-większe odłowisz a małe będą sobie rosły.  Taka ilość drapieżnika będzie na początek dobra. Co do karmienia białej ryby zależy ile jej tam masz....i czy zależy Ci na dużych przyrostach, moim zdaniem lepiej dać trochę mniej niż za dużo.

[2014-03-25 13:14]

spines21

damian672
Witam. Posiadam swój staw o wymiarach około 30x40, i posiadam kilka pytań odnośnie niego. Staw posiadam około 2 lat, na początku było można połowić trochę ryb, były większe karasie, karpie, potem zaczęło robić się coraz to gorzej. Na jesień po wrzuceniu kawałka chleba dowody, woda się gotowała od ryb ( same karasie ). Co zrobić aby zmniejszyć ilość tych małych rybek ? teraz tylko możemy łowić na grunt, innej opcji nie ma, wszystko co wpadnie do wody jest atakowane przez małe rybki. Jeszcze mam problem, odnośnie karmienia. Mój dziadek codziennie chodzi karmić ryby(5litrowe wiaderko ) od wiosny do zimy ( aż zrobi się lód ), moim zdaniem jest to za dużo, i chciałbym usłyszeć opinie fachowców, co ile i czym głównie karmić ryby :).Ryby jakie posiadam w stawie to : karpie, amury, liny, tołpygi, certy, leszcze, płocie, i te nieznośne karasie które rozmnażają się kilka razy do roku, 2 jesiotry i 1 mały szczupak ( według mojego dziadka 2 to za dużo, bo się rozmnożą i wszystko zjedzą, ja jestem innego zdania, i w ogóle nie wiadomo czy ten szczupak zyje w ogóle.. ) Staw jest wykopany na torfie.Jakie ryby mogę wpuścić żeby ilość ryb w stawie się unormowała i żeby normalnie było można łowić ? Chce żeby można złowić różną rybę którą mam, a w ostatnim sezonie praktycznie same karasie i karpie z gruntu .. ;/Pozdrawiam. PS. Niedawno wpuściliśmy 2 sumy około 20 centymetrowe. [2014-04-09 21:41]

limakryba

wpuszczenie sumów do takiego stawu to błąd, zobaczysz sam po jakimś czasie jak podrosną i zaczną wyjadać inne większe ryby ( do karasie dobierze się gdy zabraknie mu innych gatunków tupu karp lin leszcz). Na karasie najlepszym drapieżnikiem jest szczupak.
[2014-04-10 10:05]

baku3735

Koniecznie wpuść szczupaki, co najmniej 10 sztuk. Sumy puki nie urosną nie będą problemem, ale jak osiągną ok 1m to będą zjadały prawie wszystko, łącznie z karpiami.

[2014-04-10 15:21]

adeac

Witam, posiadam podobnej wielkości staw co damian672 i również mam problem z karasiami. Myślę że najlepszym rozwiązaniem jest szczupak, ale pojedyncze sztuki nie wystarczą. Ja u siebie w pierwszym roku wpuściłem 3 (ok 40 cz), a rok później 16 (od 20 do 50 cm) i specjalnie nie było widać żeby ubywało karasi, a same szczupaki urosły ładnie. Także do takiego stawu śmiało ożesz wpuścić 10 sztuk na początek i obserwuj co się będzie działo. Pozdro [2014-04-12 12:06]

dawidzmc

witam 
mam pytanie posiadam nie duzy staw 10x15m glebokosc ok 2-3 gdzie wpuscilem kilka sumow i duża ilosc japonca zeby mial co jesc podloze jest torfowe i odczyn wody kwasny chyba gdyz zauwazylem plesnialki u 2 japoncow wiec dodalem wapna mysle ze cos pomoze jednak mam problem bo duza ilosc japoncow plywa po wierzchu zbiornika i lapie powietrze czym moze byc to spowodowane zbyt malo dotelniona woda ? przeciez tan nie ma duzo ryb 10 sumow i z 5 kg japonca kroczka nie wiem o co chodzi? 

posiadam rowniez drogi staw w ktorym trzymam karpie liny tolpyge amura podobnej wielkosci tyle ze  1-2m glebokosci i problem jest taki sam ryby plywaja po wierzchu lapiac powietrze ;/ nastepnie czym karmic ryby bo gdy im wpuszcze karmnik z zaneta karma  kukurydza itd to po tyg wyciagam i tam prawie jest nie ruszone nie chca jesc moze cos zle robie a moze jeszcze sie nie oswoily bo minelo tydz jak je wpuscilem .. mam jeszcze pytanie czy karp mi sie wytrze w takim stawie i czy lepiej jest teraz wpuscic kilka karpi duzych zeby sie oswoily ze srodowiskiem w stawie czy jak wpuszcze na wiosne <marzec> to nie bedzie im to przeszkadzalo i byc moze w zimie nie zgina z powodu przyduchy chodz mam zamiar napowietrzac wode pompka 
prosze o pomoc [2014-10-05 11:38]