Zaloguj się do konta

Własne kulki na przynętę

utworzono: 2013/11/26 22:13
Przemo88

Witam wszystkich.Choć do następnego sezonu jeszcze dużo czasu, to chciałbym zadać kilka pytań na temat kulek własnej produkcji. Do tej pory używałem tych sklepowych, z różnym skutkiem więc pora na coś od siebie:D. Sam przebieg produkcji kulek jest mi znany, jednak przepisy wydają mi się czarną magią :P Czytając niektóre z nich dochodzę do wniosku że kulki powinny mieć w swoim składzie mniej więcej takie składniki:Mączka rybna lt94 mąka kukurydzianamieszanka rybno-krewetkowaserwatka mączka sojowa pełnotłustamączka sojowa odtłuszczona zarodnik kukurydziany drożdże piwnebird food bird seed fish oil complex FLAVOUR Teraz pytanie do doświadczonych kolegów czy taka mieszanka jest odpowiednia?? co dodać?? czym zastąpić jakiś produkt?? jakie powinny być proporcje?? jak robić kulki pływające?? lub o neutralnej pływalności?? Zależy mi na jakości kulek chodź i cena ma znaczenie. Piszcie wszystko co może pomóc w ustaleniu jakiegoś złotego środka tej naszej zabawy :)Pozdrawiam serdecznie. [2013-11-26 22:13]

JKarp

Skład procentowy ?JK [2013-11-26 22:17]

Przemo88

Własnie tu jest problem myślę o mniej więcej czymś takim: Mączka rybna lt94 - 20%mąka kukurydziana - 15%mieszanka rybno-krewetkowa - 15%serwatka - 10%mączka sojowa pełnotłusta - 10%mączka sojowa odtłuszczona - 10%zarodnik kukurydziany drożdże piwne - 5%bird food - 8% bird seed - 7%  [2013-11-26 22:30]

Moim zdaniem:za dużo mączek rybnych-słabo się kleją,a birdseed ostro rozbija kule-wg.mnie 5% było by ok.Reszta wydaje się całkiem spoko :) Oczywiści mówie to tylko i wyłącznie wg. własnych doświadczeń :) Pozdrawiam

[2013-11-27 00:28]

Romuald55

Ja miks robię dodając składniki w takich proporcjach:
-mleko w proszku    0,5 kg
-mąka kukurydziana    1 kg
-kaszka kukurydziana  0,5 kg
-płatki owsiane zmielone   0,5 kg
-suche pure ziemniaczane mielone  0,5 kg /można kupić w Lidlu/
-mączka sojowa/może być soja lub groch zmielone w młynku do kawy/ 0,5 kg,jesienią zamiast mączki sojowej dodaje mączkę rybną.
Zapachy i barwniki dodaję do płynnej części.

Kulki pływające uzyskuje się przez prażenie w temp ok 180 st przez 2-3 min lub prażenie w mikrofalówce.
Kulki gotowane zawsze będą tonęły.
Jeżeli gotuje się je krótko,a więc 0,5-1minuty będą kruche.Pokruszone dodane do zanęty zwabiają mniejsze ryby a co za tym idzie stwarzają zainteresowanie większych.Dlatego warto mieć różne kulki.
[2013-11-27 01:12]

JKarp

A ja jak kulam to wg tego:nectarblend - 20% mąka kukurydziana - 15% mąka sojowa odtł. - 15% birdfood mielony - 10% mąka sojowa ptł. - 10% serwatka w proszku - 8% grys arachidowy - 8% izolat sojowy - 5% gluten pszenny - 5% drożdże piwne - 5% Kierunkuję to na owocowo-rybne smaki lub same owocowe. Dość fajnie komponuje się to ze scopexem.A w tym składzie co podałeś myślę jak Tomek - za dużo mączek rybnych i birdsed.
Romuald jak dodałbyś mączki z kryla tak około 10 % to nawet gotowana kulka może zacząć pływać. Wiele zależy od innych składników ale np Ty dodajesz mielone płatki, które wybitnie dobrze dociążają miks więc Twoje kulki może by i nie pływały ale ja już widziałem 3 kilo pop-up ;-)A pływaki dobrze jest zrobić z gotowych miksów dedykowanych właśnie do kulek pływających.
JK [2013-11-27 06:35]

Romuald55

Moje,ugotowane toną,a prażone pływają.Kilka czy kilkanaście prażę żeby mieć pływające.Pozostałe gotuję.Z tego samego ciasta. [2013-11-27 11:03]

JKarp

Ja rozumiem tylko chcę dodać, że są pewne mączki, które powodują, że kulki mogą zacząć pływać co przy produkcji kulek zanętowych może doprowadzić do stresu jak okaże się, że cała partia kulek pływa.Z resztą nawet w opisach mączki z kryla jest wyraźnie to napisane, że dawkowanie góra do 10 % wagi suchej masy miksu.
" Dozowanie w miskie mączki z kryla nie powinno przekraczać 10%, ponieważ większą doza może powodować pływalność kulek. Stosując mąkę z kryla w maksymalnych dozach warto w miksie uwzględnić dodatek ciężkich składników jak mączka ryżowa czy też glinka, piasek."
JK [2013-11-27 11:21]

Romuald55

Ja używam produktów które można kupić w sklepach spożywczych,poza mączka rybną.Zapach może być koncentratem soku owocowego w płynie.Np truskawka.Trzeba dodać jakiś płyn poza jajkami żeby zrobić ciasto.
Szczerze mówiąc moje kulki nie są mniej skuteczne od tych robionych za większą kasę ze składników firm produkujących je dla celów wędkarskich.Wędkarstwo to "magiczne" słowo na którym można zrobić.Ja raczej się na to nie nabieram.
[2013-11-27 15:15]

Romuald55

Dodam jeszcze,że ten post spełnia oczekiwania wielu karpiarzy.Myślę,że warto wymieniać się doświadczeniami n temat właśnie robienia kulek.Każdy z nas ma swoje doświadczenia i obserwacje.Jeżeli się nimi podzielimy to wyjdzie nam wszystkim na dobre.
[2013-11-27 15:19]

JKarp

Zgadzam się w całej rozciągłości :-)
JK [2013-11-27 16:30]

michal17

Moje pierwsze kulki po ugotowaniu i wyschnięciu zaczeły pękać. Po dwóch dniach zrobiły się twarde jak kamień [2013-11-27 17:04]

Moje pierwsze kulki po ugotowaniu i wyschnięciu zaczeły pękać. Po dwóch dniach zrobiły się twarde jak kamień


Jeśli suszyłeś na słońcu to pękanie kulek jest normą.Kulki trzeba suszyć w przewiewnym ale nie nasłonecznionym miejscu.Myśle że następnym razem Ci się uda :) [2013-11-27 17:11]

Przemo88

Więc wiem na czym stoję. Ale mam jeszcze kilka pytań, a skoro odpowiadacie więc pytam :D
"Zapach może być koncentratem soku owocowego w płynie.Np truskawka." - czy takie kulki trzeba dodatkowo dipować czy koncentrat ma już wystarczająco dużo zapachu. Co myślicie o dipowaniu innym zapachem niż zapach kulek. Mam tu na myśli np. kulka truskawka dip halibut czyli słodko i smrodzik.    Czy mączki rybne mają już dużo zapachu w sobie?? 
Używacie barwników jak tak to jakich?? 
  [2013-11-27 19:51]

Ja odpowiem Tobie w tej kwesti:Barwnik-wcale nie jest potrzebny,może się obyć bez niego,a tym bardziej jak robisz 'śmierdziuchy',jeśli chodzi o owocowe to wybór należy do Ciebie,czy chcesz mieć zółte,czerwone,czy inne,czy też mają być koloru które nadadzą mu składniki mixu.
Co do zapachów-to ja proponuję użycie mniejszej ilości,prze gotowaniem-bo po przez gotowanie większa częśc odparowuje.Mniej się go traci podczas gotowania na parze.Ja zawsze daję połowę dawki(flavour'u),a resztę dodaję gdy kulki już mam wysuszone,wtedy do woreczka wlewam odrobine flavouru i wsypuje w to kulki.Daje to dobry efekt i mocno aromatyzuje owe kuleczki. ;)
Co do mączek rybnych czy z krylla to zapach jest mocny,i wystarczający,lecz zależy to też od jakośći produktów które kupisz.
Pozdrawiam [2013-11-27 20:42]

Romuald55

Dipuje się kulki które idą "na hak".Ja używam dipów o zapachu kulek przeznaczonych do nęcenia.Ryby są przyzwyczajone do zapachu którym są nęcone.Dipowanie potęguje zapach a więc taka kulka jest pobierana przez ryby w pierwszej kolejności.
[2013-11-27 21:02]

JKarp

Ja np nie dipuję kulek wcale. Zamiast flavourów używam aminolquidów.Widziałem zalewanie kulek i pelletów własnie jakimiś sokami :-)Mączki z kryla lub sfermentowanej krewetki dają taki sztynks, że żaden zapach jest nie potrzebny.JK [2013-11-27 21:26]

Przemo88

OK wielkie dzięki Panowie :) Wszystko okaże się gdy przejdę z teorii do praktyki, na dzień dzisiejszy bardzo wam dziękuję. Jednocześnie zachęcam innych do zadawania pytań na pewno tak doborowe towarzystwo zapewni nam odpowiedzi na większość pytań :D Pozdrawiam serdecznie  [2013-11-27 22:52]

Igen

Witam. Z gory przepraszam, że piszę w tym starym temacie, ale nie chcę zakłądać nowego. Otóż mam pytanie: Czy na łowisku około 11ha ze średnią presją wędkarską (sporo wędkarzy ugania się za karpiem, ale raczej niewielu łowi go na kulki) jest sens próbować łowić na proste kulki "proteinowe", których skład to:  Czy może lepiej zainwestować w kupne? Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady.

  • 0.5 kg mąki pszennej
  • 0.5 kg mąki kukurydzianej
  • 0.5 kg mleka w proszku
  • 0.25 kg cukru
  • 5 jajek
  • 2 łyżki miodu
  • Atraktor - zapach waniliowy
  • Barwnik

[2014-03-09 21:09]

baits

Witam. Z gory przepraszam, że piszę w tym starym temacie, ale nie chcę zakłądać nowego. Otóż mam pytanie: Czy na łowisku około 11ha ze średnią presją wędkarską (sporo wędkarzy ugania się za karpiem, ale raczej niewielu łowi go na kulki) jest sens próbować łowić na proste kulki "proteinowe", których skład to:  Czy może lepiej zainwestować w kupne? Z góry dziękuję za odpowiedzi i rady.
  • 0.5 kg mąki pszennej
  • 0.5 kg mąki kukurydzianej
  • 0.5 kg mleka w proszku
  • 0.25 kg cukru
  • 5 jajek
  • 2 łyżki miodu
  • Atraktor - zapach waniliowy
  • Barwnik















te jak nazwałeś proste kulki to nie są kuli tylko kluski w kształcie kulki,wyzej wymienione przepisy niestety tez.... baza nie dlatego jest taka droga bo jest tam napisane mosella...sam tłuszcz i zapach nie wystarczy potrzebne sa sole mineralne i oczywiscie proteiny, mocno skoncentrowane proteiny a tego z samej maki i jajek nie da sie zrobić,tajemnica kulki proteinowej jest jej skład.karp w warunkach naturalnych musi sie sporo napocić zeby zebrac wszystkie składniki potrzebne do zycia białko,tłuszcz sole itd w dobrze zrobionej kulce ma wszystko,przez co sie rozleniwia i ogranicza tylko do niej,na małych łowiskach sypiac kulkami mozna doprowadzic do tego ze juz nikt nie złowi karpia na nic oprócz kulki,oczywiscie przez czas dokarmiania karpi kulkami po pewnym czasie beda musiały radzic sobie po swojemu,takie kulki własnej roboty ze składników ze spozywczaka to pseudo kulki,oczywiscie moge zdawac egzamin ale nie zapewnia rybie wszystkich potrzebnych składników,minerałów itd [2014-03-09 22:56]

trojan24

[2014-03-22 14:16]

trojan24

Witam. Bazując na tym skandzie chciałem zrobić kuleczki niestety popękały no i teraz moje pytanie czy ten skład może być winien czy porostu źle suszyłem. Dodam ze kulki popękały dzień po gotowaniu a suszyłem kilka godzin w kuchni po czym wystawiłem na zacieniony balkon temperatura na zewnątrz około 13 stopni lekki wiatr wydaje mi się ze nie powinny popękać no ale nie mam doświadczenia wiec proszę o opinie kogoś doświadczonego.Skład oryginalny :0,5 maki kukurydzianej0,5 maki tortowej 0,5 kaszy manny0,25 maki sojowejcukierSkład zmodyfikowany i który użyłem :   0,5 maki kukurydzianej0,5 maki  pszennej 0,5kaszy manny0,25 maki sojowej 025 kaszy kukurydzianej  30ml oleju z  konopi łyżeczka  słodzika w płynie 0,25 zmielonych płatków owsianych  Nie używałem całych jaj tylko samych białek.Ciasto po wyrobieniu na godzinę dałem do lodówki.Konsystencja była perfekcyjna pięknie się rolowały . Podczas gotowania po wypłynięciu gotowałem jeszcze około 4 minuty  [2014-03-22 14:19]

JKarp

Pomijam fakt, że to kulki węglowodanowe a nie proteinowe.
" Ciasto po wyrobieniu na godzinę dałem do lodówki.Konsystencja była perfekcyjna pięknie się rolowały . Podczas gotowania po wypłynięciu gotowałem jeszcze około 4 minuty "
Dlaczego na godzinę jak przepisy mówią o ok 20 minutach.Dlaczego 4 minuty a nie dwie?Dlaczego same białka bez żółtek i ile tego było?
JK
[2014-03-22 17:34]

trojan24

Pomijam fakt, że to kulki węglowodanowe a nie proteinowe.
" Ciasto po wyrobieniu na godzinę dałem do lodówki.Konsystencja była perfekcyjna pięknie się rolowały . Podczas gotowania po wypłynięciu gotowałem jeszcze około 4 minuty "
Dlaczego na godzinę jak przepisy mówią o ok 20 minutach.Dlaczego 4 minuty a nie dwie?Dlaczego same białka bez żółtek i ile tego było?
JK
Do JK
1 Ja nie napisałem ze to miały być kulki PROTEINOWE !2 Przepis nie mówi ile ciasto ma leżeć w lodowce !3 Bo chciałem aby kulki były dobrze wygotowane !4 Same białko bo uznałem ze żółtko tu żadnej wartości nie ma !Dlatego pytam doświadczonych co zrobić aby ciasto było twarde a nie pękało ?I jeszcze jedno pytanie jaka funkcje pełni w produkcji kulek mleko w proszku ?   [2014-03-22 18:30]

JKarp

Pytaj dalej doświadczonych ....Jeden ze składników powoduje, że ciasto jest za suche i za twarde.
JK [2014-03-23 07:53]

piotrcarp

Pomijam fakt, że to kulki węglowodanowe a nie proteinowe.
" Ciasto po wyrobieniu na godzinę dałem do lodówki.Konsystencja była perfekcyjna pięknie się rolowały . Podczas gotowania po wypłynięciu gotowałem jeszcze około 4 minuty "
Dlaczego na godzinę jak przepisy mówią o ok 20 minutach.Dlaczego 4 minuty a nie dwie?Dlaczego same białka bez żółtek i ile tego było?
JK
Do JK
1 Ja nie napisałem ze to miały być kulki PROTEINOWE !2 Przepis nie mówi ile ciasto ma leżeć w lodowce !3 Bo chciałem aby kulki były dobrze wygotowane !4 Same białko bo uznałem ze żółtko tu żadnej wartości nie ma !Dlatego pytam doświadczonych co zrobić aby ciasto było twarde a nie pękało ?I jeszcze jedno pytanie jaka funkcje pełni w produkcji kulek mleko w proszku ?  

Ten przepis jest malo wartosciowy a co za tym idzie raczej malo skuteczny niestety. Jajka najlepiej dodawac cale razem ze skorupkami. D o przepisu warto dodac jakies ziarna lub maczki rybne. Platki owsiane wywal z przepisu. Gotowac wystarczy 2 min, czym dluzej gotujesz to kulki robia sie bardziej twarde i gorzej pracuja. Mleko powoduje podniesienie zawartosci bialka i lepsza prace kulek. Kulki musza byc suszone powoli w przewiewnym miejscu bo jak zbyt szybko wysychaja to beda pekaly. Poczytaj co powoduja rozne skladniki i ile dodawac procentowo do mixu:) http://www.carppassion.eu/?x7l5lxh3xpl5h+h3+ll5h+h3l6l3xpxcxyx6+l333xk+xpl5x+l3x3lxx5xylklllllxl5xcxhxclkxhlkxhxylxxyx3xhxxl+lkx3xxlkl5l+  Ja sie na tym nie znam i pytaj dalej fachowcow ale moze cos wywnioskujesz z odpowiedzi:)
[2014-03-23 09:11]